Jump to content

Samsung Galaxy Grand Duos (I9082)


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χαιρετώ και εγώ το φόρουμ

το πήρα το Σάββατο

με την μπαταρία ακόμα δεν ξέρω θα δείξει (το έχει ο μικρός και παίζει οπότε όταν θα το βαρεθεί θα δω )

με το σήμα είναι και μένα κάπως ασταθές ιδικά με το wifi δηλαδή στο μπαλκόνι που κάθομαι αν το γυρίσω να κοιτάζει το μόντεμ πιάνει καλύτερα …

το σήμα κινητής δεν είναι από τα ποιο δυνατά

κατά τα αλλά μου αρέσει

δεν βλέπω hd βιντεακια και λοιπά και η οθόνη μου αρέσει … μεγάλη και σε ανάλυση καλή δεν στενοχωρήθηκα κάπου

είχα το iphone το 4 όχι το ς

το ιος ίσως μου άρεσε ποιο πολύ και λέω ίσως γιατί απλά δεν ξέρω το android και μέχρι να το σεταρο στα μέτρα μου θα δείξει

γρήγορο και το σημαντικό για μένα 2σιμ

δεν ξέρω αν υπάρχει καλύτερο κινητό με 2σιμ

κάπου άκουσα για λογισμικό 4.2 ισχύει ?

γιατί πήρα samsung και μου λένε ότι είναι για αναβάθμιση μεν αλλά αργότερα

αυτά από μένα αν έχω κάτι θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με το σήμα είναι και μένα κάπως ασταθές ιδικά με το wifi

 

Είσαι ο τρίτος που επιβεβαιώνει το πρόβλημα αυτό! Καλορίζικο πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ο τρίτος που επιβεβαιώνει το πρόβλημα αυτό! Καλορίζικο πάντως!

 

ευχαριστώ

δύσκολα γράφω για μαγαζί αλλά ...

ο κάιζερ στην Αθήνα μου έκανε και δώρο μια θήκη … αφού είχα πληρώσει μου λέει να σου κάνουμε ένα δώρο.....

με έπιασε απροετοίμαστο αφού το είχα πάρει θα μπορούσε να μου πει απλά ευχαριστώ .

και έχει και 7 μέρες doa μου είπε το μαγαζι :bow:

τώρα κατά πόσο ισχύει δεν ξέρω ελπίζω να μην το χρειαστώ :X

Link to comment
Share on other sites

διαβασα ολα τα παραπανω σχόλια, αλλα ρε παιδια εγω δεν εχω κανέα απολυτως προβλημα με wifi, αναλυση οθονης κλπ Ημουν κατοχος S1 & S2 και τωρα το Grand, οτι σημα ειχα & στα αλλα εχω & με αυτο. Το wifi το εχω ανοιχτο σπιτι αρκετα συχνα δεν εχω κανενα προβλημα, δεν ξερω τι να πω, εγω το εχω βολευτει απιστευτα, μου καλυπτει τις αναγκες μου ανετα (προσωπικη αποψη παντα)
Link to comment
Share on other sites

διαβασα ολα τα παραπανω σχόλια, αλλα ρε παιδια εγω δεν εχω κανέα απολυτως προβλημα με wifi,

 

Αν το κινητό σου βρίσκεται δίπλα στο μόντεμ, προφανώς και δεν έχεις πρόβλημα. Αν όμως πας σε ένα δωμάτιο μακριά και συγκρίνεις το κινητό σου με μια άλλη συσκευή (tablet, laptop, άλλο κινητό) τότε θα διαπιστώσεις ότι τη χειρότερη λήψη ενδεχομένως την έχει αυτό το Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Είμαι νέος στο site! Θα ήθελα να ρωτήσω ποια η διαφόρα όταν παίρνεις το κινητό ελλήνικης αντιπροσωπείας και ποια όταν παίρνεις ευρωπαϊκής αντιπροσωπείας;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Είμαι νέος στο site! Θα ήθελα να ρωτήσω ποια η διαφόρα όταν παίρνεις το κινητό ελλήνικης αντιπροσωπείας και ποια όταν παίρνεις ευρωπαϊκής αντιπροσωπείας;

 

Στην τιμή :)

Link to comment
Share on other sites

Στην τιμή :)

Ρωτάω γτ μου είπαν ότι αν είναι ευρωπαϊκής, αν θέλεις να το στειλείς για service ή για οτιδήποτε άλλο πρέπει να πάει στη χώρα προέλευσης και όχι στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχω κάνει κάτι λάθος εγώ, τότε πρόκειται για πολύ σοβαρό πρόβλημα αυτό που διαπίστωσα:

Έχω στη κάρτα 1 μια κάρτα μόνο για κλήσεις και sms, και στην κάρτα 2 μια κάρτα μόνο για internet. Έχω κάνει και την αντίστοιχη ρύθμιση στη διαχείριση καρτών.

Σήμερα ήμουν συνδεμένος στο internet με τη 2η κάρτα συνεχόμενα για πολλές ώρες. Μόλις αποσυνδέθηκα από το internet, μετά από λίγο σκάσανε ένα σωρό αναπάντητες και μηνύματα από την κάρτα 1! Δηλαδή τόσες ώρες η κάρτα 1 ΔΕΝ λειτουργούσε! Τι συμβαίνει; :blink::worry:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχω κάνει κάτι λάθος εγώ, τότε πρόκειται για πολύ σοβαρό πρόβλημα αυτό που διαπίστωσα:

Έχω στη κάρτα 1 μια κάρτα μόνο για κλήσεις και sms, και στην κάρτα 2 μια κάρτα μόνο για internet. Έχω κάνει και την αντίστοιχη ρύθμιση στη διαχείριση καρτών.

Σήμερα ήμουν συνδεμένος στο internet με τη 2η κάρτα συνεχόμενα για πολλές ώρες. Μόλις αποσυνδέθηκα από το internet, μετά από λίγο σκάσανε ένα σωρό αναπάντητες και μηνύματα από την κάρτα 1! Δηλαδή τόσες ώρες η κάρτα 1 ΔΕΝ λειτουργούσε! Τι συμβαίνει; :blink::worry:

 

εγω τα εχω αντιθετα... sim 1 = ιντερνετ και κλησεις , sim 2 = κλησεις

 

οταν ειμαι στο ιντερνετ οντως δεν μπορω να παρω κλησεις στην 2... δειχνει απενεργοποιημενο ...

 

παντως νομιζω καλυτερα θα ηταν να βαλεις τις sim οπως τις εχω και εγω...

( http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_grand_i9082-5163.php )

2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2

3G Network HSDPA 850 / 1900 / 2100 - SIM 1 only

HSDPA 900 / 1900 / 2100 - SIM 1 only

SIM Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by)

φανταζομαι η λυση ειναι να ειναι να ενεργοποιησουμε την επιλογη "μονιμη ενεργοποιηση διπλης sim" απο την διαχειρηση καρτων

Edited by chrisly

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

διαβασα ολα τα παραπανω σχόλια, αλλα ρε παιδια εγω δεν εχω κανέα απολυτως προβλημα με wifi, αναλυση οθονης κλπ Ημουν κατοχος S1 & S2 και τωρα το Grand, οτι σημα ειχα & στα αλλα εχω & με αυτο. Το wifi το εχω ανοιχτο σπιτι αρκετα συχνα δεν εχω κανενα προβλημα, δεν ξερω τι να πω, εγω το εχω βολευτει απιστευτα, μου καλυπτει τις αναγκες μου ανετα (προσωπικη αποψη παντα)

 

Ακριβως, συμφωνω απολυτα.

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

εγω τα εχω αντιθετα... sim 1 = ιντερνετ και κλησεις , sim 2 = κλησεις

 

οταν ειμαι στο ιντερνετ οντως δεν μπορω να παρω κλησεις στην 2... δειχνει απενεργοποιημενο ...

 

παντως νομιζω καλυτερα θα ηταν να βαλεις τις sim οπως τις εχω και εγω...

( http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_grand_i9082-5163.php )

2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2

3G Network HSDPA 850 / 1900 / 2100 - SIM 1 only

HSDPA 900 / 1900 / 2100 - SIM 1 only

SIM Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by)

φανταζομαι η λυση ειναι να ειναι να ενεργοποιησουμε την επιλογη "μονιμη ενεργοποιηση διπλης sim" απο την διαχειρηση καρτων

εγώ στο y duos πάντως δεν έχω ενεργοποιημένη την προώθηση και δέχομαι κανονικά κλήσεις όταν είναι ενεργοποιημένο το internet

Link to comment
Share on other sites

Το wifi και σε μενα δεν πιανει στο μπαλκονι καθολου, ενω το laptop συνδεεται κανονικά. Ισως αυτο οφείλεται στο χαμηλο sar=0,24 που εχει η συσκευή.

Στο υπνοδωμάτιο που αλλο tablet πιάνει κανονικά, το grand τίποτα.

Οσο αφορα τις κλησεις απο μια κάρτα, κατα την διάρκεια σύνδεσης internet απο αλλη κάρτα, εχω αυτες τις ρυθμίσεις και λαμβάνω κανονικά κλήσεις.

Ρυθμίσεις - Διαχειρ. καρτων sim - Δικτυο υπηρεσίας δεδομένων sim2 - Ληψη εισ. κλήσεων ενεργοποιημένο - Μον.ενεργοπ. διπλης sim απενεργοποιημενο. Αν ενεργοποιηθει εχει εξτρα χρεωση προωθησης κλήσεως.

Link to comment
Share on other sites

Το wifi και σε μενα δεν πιανει στο μπαλκονι καθολου, ενω το laptop συνδεεται κανονικά. Ισως αυτο οφείλεται στο χαμηλο sar=0,24 που εχει η συσκευή.

Στο υπνοδωμάτιο που αλλο tablet πιάνει κανονικά, το grand τίποτα.

Οσο αφορα τις κλησεις απο μια κάρτα, κατα την διάρκεια σύνδεσης internet απο αλλη κάρτα, εχω αυτες τις ρυθμίσεις και λαμβάνω κανονικά κλήσεις.

Ρυθμίσεις - Διαχειρ. καρτων sim - Δικτυο υπηρεσίας δεδομένων sim2 - Ληψη εισ. κλήσεων ενεργοποιημένο - Μον.ενεργοπ. διπλης sim απενεργοποιημενο. Αν ενεργοποιηθει εχει εξτρα χρεωση προωθησης κλήσεως.

 

κάτι μπορείς να κάνεις αν είσαι τυχερός ....

μπες στης ρυθμίσεις του μόντεμ και βρες ρύθμιση της έντασης του σήματος ...το μόντεμ του σπιτιού εννοώ

μπορεί να είναι χαμηλά αν είσαι τυχερός και αύξησε την ένταση

έμενα το δικό μου μόντεμ έχει ρύθμιση αλλά είναι τέρμα η ένταση

με το σήμα τελικά του δικτύου εμένα είναι τέλειο τελικά ..... απάντησα χθες από το μπάνιο ....:grin:

 

έχει κανείς πρόταση για email εφαρμογή ?

έχω 4 email

gmail, yahoo, mail.com ,hotmail

Edited by spyros_greece
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδιά. εγώ δεν έχω κανένα από τα παραπάνω προβλήματα.δίπλα στο Ρουτερ φουλ το σημα ως φυσικό,2 δωμάτια ποιο πέρα στην μια γραμμή. το κατεβασμα όμως χωρίς πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Ληψη εισ. κλήσεων ενεργοποιημένο

 

αυτό δεν το είχα ενεργοποιημένο. Το ενεργοποίησα τώρα, ίσως να λύσει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.ibtimes.co.uk/articles/488056/20130709/galaxy-grand-duos-android422-jellybean-i9082xxubmf2-install.htm

Ακόμη δεν είμαι κάτοχος , αλλά αν κάποιος ενδιαφέρεται ας το κοιτάξει

Link to comment
Share on other sites

http://www.ibtimes.co.uk/articles/488056/20130709/galaxy-grand-duos-android422-jellybean-i9082xxubmf2-install.htm

Ακόμη δεν είμαι κάτοχος , αλλά αν κάποιος ενδιαφέρεται ας το κοιτάξει

 

αααααα :) πολυ καλα νεα

 

Android 4.2.2 Jelly Bean official test firmware, with build version XXUBMF2, has leaked for Samsung Galaxy Grand DUOS bearing model number GT-I9082, which is currently running on Android 4.1.2

 

The leaked Android 4.2.2 update is expected to bring a host of new features such as transparent notification bar, Smart Stay, Light effect by unlocking, Page Buddy and Daydream, notes Sammobile. With the new update, the device has become faster compared to the previous Android 4.1.2. Besides, the update brings improvement to battery life, but no new feature has been added to the camera app.

 

The official Android 4.2.2 for Galaxy Grand Duos is expected to be released this quarter.

Edited by chrisly

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

κάτι μπορείς να κάνεις αν είσαι τυχερός ....

μπες στης ρυθμίσεις του μόντεμ και βρες ρύθμιση της έντασης του σήματος ...το μόντεμ του σπιτιού εννοώ

μπορεί να είναι χαμηλά αν είσαι τυχερός και αύξησε την ένταση

έμενα το δικό μου μόντεμ έχει ρύθμιση αλλά είναι τέρμα η ένταση

με το σήμα τελικά του δικτύου εμένα είναι τέλειο τελικά ..... απάντησα χθες από το μπάνιο ....:grin:

 

έχει κανείς πρόταση για email εφαρμογή ?

έχω 4 email

gmail, yahoo, mail.com ,hotmail

 

Ευχαριστω για τη πληροφορια θα το κοιταξω.

Τι εννοεις ? Υπαρχει στο τηλεφωνο μια που τα εχεις ολα μαζεμενα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία SIM για data και μία για κλήσεις.

 

Σε όποιο slot και να τις βάλω λειτουργούν κανονικά. Το θέμα είναι πως μέτρηση data usage σε mobile data κάνει μόνο όταν έχω τη SIM των data στο slot 1. Στο slot 2 παίζει κανονικά το download/upload αλλά δε μετράει. Το έχει παρατηρήσει κανείς;

 

Και φυσικά ακόμη δεν κατάφερα να συνδέσω με USB τη συσκευή σε Windows XP (ναι έχω εγκαταστήσει Kies αλλά τίποτα). Κανένα link με XP drivers for USB της προκοπής;

 

Κατά τα λοιπά, είμαι πολύ ευχαριστημένος...

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Έχω μία SIM για data και μία για κλήσεις.

 

Σε όποιο slot και να τις βάλω λειτουργούν κανονικά. Το θέμα είναι πως μέτρηση data usage σε mobile data κάνει μόνο όταν έχω τη SIM των data στο slot 1. Στο slot 2 παίζει κανονικά το download/upload αλλά δε μετράει. Το έχει παρατηρήσει κανείς;

 

Ναι και εγώ έχω την κάρτα για ιντερνετ στη 2η θέση και δεν μετράει!

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν έχω σήμα, οι κλήσεις χάνονται. Γιατί μετά δε μου έρχεται μήνυμα ότι είχα κλήση; Πως μπορώ να ενεργοποιήσω αυτή την υπηρεσία;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εσεις που εχετε το κινητο αυτο, μπορειτε να μου πειτε ποσο εργονομικο ειναι ως τηλεφωνο, δεδομενου του μεγεθους του;

Τι θελω να πω. Που το κουβαλατε; Στην τσεπη; Σε θηκη; Στο σακακι; Σε τσαντα;

Φανταζομαι οτι δεν πρεπει να ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το S IIΙ επομενως παλευεται κατασταση. Τι λετε;

Βεβαια η μεγαλη οθονη παρεχει και πλεονεκτηματα, αλλα δεν ρωταω αυτο.

 

Επισης, απο αυτονομια μπαταριας τι λεει;

Edited by Nikos1972
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Grand Duos (I9082)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...