Jump to content

Samsung Galaxy Grand Duos (I9082)


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ήδη ακολουθήσει τις οδηγίες και έχω κάνει root το κινητό μου αλλά παρόλα αυτά εξακολουθώ να μην μπορώ να μετακινήσω τις εφαρμογές στην εξωτερική κάρτα. Κάποια λύση;

 

(Οι ΟΔΗΓΙΕΣ που ακολουθήθηκαν είναι από:

1. http://www.techweem.com/20...-gt-i9082.html

2. http://jjpda.blogspot.gr/2...b-drivers.html

3. http://forum.xda-developer...php?p=38888006)

 

Καλημερα, το ιδιο και εγω, και οποιο προγραμμα να χρησιμοποιησεις για μεταφορα, σου λεει οτι δεν το υποστηριζει η ROM του κινητου ή η καρτα SD ειναι emulated ή δεν υπαρχει η SD card πραγματικα (που υπαρχει βεβαια).

Ευχαριστω

 

km1121 ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Ξανα-πόσταρα το πρόβλημα σε ξεχωριστή ενότητα μπας και κάποιος έχει να προτείνει κάποια λύση.

 

Υ.Γ.

Μου φαίνεται θα μας παιδέψει το συγκεκριμένο θέμα και ενώ ειλικρινά είναι ένα πολύ καλό κινητό και συσκευή γενικότερα, αν δεν μπορέσεις να αξιοποιήσεις τη μνήμη (external SD), τότε θα υπάρξει θέμα με τις εφαρμογές...Κρίμα για τις μεταγενέστερες εκδόσεις του android

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω ήδη ακολουθήσει τις οδηγίες και έχω κάνει root το κινητό μου αλλά παρόλα αυτά εξακολουθώ να μην μπορώ να μετακινήσω τις εφαρμογές στην εξωτερική κάρτα. Κάποια λύση;

 

(Οι ΟΔΗΓΙΕΣ που ακολουθήθηκαν είναι από:

1. http://www.techweem.com/20...-gt-i9082.html

2. http://jjpda.blogspot.gr/2...b-drivers.html

3. http://forum.xda-developer...php?p=38888006)

 

 

 

km1121 ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Ξανα-πόσταρα το πρόβλημα σε ξεχωριστή ενότητα μπας και κάποιος έχει να προτείνει κάποια λύση.

 

Υ.Γ.

Μου φαίνεται θα μας παιδέψει το συγκεκριμένο θέμα και ενώ ειλικρινά είναι ένα πολύ καλό κινητό και συσκευή γενικότερα, αν δεν μπορέσεις να αξιοποιήσεις τη μνήμη (external SD), τότε θα υπάρξει θέμα με τις εφαρμογές...Κρίμα για τις μεταγενέστερες εκδόσεις του android

 

Καλημερα,

αν δουλευαν κανονικα και οι δύο SIM καρτες, με καποια απο τις Custom ROM's που κυκλοφορουν, θα ειχα βαλει ηδη, αλλα ακομα ΔΕΝ.

Γιατι οι Custom ROM's την υποστηριζουν την μεταφορα εφαρμογων στην Ext SD Card.

Στην αναμονη λοιπον.

 

Μια λυση για το θεμα προς το παρον ειναι αυτη :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2281911

Για την δικη μας περιπτωση παιζει μονο το GL2Sd απο το Play Market.

Edited by km1121

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κινητάκι το έχω από χτες και είναι super!!!!!!

 

Περισσότερα σύντομα.

 

Μόνο μια ερώτηση:

Ποια η διαφορά μεταξύ Samsung Galaxy Grand Duos GT-i9082L και Samsung Galaxy Grand Duos GT-i9082?

 

Το δικό μου είναι το GT-i9082L

 

βγάλε καμία φωτο να δούμε πως φαίνονται :) Μην αγχώνεσαι,το L που λες μάλλον είναι διακριτικό της χώρας που προοριζόταν το κινητό. Στο you tube που κοίταξα, όλα τα βιντεάκια με τίτλο Grand i9082L έβγαζαν Brasil.

veny:kitty:
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελει ο ξαδερφος μου, ειναι να βλεπει στην τηλεοραση την οθονη του κινητου οπως ειναι. Δηλαδη απ'οτι διαβασα, αυτο λεγεται mirroring. Δεν θελει απλα να βλεπει φωτος ή videos που εχει αποθηκευμενα στη μνημη του κινητου. Για παραδειγμα, επειδη δεν εχει υπολογιστη, θελει να βλεπει βιντεακια απο το youtube στην τηλεοραση μεσω του κινητου του. Ή ακομα και καποια παιχνιδια να τα παιζει στην τηλεοραση. Γι'αυτο ρωτησα αν γινεται. Νομιζω το S3 υποστηριζει αυτη τη λειτουργια.

 

δε βλέπω να απαντάει κάποιος στο θέμα,ίσως να μην τους ενδιαφέρει και η συγκεκριμένη λειτουργία. έψαξα για το mirroring που έλεγες με HDMΙ και MHL και όντως δεν είναι όλα τα κινητά συμβατά.ούτε όμως και όλες οι τηλεοράσεις!http://meetmhl.com/DoIHaveMHL.aspx Το galaxy grand δεν ήταν στη λίστα αλλά κοίτα μήπως δεν είναι στη λίστα και οι τηλεοράσεις που χρησιμοποιήσατε. πάντως στα specs του κινητού στο gsmarena ενώ τις προάλλες δεν έγραφε mhl, σήμερα που ξανακοίταξα είχε: Galaxy Grand I9082 ->

USΒ: Yes, microUSB v2.0 (MHL) και TV-out (via MHL A/V link) όπως ακριβώς και στο galaxy s4 που είναι στη λίστα συμβατότητας MHL (αν και κυκλοφόρησε αργότερα).Ανεξήγητο.. ελπίζω κάποιος γνώστης να το διελευκάνει. αν βγάλετε άκρη ενημερώστε πάντως :rolleyes:

veny:kitty:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παίδες. χθες το απόγευμα στο balux στην Γλυφάδα έβγαλα το ηλιοβασίλεμα με εφαρμογή hdr snap shot και όσοι την είδαν έμειναν καγκελο. γενικά όπως και το s3 που είχα το φοκους είναι άριστο και στην μέρα και στις νυκτερινες, και αυτό φαίνεται κυρίως στο ζουμ. πολύ καλή λεπτομέρεια. οποίος θέλει ας στείλει mail να του στειλω την εφαρμογή και φώτο. καλό βράδυ. Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

ποιά απο τα apps χρειάζοντε για να τα αφήσω να τρέχουν και ποιά όχι διότι παρόλο που βρήκα από που κλείνουν μόλις πάω να κλείσω κάποιο μου λέει πως μπορεί να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. το κινητο το είχα ανοιχτό για περίπου 1:30 ώρα και η μπαταρία πήγε στο 88% είναι normal αυτό? (ρωτάω τα άτομα που το έχουν ή που γνωρίζουν από κάποιον γνωστό τους)

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Edited by petromixalis
ρώτησα πως κλείνεις apps αλλά τελικά το βρήκα
Συγνώμη που να φύγεις σ' άφησα τα παιχνίδια μεταξύ ζωής και θάνατου είναι άνισα...
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη προσανατολιζομαι προς το συγκεκριμενο κινητο μπορειτε να μου πειτε αν ειστε ευχαριστημενοι με αυτονομια,camera(ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ιδια με του note 2?),ταχυτητα internet κ.τ.λ??ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. το κινητό είναι Σούπερ. η κάμερα είναι σαν του s3 που είχα πλην της λειτουργίας hdr που λύθηκε με το hdr snap shot και η μπαταρία με σκισιμο μου βγάζει μια μέρα. με νορμαλ χρήση 2 μέρες άνετα.
Link to comment
Share on other sites

φίλε monster1971 να σου κάνω μια ερώτηση μιας και το έχεις... το ξυπνητήρι όταν έχεις κλειστό το κινητό δουλεύει? μήπως το δικό μου έχει πρόβλημα? πάντως όταν είναι ανοιχτό χτυπάει μια χαρά όταν το έχω κλειστό και υπάρχει ξυπνητήρι ενεργοποιημένο τότε δεν βαράει καθόλου...
Συγνώμη που να φύγεις σ' άφησα τα παιχνίδια μεταξύ ζωής και θάνατου είναι άνισα...
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς ξυπνητηρι και κλειστό το κινητό, από όλες τις συσκευές που έχω αλλάξει μόνο τα ΝΟΚΙΑ με συμπιαν το κάνουν αυτό και κάποια μάρκα κινεζική αλλά δεν θυμάμαι ποια!
Link to comment
Share on other sites

η εικονα δηλαδη με την χαμηλη του αναλυση ειναι τοσο τραγικη?ειναι περιπου σαν του turbo x του 5ιντσου?εννοω παλευεται η θα δωσω τσαμπα τα λεφτα μου?
Link to comment
Share on other sites

με την καμιά μιλάμε δεν συγκρίνεται με το τουρμπο χ. ούτε πιξελιαζει και η φωτεινότητα πολύ ανώτερη των αμολεντ, ειδικά έξω στον ήλιο, ξέρω γιατί είχα και s3,και πριν από λίγες ημέρες σεταριζα το νοτε 2 ενός φίλου και η διάφορα στην φωτεινότητα ήταν εμφανείς. πάντως δεν θα σε προβληματισει σε τίποτε το εργαλείο
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι παιδια αρχιζω να το σκεφτομαι σοβαρα..ενταξει αφου θελω οθονη και δεν διαθετω για νοτε 2 μου φαινεται θα ξεμπερδεψω με 300 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

η εικονα δηλαδη με την χαμηλη του αναλυση ειναι τοσο τραγικη?ειναι περιπου σαν του turbo x του 5ιντσου?εννοω παλευεται η θα δωσω τσαμπα τα λεφτα μου?

 

Η οθόνη είναι φωτεινότατη και δεν πιξελιάζει καθόλου. Για τα λεφτά του είναι πάρα πολύ καλό τηλέφωνο.

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα κι εγω προχθες απο κοντα σε λευκο και μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης. Πες οτι εχω μεσα δυο sim πχ wind και cosmote. Ειμαι στο ιντερνετ με την wind.

Αν εκεινη τη στιγμη με καλεσουν στην cosmote τι γινεται? Θα χτυπησει κανονικα? θα γινει προωθηση, θα το δω αργοτερα?

Πως λειτουργει σε μια τετοια περιπτωση? Οποιος μπορει ας δωσει τα φωτα του!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

έχει βρει κανείς κάποιο app για ξυπνητήρι μιας και όταν είναι κλειστό το κινητό δεν βαράει? (το δοκίμασα αρκετές φορές)
Συγνώμη που να φύγεις σ' άφησα τα παιχνίδια μεταξύ ζωής και θάνατου είναι άνισα...
Link to comment
Share on other sites

έχει βρει κανείς κάποιο app για ξυπνητήρι μιας και όταν είναι κλειστό το κινητό δεν βαράει? (το δοκίμασα αρκετές φορές)

 

Σε κανένα "Android" οταν ειναι απενεργοποιημενη η συσκευη δεν "δουλεύει" το ξυπνητήρι!!

 

Βαζε το σε λειτουργία πτήσης που είναι το ιδιο πράγμα. . . ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα κι εγω προχθες απο κοντα σε λευκο και μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης. Πες οτι εχω μεσα δυο sim πχ wind και cosmote. Ειμαι στο ιντερνετ με την wind.

Αν εκεινη τη στιγμη με καλεσουν στην cosmote τι γινεται? Θα χτυπησει κανονικα? θα γινει προωθηση, θα το δω αργοτερα?

Πως λειτουργει σε μια τετοια περιπτωση? Οποιος μπορει ας δωσει τα φωτα του!:rolleyes:

 

Καλησπερα, απο οτι εχω καταλαβει απο την χρηση του, και ετσι οπως λεει οτι δουλευει ειναι το εξης:

Διαλεγεις πρωτα πια απο τις δυο SIM ειναι η Primary οπότε η αλλη μπαινει σε Standby Mode. Επιλεγεις μετα μεσα απο τον Sim Card Manager με ποια Sim θα εχεις και Data mobile, δεν μπορεις δηλαδη ταυτοχρονα και με τις δύο. Και τελος, αν θες να κτυπα το τηλεφωνο απο κλησεις της 2ης SIM Card, ενω μιλας σε κληση της 1ης SIM Card, θα πρεπει να το ενεργοποιησεις, απο το Sim Card Manger παλι, αλλα αυτο που κανει ουσιαστικα ειναι να κανει Forward την κληση της 2ης Sim στην 1η και για αυτο υπαρχει χρεωση. Παντως αν το τηλεφωνο ειναι σε Standby και δεν μιλας καπου, ειτε σου κανουν κληση στην 1η Sim ειτε στη 2η το τηλεφωνο θα κτυπησει κανονικα.

Αυτα αν τα ειπα σωστα.

Edited by km1121

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, απο οτι εχω καταλαβει απο την χρηση του, και ετσι οπως λεει οτι δουλευει ειναι το εξης:

Διαλεγεις πρωτα πια απο τις δυο SIM ειναι η Primary οπότε η αλλη μπαινει σε Standby Mode. Επιλεγεις μετα μεσα απο τον Sim Card Manager με ποια Sim θα εχεις και Data mobile, δεν μπορεις δηλαδη ταυτοχρονα και με τις δύο. Και τελος, αν θες να κτυπα το τηλεφωνο απο κλησεις της 2ης SIM Card, ενω μιλας σε κληση της 1ης SIM Card, θα πρεπει να το ενεργοποιησεις, απο το Sim Card Manger παλι, αλλα αυτο που κανει ουσιαστικα ειναι να κανει Forward την κληση της 2ης Sim στην 1η και για αυτο υπαρχει χρεωση. Παντως αν το τηλεφωνο ειναι σε Standby και δεν μιλας καπου, ειτε σου κανουν κληση στην 1η Sim ειτε στη 2η το τηλεφωνο θα κτυπησει κανονικα.

Αυτα αν τα ειπα σωστα.

 

Φιλε σ' ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες:) Δεν ξερω καθολου τη λειτουργια των dual sim και γι' αυτο ηθελα να μαθω καποια πραγματα.

Βεβαια εσυ μου ανεφερες την περιπτωση που ενω μιλαω στη μια sim δεχθω κληση στην αλλη. Εγω ηθελα να μαθω οταν ειμαι στο ιντερνετ με τη μια πχ την 2η και δεχθω κληση στην πρωτη, τι συμβαινει. Εκτος κι αν ισχυουν τα ιδια οποτε ολα ενταξει:happy:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σ' ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες:) Δεν ξερω καθολου τη λειτουργια των dual sim και γι' αυτο ηθελα να μαθω καποια πραγματα.

Βεβαια εσυ μου ανεφερες την περιπτωση που ενω μιλαω στη μια sim δεχθω κληση στην αλλη. Εγω ηθελα να μαθω οταν ειμαι στο ιντερνετ με τη μια πχ την 2η και δεχθω κληση στην πρωτη, τι συμβαινει. Εκτος κι αν ισχυουν τα ιδια οποτε ολα ενταξει:happy:

 

Δουλεύει κανονικά. Είσαι στο ιντερνέτ, χτυπάει στην άλλη sim, απαντάς και όταν τελειώσεις συνεχίζεις στο ιντερνέτ. Απλό

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη στο e-click δεν βρισκω θηκη σιλικονης αλλα μονο screen protector,ξερετε που αλλου (εντος ελλαδας) υπαρχει?

μηπως δεν βλεπω καλα??

 

παντως αν το συγκεκριμενο πεσει λιγο ακομα σε τιμη θα το ''χτυπησω''.αν ειχε αναλυση τουλαχιστον 540χ960 θα ηταν πολυ καλυτερα..

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

λες και θα το καταλαβαινες αν είχε μεγαλύτερη ανάλυση. Παραμυθιά μας πουλανε για... να πουλανε. βάλε το grand δίπλα σε ένα νοτε2 και τρεξε τον όπερα η το igo και μετά πες μου ποια οθόνη σε ευχαριστει περισσότερο. τα έχω δει και τα δυο δίπλα δίπλα και έχω γνώμη. . .
Link to comment
Share on other sites

λες και θα το καταλαβαινες αν είχε μεγαλύτερη ανάλυση. Παραμυθιά μας πουλανε για... να πουλανε. βάλε το grand δίπλα σε ένα νοτε2 και τρεξε τον όπερα η το igo και μετά πες μου ποια οθόνη σε ευχαριστει περισσότερο. τα έχω δει και τα δυο δίπλα δίπλα και έχω γνώμη. . .

 

πραγματικα δεν ξερω τον οπερα και τον igo....για πες μου γι αυτο που με ενδιαφερει,δηλαδη αν βρουμε ενα βιντεο στο you tube με 1080p αναλυση θα το δειξουν το ιδιο??μακαρι να υπηρχε στα μαγαζια να μπορω να δω πραγματικα την αναλυση σε ενα συγκεκριμενο βιντεο που το εχω δει σχεδον σε ολα τα κινητα που με ενδιαφερουν...

Edited by psiliammos
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου έχω του έχω 32 κάρτα και 15 ταινίες hd και τις εναλλασω και παίζουν τέλεια. έχω και το mx player με αποκωδικοποίητες και ανεβάζει την ένταση 200 τοις εκατό, γενικώς τα σπάει και δεν έχω κανένα παράπονο
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Grand Duos (I9082)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...