Jump to content

Samsung Galaxy Grand Duos (I9082)


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θα μπορούσατε να δώσετε τα φώτα σας σε σχέση με τη μπαταρία; Αυτονομία κλπ... Κάποιο συγκριτικό αν μπορεί κανείς με το S4 το οποίο αποσπά πολύ θετικά σχόλια στο συγκεκριμένο θέμα (μπαταρία).

Η χρήση που το θέλω περιλαμβάνει ουσιαστικά πολύ email με το 3G ουσιαστικά μονίμως ανοιχτό, όσο είμαι ξυπνιος τουλάχιστον.

 

Σας ευχαριστώ!

 

Καλησπέρα. Εγώ μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με τη μπαταρία του καθώς και με την όλη του εικόνα σκέψου ότι έχω δεύτερο το νοτε 2. Η μπαταρία μου κρατάει 2 μέρες με λίγες κλήσεις ανοιχτό το μέιλ και το 3g και το ράδιο αρκετή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα φιλε μου.εχω στο μαγαζι μου το εχω τουλαχιστον 6 ωρες την ημερα να κατεβαζει αρχεια,στελνω mail,netradio 2 ωρες,του αλλαζω γενικα τα φωτα, δεν μου εχει κολλησει ποτε και αργα το βραδυ ζηταει φορτιση.ειναι εργαλειο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω μια μνήμη 32gb SDHC της Kingston. Αυτή είναι συμβατή με το κινητό;

 

τετοια εχω και εγω :) παρε class 10 ...

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

PAIDIA TO EXW PAREI KAI EGW AYTO TO KINITO KAI MALISTA DEN KATALAVA KAI POS KATELIKSE STA XERIA MOU EINAI ALITHIA.......... TO KINITO GIA TA LEFTA KTLP EINAI THEIO KAI GIA AFTO KATI MOU LEEI OTI DEN PROKITE NA BGEI KAI ELLADA.......... EXW MIA APOIA OMOS..... EIPE ENAS KIRIOS PIO PANW OTI TO PEIRE APO GERMANIA..... POS MPOREIS NA PERNEIS KINITA APO EKSOTERIKO KAI NA DEXETE TIN KARTA KAI GENIKOS NA DOULEVEI STIN ELLADA? ILIKRINA OPIOS MPOREI NA APANTISEI AS ME ENIMEROSEI.......... EUXARISTO :D
Link to comment
Share on other sites

PAIDIA TO EXW PAREI KAI EGW AYTO TO KINITO KAI MALISTA DEN KATALAVA KAI POS KATELIKSE STA XERIA MOU EINAI ALITHIA.......... TO KINITO GIA TA LEFTA KTLP EINAI THEIO KAI GIA AFTO KATI MOU LEEI OTI DEN PROKITE NA BGEI KAI ELLADA.......... EXW MIA APOIA OMOS..... EIPE ENAS KIRIOS PIO PANW OTI TO PEIRE APO GERMANIA..... POS MPOREIS NA PERNEIS KINITA APO EKSOTERIKO KAI NA DEXETE TIN KARTA KAI GENIKOS NA DOULEVEI STIN ELLADA? ILIKRINA OPIOS MPOREI NA APANTISEI AS ME ENIMEROSEI.......... EUXARISTO :D

 

με πιστωτικη μπορεις να αγοραζεις απο οποιο e-shop θελεις ... αρκει φυσικα να στελνουν Ελλαδα

 

το αν θα δουλευει στην Ελλαδα , με ελληνικο μενου και γλωσσα μπορει να το διαπιστωσει κανεις απο περιγραφες και specs του καθε κινητου

 

εγω παντως φιλε μου πιστευω πλεον οτι αν skroutzαρεις δεν χρειαζεται να μπαινεις στο κοπο του εξωτερικου , εκτος ισως απο καποια accessories ... εγω πχ εχω παρει κατι θηκες απο ebay επειδη δεν υπηρχε τιποτα εδω στην Ελλαδα

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα,

ειμαι και εγω κατοχος του αναφερθεν κινητου, και ηθελα να ρωτησω, το Flash Led της καμερας οταν τραβατε φωτογραφια, καθως και το Focus, σας λειτουργουν ικανοποιητικα ?

Σε μενα το Flash οταν το εχεις είτε στο Auto είτε στο On, ενω αναβει, κλεινει πριν προλαβει η καμερα να τραβηξει την φωτογραφια, με αποτελεσμα βεβαια σκοτεινη φωτογραφια.

Επισης και με το focus, συμβαινει το ιδιο πραγμα, δηλαδη πριν προλαβει καλα καλα το Focus να εστιασει σωστα, τραβαει η καμερα την φωτογραφια, με αποτελεσμα να βγαινει θολη. Το Focus δεν το κανει παντα βεβαια αυτο το πραγμα.

Ευχαριστω

 

Υ.Γ. Ποια ειναι η τελευταια εκδοση Firmware για το κινητο ?

Το δικο μου τωρα εχει την Baseband version: I9082XXAMC4 Build Number: JZO54K.I9082XXAMCD

Edited by km1121

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

μήπως του έχεις βάλει κάποια άλλη εφαρμογή κάμερας και σου χαλάει της Μάμας του? πρώτη φορά το ακούω αυτό. ειδικά με το φλας συνεργάζεται άριστα στις νυκτερινή φώτο
Link to comment
Share on other sites

μήπως του έχεις βάλει κάποια άλλη εφαρμογή κάμερας και σου χαλάει της Μάμας του? πρώτη φορά το ακούω αυτό. ειδικά με το φλας συνεργάζεται άριστα στις νυκτερινή φώτο

Δεν ειναι τελειως βραδυ, το απογευμα κατα τις 19:30 προσπαθησα να παρω μία μεσα στο δωματιο, με οχι επαρκες φως, και ενω αναψε το LED η φωτογραφια τραβηχτηκε αφου εκλεισε το LED.

Οχι δεν εχω βαλει κανα αλλο προγραμμα για την καμερα.

Δεν ξερω αν ειναι προβλημα της ROM που φοραει το κινητο, γιατι ειναι οπως το πηρα προχθες, δεν εχω κανει καποια αναβαθμιση ακομα.

Τωρα που το θυμηθηκα, και το Auto Brightness δεν λειτουργει καλα, μου αυξομειωνει την ενταση χωρις λογο που και που και τελος η μπαταρια τελειωνει σχετικα γρηγορα σχετικα με το τι λενε εδω τα αλλα παιδια οτι τους κραταει, για αυτο λεω μηπως ειναι θεμα Firmware παλιου που φοραει.

Θυμιζω οτι εχω την Baseband version: I9082XXAMC4

Build Number: JZO54K.I9082XXAMCD

Ευχαριστω

Edited by km1121

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

περίεργο μου φαίνεται. τίποτε από αυτά δεν μου έχει συμβεί. καινούργιο το πηρες η μεταχειρισμενο?. πήγαινε στις ρυθμίσεις και τσεκαρε αν θέλει αναβάθμιση. όταν το πήρα μόνο μία μικρή αναβάθμιση λίγων mb μου ζήτησε να κάνω. έκτοτε τίποτε.
Link to comment
Share on other sites

περίεργο μου φαίνεται. τίποτε από αυτά δεν μου έχει συμβεί. καινούργιο το πηρες η μεταχειρισμενο?. πήγαινε στις ρυθμίσεις και τσεκαρε αν θέλει αναβάθμιση. όταν το πήρα μόνο μία μικρή αναβάθμιση λίγων mb μου ζήτησε να κάνω. έκτοτε τίποτε.

 

Καινουργιο σφραγισμενο.

Αναβαθμιση δεν εχει, φοραει την τελευταια, με βαση το kies και το Check του Software Update στο κινητο.

Εμενα φοραει και πορτογαλιας ROM.

Εσυ τι εκδοση εχεις ?

Ευχαριστω

 

Καλημερα,

οπως εγραψα ποιο πανω το κινητο μου εχει Baseband version: I9082XXAMC4, Build Number: JZO54K.I9082XXAMCD, TPH πορτογαλια ετσι δεν ειναι ?

Απο εδω :

http://samsung-updates.com/device/?id=GT-I9082&details=Galaxy_Grand_Duos

μπορω να του βαλω μεσω Odin την τελευταια I9082XXAME1 08.05.2013 (EUR) ?

Ευχαριστω

 

Την εβαλα τελικα, μονος μου, εκανα και root το κινητο, του αλλαξα και κωδικο χωρας στο CSC, και θα δω τωρα πως θα παει. Ξηλωσα και πολλες εφαρμογες επισης με Titanium Backup.

Edited by km1121
Συνένωση Μηνυμάτων

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Ενας ξαδερφος μου, αγορασε το συγκεκριμενο κινητο. Το προβλημα ειναι το εξης. Δεν μπορει να συνδεσει το κινητο με την τηλεοραση ( μεσω HDMI ). Αγορασε καλωδιο MHL, το συνδεσαμε μεσω της θυρας HDMI σε 2 TV ( Panasonic και LG ) αλλα τιποτα. Και οι 2 τηλεορασεις δεν κανουν mirroring την οθονη του κινητου. Μηπως πρεπει να κατεβασουμε καποιο προγραμμα για android? Ή μηπως αυτη η λειτουργια δεν υποστηριζεται απο το συγκεκριμενο μοντελο της SAMSUNG ? Γνωριζει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή S Planner Ημερολόγια, ο ήχος ειδοποίησης είναι πολύ σύντομος, πολλές φορές δεν τον αντιλαμβάνεσαι. Μπορεί να μπει άλλος εκτός από τους προκαθορισμένους που έχει το κινητό; Να σε ειδοποιεί σαν ξυπνητήρι, όχι να χτυπά για 2 δευτερόλεπτα!!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή S Planner Ημερολόγια, ο ήχος ειδοποίησης είναι πολύ σύντομος, πολλές φορές δεν τον αντιλαμβάνεσαι. Μπορεί να μπει άλλος εκτός από τους προκαθορισμένους που έχει το κινητό; Να σε ειδοποιεί σαν ξυπνητήρι, όχι να χτυπά για 2 δευτερόλεπτα!!

Ευχαριστώ!

 

Ναι, μπορείς. Φτιάξε έναν φάκελλο με την ονομασία "notifications" βάλε εκεί μέσα όποιους ήχους δικούς σου θέλεις και χρησιμοποίησε έναν από αυτούς.

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

Internal sd -> εσωτερική μνήμη

external sd -> εξωτερική μνήμη

Όπως σωστά είπαν τα παιδιά δεν γίνεται η μεταφορά εφαρμογών χωρίς root στην εξωτερική μνήμη .

 

 

Έχω ήδη ακολουθήσει τις οδηγίες και έχω κάνει root το κινητό μου αλλά παρόλα αυτά εξακολουθώ να μην μπορώ να μετακινήσω τις εφαρμογές στην εξωτερική κάρτα. Κάποια λύση;

 

(Οι ΟΔΗΓΙΕΣ που ακολουθήθηκαν είναι από:

1. http://www.techweem.com/2013/03/how-to-root-galaxy-grand-duos-gt-i9082.html

2. http://jjpda.blogspot.gr/2012/11/samsung-usb-drivers.html

3. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=38888006)

Link to comment
Share on other sites

Ενας ξαδερφος μου, αγορασε το συγκεκριμενο κινητο. Το προβλημα ειναι το εξης. Δεν μπορει να συνδεσει το κινητο με την τηλεοραση ( μεσω HDMI ). Αγορασε καλωδιο MHL, το συνδεσαμε μεσω της θυρας HDMI σε 2 TV ( Panasonic και LG ) αλλα τιποτα. Και οι 2 τηλεορασεις δεν κανουν mirroring την οθονη του κινητου. Μηπως πρεπει να κατεβασουμε καποιο προγραμμα για android? Ή μηπως αυτη η λειτουργια δεν υποστηριζεται απο το συγκεκριμενο μοντελο της SAMSUNG ? Γνωριζει κανεις?

το θέμα σου με έκανε να το ψάξω κι εγώ διότι θα με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη λειτουργία (όταν αξιωθώ να αγοράσω βεβαίως το κινητό χαχα).Δε ξέρω αν μπορείς να το κάνεις με κάποιο συγκεκριμένο USB ή άλλο καλώδιο αλλά λίγο παραπέρα που κοίταξα για συνδέσεις,διάβασα κάτι για σύνδεση μεταξύ συσκευών με το DLNA. http://www.multirama.gr/library/technology/dlna Στα χαρακτηριστικά του κινητού που παρέθεσε ο ovelix5 στην πρώτη σελίδα,το αναφέρει

Connectivity: Bluetooth® 4.0 / Wi-Fi 802.11 b/g/n / 3.5 mm stereo audio jack / Micro-USB / DLNA / Dual SIM

GPS: A-GPS GLONASS άρα ίσως να είναι αυτός ο τρόπος. Ελπίζω κάποιος που γνωρίζει καλύτερα να μας ενημερώσει στα σίγουρα! :)

veny:kitty:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι άσχετος, που θα τον φτιάξω;

 

Απο τις εφαρμογες ανοιγεις τα αρχεια μου. Απο εκει πατας: ολα τα αρχεια>>sdcard0 και μόλις ανοιξει αυτο πατας το αριστερο soft key που ειναι διπλα αριστερα απο το home buton και πατας: δημιουργια φακελου. Γραφεις Notifications και Ok. Αυτο ειναι...

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

το θέμα σου με έκανε να το ψάξω κι εγώ διότι θα με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη λειτουργία (όταν αξιωθώ να αγοράσω βεβαίως το κινητό χαχα).Δε ξέρω αν μπορείς να το κάνεις με κάποιο συγκεκριμένο USB ή άλλο καλώδιο αλλά λίγο παραπέρα που κοίταξα για συνδέσεις,διάβασα κάτι για σύνδεση μεταξύ συσκευών με το DLNA. http://www.multirama.gr/library/technology/dlna Στα χαρακτηριστικά του κινητού που παρέθεσε ο ovelix5 στην πρώτη σελίδα,το αναφέρει

Connectivity: Bluetooth® 4.0 / Wi-Fi 802.11 b/g/n / 3.5 mm stereo audio jack / Micro-USB / DLNA / Dual SIM

GPS: A-GPS GLONASS άρα ίσως να είναι αυτός ο τρόπος. Ελπίζω κάποιος που γνωρίζει καλύτερα να μας ενημερώσει στα σίγουρα! :)

Αυτο που θελει ο ξαδερφος μου, ειναι να βλεπει στην τηλεοραση την οθονη του κινητου οπως ειναι. Δηλαδη απ'οτι διαβασα, αυτο λεγεται mirroring. Δεν θελει απλα να βλεπει φωτος ή videos που εχει αποθηκευμενα στη μνημη του κινητου. Για παραδειγμα, επειδη δεν εχει υπολογιστη, θελει να βλεπει βιντεακια απο το youtube στην τηλεοραση μεσω του κινητου του. Ή ακομα και καποια παιχνιδια να τα παιζει στην τηλεοραση. Γι'αυτο ρωτησα αν γινεται. Νομιζω το S3 υποστηριζει αυτη τη λειτουργια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη ακολουθήσει τις οδηγίες και έχω κάνει root το κινητό μου αλλά παρόλα αυτά εξακολουθώ να μην μπορώ να μετακινήσω τις εφαρμογές στην εξωτερική κάρτα. Κάποια λύση;

 

(Οι ΟΔΗΓΙΕΣ που ακολουθήθηκαν είναι από:

1. http://www.techweem.com/2013/03/how-to-root-galaxy-grand-duos-gt-i9082.html

2. http://jjpda.blogspot.gr/2012/11/samsung-usb-drivers.html

3. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=38888006)

 

Καλημερα, το ιδιο και εγω, και οποιο προγραμμα να χρησιμοποιησεις για μεταφορα, σου λεει οτι δεν το υποστηριζει η ROM του κινητου ή η καρτα SD ειναι emulated ή δεν υπαρχει η SD card πραγματικα (που υπαρχει βεβαια).

Ευχαριστω

Edited by km1121

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετα απο την ανάγνωση όλου του θέματος με πείσατε και το παρήγγειλα.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει αν μπορω να δέχομαι κλείσεις και στους 2 αριθμούς ή ο ένας θα φαίνεται απενεργοποιημενος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετα απο την ανάγνωση όλου του θέματος με πείσατε και το παρήγγειλα.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει αν μπορω να δέχομαι κλείσεις και στους 2 αριθμούς ή ο ένας θα φαίνεται απενεργοποιημενος?

 

Εαν ενεργοποιήσεις την "υπηρεσία" που έχει προ εγκατεστημενη η συσκευή δε θα χάσεις καμία κλήση αλλα να εχεις στο νου σου οτι χρεώνεσαι! ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά. πάντως μετά από εντατικο σκισιμο,(2 φορές την ημέρα το φορτιζω 3 μήνες τώρα )το τηλέφωνο έχει αποδειχθεί από τα ποιο σταθερά εργαλεία που έχω δουλέψει. έχει φάει και κάνα 2 σουπες και τίποτε. πριν από λίγο χαζευα το σχετικό thread του xperia z και διάβασα τραγικά πράγματα για κινητό με τα δίπλα λεφτά.τελικά στα χαρτιά όλα καλά, αν δεν δοκιμαστεί στην πράξη το Τηλ μην πιστεύετε τίποτε
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά. πάντως μετά από εντατικο σκισιμο,(2 φορές την ημέρα το φορτιζω 3 μήνες τώρα )το τηλέφωνο έχει αποδειχθεί από τα ποιο σταθερά εργαλεία που έχω δουλέψει. έχει φάει και κάνα 2 σουπες και τίποτε. πριν από λίγο χαζευα το σχετικό thread του xperia z και διάβασα τραγικά πράγματα για κινητό με τα δίπλα λεφτά.τελικά στα χαρτιά όλα καλά, αν δεν δοκιμαστεί στην πράξη το Τηλ μην πιστεύετε τίποτε

 

Όντως, πρόκειται για εξαιρετικό τηλέφωνο. Δεν καταλαβαίνει τίποτα. Δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα.

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Grand Duos (I9082)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...