Jump to content

Πως κόβεται το κάπνισμα; Μέθοδοι κ.λ.π.


sculper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν συνειδητά αποφασίσεις ότι θα το κόψεις, το κόβεις. Είναι δύσκολο, είναι επίμονο γιατί είναι μια συνήθεια που δυστυχώς γίνεται επί πολλά χρόνια. Θέλει προσπάθεια και πάνω από όλα ΘΕΛΗΣΗ.
mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν συνειδητά αποφασίσεις ότι θα το κόψεις, το κόβεις. Είναι δύσκολο, είναι επίμονο γιατί είναι μια συνήθεια που δυστυχώς γίνεται επί πολλά χρόνια. Θέλει προσπάθεια και πάνω από όλα ΘΕΛΗΣΗ.

Συμφωνώ.

Να προσθέσω ότι χρειάζεται και τύχη.

Δεν πρέπει να σου συμβούν άσχημα πράγματα τον πρώτο καιρό, να στεναχωρηθείς, να αγχωθείς κλπ κλπ.

Θέλει ηρεμία το πράγμα

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

λιγο "παθητικο" αυτο το να τα φορτωνεις ολα στην τυχη

αν ΘΕΛΕΙΣ να σταματησεις το καπνισμα,θα βρεις τον τροπο..ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες,"τρακαρα,κατσε να αναψω ενα τσιγαρο"," εχω ντεντ λαιν κατσε να αναψω ακομη ενα " και τρεχα γυρευε...ετσι δε θα το κοψεις ποτε

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

λιγο "παθητικο" αυτο το να τα φορτωνεις ολα στην τυχη

αν ΘΕΛΕΙΣ να σταματησεις το καπνισμα,θα βρεις τον τροπο..ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες,"τρακαρα,κατσε να αναψω ενα τσιγαρο"," εχω ντεντ λαιν κατσε να αναψω ακομη ενα " και τρεχα γυρευε...ετσι δε θα το κοψεις ποτε

Καλά, δεν είπα και έτσι!:p

Aλλά αν χωρίσεις στην πρώτη βδομάδα ή συμβεί κάτι σοβαρό(όχι χαζομάρες) τότε αστο, next month καλύτερα...:lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά σήμερα πήρα την απόφαση να κόψω το τσιγάρο.

Διάβασα όλα τα προηγούμενα Post και μάλλον ο καλύτερος τρόπος είναι το μπαμ και κάτω. Υπομονή 3 εβδομαδούλες και ..........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μια ερώτηση.. Έχω προσπαθήσει να το κόψω - ελατώσσω 3-4 φορές αλλά όχι στα σοβαρά. Η τελευταία φορά ήταν πριν μερικούς μήνες για 10 μέρες αλλα ούτε για ποτό δε βγήκα ούτε για καφέ έξω πήγα..

Αυτό που παρατηρούσα ειδικά τις πρώτες μέρες που δεν κάπνιζα είναι μια έντονη τάση υπνηλίας και πολλά χασμουριτα.. Σας συμβαίνει κι εσάς? Ακόμα και τώρα αν είμαι κάπου και δε καπνίσω για 6-7 ώρες δεν την παλεύω από τη νύστα.. Και ούτε καφέδες πιάνουν ούτε τίποτα.. Είναι τα πρώτα σημάδια του εθισμού ή κάτι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.. Έχω προσπαθήσει να το κόψω - ελατώσσω 3-4 φορές αλλά όχι στα σοβαρά. Η τελευταία φορά ήταν πριν μερικούς μήνες για 10 μέρες αλλα ούτε για ποτό δε βγήκα ούτε για καφέ έξω πήγα..

Αυτό που παρατηρούσα ειδικά τις πρώτες μέρες που δεν κάπνιζα είναι μια έντονη τάση υπνηλίας και πολλά χασμουριτα.. Σας συμβαίνει κι εσάς? Ακόμα και τώρα αν είμαι κάπου και δε καπνίσω για 6-7 ώρες δεν την παλεύω από τη νύστα.. Και ούτε καφέδες πιάνουν ούτε τίποτα.. Είναι τα πρώτα σημάδια του εθισμού ή κάτι αλλο?

 

για να κοψεις το τσιγαρο πρεπει να κοψεις τον καφε το ποτο το σεξ

κ φυσικα το pro evolution soccer :p:lol:

το ιδιο ειχε παθει κ ενα φιλαρακι μου οταν προσπαθησε να το κοψει

αλλα τελικα δεν τα καταφερε γιατι δεν την παλεψε αλλο με τα συμπτωματα που ανεφερες

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.. Έχω προσπαθήσει να το κόψω - ελατώσσω 3-4 φορές αλλά όχι στα σοβαρά. Η τελευταία φορά ήταν πριν μερικούς μήνες για 10 μέρες αλλα ούτε για ποτό δε βγήκα ούτε για καφέ έξω πήγα..

Αυτό που παρατηρούσα ειδικά τις πρώτες μέρες που δεν κάπνιζα είναι μια έντονη τάση υπνηλίας και πολλά χασμουριτα.. Σας συμβαίνει κι εσάς? Ακόμα και τώρα αν είμαι κάπου και δε καπνίσω για 6-7 ώρες δεν την παλεύω από τη νύστα.. Και ούτε καφέδες πιάνουν ούτε τίποτα.. Είναι τα πρώτα σημάδια του εθισμού ή κάτι αλλο?

καλησπέρα, τα συμπτώματα εγώ τουλάχιστον δεν τα είχα. δεν ξέρω μήπως είσαι ματιασμένος? Τι θα κάνεις δεν θα βγαίνεις έξω απο το σπίτι σου για να μην καπνίζεις? εγώ και μηχανήματα έκανα , και βελωνισμό και τίποτα... είναι δύσκολο ...Πάντως γενικότερα όλα είναι μέσα στο μυαλό μας πιστεύω

:X
Link to comment
Share on other sites

Το καπνισμα κοβεται πολύ ευκολα, το εχω κόψει αρκετές φορες.

 

Πως λες ότι κόβεται πολύ εύκολα όταν το ξαναάρχισες άρκετές φορές?

Link to comment
Share on other sites

Πως λες ότι κόβεται πολύ εύκολα όταν το ξαναάρχισες άρκετές φορές?

It's supposed to be a joke:p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πως λες ότι κόβεται πολύ εύκολα όταν το ξαναάρχισες άρκετές φορές?

 

:lol::lol: Είναι ατάκα του Mark Twain

 

Πάντως πλάκα-πλάκα έχει δίκιο ο συμφορουμίτης. Κι εγώ το έχω κόψει κάμποσες φορές "εύκολα" αλλά μετά το ξανάρχισα σε ελάχιστο διάστημα. :p

Link to comment
Share on other sites

¨Οχι ότι βοηθάει η πληροφορία αλλά εγώ το έκοψα απλώς μαχαίρι μια βραδιά.

Δεν νομίζω ότι στον δικό μου χαρακτήρα χωρούσαν περιορισμοί και "το κόβω λίγο " κτλ.. -μπορεί σε άλλους να δουλεύει.

Εγώ δεν είχα το σθένος για βαθμιαίες κινήσεις.

Από την άλλη, δεν έχω μπορέσει με τίποτα να κόψω την Coca Cola (και ότι το γύρισα από light σε zero δεν είναι επιτυχία:rolleyes:)

Καλή επιτυχία.

 

Νομίζω πάντως ότι δύσκολα κόβεται πριν να φτάσεις κοντά στα 30 για πολούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
εγώ το έκοψα μετά από περίπου 7 μήνες με τη βοήθεια του ηλεκτρονικού τσιγάρου. είχα δοκιμάσει όλες τις άλλες βοηθητικές μεθόδους όμως τελικά το ηλεκτρονικο τσιγαρο ήταν το μόνο που όντως αντικαθιστά το κάπνισμα. πλέον αν θέλω να "καπνισω" χρησιμοποιώ το ηλεκτρονικό τσιγάρο, αν κάποιος ψάχνει για μέθοδο αντικατάστασης το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι το ιδανικο.:)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έτσι κόβετε το κάπνισμα....!!!!!

 

Ο Dick Whittamore έχασε τη ζωή του από σοβαρό πρόβλημα στους πνεύμονες που του δημιουργήθηκε από το τσιγάρο. Η τελευταία του επιθυμία ήταν να μάθει όλος ο κόσμος το λόγο του θανάτου του και να βοηθήσει αν μπορεί κόσμο. Ήθελε να μπουν στη νεκροφόρα αλλά και δίπλα στον τάφο του μεγάλα πανό στα οποία γράφεται ότι αυτό που τον σκότωσε ήταν το τσιγάρο

http://3.bp.blogspot.com/_Moz08RhEWgo/S40f0_hgizI/AAAAAAAB9kE/M0AUzT7XMH8/s1600/itani.jpghttp://3.bp.blogspot.com/_Moz08RhEWgo/S40f1DdrHyI/AAAAAAAB9kM/LB0WXL4-Qa8/s1600/itan23.jpg

πηγή...

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι οτι αν θέλει κάποιος να κόψει το τσιγάρο θα το πετύχει μόνο αν το κόψει "μαχαίρι"!! Σε ποιάνει τον πρώτο καιρό μια νευρικότητα αλλα χρειάζετε υπομονή γιατί αν κάνεις πάλι την αρχή μετά αποδεδηγμένα καπνίζεις πολύ περισσότερο!! Εγώ έχει γύρο στα 3 χρόνια που το έκοψα "μαχαίρι", κάπνιζα για 10 χρόνια και τον τελευταίο καιρό 2 πακέτα δεν μου έφταναν!! Πάντος από τότε που το έκοψα άλλος άνθρωπος παιδιά!!! Και εκτός απο υγεία κάνεις και οικονομία στη τσέπη!!!
Link to comment
Share on other sites

Το κάπνισμα κόβεται μόνο με τη μέθοδο "μαχαίρι" (cold turkey).

 

Οποιαδήποτε άλλη μέθοδος είναι καταδικασμένη στην αποτυχία.

 

Για όσους αμφιβάλλουν θα επανέλθω με λεπτομέρειες αν θέλετε.

 

Never take another puff !!!

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, κατάφερα και εγώ να το κόψω πέρυσι μετά από 8 χρόνια καπνίσματος.

 

Εκ των υστέρων λέω ότι δεν ήταν και τόσο δύσκολο. Βέβαια τις δύσκολες πρώτες μέρες-βδομάδες τα είχα παίξει!!!

Εν τέλει έχω να πώ:

Δυσκολίες

1) Το κόψιμο συνεπάγεται ένα συνεχή πόλεμο με τα νεύρα σου διάρκειας 3 εβδομάδων(μιλάμε για την πολύ δύσκολη περίοδο)

2) ΠΡΟΣΟΧΗ,από τη στιγμή που το κόβετε, ΤΟ ΚΟΒΕΤΕ ΜΑΧΑΙΡΙ, ούτε μία τζούρα δεν πρέπει να κάνετε.

3) Εγώ όταν το έκοψα πήρα μέσα σε 2 μήνες 8 κιλά, καθώς από τα νεύρα μου έτρωγα σα γουρούνι.

4)Μπορεί να τσακωθείς με όλο τον κόσμο από τα νεύρα σου (γι αυτό ειδοποιήστε συγγενείς-φίλους να δείξουν κατανόηση)

 

Θετικά

1) Νιώθεις άλλος άνθρωπος, φούλ στην ενέργεια, είναι σαν να είσαι συνεχώς ντοπαρισμένος

2) Ανοίγουν τα πνευμόνια σου με αποτέλεσμα λαχανιάσματα κτλ να περιορίζονται στο ελάχιστο

3)Σωματική αντοχή πολύ μεγαλύτερη (θα το καταλάβαιτε όσοι αθλείστε)

4) Επιδόσεις στο σεξ πολύ καλύτερες (κοινώς θα την αναστενάξετε τη δικιά σας :P )

5) Αρρωσταίνετε πολύ λιγότερο

6)Εγώ που είχα λίγη τριχόπτωση, όταν το κοψα μου περιορίστηκε στο ελάχιστο.

7)Οικονομία

 

Γενικώς παίδες αξίζει τον κόπο, το *******ο το τσιγάρο είναι σαν να σε κρατάει γενικώς σε καταστολή, δοκιμάστε το, αξίζει τον κόπο, δε λέει να πληρώνουμε για να διαλύουμε την υγεία μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω στο μυαλο μου καιρο να το κοψω και χτες βραδυ ξεμεινα απο τσιγαρα και ειπα ευκαιρια να το παλεψω!

Από σημερα λοιπον 8/3/2010 ξεκιναω κομπολοϊ και πολυ τσιχλα!

Αντε να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φιλαράκι, πάλεψέ το αξίζει ;) Ρίξε μια ματιά στο νετ για μεθόδους που βοηθάνε στο κόψιμο, ξεκίνα κανα γυμναστήριο και καλά κουράγια :)
Link to comment
Share on other sites

Για μένα μόνο ένας είναι ο τρόπος: να το πάρεις απόφαση και να το πιστέψεις. Όλα τα άλλα είναι περιττά και διακιολογίες...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...