Jump to content

[Note II] Sudden death


sleon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστεύεις οτι ίσως υπήρξε δόλος;

Δηλαδή να έιπαν "Ασε τον να το φτιάξει μόνος του, να δούμε τι θα κάνει όταν μας το φέρει για σέρβις... :shifty:. Μια φορά έξυπνος αυτός, 10 φορές εμείς... :shifty:)

 

Ή απλά απο συνήθεια του υπαλλήλου οτι "Μα είναι γνωστό οτι τα παλιά αυτοκόλλητα μπαίνουν στην καινούρια οθόνη. Ολοι το ξέρουν..."?

 

δε νομιζω οτι υπηρχε δολος αλλα σιγουρα επρεπε να υπηρχε ενημερωση για το αυτοκολλητο.

το σιγουρο ειναι οτι δεν το ξερουν ολοι :cry:

 

Το κόστος της αντικατάστασης της μητρικής;

180,71 εουρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Insane σαν τον ιδιοκτήτη του :p
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγω παιδια σπουδαζω στη Βουλγαρια και εχω αγορασει απο κει το note. Μαλλον ο "ξαφνικος θανατος" χτυπησε και το δικο μου, με τη διαφορα οτι το δικο μου στην εναρξη φτανει μεχρι την ενδειξη του samsung (δεν ξερω αν ειναι ετσι και στα υπολοιπα). Στη συνεχεια κλεινει και μπορει να το κανει ξανα και ξανα μεχρι εξαντλησης των αποθεματων. Και το ερωτημα ειναι.. αν θελει κι εμενα αλλαγη πλακετας, η εγγυηση που εχω απο Βουλγαρια, ξερετε αν μπορει να χρησιμοποιηθει και εδω? Και επισης υπαρχει περιπτωση ολο αυτο να οφειλεται σε κατι αλλο, γιατι πριν το παθει αυτο το ειχα συνδεδεμενο στο λαπτοπ (γεματο ιους) και υπαρχει περιπτωση λοιπον να πηρε ιο. Ή ακομα, υπαρχει περιπτωση αυτο να οφειλεται στη μπαταρια? Γιατι πριν γινει αυτο για περιπου δυο μερες το ειχα εξαντλησει γιατι φορτιζε επανελημενως μεχρι 3% ωσπου εκλεινε και ξανα.
fsouk.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχε πειράξει καθόλου την συσκευή (root / custom rom) πας smartec service αφού η συσκευή σου ως Ευρωπαϊκή έχει εγγύηση.

Όμως έχω την αίσθηση ότι αν φλασαρεις με odin θα το λάθος το πρόβλημα (δες οδηγούς) γιατί μοιάζει με προβληματική rom, αν ήταν πλακέτα λογικά δεν θα ξεκίναγε καθόλου. Πριν φλασαρεις ομως ελεγξε ότι η μπαταρία είναι φορτισμένη ή δανεισμού μια από κάποιον φίλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια σπουδαζω στη Βουλγαρια και εχω αγορασει απο κει το note. Μαλλον ο "ξαφνικος θανατος" χτυπησε και το δικο μου, με τη διαφορα οτι το δικο μου στην εναρξη φτανει μεχρι την ενδειξη του samsung (δεν ξερω αν ειναι ετσι και στα υπολοιπα). Στη συνεχεια κλεινει και μπορει να το κανει ξανα και ξανα μεχρι εξαντλησης των αποθεματων. Και το ερωτημα ειναι.. αν θελει κι εμενα αλλαγη πλακετας, η εγγυηση που εχω απο Βουλγαρια, ξερετε αν μπορει να χρησιμοποιηθει και εδω? Και επισης υπαρχει περιπτωση ολο αυτο να οφειλεται σε κατι αλλο, γιατι πριν το παθει αυτο το ειχα συνδεδεμενο στο λαπτοπ (γεματο ιους) και υπαρχει περιπτωση λοιπον να πηρε ιο. Ή ακομα, υπαρχει περιπτωση αυτο να οφειλεται στη μπαταρια? Γιατι πριν γινει αυτο για περιπου δυο μερες το ειχα εξαντλησει γιατι φορτιζε επανελημενως μεχρι 3% ωσπου εκλεινε και ξανα.

Φίλε μου στον ξαφνικό θάνατο το τηλέφωνο είναι νεκρό, εσύ έχεις bootloop. Σε recovery mode μπαίνει? Αν ναι μπες και κάνε τα wipe, λογικά το πρόβλημα σου θα λυθεί.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στον ξαφνικό θάνατο το τηλέφωνο είναι νεκρό, εσύ έχεις bootloop. Σε recovery mode μπαίνει? Αν ναι μπες και κάνε τα wipe, λογικά το πρόβλημα σου θα λυθεί.

 

Μμμμμ μπορεις να μου εξηγησεις σε παρακαλω ακριβως τι πρεπει να κανω? Το μονο που προσπαθησα να κανω ειναι reboot με καμια επιτυχια!

fsouk.
Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ μπορεις να μου εξηγησεις σε παρακαλω ακριβως τι πρεπει να κανω? Το μονο που προσπαθησα να κανω ειναι reboot με καμια επιτυχια!

 

Πατάς volume up/power /home button ταυτόχρονα ,και στο menu που θα μπεις επιλέγεις wipe data /factory .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πατάς volume up/power /home button ταυτόχρονα ,και στο menu που θα μπεις επιλέγεις wipe data /factory .

 

Ωραια! Αυτο το κανω.. και μετα yes -- delete all user data. Το data wipe ολοκληρωνεται αλλα μου βγαζει και ενα E: failed to mount/ efs (invalid argument). Τελος παντων μετα συνεχιζω στο wipe cache partition και οταν το επιλεξω δε μου βγαζει καποια επιλογη οπως στο wipe data και κατευθειαν η διαδικασια ολοκληρωνεται! Τι παιζει τωρα?

 

Ααααα η μονη προοδος ειναι οτι τωρα οποτε παω να το ανοιξω ακουω τον ηχο συνδεσης στο λαπτοπ, που δεν το ακουγα! Να σου πω την αληθεια προς στιγμην με λουσε μια χαρα!...

Edited by souk
fsouk.
Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Αυτο το κανω.. και μετα yes -- delete all user data. Το data wipe ολοκληρωνεται αλλα μου βγαζει και ενα E: failed to mount/ efs (invalid argument). Τελος παντων μετα συνεχιζω στο wipe cache partition και οταν το επιλεξω δε μου βγαζει καποια επιλογη οπως στο wipe data και κατευθειαν η διαδικασια ολοκληρωνεται! Τι παιζει τωρα?

 

Ααααα η μονη προοδος ειναι οτι τωρα οποτε παω να το ανοιξω ακουω τον ηχο συνδεσης στο λαπτοπ, που δεν το ακουγα! Να σου πω την αληθεια προς στιγμην με λουσε μια χαρα!...

Τώρα άστα να πάνε :confused:

Πέρνα ενα official firmware με odin και κανε ξανά την ίδια διαδικασία με το wipe .

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=354955

 

Έχεις κάνει backup τον efs file ?

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Τώρα άστα να πάνε :confused:

Πέρνα ενα official firmware με odin και κανε ξανά την ίδια διαδικασία με το wipe .

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=354955

 

Έχεις κάνει backup τον efs file ?

 

Οχι δεν εχω κανει! Γιατρεεε εχει ελπιδες??

fsouk.
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω κανει! Γιατρεεε εχει ελπιδες??

 

Πέρνα ενα official firmware κανε wipe ,και βλέπουμε αν ανοίξει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα ενα official firmware κανε wipe ,και βλέπουμε αν ανοίξει .

 

Να σε ρωτησω.. επειδη οπως καταλαβαινεις δεν το χω, ποιο firmware να κατεβασω απο ολα αυτα?

fsouk.
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω.. επειδη οπως καταλαβαινεις δεν το χω, ποιο firmware να κατεβασω απο ολα αυτα?

 

Κατέβασε για αρχή ενα 4.1.1 ( δεν έχει σημασία ποιο) και αν δεν ανοίξει δοκιμάζεις και με ένα 4.1.2

Να θυμάσαι ότι μετά που θα το βάλεις να κάνεις ένα wipe data .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε για αρχή ενα 4.1.1 ( δεν έχει σημασία ποιο) και αν δεν ανοίξει δοκιμάζεις και με ένα 4.1.2

Να θυμάσαι ότι μετά που θα το βάλεις να κάνεις ένα wipe data .

 

Το συνδεσα στο odin αλλα δεν το αναγνωριζει, δε βρισκει οτι ειναι συνδεδεμενο το κινητο. Τι μπορω να κανω τωρα??

fsouk.
Link to comment
Share on other sites

Το συνδεσα στο odin αλλα δεν το αναγνωριζει, δε βρισκει οτι ειναι συνδεδεμενο το κινητο. Τι μπορω να κανω τωρα??

 

Τρέξε το odin ως διαχειριστή ,άλλαξε θύρα usb ,κανε update τους drivers της samsung ,δοκιμάζεις κάποιο από αυτά και προχωράς .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποσο ακριβες ειναι το αρθρο αυτο και κατα ποσο ισχυουν ολα αυτα γιατι εκανα το τεστ και μου εβγαλε και μενα insane chip και εχω καραγχωθει..
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποσο ακριβες ειναι το αρθρο αυτο και κατα ποσο ισχυουν ολα αυτα γιατι εκανα το τεστ και μου εβγαλε και μενα insane chip και εχω καραγχωθει..

Κι εγώ έχω το "insane" chip και στην αρχή αγχώθηκα, αλλά μετά σκέφτηκα ότι αν είναι να γίνει θα γίνει. Έχουμε 2 χρόνια εγγύηση και δεν έχει κλείσει ούτε χρόνος, οπότε μην το σκέφτεσαι. Απ' ό,τι διαβάζω στο XDA η Samsung στα τελευταία ROM updates το έχει αντιμετωπίσει το πρόβλημα με κάποιο s/w patch που ελαχιστοποιεί την πιθανότητα να συμβεί. Αν είσαι αναβαθμισμένος με την τελευταία official ROM λογικά δεν θα έχεις θέμα. Πάντως το πρόβλημα δεν έχει ακόμα επιβεβαιωθεί επίσημα απ' τη Samsung (και ούτε πρόκειται), οπότε υπάρχει και μια περίπτωση να μην είναι αληθή όλα αυτά που διαβάζουμε, αν και πιστεύω (υποθέτω) πως το πρόβλημα είναι πράγματι υπαρκτό.

 

Εμένα δουλεύει απροβλημάτιστα μέχρι στιγμής, οπότε δεν το σκέφτομαι και συνεχίζω.

 

Για να είμαι ειλικρινής ένα μέρος του εαυτού μου παρακαλάει να πεθάνει το Νοτέλι για να αγοράσω το III (είναι ο μοναδικός λόγος που θα αγόραζα το III αυτή τη στιγμή)... :X

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω το "insane" chip και στην αρχή αγχώθηκα, αλλά μετά σκέφτηκα ότι αν είναι να γίνει θα γίνει. Έχουμε 2 χρόνια εγγύηση και δεν έχει κλείσει ούτε χρόνος, οπότε μην το σκέφτεσαι. Απ' ό,τι διαβάζω στο XDA η Samsung στα τελευταία ROM updates το έχει αντιμετωπίσει το πρόβλημα με κάποιο s/w patch που ελαχιστοποιεί την πιθανότητα να συμβεί. Αν είσαι αναβαθμισμένος με την τελευταία official ROM λογικά δεν θα έχεις θέμα. Πάντως το πρόβλημα δεν έχει ακόμα επιβεβαιωθεί επίσημα απ' τη Samsung (και ούτε πρόκειται), οπότε υπάρχει και μια περίπτωση να μην είναι αληθή όλα αυτά που διαβάζουμε, αν και πιστεύω (υποθέτω) πως το πρόβλημα είναι πράγματι υπαρκτό.

 

Εμένα δουλεύει απροβλημάτιστα μέχρι στιγμής, οπότε δεν το σκέφτομαι και συνεχίζω.

 

Για να είμαι ειλικρινής ένα μέρος του εαυτού μου παρακαλάει να πεθάνει το Νοτέλι για να αγοράσω το III (είναι ο μοναδικός λόγος που θα αγόραζα το III αυτή τη στιγμή)... :X

Εγω παλι παρακαλαω να μην παθει τιποτα γιατι οπως καταλαβενεις τα οικονομικα ειναι δυσκολα και μιας και εχω πεταξει πανω απο 100 ευρω σε εξτρα αν παθει κατι θα ξενερωσω ασχημα..Τωρα οσο αναφορα τη ρομ εγω ειμαι ροοτ και τρεχω android revolution hd 19 και μπορω να πω πως το κινητο ειναι αριστο με αυτη τη ρομ.Εχουμε καμοια ιδεα τι μπορει να προκαλεσει το sudden death μιας και οπως λες αν στις καινουριες ρομ το εχουν αντιμετώπισει αρα παει να πει οτι ισως προκληθεί απο sw.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι παρακαλαω να μην παθει τιποτα γιατι οπως καταλαβενεις τα οικονομικα ειναι δυσκολα και μιας και εχω πεταξει πανω απο 100 ευρω σε εξτρα αν παθει κατι θα ξενερωσω ασχημα..Τωρα οσο αναφορα τη ρομ εγω ειμαι ροοτ και τρεχω android revolution hd 19 και μπορω να πω πως το κινητο ειναι αριστο με αυτη τη ρομ.Εχουμε καμοια ιδεα τι μπορει να προκαλεσει το sudden death μιας και οπως λες αν στις καινουριες ρομ το εχουν αντιμετώπισει αρα παει να πει οτι ισως προκληθεί απο sw.

Νομίζω πως το patch που έφτιαξε η Samsung (αν είναι αλήθεια όλα αυτά), έχει να κάνει με τον τρόπο που ο kernel χειρίζεται το eMMC chip. Υποθέτω πως το patch το χειρίζεται πιο ομαλά, χωρίς να το ζορίζει, με αποτέλεσμα να μην προκαλείται το πρόβλημα.

 

Μην αγχώνεσαι, αν σου πεθάνει το πας στο service και σου βάζουν καινούρια μητρική με το καλό ("sane") chip. Δεν πρόκειται να πληρώσεις τίποτα όσο είσαι στην εγγύηση (τουλάχιστον για 1 χρόνο ακόμα). Μετά θα έχει βγει το Note IV...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πηρα 1 Ν100 απο σκρουτζομαγαζο. Ειχε αυτη την 4.1.2 ROM:

Model: GT-N7100

Country: Baltic

Version: Android 4.1.2

Changelist: N/A

Build date: Mon, 04 Feb 2013 09:47:52 KST

Product Code: SEB

PDA: N7100XXDMB2

CSC: N7100SEBDMA1

MODEM: N7100XXDLK7

 

και του εβαλα μεσω Odin, αυτη (τελευταια):

Model: GT-N7100

Country: Greece

Version: Android 4.1.2

Changelist: 1071214

Build date: Fri, 31 May 2013 02:18:10 +0000

Product Code: EUR

PDA: N7100XXDME6

CSC: N7100OXXDMF1

MODEM: N7100XXDMF1

 

Τωρα το Kies λεει οτι ο κωδικος χωρας ειναι BTU.

ΕΝΩ στο download mode γραφει:

#MANUAL MODE#

--APPLYING MULTI CSC--

APPLIED THE CSC-CODE: SEB

SUCCESSFULLY APPLIED MULTI-CSC

 

Διαβασα το θεμα αλλαγης CSC εδω

 

Για να κανω την αλλαγη θα πρεπει να βαλω την 4,1,1 ρομ XXALJ3 και να τρεξω την εφαρμογη απο το πλειστορ.

 

ΟΜΩΣ

 

Μου λενε οτι οποιαδηποτε 4,1,1 ρομ εχει το SDS bug και ο κινδυνος ειναι υπαρκτος παρολω που το chip μου ειναι FwRev: 0xf7.

 

Προτασεις?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το sudden death αν το εχεις , κατα καποιο τροπο δεν διορθωνεται με την 4.1.2 και τα fix που εχει μεσα?

 

Ενδιαφερομαι να το αγορασω σε 1-2 μηνες γιαυτο ρωταω..και συνηθως στις πρωτες συσκευες δεν συνανταται η οχι?

Edited by Billys_7
Link to comment
Share on other sites

Το sudden death αν το εχεις , κατα καποιο τροπο δεν διορθωνεται με την 4.1.2 και τα fix που εχει μεσα?

 

Ενδιαφερομαι να το αγορασω σε 1-2 μηνες γιαυτο ρωταω..και συνηθως στις πρωτες συσκευες δεν συνανταται η οχι?

 

Αγόρασε το ελεύθερα. Δεν υπάρχει ως πρόβλημα στις καινούριες (τωρινές) συσκευές.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε το ελεύθερα. Δεν υπάρχει ως πρόβλημα στις καινούριες (τωρινές) συσκευές.

 

Α ωραια καλα ηξερα τοτε!Να σαι καλα!:)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το δικο μου που το πηρα Ιαν παιζει να τα κλασει

ακομη και τωρα?Δεν διορθωθηκε αυτη η (ΜΠΙΙΙΙΠ) με την 4.1.2?

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note II] Sudden death

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...