Jump to content

myphone Ιστορικά: Το Symbian, η αρχή και το τέλος του


SaintPetrouil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τωρα καθεσαι και μου μιλας για αρχαιολογια εν ετη 2013?

να το χαιρεσαι το e71 και την τρομερη αναλυση του....

 

Ναι, γιατί αυτή η αρχαιολογία έβγαλε κείμενα που έχεις διαβάσει εδώ κατά καιρούς. Δεν παίζει ρόλο η ανάλυση, το πως κάνει τι το κάθε κινητό παίζει ρόλο. Αν είναι να έχω 5 ίντσες, full-HD ανάλυση και κρατάει στα χέρια μου 6 ώρες, καλύτερα να μην πετάξω τα λεφτά μου σ'αυτό. Long live E71, που ναι, το χαίρομαι πιο πολύ από ένα 4X HD χωρίς αναβαθμίσεις και ενεργοβόρο στήσιμο. Τουλάχιστον δεν σβήνει...

Edited by plankton69

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βλεπω εισαι "λατρης" της τεχνολογιας.....το ξερεις οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα, πρεπει ομως να δικαιολογησεις και τον τιτλο που εχεις εδω στο mphone (νοσταλγιες κ.τ.λ κ.τ.λ)

 

Αν ήθελα να δικαιολογήσω τίτλο αγαπητέ, θα είχα το Nokia 8850 μου και δεν θα μίλαγα για Symbian κλπ. Απλά απορώ γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις που έστω και με hardware του 2008 κάποιος κάνει πάρα πολύ καλά τη δουλειά του και είναι ικανοποιημένος. Η ζωή όλων δεν γυρίζει γύρω από πυρήνες, GPU, RAM και επιδόσεις PC στην τσέπη. Δόξα το Θεό και την τσέπη μου, έχω PC τούμπανο. Στο κινητό μου θέλω άλλα πράγματα, όχι να κυκλοφορώ με το δίκτυο της ΔΕΗ μαζί...

 

Το off-topic λήγει εδώ, άντε σήμερα. Έγραψε κειμενάρα ο Πέτρος και το κάναμε ring.

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά έχω την απορία, δεν κουράζεστε; :!: Μπορείτε να καταλάβατε ότι δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες, την ίδια οπτική, την ίδια κοσμοθεωρία; Ότι αυτό που εσύ θεωρείς άχρηστο, είναι χρήσιμο για κάποιον άλλο;

 

Ας συζητήσουμε όμορφα μια φορά. :!:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Symbian.Πιτσιρικάς μετά απο ζήλια επειδή ένας φίλος στο γυμνάσιο είχε το 3660 και είχα ψαρώσει είπα να αφήσω στην άκρη το ericsson τ610 και να πάρω μετα άπο ένα διάστημα το διαστημικό για την εποχή του 6600. Ακόμα θυμάμαι το γέλιο που ρίχναμε όταν αλλάζαμε κανάλια με τις υπέρυθρες στον κοτσόβολο!!!! Για την εποχή του ήταν μαστ. Βέβαια μετα άλλαξα σε Sharp και ξανά πίσω σε sony με το αγαπημένο μου w800. όταν είπα να ξαναπάρω symbian ήταν τότε που είχε εμφανιστεί το Ν95. Ανάθεμα την ώρα και την στιγμή. Απο τα τόσα κολλήματα και καντήλια το πούλησα σε ένα φίλο για να πάρω το htc hd t8282 το οποίο έχω ακόμα και σήμερα.Ένα μου την έσπαγε απο εποχής 6600, το γεγονός οτι to gallery του ήταν πιο αργό και χελώνα κολλημένη σε τσίχλα. Απαράδεκτο. Η αλήθεια είναι πως με το symbian τότε ψάρωνες γιατί δεν ήξερες την λέξη smartphone και στα μάτια του κόσμου ήταν ένα super duper κινητό. Αλλά απο εκεί και έπειτα ο ανταγωνισμός μεγάλωσε και η ΝΟΚΙΑ και η κάθε ΝΟΚΙΑ απέτυχαν να ακολουθήσουν. ίσος κυρίως λόγο marketing, λέω εγώ τώρα.

 

Αλλα κάποιοι οκ το έχετε ξηλώσει το θέμα. Συγκρίνετε note s3 n8 6600 808 e-series 4x hd κτλπ κτλπ και όχι τίποτα αλλο θα μας πάρουν και τα σκάγια απο τίποτα μονοπύρηνα και θα τρέχουμε. Μην γίνεστε γραφικοί. Κινητά είναι. Αν είναι δυνατόν.

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

Οι χρήστες ios, android, wp πολιορκούν σκληρά, αλλά οι του symbian αμύνονται σθεναρά.

 

Ισόπαλο το αποτέλεσμα...

 

Σε κάθε θέμα τα ίδια και τα ίδια. Κάποιοι, εναντίων κάποιων άλλων.

 

Μετά, σε άλλα θέματα, οι αμυνόμενοι θα γίνουν επιτιθέμενοι... κ.ο.κ.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μετά, σε άλλα θέματα, οι αμυνόμενοι θα γίνουν επιτιθέμενοι... κ.ο.κ.

Τουλάχιστον εγώ και κάποια παιδιά εδώ μέσα ποτέ δεν έχουμε γράψει σε θέμα που δε μας αφορά ή που δεν μπορούμε να εκφέρουμε άποψη γιατί δεν έχουμε επαφή με τη συγκεκριμένη συσκευή-λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Το android, τα 2πυρινα και 4πυρινα τα θαβετε δηλαδη σε αυτο το θεμα επειδη εχετε επαφη με συγκεκριμενες συσκευες...;

Εχω διαβασει ολα τα ποστ και πραγματικα καποιοι δεν παλευεστε...

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Για το μόνο πράγμα που ευχαριστώ το Symbian είναι πως έχοντας αυτό σαν σύγκριση κατάλαβα γιατί πλέον έχω smartphone ενώ πριν κορόιδευα τον εαυτό μου. Δεν μπορώ να πω οτι χαίρομαι που πέθανε αφού μου είναι αδιάφορο και απ ο,τι βλέπω έχει φανατικούς υποστηρικτές.

 

Την προηγούμενη εβδομάδα πέρασε και η αδερφή μου στον κόσμο του android από το symbian. Δεν χρειάζεται να γράψω πως νιώθει το ίδιο με μένα. Και μιλάμε για κοπέλα που δεν ασχολείται με τον κόσμο της τεχνολογίας για να φανατιστεί με ένα λειτουργικό. Κατα λέξη μου είπε μεταξύ άλλων ΄΄ρε Σωτήρη, γιατί πριν είχαμε αυτές τις βλακείες;΄΄

 

Δεν τρολλάρω, ούτε με ενδιαφέρει να εμπλακώ σε αντιπαράθεση. Να ζήσουμε να το θυμόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Το android, τα 2πυρινα και 4πυρινα τα θαβετε δηλαδη σε αυτο το θεμα επειδη εχετε επαφη με συγκεκριμενες συσκευες...;

Εχω διαβασει ολα τα ποστ και πραγματικα καποιοι δεν παλευεστε...

Ποιός τα έθαψε? Και ποιός ξεκίνησε άτοπες συγκρίσεις σε 'ασχετο θέμα? Για δες καλύτερα.

Για το μόνο πράγμα που ευχαριστώ το Symbian είναι πως έχοντας αυτό σαν σύγκριση κατάλαβα γιατί πλέον έχω smartphone ενώ πριν κορόιδευα τον εαυτό μου. Δεν μπορώ να πω οτι χαίρομαι που πέθανε αφού μου είναι αδιάφορο και απ ο,τι βλέπω έχει φανατικούς υποστηρικτές.

 

Την προηγούμενη εβδομάδα πέρασε και η αδερφή μου στον κόσμο του android από το symbian. Δεν χρειάζεται να γράψω πως νιώθει το ίδιο με μένα. Και μιλάμε για κοπέλα που δεν ασχολείται με τον κόσμο της τεχνολογίας για να φανατιστεί με ένα λειτουργικό. Κατα λέξη μου είπε μεταξύ άλλων ΄΄ρε Σωτήρη, γιατί πριν είχαμε αυτές τις βλακείες;΄΄

 

Δεν τρολλάρω, ούτε με ενδιαφέρει να εμπλακώ σε αντιπαράθεση. Να ζήσουμε να το θυμόμαστε.

Ε και πιο πριν είχαμε χοντρές τηλεοράσεις, μη σου πω πιο πριν που είχαμε και ασπρόμαυρες. Και εγώ τώρα με την τρομερή μου 3d smart led ανακάλυψα τι εστί πραγματική interactive τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

πολυ πορωση βρε παιδες.απλα ειναι τα πραγματα.το αντροιντ ειναι φρεσκο και ομορφοτερο λειτουργικο,και οσοι μενουν στο συμπιαν κατα την γνωμη μου ειναι λογο καμερας κυριως .
Link to comment
Share on other sites

@Don Karlos

Ποιος το εθαψε; Για την ιστορια και μονο ειχα htc hd2, neo v και τωρα xperia t

 

@Androides

Προφανως και υπαρχουν και αυτοι οι ανθρωποι που λες και καλα κανετε και αλλαξατε κινητα..

Αλλα ξερω και κοσμο που μου εχει πει το αντιστροφο

 

Ποια symbian ειχατε αν επιτρεπεται;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια συγκρινετε NOKIA N8 τα κινητα της εποχης του οχι με τα τωρινα δλδ με τα GALAXY SI και IPHONE 4

NOKIA 808 ME GALAXY SII KAI IPHONE 4S για να δουμε τι παιζει τελικα

το Ν8 τουλαχιστον εχει belle refresh τοGalaxy SΙ στεκετε σημερα με το 2.3 και το sII με 4.0 απεναντι στο 808?

Ουσιαστικα το Android δεν υπηρχε πριν το ICS-JB που αυτη τη στιγμη ειναι το 40% των Android. Μιλαν ολοι μιλαν και αυτοι με τα GINGERBREAD. Ελεος!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να τελειώνει το θέμα με τις συγκρίσεις τουλάχιστον από μέρους μου κ μιας και τα έχω δοκιμάσει όλα σχεδόν και αυτή τη στιγμή τα έχω δίπλα δίπλα με το κορυφαίο android noteli 2 δεν είπα προσωπικά ποτέ ότι το συμπιαν(808) είναι καλύτερο, δεν είναι(και δε θα μπορούσε να είναι βαση specs και εξέλιξης) τουλάχιστον απ τα 4 πύρινα θηρία όπως αυτό που έχω τώρα.

Απλά δεν είναι και του πεταμου όπως εχω ξανα γράψει μιας κ πολλοί θέλουν να το παρουσιάσουν έτσι.

Και σε μερικά σημεία είναι(όσο και αν φαίνεται παράδοξο σε μερικούς) ταχύτερο ακόμα και απ το S3!!

Μιλάω για αμεσοτητα dialer, άνοιγμα συσκευής,κλεισιμο τηλεφώνου, ψιλό lag απ τη lock screen (που σου δείχνει στιγμιαία τη home screen, ξέρουν οι κάτοχοι του s3 για τι πράγμα μιλάω) κ.α. που εχω ξανα αναφέρει για να μη κουράζω πάλι.

Για απλά μονοπύρηνα android δε το συζητάω.

Οπότε για τηλέφωνο καθαρά συν κάμερα συν gps συν αυτονομία συν αψογη ευκρίνεια εξω σε φως ημερας (για πιον χτυπάει η καμπάνα s3?)είναι άψογο.

Απ την άλλη αν έχεις μάθει σε κάποιο καλο ταμπλετ η Καλή συσκευή όπως το note2 θα σε κουράσει στα άλλα σίγουρα όπως στη φρεσκάδα του Android, στο απίστευτο browsing και γενικά ίντερνετ που με εχει κανει και δε χρησιμοποιώ σχεδόν pc, στα apps απ τη ποσότητα τους εως το τρόπο και τη ταχύτητα βαλε βγαλε στη συσκευή η άνοιγμα εφαρμογών, και γενικά στην εμπειρία χρήσης που είναι αλλού ενώ αν προ έρχεσαι από παλιά συμπιαν και δεν έχεις εμπειρία σε νέα super android κινητά μπορεί και να ενθουσιαστείς με το 808 ακόμα και σε αυτά!

Έτσι για να μη μπερδευομαστε.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

βασικά το 808 ήταν ένας κούκος που δεν φέρνει την άνοιξη. Η κάμερά του είναι το στοιχείο που το έκανε επιτυχία. Οχι το symbian πάντως που μάλλον έκοψε πωλήσεις (πχ αν ηταν android μπορείτε να φανταστείτε πωλήσεις). Θα μου πεις πάλι ευτυχώς δεν ήταν wp 7.5 :cry: (το symbian ήταν λύση ανάγκης μπροστά στο wp που απλά δεν έκανε για αυτή την κάμερα λόγω περιορισμών). Πάντως δεν θα πλήρωνε κανείς 600€ αν είχε μια κάμερα σαν πχ του SIII και έτρεχε symbian.. Πλήρωνε 600€ γιατί έπαιρνε κάμερα διαμάντι και αδιαφορούσε (εξ αιτίας αυτου) για το λειτουργικό που έτρεχε.

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν αν οι πιο πολλοί εδώ στεναχωριόμαστε για το 808 που "εγκαταλείπεται" έμμεσα ή για symbian που πεθαίνει. Εγώ για το 808 στεναχωριέμαι πιο πολύ που θα είναι μια καταπληκτική φωτογραφική με "παρατημένο" λογισμικό και κρίμα οι κάτοχοί του που θα ψάχνουν εφαρμογές στην μαύρη αγορά σε κανα χρόνο από τώρα :ninja:.

 

Περιμένουμε το nokia eos (wp8) που βλέπω συντομα να ανακοινώνεται.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να το εξελίξουν γιατί θα χάσουν την αγορά...
Link to comment
Share on other sites

μετά το τέλος του symbian αν η nokia μείνει μόνο στα windows phone θα είναι ένα μεγάλο λάθος, πρέπει αμέσως να αρχίσει να βγάζει συσκευές και με android, έτσι θά έχει περισσότερες πωλήσεις
abacab
Link to comment
Share on other sites

το στρατηγικο λαθος της νοκια ήταν και μαλλον δεν θα το μαθουμε ποτε η μη συνεργασια με τη google για το λειτουργικο android.με το sumbian ολοι μαθαμε ενα σωστο κινητο, που εκανε τα κινητα,περισσοτερο χρησιμα.ετρεξε αργα οταν to android ετρεχε με χιλια.
Link to comment
Share on other sites

Όλοι είχαμε ένα Symbian κινητό. Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ αν και θα μπορούσε να εξελιχθεί πολύ ακόμα (αν έβαζαν στοιχεία από κάποιο λογισμικό για pc, όπως τα android είναι βασισμένα σε linux έτσι πιστεύω πως θα μπορούσε να βασιστεί π.χ. σε μια GNU μηχανή για την καλύτερη και ταχύτερη ανάπτυξή της ή οτιδήποτε άλλο ένα παράδειγμα έφερα.) Τέλος πάντων, R.I.P.
Link to comment
Share on other sites

το στρατηγικο λαθος της νοκια ήταν και μαλλον δεν θα το μαθουμε ποτε η μη συνεργασια με τη google για το λειτουργικο android.με το sumbian ολοι μαθαμε ενα σωστο κινητο, που εκανε τα κινητα,περισσοτερο χρησιμα.ετρεξε αργα οταν to android ετρεχε με χιλια.

 

Ποιος δεν θα αγόραζε ένα Lumia 920 με Android στα 600 ευρώ?

Απλά ο Elop έβαλε στην λούμπα την nokia γιατί έτσι συνέφερε την MS που ήθελε να έχει τον καλύτερο κατασκευαστή αποκλειστικό για τα WP.

Τα περί ανταγωνισμού στα android είναι παραμύθια.

Σε όλα τα φόρουμ γράφουν το μόνο που θα ήθελαν οι android fans είναι branded ποιοτικές συσκευές.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε θέμα τα ίδια και τα ίδια. Κάποιοι, εναντίων κάποιων άλλων.

 

Έτσι είναι με μια μικρή λεπτομέρεια. Ο επιτιθέμενος είναι πάντα android fun και οι αμυνομενοι οι υπόλοιποι (με την σειρά του ο καθένας). Τουλάχιστον οι Symbian χρήστες απολάμβαναν μια σχετική ησυχία. Απο τότε που τόλμησαν να πουν πως είναι ικανοποιημένοι με το ταπεινο αυτο λειτουργικο, ήρθε η σειρά τους. Πάρε ρε morals ένα s3 που προσταζουν οι καιροί και σταματά να αντιστεκεσαι...... Κι εσυ dark με το άλλο το νεκρο Ν9 σου. Για σένα με το κουσουριαμενο δεν ασχολούμαι καν....

 

 

Ε και πιο πριν είχαμε χοντρές τηλεοράσεις, μη σου πω πιο πριν που είχαμε και ασπρόμαυρες. Και εγώ τώρα με την τρομερή μου 3d smart led ανακάλυψα τι εστί πραγματική interactive τηλεόραση.

 

Τέλειο παράδειγμα. Αν δεν κατάλαβαν και τώρα τι να πείς........

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για σένα με το κουσουριαμενο δεν ασχολούμαι καν....

 

Έλα, μην παίζεις έτσι, θα συγχρονιστώ κι εγώ. Θα πάρω N8!!! :D

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Πως η φτήνια καταστρέφει έργα...

 

Ότι και αν διάβασα στα σχόλιά, είναι απλά λάθος. Γιατί δεν παραδεχόμαστε πως ο λόγος που έπαψε το Sympian και αγκομαχεί η ΝΟΚΙΑ, είναι απλούστατα το ότι το ρομποτάκι είναι φτηνό; Και εννοώ "φτηνό" με όλη την έννοια της λέξης- όχι μόνο χαμηλής τιμής αλλά και γεμάτο κενά, ανασφάλεια, κολλήματα, λαγκαρίσματα και φυσικά άθλιες συσκευές! Η φτήνια, έφαγε ένα σοβαρό λογισμικό που εξελίχθηκε πάνω στα κινητά. Η αλήθεια είναι πως το Android φτιάχτηκε για κινητά, αλλά 10 χρόνια μετά την εμφάνιση των έξυπνων συσκευών και των χαρακτηριστικών τους. Είχε την ευκαιρία και την φιλοσοφία να αναπτυχθεί πάνω σε αυτό. Όμως, κακά τα ψέματα, ο Τζάμπας έφαγε τον ψαγμένο! Και μην ακούσω αερολογίες γιατί κύριοι οι μισοί από εσάς έχετε ακόμα και χρησιμοποιείτε μια Symbian συσκευή (το 6600; το Ν7; το 5800; δεν πάω καν στα τελευταία "θαυματάκια" 701, Ν8 και 808). Αλλά, ειλικρινά, πόσοι χρηισμοποιούν ακόμα android συσκευή από το 2010;;; ΚΑΝΕΙΣ! Είναι ξεπερασμένη, σέρνετε ή απλά έχει γίνει χίλια κομμάτια.

Το 6600 σας όμως, ακόμα γκαζώνει...

 

Το Symbian πέθανε γιατί με 60 ευρώ λιγότερα πέρναμε κινητό που έκανε "τα ίδια". Το αν ήταν μάπα και "κινεζιά", δεν μας απασχολούσε και δεν απασχολούσε ούτε την ΝΟΚΙΑ που αρνήθηκε πεισματικά να ρίξει τις τιμές της στην ρημαγμένη πια Ευρώπη (τον κύριο πελάτη της στις έξυπνες συσκευές) και αρνήθηκε να κυκλοφορήσει φτηνή symbian συσκευή. Αυτό που με λυπεί δεν είναι πως έφυγε από την μέση ένα σοβαρό λογισμικό- με λυπεί που έμειναν ζωντανά τα μετριότερα. Με λυπεί πως κέρδισε την αγορά ένα πρόγραμμα που θέλει τρελά χαρακτηριστικά και συνεχείς φορτίσεις στις μετριότατες συσκευές του και που τελικά αναγκαζόμαστε να αλλάζουμε κάθε 8 μήνες συσκευή γιατί η προηγούμενη μας δεν έχει πάρει τις διακόσιες "αναβαθμίσεις" που κυκλοφόρησαν όσο την κρατήσαμε. Με λυπεί που οι διαφημίσεις και οι "διαφημιστές" έκαναν καλά την δουλειά τους στο να καταρακώσουν τον τελευταίο Ευρωπάιο κατασκευαστή. Και με λυπεί που ο κοσμάακης, παραζαλισμένος από την οργή του που δεν μπορούσε να αγοράσει την "ακριβή" συσκευή, χαίρεται και από πάνω λες και κέρδισε ο ίδιος.

 

Κάτι μένει όμως πίσω- βλέπετε, ήδη κρατώ το 701 στα χέρια μου 2 χρόνια τώρα (πρώτη συσκευή, τα ρομποτάκια ακόμα και για δεύτερη δεν μου γεμίζουν το μάτι). Αλλά είμαι σίγουρος πως θα μείνει κι άλλο στα χέρια μου. Να φτάσει τα τέσσερα του 6600 που ακόμα πέρνω στα χέρια μου και παιζω; Να φτάσει το 5800 που λειτουργεί ακόμα με καθημερινή χρήση στα χέρια του ανηψιού μου; Να φτάσει τα χρόνια του Ν8 της συζύγου που δεν "αλλάζει κάμερα"; Θα δείξει. Μια φορά, νομίζω πως θα αλλάξω τουλάχιστον δύο ακόμα ρομποτάκια πριν κάνω το 701 "δεύτερο"...

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα με βάλατε στο τρύπακι να φτιάξω το σατιο... Ολοκαίνουργιο έσπασε η οθόνη κ το άφησα στην άκρη.. Θα κοιτάξω eBay .. Να δοκιμάσω κι εγω αυτό το Symbian..
Link to comment
Share on other sites

Τώρα με βάλατε στο τρύπακι να φτιάξω το σατιο... Ολοκαίνουργιο έσπασε η οθόνη κ το άφησα στην άκρη.. Θα κοιτάξω eBay .. Να δοκιμάσω κι εγω αυτό το Symbian..

 

Δεν ξέρω αν θα καταλάβεις κάτι γιατί το satio είναι s60v5 αν θυμάμαι καλά, οπότε και δεν θα δεις την ομορφιά του symbian belle.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...