Jump to content

BlackBerry Z10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα το NavFree αποφάσισε να μην βγάζει τα ελληνικά με ελληνικούς χαρακτήρες αλλά με ακαταλαβίστικα. Πρώτη φορά συμβαίνει αυτό! Καμιά ιδέα?

Αλλιώς απλά θα απεγκαταστήσω και ξανά εγκατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

* Update BBM v.10.7.5.30

Το είδα. Λέω να μη το βάλω. Θα έχει διαφημίσεις. (αν και δεν το χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς)

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Το είδα. Λέω να μη το βάλω. Θα έχει διαφημίσεις. (αν και δεν το χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς)

 

Το ΒΒΜ δεν έχει διαφημίσεις και για τους χρήστες Blackberry πάντα είναι ο καλύτερος messenger.

Όμως, ότι βολεύει στον καθένα.

Link to comment
Share on other sites

όπως αναφέρετε και ποιο πάνω για "διαφημίσεις" επειδή έκανα και εγώ μερικές εγκαταστάσεις εφαρμογών από το 1mobile market οι αναβαθμίσεις που έβγαλε επειδή είδε τις εγκατεστημένες από το BB world τις γέμισε με διαφημίσεις και τελικά τις απεγκατέστησα και άφησα μόνο τις απαραίτητες που δεν υπήρχαν ούτε στο Amazon ούτε στο BB world και ας ήταν παλιότερες εκδόσεις του BBw

παράδειγμα το "weather" με την αναβάθμιση έβγαλε μπανεράκι :wacko:

Edited by esykas
Link to comment
Share on other sites

ρε μαγκες update στην 10.3 εκδοση πως κανατε?εμενα δεν εχει βγαλει τιποτα..(cosmote).stl 100-4

 

Δοκίμασες από τα settings/software updates/check for updates?

και από το Blackberry Link?

Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμες είναι όλες οι εφαρμογές στο amazon και μέσω snap του Google play. Η εγκατάσταση γίνεται μέσω των market (το snap θέλει εγκατάσταση από pc αλλά δεν είναι δύσκολο) αλλά μπορείς να ανοίξεις το apk και από τον file manager. Το 90% δεν έχει πρόβλημα. Βασικές εφαρμογές υπάρχουν είτε native είτε port . Δεν θα βρεις κάποια που να μη παίζει ειδικά μετά το τελευταίο update. Δεν έχω δει πρόβλημα στη μπαταρία από κάποια android.

Οι εφαρμογές που αναφέρεις δουλεύουν. Messenger δεν χρειάζεσαι. Μιλάς κατευθείαν από το hub ή την εφαρμογή του fb.

 

Αν γράψεις ποιες ακριβώς εφαρμογές θέλεις και ποιες ακριβώς λειτουργίες (σε αυτές ή γενικότερα) μπορώ να κάνω κάποιες δοκιμές και να σου πω.

 

Για εγκατάσταση Android εφαρμογών υπάρχει ενσωματωμένο emulator που τρέχει apk αρχεία. Η διαδικασία κατεβάσματος-εγκατάστασης δεν έχει τίποτα το εξωτικό. Εγώ googlαρα το "one mobile app store" στον browser και με έβγαλε στο site της εταιρίας, απ' όπου πάτησα download και έγινε λήψη αρχείου apk. Το έκανα κλικ να τρέξει και μου εγκατέστησε το store.

Από τότε, αν χρειαστώ, μπαίνω εκεί και παίρνω εφαρμογές με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που γίνεται κι από το BBWorld.

 

Στις native υπάρχει εικόνα εγκατάλειψης. Στις Android αν θες εφαρμογή που δεν λειτουργεί στο παρασκήνιο ή δεν επηρεάζει τη λειτουργία του BBOS, δε πρόκειται να καταλάβεις διαφορά από το Android.

 

Για πιο συγκεκριμένα, ρώτα ό,τι θες.

 

Θέμα με την αναγνώριση των Ελληνικών δεν έχω ούτε με λατινικούς χαρακτήρες επίσης έχω αριθμούς με πρόθεμα το +30 και χωρίς πάλι δεν έχω πρόβλημα το μόνο που δεν γουστάρω είναι τη διαφήμιση κάτω που βγαίνει που δεν υπήρχε στην εφαρμογή της BB

 

διευκρινίζω "σβήσιμο" στη συσκευή και στην εφαρμογή "BlackBerry World>my world δεν υπάρχει στις εγκατεστημένες στις διαθέσιμες υπάρχει όπως όσες έχεις δοκιμάσει κατά καιρούς την βρίσκεις πλέον στις εγκατεστημένες του 1mobile

 

δεν υπάρχει θέμα σε καμία από αυτές που αναφέρεις το πολύ πολύ να έχεις συνδυασμό native από BB world και (amazon+1mobile market) και αυτό για τις Ελληνικές εφαρμογές Τραπεζών Νέων/εφημερίδων που τουλάχιστον εγώ δεν τις έβρισκα ούτε στο BB world ούτε στο Amazon

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις.

Η αληθεια ειναι πως με ιντριγκαρει το bb 10 αλλα φοβαμαι την εικονα εγκαταληψεις οπως λεει και ο stratosnen. φοβος γεννημενος με το n9 :p σιγουρα δεν επικρατει η ιδια κατασταση στο bb world αλλα το σκεφτομαι παρα πολυ.

 

Αν θελω κατι ποιο συγκεκριμενο θα επανεθλω, προς το παρον βρισκομαι σε εσωτερικες συζητησεις και αναζητησεις για το θεμα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις.

Η αληθεια ειναι πως με ιντριγκαρει το bb 10 αλλα φοβαμαι την εικονα εγκαταληψεις οπως λεει και ο stratosnen. φοβος γεννημενος με το n9 :p σιγουρα δεν επικρατει η ιδια κατασταση στο bb world αλλα το σκεφτομαι παρα πολυ.

 

Αν θελω κατι ποιο συγκεκριμενο θα επανεθλω, προς το παρον βρισκομαι σε εσωτερικες συζητησεις και αναζητησεις για το θεμα :lol:

 

μην σε επηρεαζει το bb world.αφου μπορεις να τρεχεις εφαρμογες android μεσω amazon ολα καλα...:)

Link to comment
Share on other sites

μην σε επηρεαζει το bb world.αφου μπορεις να τρεχεις εφαρμογες android μεσω amazon ολα καλα...:)

οντως αυτο σου λυνει τα χερια.

αλλα θα ηθελα να αλλαξω "οικοσυστημα"

εννοω νεο περιβαλλον, εφαρμογες ιδiες αλλα αλλαγμενες, προσαρμοσμενες δηλαδη στα gesture και στο περιβαλλον ενος αλλου λειτουργικου.

android εχω και βολευει και κανει τα παντα και κτλ.

το να αλλαξω λειτουργικο και να χρησιμοποιω τις εφαρμογες του android (το ιδιο κακογραμμενες και σχεδιασμενες οπως ηταν) ειναι μεν βολικο αλλα απο την αλλη;

 

καταλαβαινεις τον προβληματισμο; :p

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα τιποτα..εσυ απο εκει το βρηκες.??τι παροχο εχεις??

 

Power off, remove sim, restart wifi only. Check for updates. Power off, re-insert sim, continue.

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις.

Η αληθεια ειναι πως με ιντριγκαρει το bb 10 αλλα φοβαμαι την εικονα εγκαταληψεις οπως λεει και ο stratosnen. φοβος γεννημενος με το n9 :p σιγουρα δεν επικρατει η ιδια κατασταση στο bb world αλλα το σκεφτομαι παρα πολυ.

 

Αν θελω κατι ποιο συγκεκριμενο θα επανεθλω, προς το παρον βρισκομαι σε εσωτερικες συζητησεις και αναζητησεις για το θεμα :lol:

 

επειδή όλα είναι υποκειμενικά εγώ το μόνο λειτουργικό που μου έκανε κλικ το κάτι παραπάνω ήταν το webos αλλά ως γνωστόν το φάγανε

 

επειδή όμως θέλεις κάτι διαφορετικό το BB10 είναι μονόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω δοκιμασρι ολα αυτα.!εσεις πηρατε update με αυτους τους τροπους?με cosmote?

 

STL100-1, COSMOTE. Το update σε 10.3.1.1565 έγινε με τον συνήθη τρόπο, Over The Air.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα τι εχει γινει..εγω ειχα το stl 100-4 4g το οποιο ειναι απο την verizon και το 4g δουλευει ΜΟΝΟ στην αμερικη.!και δεν εχουν βγαλει to update ακομα..το πηγα πισω (eshop) και τους ζητησα ευρωπαικο..τωρα περιμενω να δω τι θα γινει..
Link to comment
Share on other sites

παιδιά την αυξομείωση του ήχου κλήσης (ringtone) δεν μπορώ να την ρυθμίσω με τα πλαϊνά κουμπιά και έχει μείνει χαμηλά :wacko:

Πάω από ρυθμίσεις>ειδοποιήσεις> ????? δουλεύει μόνο "ειδοποιήσεις" ΟΚ αλλά το κουδούνισμα από που??? όταν χρησιμοποιώ τα πλαινά κουμπιά μόνος τις ειδοποιήσεις βλέπω να ρυθμίζουν!! αλλάζω κουδούνισμα αλλά ένταση δεν βλέπω :)

καμιά ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Τα πλαινα ρυθμιζουν την ενταση πολυμεσων και οχι του ηχου κλησης. Για τον ηχο κλησης θα πας ειδοποιησεις και θα πατησεις πανω στο προφιλ που εχεις ενεργοποιημενο και εκει εχει να ρυθμισεις για το προφιλ την ενταση. Στο BBOS μπορεις να εχεις αλλη ενταση για πολυμεσα, αλλη για ειδοποιησεις και αλλη για κλησεις...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

οντως αυτο σου λυνει τα χερια.

αλλα θα ηθελα να αλλαξω "οικοσυστημα"

εννοω νεο περιβαλλον, εφαρμογες ιδiες αλλα αλλαγμενες, προσαρμοσμενες δηλαδη στα gesture και στο περιβαλλον ενος αλλου λειτουργικου.

android εχω και βολευει και κανει τα παντα και κτλ.

το να αλλαξω λειτουργικο και να χρησιμοποιω τις εφαρμογες του android (το ιδιο κακογραμμενες και σχεδιασμενες οπως ηταν) ειναι μεν βολικο αλλα απο την αλλη;

 

καταλαβαινεις τον προβληματισμο; :p

 

καταλαβα τον προβληματισμο εχεις και δικιο.οι περισοτεροι ρωτανε για τις εφαρμογες απο την αποψη να εχουν επιλογες.επειδη χρησιμοποιω εφαρμογες και απο το bb world απο τις android δεν μπορω να καταλαβω διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Τα πλαινα ρυθμιζουν την ενταση πολυμεσων και οχι του ηχου κλησης. Για τον ηχο κλησης θα πας ειδοποιησεις και θα πατησεις πανω στο προφιλ που εχεις ενεργοποιημενο και εκει εχει να ρυθμισεις για το προφιλ την ενταση. Στο BBOS μπορεις να εχεις αλλη ενταση για πολυμεσα, αλλη για ειδοποιησεις και αλλη για κλησεις...

 

ευχαριστώ :)

 

πάντως είναι πολύ ανορθόδοξος τρόπος διότι και στις δύο περιπτώσεις ρύθμισης ο ήχος που ακούς είναι των ειδοποιήσεων και όχι του κουδουνίσματος :ninja:

 

Ειδοποιήσεις>Προφίλ(π.χ.κανονικό)>Προσαρμογή ειδοποιήσεων εφαρμογών!!!!>Τηλέφωνο>και ενεργοποιείς την "Παράκαμψη προφίλ έντασης ήχου"

αλλιώς θα ψάχνεσαι

λιγάκι ποιό περίπλοκο δεν μπορούσε να είναι

Edited by esykas
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...