Jump to content

BlackBerry Z10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολυ ομορφη η νεα εκδοση.. αντιθετα με το τι γραφουν αλλοι, βλεπω πολυ σταθερες τις εφαρμογες απο amazon, ελαχιστα πιο αργες απο native εφαρμογες. Κριμα που το store της amazon δεν εχει το google maps.

 

Μονο μια καλη εφαρμογη χαρτων λειπει απο το blackberry. Μαλλον θα αγορασω το mireo don't panic και δεν παω αλλου. Δεν παλευεται το lagdroid ο,τι και να λενε διαφοροι.

 

Εγώ έχω βολευτεί με το navfree πάντως...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω βολευτεί με το navfree πάντως...

 

δοκιμασε και το sygic απο το amazon store αν ειναι να πληρωσεις...αλλα παντα υπαρχουν και αλλες επιλογες ;)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα,

έχω κάνει την αναβάθμιση στο 10.3.1.1565 και φαίνεται μέχρι στιγμής να ανταποκρίνεται καλά.

Έχω ένα πρόβλημα με το VIBER, αν κάποιος έχει την καλοσύνη να βοηθήσει.

Ενώ έχει εγκατασταθεί κανονικά από το BBW, δεν εμφανίζει καθόλου τις επαφές του τηλεφώνου. Έχω δώσει πλήρη δικαιώματα στην εφαρμογή για τις επαφές, έχω προσπαθήσει να κάνω συγχρονισμό με την εφαρμογή viber μέσω pc, τίποτε.

Έχω κάνει πάνω από 5 εγκαταστάσεις και επενεκινήσεις και πάλι τίποτε. Η εφαρμογή λειτουργεί κανονικά αν βάλω κάποιες διευθύνσεις χειροκίνητα.

Μήπως κάποιος έχει κάποια ιδέα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το viber απο το amazon. Λειτουργει καλυτερα απο το αθλιο port.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το viber απο το amazon. Λειτουργει καλυτερα απο το αθλιο port.

 

Μπορεις να δωσεις καποιο λινκ γιατι δεν μπορω να βρς το viber στο amazon app store

Link to comment
Share on other sites

Δικο μου λαθος. Θεωρησα οτι θα υπηρχε στο amazon. Το ειχα κατεβασει απο snap και παιζει σωστα. Αν δεν εχεις το snap κατεβασε το apk στη συσκευη σου απο το ιντερνετ. Ανοιξε το και θα το εγκαταστησει.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο επανεγκταστασεις το amazon αρνείται να δουλέψει αν και τα άλλα προβλήματα λύθηκαν. Βάζω δύο φωτογραφίες για να δείτε πως φαίνεται. Αν έχετε καμιά ιδέα ρίξτε την αλλιώς ξαναγυριζω σε snap, σηκώνω τα χέρια ψηλά.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Όσον αφορά την αυτονομία υπάρχει διαφορά? Πόσο καταναλώνει πχ το βράδυ, ή κατά τη διάρκεια της ημέρας σε σχέση με 10.2?
Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμενος στο ερώτημα που έθεσα σχετικά με την δυσλειτουργία του VIBER και ύστερα από επικοινωνία με το service του VIBER, μου ειπώθηκε ότι το form της εισαγωγής του τηλεφωνικού αριθμού στο βιβλίο διευθύνσεων, θα πρέπει να περιλαμβάνει το +30 και συνέχεια χωρίς κενά τον αριθμό.

Το δοκίμασα και δουλεύει άψογα, αλλά θα πρέπει κάποιος να αλλάξει όλες τις επαφές με τον νέο τρόπο.

Μπορεί κάποιος να το μετατρέψει προσωρινά, να γίνει η αναγνώριση του αριθμού και να γίνει εισαγωγή στο viber και μετά να το ξανα-αλλάξει στην πρότερη μορφή.

Ερώτηση σχετικά με το amazon: Πρέπει να γίνει εγγραφή για να μπορέσει κάποιος να το χρησιμοποιήσει;

Νομίζω στο Mobile δεν ήταν απαραίτητο.

Για το θέμα της αυτονομίας, έχουν μετατρέψει το φόντο σε μαύρο για να έχει μικρότερη κατανάλωση. Επίσης, υπάρχει πλέον και η επιλογή της λειτουργίας εξοικονόμισης ενέργειας που είναι αρκετά χρήσιμο, ειδικά όταν πλησιάζει ο χρόνος λήξης της μπαταρίας.

Ευχαριστώ

Edited by petrosdim
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανεις εγραφη για το amazon δεν περνει πολυ χρονο.το 1mobile λειτουργει ως front end για το google play οποτε με τον λογαριασμα το ο του google μπορεις να κανεις login.

κατεβαστε το viber απο το blackberry world υπαρχει.θα το βρειτε ωw viber 10.

προσωπικα τις επαφες μου τις εχω περασει στο google contactas με το +30.αν εχετε εκει τις επαφες σας μπορει να κανετε την μετατροπη πιο γρηγορα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χαιρετώ την παρέα,

έχω κάνει την αναβάθμιση στο 10.3.1.1565 και φαίνεται μέχρι στιγμής να ανταποκρίνεται καλά.

Έχω ένα πρόβλημα με το VIBER, αν κάποιος έχει την καλοσύνη να βοηθήσει.

Ενώ έχει εγκατασταθεί κανονικά από το BBW, δεν εμφανίζει καθόλου τις επαφές του τηλεφώνου. Έχω δώσει πλήρη δικαιώματα στην εφαρμογή για τις επαφές, έχω προσπαθήσει να κάνω συγχρονισμό με την εφαρμογή viber μέσω pc, τίποτε.

Έχω κάνει πάνω από 5 εγκαταστάσεις και επενεκινήσεις και πάλι τίποτε. Η εφαρμογή λειτουργεί κανονικά αν βάλω κάποιες διευθύνσεις χειροκίνητα.

Μήπως κάποιος έχει κάποια ιδέα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων[/quote

ειχα αυτο το προβλημα στο Q10.Εκανα καθαρη απεγκατασταση της εφαρμογης δηλ απο ρυθμισεις viber/απεγκατασταση κτλ..επανεκινηση συσκευης και δουλεψε.ηταν λιγο σπαστικο αλλα τελικα ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς security wipe; Θα επαναφέρει αυτό το τηλέφωνο στις εργοστασιακές ρυθμίσεις ή πρέπει να το κάνω μέσω του Link;
Ναι φίλε μου με s wipe. major update και ήθελα να με σίγουρος οτι θα δουλεύουν ολα σωστά. Οσο για amazon Μου δουλευει μια χαρα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα. Όσον αφορά την αυτονομία υπάρχει διαφορά? Πόσο καταναλώνει πχ το βράδυ, ή κατά τη διάρκεια της ημέρας σε σχέση με 10.2?
Ναι υπάρχει μην φανταστεις τεράστια.
Samsung Galaxy S10e
Link to comment
Share on other sites

Παλι με την 10.3 το viber απο το bbWolrd δεν δουλευει(σφαλμα) , παρολα αυτα απο το 1mobile τρεχει και εμφανιζει ακομη και τα ονοματα σωστα αλλα ειναι καπως αργο στην αποκριση .
Link to comment
Share on other sites

To τηλέφωνο όταν τρέχουν στο παρασκήνιο εφαρμογές καταναλώνει περίπου 4+ φορές παραπάνω ενέργεια. Ίσως να φταίνε οι εφαρμογές αντροιντ. Θα πρέπει να το δοκιμάσω και μόνο με εφαρμογές ββ10 για να συγκρίνω. Όταν τις κλίσεις η ελάχιστη πλεον κατανάλωση προέρχεται κυρίως από τον αισθητήρα ξεκλειδωματος πιστεύω

* τελικά και με τις bbw εφαρμογές καταναλώνει αντίστοιχα πολύ

Edited by kostask89
Link to comment
Share on other sites

στο viber 10 μου ήρθε ενημέρωση από τη 1mobileMarket:rolleyes: την έκανα και πήρε την αναβάθμιση από την 4.3.0.728 σε 5.2.2

η παλαιότερη εφαρμογή σβήστηκε και από τον κατάλογο του BlacBerry World :)

Link to comment
Share on other sites

στο viber 10 μου ήρθε ενημέρωση από τη 1mobileMarket:rolleyes: την έκανα και πήρε την αναβάθμιση από την 4.3.0.728 σε 5.2.2

η παλαιότερη εφαρμογή σβήστηκε και από τον κατάλογο του BlacBerry World :)

 

Η αναβάθμιση του VIBER από το 1mobileMarket, περιλαμβάνει κανονικά την αναγνώριση των επαφών στα Ελληνικά και την αναγνώριση με ή χωρίς το πρόθεμα του διεθνούς τύπου (+30.............);

Όταν αναφέρεις ότι μετά την αναβάθμιση, δεν υπάρχει στο BBW (σβήστηκε), εννοείς ότι πλέον στο BBW δεν βρίσκεται η εφαρμογή του VIBER, ώστε να μπορεί κάποιος να την κατεβάσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και καλο μηνα! μπορει καποιος να μου δωσει μερικες πληροφοριες οσο αφορα τις διαθεσιμες εφαρμογες;

 

Θελω να μαθω ποιες εφαρμογες ειναι διαθεσιμες αλλα και την ποιοτητα τους. ειναι native η android; επισης τι γινεται με τις android εφαρμογες; πως δουλευουν; (μπαταρια π.χ.) και αν υπαρχει καποια διαδικασια που τις περνας στο κινητο. αν μπορεις να περασεις οποια θες δηλαδη.

 

εφαρμογες οπως fb messenger skype viber υπαρχουν και δουλευουν κανονικα;

φανταζομαι πως το messenger συνδεεται καπως με το hub οποτε λυνεται αυτο.

 

τελος παντων, νομιζω καταλαβατε τι ρωταω! :p

Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμες είναι όλες οι εφαρμογές στο amazon και μέσω snap του Google play. Η εγκατάσταση γίνεται μέσω των market (το snap θέλει εγκατάσταση από pc αλλά δεν είναι δύσκολο) αλλά μπορείς να ανοίξεις το apk και από τον file manager. Το 90% δεν έχει πρόβλημα. Βασικές εφαρμογές υπάρχουν είτε native είτε port . Δεν θα βρεις κάποια που να μη παίζει ειδικά μετά το τελευταίο update. Δεν έχω δει πρόβλημα στη μπαταρία από κάποια android.

Οι εφαρμογές που αναφέρεις δουλεύουν. Messenger δεν χρειάζεσαι. Μιλάς κατευθείαν από το hub ή την εφαρμογή του fb.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και καλο μηνα! μπορει καποιος να μου δωσει μερικες πληροφοριες οσο αφορα τις διαθεσιμες εφαρμογες;

 

Θελω να μαθω ποιες εφαρμογες ειναι διαθεσιμες αλλα και την ποιοτητα τους. ειναι native η android; επισης τι γινεται με τις android εφαρμογες; πως δουλευουν; (μπαταρια π.χ.) και αν υπαρχει καποια διαδικασια που τις περνας στο κινητο. αν μπορεις να περασεις οποια θες δηλαδη.

 

εφαρμογες οπως fb messenger skype viber υπαρχουν και δουλευουν κανονικα;

φανταζομαι πως το messenger συνδεεται καπως με το hub οποτε λυνεται αυτο.

 

τελος παντων, νομιζω καταλαβατε τι ρωταω! :p

Αν γράψεις ποιες ακριβώς εφαρμογές θέλεις και ποιες ακριβώς λειτουργίες (σε αυτές ή γενικότερα) μπορώ να κάνω κάποιες δοκιμές και να σου πω.

 

Για εγκατάσταση Android εφαρμογών υπάρχει ενσωματωμένο emulator που τρέχει apk αρχεία. Η διαδικασία κατεβάσματος-εγκατάστασης δεν έχει τίποτα το εξωτικό. Εγώ googlαρα το "one mobile app store" στον browser και με έβγαλε στο site της εταιρίας, απ' όπου πάτησα download και έγινε λήψη αρχείου apk. Το έκανα κλικ να τρέξει και μου εγκατέστησε το store.

Από τότε, αν χρειαστώ, μπαίνω εκεί και παίρνω εφαρμογές με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που γίνεται κι από το BBWorld.

 

Στις native υπάρχει εικόνα εγκατάλειψης. Στις Android αν θες εφαρμογή που δεν λειτουργεί στο παρασκήνιο ή δεν επηρεάζει τη λειτουργία του BBOS, δε πρόκειται να καταλάβεις διαφορά από το Android.

 

Για πιο συγκεκριμένα, ρώτα ό,τι θες.

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση του VIBER από το 1mobileMarket, περιλαμβάνει κανονικά την αναγνώριση των επαφών στα Ελληνικά και την αναγνώριση με ή χωρίς το πρόθεμα του διεθνούς τύπου (+30.............);

Όταν αναφέρεις ότι μετά την αναβάθμιση, δεν υπάρχει στο BBW (σβήστηκε), εννοείς ότι πλέον στο BBW δεν βρίσκεται η εφαρμογή του VIBER, ώστε να μπορεί κάποιος να την κατεβάσει;

 

Θέμα με την αναγνώριση των Ελληνικών δεν έχω ούτε με λατινικούς χαρακτήρες επίσης έχω αριθμούς με πρόθεμα το +30 και χωρίς πάλι δεν έχω πρόβλημα το μόνο που δεν γουστάρω είναι τη διαφήμιση κάτω που βγαίνει που δεν υπήρχε στην εφαρμογή της BB

 

διευκρινίζω "σβήσιμο" στη συσκευή και στην εφαρμογή "BlackBerry World>my world δεν υπάρχει στις εγκατεστημένες στις διαθέσιμες υπάρχει όπως όσες έχεις δοκιμάσει κατά καιρούς την βρίσκεις πλέον στις εγκατεστημένες του 1mobile

 

 

Καλησπερα παιδια και καλο μηνα! μπορει καποιος να μου δωσει μερικες πληροφοριες οσο αφορα τις διαθεσιμες εφαρμογες;

 

Θελω να μαθω ποιες εφαρμογες ειναι διαθεσιμες αλλα και την ποιοτητα τους. ειναι native η android; επισης τι γινεται με τις android εφαρμογες; πως δουλευουν; (μπαταρια π.χ.) και αν υπαρχει καποια διαδικασια που τις περνας στο κινητο. αν μπορεις να περασεις οποια θες δηλαδη.

 

εφαρμογες οπως fb messenger skype viber υπαρχουν και δουλευουν κανονικα;

φανταζομαι πως το messenger συνδεεται καπως με το hub οποτε λυνεται αυτο.

 

τελος παντων, νομιζω καταλαβατε τι ρωταω! :p

 

δεν υπάρχει θέμα σε καμία από αυτές που αναφέρεις το πολύ πολύ να έχεις συνδυασμό native από BB world και (amazon+1mobile market) και αυτό για τις Ελληνικές εφαρμογές Τραπεζών Νέων/εφημερίδων που τουλάχιστον εγώ δεν τις έβρισκα ούτε στο BB world ούτε στο Amazon

Link to comment
Share on other sites

Θέμα με την αναγνώριση των Ελληνικών δεν έχω ούτε με λατινικούς χαρακτήρες επίσης έχω αριθμούς με πρόθεμα το +30 και χωρίς πάλι δεν έχω πρόβλημα το μόνο που δεν γουστάρω είναι τη διαφήμιση κάτω που βγαίνει που δεν υπήρχε στην εφαρμογή της BB

 

διευκρινίζω "σβήσιμο" στη συσκευή και στην εφαρμογή "BlackBerry World>my world δεν υπάρχει στις εγκατεστημένες στις διαθέσιμες υπάρχει όπως όσες έχεις δοκιμάσει κατά καιρούς την βρίσκεις πλέον στις εγκατεστημένες του 1mobile

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αρχικά και πριν την αναβάθμιση, είχα εγκαταστήσει το viber μέσω το 1Mobile, δούλευε καλά, αλλά είχε πρόβλημα με την Ελληνική γραμματοσειρά και δεν αναγνώριζε τις επαφές με τους Ελληνικούς χαρακτήρες.

Με την εγκατάσταση μέσω του BBW, όλα πλέον είναι καλά, το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν αναγνωρίζει επαφές που δεν έχουν τον διεθνή τρόπο γραφής. Το support team της viber μου έδωσε λύση στο πρόβλημα, αλλά λιγάκι δύσκολο όπως τους είπα να αλλάξεις όλες τις επαφές με τον διεθνή τρόπο (+30.........). Σκέφτομαι τώρα να επανεγκαταστήσω το viber μέσω του 1Mobile, αφού έτσι δουλεύει και χωρίς το +30 και στα Ελληνικά.

Και πάλι ευχαριστώ

Παράκληση: Επειδή βλέπω ότι στην παράθεση δεν εμφανίζεται το κίτρινο πλαίσιο της παράθεσης και ο συντάξας το κείμενο, αν κάποιος μπορεί ας με καθοδηγήσει για να το κάνω σωστά, είμαι σχετικά νέος στο forum, χωρίς πρότερη εμπειρία και δεν θέλω να γίνεται λάθος.

Edited by petrosdim
Link to comment
Share on other sites

esykas, αυτή την έκδοση VIBER( Version 5.2.2) την έχεις κατεβάσει από το 1Mobile, ή από το BBW;

 

κατέβασα την πρώτη φορά από το BBW και μετά είδα αναβάθμιση μέσα στο 1mobile την κατέβασα την αναβάθμιση από εκεί και χωρίς κάποια ειδοποίηση αφαίρεσε την παλιά και άφησε την τελευταία

υπόψη ότι σε άλλες αντί να κάνει καλό κάνει κακό :) αλλά αυτό το βλέπεις στη πράξη

 

Καλησπέρα, ξέρει κανεις αν ή εγγύηση που έχουμε καλύπτει καμμένα pixel?

καταρχήν η εγγύηση είναι σε αυτόν που αγόρασε πρώτη φορά τη συσκευή και ισχύ για ένα χρόνο ο δεύτερος είναι με την απόδειξη στο μαγαζί που το αγόρασες

Η εγγύηση δεν μεταβιβάζετε το πώς το βλέπει η RIM δεν ξέρω

Η επισκευή γίνετε για Ευρωπαϊκές συσκευές στην Αγγλία

http://us.blackberry.com/content/dam/blackBerry/pdf/legal/europeMiddleEastAfrica/greek/Limited_Warranty_Greece_Greek.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...