Jump to content

BlackBerry Z10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε σας φαίνεται ότι στην εναλλαγή καρτελών/οθονων λαγγαρει λίγο σε σχέση με 10.2;; ρύθμιση για το χρώμα του λεντ υπάρχει;; νομίζω είχαν πει ότι θα εχει. Πάντως γενικά ανανεώθηκε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δε σας φαίνεται ότι στην εναλλαγή καρτελών/οθονων λαγγαρει λίγο σε σχέση με 10.2;; ρύθμιση για το χρώμα του λεντ υπάρχει;; νομίζω είχαν πει ότι θα εχει. Πάντως γενικά ανανεώθηκε
Αστο να στρωσει λιγο, μετα απο μια επανεκκινηση πηγαινει καλυτερα. Εγω βλεπω διαφορα που ειχα 10.3 leaked.

Για το LED. Μπορεις να αλλαξεις το χρωμα σε επαφες. Οχι ομαδικα, αλλα σε μεμονομενες. Ειδοποιησεις-> ειδοποιησεις επαφης-> προσθετεις επαφη και στις ρυθμισεις της οριζεις περα απο προσωπικο ηχο κλησης και χρωμα led.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό update. Υπέροχο λειτουργικό.

Ότι κατέβασα από amazon & Snap δουλεύει μια χαρά. Καλύτερα από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές θετικές αλλαγές, αλλά και μερικές αρνητικές.

 

Τα αρνητικά που είναι λίγα και πιο εύκολα, θα τα πώ πρώτα. Να σημειώσω ότι είναι αισθητικής φύσεως. Δε μου άρεσε η τύπου bold γραμματοσειρά που έβαλαν σε πολλά σημεία, καθώς και η ασυνέχεια με την (ας την πω) thin που επίσης προστέθηκε σε άλλα. Θεωρώ επίσης ελαφρώς καρτουνίστικο το αισθητικό αποτέλεσμα της προσπάθειας να γίνει πιο λιτός ο σχεδιασμός των εικονιδίων. Γενικά η αισθητική έγινε λίγο "πολύχρωμη σαλάτα" και αυτό δε μου άρεσε.

 

Τα θετικά σημεία υποβιβάζονται νομίζω από τη νέα αισθητική γλώσσα αλλά είναι πολλά. Πολλά και μικρά για να είμαι ακριβής.

- Ξεκινώντας από το πληκτρολόγιο, που χρησιμοποιώ τώρα, τα πλήκτρα είναι μεγαλύτερα, η πρόβλεψη λέξεων ταχύτερη (πριν ήταν γρήγορη, τώρα είναι νευρική) και κυρίως προστέθηκε το πολυπόθητο back κουμπί - που πιο πριν για να εμφανιστεί έπρεπε να κατέβει το πληκτρολόγιο. Και ο κέρσορας μετακινείται πιο εύκολα με ένα διάφανο γραφικό.

- Όλο το λειτουργικό έγινε πιο γρήγορο. Αλλά επειδή ήταν ήδη πολύ ταχύ και παντού, πλέον με αγχώνει - είναι νευρικά γρήγορο.

- Η απομάκρυνση του πλαισίου αλλά τα εικονίδια άφησε χώρο για μια νέα σειρά στο κάτω μέρος, ενώ οι φάκελοι απέκτησαν αρίθμηση σελίδας (είναι πολυσέλιδοι, δε ξέρω αν ήταν).

- Προστέθηκε έλεγχος δεδομένων αλλά όχι κουμπί ενεργοποίησης στην status bar.

- Υπάρχει προφίλ εξοικονόμησης ενέργειας, με δυνατότητα ενεργοποίησης με face down της συσκευής.

 

Βασικά δε ξέρω γιατί μπαίνω στο κόπο να γράφω αλλαγές, έτσι κι αλλιώς όλοι θα κάνουν την αναβάθμιση.

 

Άντε, καλοφόρετη!

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το σκέφτομαι πολύ να αναβαθμίσω γιατι στο 10.3.1 πιστεύω ότι χάνει την ιδιαιτερότητά του και γίνεται πολύ Android. Ειδικά με την αφαίρεση των σκιών στα εικονίδια.

Από την άαλλη δυστιχώς αυτή είναι η εξέλιξη

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό το Blackberry Blend!

Έχω το Hub στην οθόνη του υπολογιστή και διαχειρίζομαι τα πάντα από εκεί. Ακόμη και το ΒΒΜ! :D

http://us.blackberry.com/software/desktop/blackberry-blend.html

Link to comment
Share on other sites

Εκανα κι εγω το Update το πρωι ..ολα καλα. Τωρα παω να το φορτισω.. ( ηταν 25%) και αντι να ανεβαινει παει προς τα πισω... Τωρα ειναι 22%. Δεν παμε καλα. Καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Επανεκκίνησέ το.

Σε μένα γίνεται καλύτερη η διαχείριση της μπαταρίας.

Και μάλιστα φορτίζει και πιο γρήγορα.

Νομίζω πως βελτιώθηκε η κατάσταση. Θα το πω με σιγουριά όμως μετά από μερικές μέρες κανονικής καθημερινής χρήσης. Τώρα το σκαλίζω συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην 10.3.1 ο dialer είναι λευκός;

Αν ναι, αλλάζει σε μαύρο;

Tα μενού είναι με λευκό ή μαυρο φόντο;

 

Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης το πληκτρολόγιο είναι λευκό ή μαύρο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην 10.3.1 ο dialer είναι λευκός;

Αν ναι, αλλάζει σε μαύρο;

Tα μενού είναι με λευκό ή μαυρο φόντο;

 

Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης το πληκτρολόγιο είναι λευκό ή μαύρο;

Το πληκτρολόγιο επιλέγεις αν είναι άσπρο ή μαύρο. Ο dialer μου είναι λευκός.

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η 10.2 δούλευε πιο ομαλά πιο σταθερά πιο smooth είχες τη σιγουριά ότι δε θα λαγγαρει ποτε... , αλλά και πιο αργά ενδεχομένως σε ορισμένα σημεία ..Ένα bug που παρατήρησα είναι το ότι όταν επιλέγεις αθόρυβο από τις συντομεύσεις δε αλλάζει σε μπλε το χρώμα του κουδουνιου όπως παλιά. Επίσης το color led message δεν δουλεύει καλά με τη 10.3.2 μάλλον γιατί το αναβαθμισμενο λειτουργικό έχει πλέον τις δικές του ρυθμίσεις. Αν κάποιος βρηκε λύση ας βοηθήσει ,ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα,

 

Δυστυχώς μετά το update στο δικό μου εμφανίστηκαν προβλήματα ενώ με τη 10.2 δεν είχα κανένα.

 

Δεν εμφανίζονται πάντα οι εικόνες του καλούντων και σε κάποιους που έχω στη γρήγορη λίστα δεν εμφανίζονται καθόλου. Όλα αυτά ενώ στις επαφές φαίνονται κανονικά.

 

Το Amazon δε λειτουργεί καθόλου. Βασικά νομίζω πως δεν εμφανίζει τίποτα στην οθόνη όταν κάνω αναζήτηση ενώ από πίσω τρέχει κανονικά. Έκανα και ένα update που έβγαλε αλλά τζίφος. Αυτή η δυσλειτουργία για μένα είναι πρόβλημα, αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος θα το εκτιμούσα.

 

Την assistant δεν έχω καταφέρει να την κάνω να εκτελέσει καμία λειτουργία σωστά.

 

Στο file manager για κάποιο λόγο έχει εμφανίσει και ένα δεύτερο pc με το οποίο μπορεί να συνδεθεί το οποίο φυσικά δεν υπάρχει.

 

Πλέον δε λειτουργούν οι blackberry maps, δεν μπορούν να βρουν διαδρομή σε κανένα σημείο. Εντάξει άχρηστο ήταν ούτως ή άλλως απλά είπα να το αναφέρω.

 

Η όψη του νέου λειτουργικού είναι σίγουρα καλύτερη αλλά σε μερικά σημεία που έχουν επιλέξει bold περιβάλλον όπως ημερολόγιο, αριθμομηχανή, ρολόι κλπ προσωπικά δεν μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα,

 

Δυστυχώς μετά το update στο δικό μου εμφανίστηκαν προβλήματα ενώ με τη 10.2 δεν είχα κανένα.

 

Δεν εμφανίζονται πάντα οι εικόνες του καλούντων και σε κάποιους που έχω στη γρήγορη λίστα δεν εμφανίζονται καθόλου. Όλα αυτά ενώ στις επαφές φαίνονται κανονικά.

 

δοκιμασε να αντιγράψεις τις επαφές που εχουν πρόβλημα κρατώντας πατημένη την επαφή θα σου βγάλει ¨αντιγραφη σε¨ και αντέγραψε την σε όλες τις επιλογές.

 

Το Amazon δε λειτουργεί καθόλου. Βασικά νομίζω πως δεν εμφανίζει τίποτα στην οθόνη όταν κάνω αναζήτηση ενώ από πίσω τρέχει κανονικά. Έκανα και ένα update που έβγαλε αλλά τζίφος. Αυτή η δυσλειτουργία για μένα είναι πρόβλημα, αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος θα το εκτιμούσα.

σβήσε σε το και βάλε το πάλι

Την assistant δεν έχω καταφέρει να την κάνω να εκτελέσει καμία λειτουργία σωστά.

δουλεύει αλλα αργεί και δεν υποστηρίζει ελληνικά. Ενα πισω απο τον ανταγωνισμό

Στο file manager για κάποιο λόγο έχει εμφανίσει και ένα δεύτερο pc με το οποίο μπορεί να συνδεθεί το οποίο φυσικά δεν υπάρχει.

μπορεις να δεις τις συσκευές στο blackberry blend και να κλείσεις οποία δεν θες

Πλέον δε λειτουργούν οι blackberry maps, δεν μπορούν να βρουν διαδρομή σε κανένα σημείο. Εντάξει άχρηστο ήταν ούτως ή άλλως απλά είπα να το αναφέρω.

σε εμένα λειτουργούν καλύτερα απο πριν

Η όψη του νέου λειτουργικού είναι σίγουρα καλύτερη αλλά σε μερικά σημεία που έχουν επιλέξει bold περιβάλλον όπως ημερολόγιο, αριθμομηχανή, ρολόι κλπ προσωπικά δεν μου αρέσει.

 

το πολυ φλατ και εμένα δεν μου αρέσει . Το ρολόι ήταν πιο όμορφο ανάγλυφο . Το ημερολόγιο ήταν απο τα καλύτερα αλλα κατι χάλασαν στην προβολή του και έγινε πιο αργό. Παραμένει λειτουργικο και με πολλές δυνατότητες

Οι απαντήσεις με κόκκινα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

songless_bird σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις απαντήσεις σου.

 

1. Οι επαφές που έχουν πρόβλημα δεν μπορούν αντιγραφούν στις local contacts για κάποιο λόγο αλλά ούτε και στη sim. Ενώ γράφει ότι αντιγράφτηκε κανονικά εντούτοις το link δε δημιουργείται ποτέ. Παρατηρώ όμως ότι μέσα από το blend οι φωτογραφίες αυτών των επαφών δεν φαίνονται.

2. Το amazon δε μου δίνει επιλογή για απεγκατάσταση, εννοώ ότι πατώντας πάνω του δε βγαίνει ο κάδος.

3. Εννοείται ότι στα Αγγλικά προσπαθώ να κάνω την assistant να δουλέψει βρε :p Μπορεί να μην έχω Οξφορδιανή προφορά όπως είπε ένας φίλος αλλά θα έπρεπε να κάνει κάτι στο περίπου. Φαντάσου ότι την έβαλα να κάνει κάποιες λειτουργίες από βιντεάκια στο youtube που δοκιμάζουν virtual assistants αλλά τίποτα, έχει μουλαρώσει.

4. Δυστυχώς μέσα από το blend δε βρίσκω τον τρόπο να το κάνω.

 

Με βλέπω για επανεγκατάσταση όλου του λειτουργικού :(

Link to comment
Share on other sites

satel εγώ μετα το update εκανα reset το z10 για να μην μου τύχουν διάφορα bugs. Μεχρι στιγμής όλα οκ.. και προχωράμε :)
Samsung Galaxy S10e
Link to comment
Share on other sites

satel εγώ μετα το update εκανα reset το z10 για να μην μου τύχουν διάφορα bugs. Μεχρι στιγμής όλα οκ.. και προχωράμε :)

 

Εννοείς security wipe; Θα επαναφέρει αυτό το τηλέφωνο στις εργοστασιακές ρυθμίσεις ή πρέπει να το κάνω μέσω του Link;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη η νεα εκδοση.. αντιθετα με το τι γραφουν αλλοι, βλεπω πολυ σταθερες τις εφαρμογες απο amazon, ελαχιστα πιο αργες απο native εφαρμογες. Κριμα που το store της amazon δεν εχει το google maps.

 

Μονο μια καλη εφαρμογη χαρτων λειπει απο το blackberry. Μαλλον θα αγορασω το mireo don't panic και δεν παω αλλου. Δεν παλευεται το lagdroid ο,τι και να λενε διαφοροι.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...