Jump to content

Hyundai Play X 900


Frontier
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι το είδα, πιθανόν ετσι είναι, αλλά παλι σκεφτηκα οτι είναι μόνο ένας που αναφέρεται και δεν ξέρουμε τι και πως το έκανε, αν κρίνω απο τα αγγλικά του:)

Τι να κάνουμε, απο τη λαχτάρα μας για αναβάθμιση ψάχνουμε όπου να 'ναι:lol:

Kosmasdel πού είδες στο slatedroid για 4.2.2;

 

http://www.slatedroid.com/topic/39486-romdanerick-romchuwi-v99vido-n90fhdcube-u9gtvvisture-4hd-retina-tablet/page__st__2200

Ποστ #2207 και μετά. Από ότι καταλαβαίνω βγήκαν 4.2.2 firmwares για rk3066 τάμπλετ αλλά όχι με ρέτινα οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.slatedroid.com/topic/39486-romdanerick-romchuwi-v99vido-n90fhdcube-u9gtvvisture-4hd-retina-tablet/page__st__2200

Ποστ #2207 και μετά. Από ότι καταλαβαίνω βγήκαν 4.2.2 firmwares για rk3066 τάμπλετ αλλά όχι με ρέτινα οθόνη.

Ναι. Απ' ό,τι βλέπω το παλεύει ο darkrickpt και λέει θα βγάλει μια simple DANERICK 4.2.2 flasheble zip ελπίζω ότι εννοεί τα δικά μας. Θέλει να το έχουμε από κοντά το slateroid;)

Πάντως ο igneous αναφέρεται σε rom που την ξανασχολιάσαμε εδώ από oma rocks πριν λίγο καιρό και αναρωτιόμασταν αν κάνει ή δεν κάνει. Τεσπα, κοντά είμαστε... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μια που δε βλέπω κίνηση ας πω κάτι. Δουλειά δεν είχ' ο δι'αβολος κλπ κλπ. Χτες είπα να δοκιμάσω άλλους launchers κλπ και να μην τα πολυλογώ βρέθηκα χωρίς launcher, πηγαινε το μηχανάκι μέχρι εκεί που λέει android και τέλος, δεν ξεκίναγε. Το άνοιξα ρε recovery mode και δεν μπόρεσα να το επαναφέρω, δοκίμασα να κάνω καινούργια εγκατάσταση ντανερικ8 που έχω στην εξωτερική, τίποτα, δεν την αναγνώριζε, κάποια στιγμή, μη ρωτάτε πώς, ενώ τα rkbatchtool και rkandroidtool δεν το έβλεπαν, το pc το είδε σαν play x και μπόρεσα και "κάρφωσα" την rom στην sd (εσωτερική) και από κει ξαναπέρασα την ντανερικ8. Εντάξει τώρα όλα εκτός από την φάση που όταν το πάω σε safe mode δεν αναγνωρίζει την external sd ούτε την κάνει mount, ενώ σε κανονική λειτουργία την βλέπει και όλα καλά. Να μην αναφερθώ στο ότι μου ανέβηκε η πίεση:( Τέλος πάντων τέλος (σχετικά) καλό κλπ... Καμμιά άποψη γιατί δεν βλέπει την εξτερναλ σε safe mode;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω.

Δοκίμασε τον smart lancher. Είναι ωραίος, πρακτικός και γρήγορος.

https://play.google.com/store/apps/details?id=ginlemon.flowerfree&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω.

Δοκίμασε τον smart lancher. Είναι ωραίος, πρακτικός και γρήγορος.

https://play.google.com/store/apps/details?id=ginlemon.flowerfree&hl=el

Τον έβαλα, μια χαρά είναι. Το πρόβλημα δεν ήταν ο δείνα ή ο τάδε launcher αλλά ότι τους είχα βγάλει μη ρωτάς πώς:cry:) όλους... και πώς να ανοίξει το ταμπλετ χωρίς launcher...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά πως ανοίγει σε recovery το τάμπλετ χειροκίνητα?

 

Αν δεν κανω λαθος volume up + power.

Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή το δοκίμασα το vol+ και power, και δεν είδα προκοπή, ξέρει κανείς κανα τρόπο σίγουρα να μπω σε recovery? Πέρασα την cwm, και παρότι είχα μέσα την danerick, μου έλεγε ότι δεν μπορεί να δει την sd card (εσωτερική - για την ακρίβεια δεν μου έλεγε ότι δεν μπορεί να τη δει, έλεγε ότι δεν μπορεί να την κάνει mount) και δεν μπορούσα να εγκαταστήσω τη ROM. Αμέσως πριν όμως είχα κάνει wipe data, wipe dalvik, και ακόμη πιο πριν στο RKandroidtool είχα κάνει και erase nand (idb). Τώρα έχει μπει κάθε φορά που το ανοίγω σε infinite boot loop, και ψάχνω τι να κάνω:confused: Edited by Edmont_Dantes
Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή το δοκίμασα το vol+ και power, και δεν είδα προκοπή, ξέρει κανείς κανα τρόπο σίγουρα να μπω σε recovery? Πέρασα την cwm, και παρότι είχα μέσα την danerick, μου έλεγε ότι δεν μπορεί να δει την sd card (εσωτερική - για την ακρίβεια δεν μου έλεγε ότι δεν μπορεί να τη δει, έλεγε ότι δεν μπορεί να την κάνει mount) και δεν μπορούσα να εγκαταστήσω τη ROM. Αμέσως πριν όμως είχα κάνει wipe data, wipe dalvik, και ακόμη πιο πριν στο RKandroidtool είχα κάνει και erase nand (idb). Τώρα έχει μπει κάθε φορά που το ανοίγω σε infinite boot loop, και ψάχνω τι να κάνω:confused:

 

Ειχα παρομοιο προβλημα πριν λιγο καιρο. Το μονο που με εσωσε ηταν που συνεδεσα το ταμπλετ με τον υπολογιστη, το ειδε σαν εξωτερικο σκληρο play x!! και ετσι αντεγραψα την ντανερικ στην εσωτερικη sd. Εμενα δεν εβλεπε ουτε μαουντ την εξωτερικη. Οσο για το reboot recovery, πατας με τη σειρα πρωτα το vol+ και κρατωντας το πατημενο πατας και το διπλανο το home και εχοντασς κι αυτα τα δυο μαζι πατημενα πατας και το power. Μετα απο 10 δευτερα ισως και λιγοτερο ελυθερωσε τρα πληκτρα με την αναποδη σειρα. Πρεπει να δουλεψει. Τωρα, αν δεν σου αναγνωρισει την εσωτερικη δοκιμασε να αντιγραψεις την ρομ στην εξωτερικη, καπου θα την δει. Καλη τυχη:)

Link to comment
Share on other sites

Μπα, ούτε έτσι είδα κάποια αλλαγή. Γενικά αυτή τη στιγμή αν κρατήσω πατημένο το power ανοίγει, δείχνει ένα σήμα "VISTURE" και μένει εκεί για πάντα (μέχρι να το κλείσω με hard reset, δηλαδή πάλι πατώντας παρατεταμένα το power, ή αν τελειώσει η μπαταρία του). Αν όταν πάω το ανοίξω κρατήσω πατημένο και το volume down δεν επηρεάζεται καθόλου. Αν όταν πάω να το ανοίξω κρατήσω πατημένο το volume up, απλά μένει κλειστό όση ώρα και να πατάω τα κουμπιά. Όπως ξανάπα εγκατέστησα cwm, άνοιξε κανονικά δηλαδή το recovery εκείνη την πρώτη φορά, αλλά δεν μπορούσα να κάνω install zip, οπότε έκανα reboot. Από τότε είναι σε αυτή τη φάση που περιγράφω. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω? Ίσως ο Frontier αν παρακολουθεί καθόλου το νήμα, που σε όλα είχε μία λύση (και έλεγε μάλιστα ότι δεν γίνεται να μπρικάρεις το συγκεκριμένο τάμπλετ):rolleyes:?
Link to comment
Share on other sites

Μπα, ούτε έτσι είδα κάποια αλλαγή. Γενικά αυτή τη στιγμή αν κρατήσω πατημένο το power ανοίγει, δείχνει ένα σήμα "VISTURE" και μένει εκεί για πάντα (μέχρι να το κλείσω με hard reset, δηλαδή πάλι πατώντας παρατεταμένα το power, ή αν τελειώσει η μπαταρία του). Αν όταν πάω το ανοίξω κρατήσω πατημένο και το volume down δεν επηρεάζεται καθόλου. Αν όταν πάω να το ανοίξω κρατήσω πατημένο το volume up, απλά μένει κλειστό όση ώρα και να πατάω τα κουμπιά. Όπως ξανάπα εγκατέστησα cwm, άνοιξε κανονικά δηλαδή το recovery εκείνη την πρώτη φορά, αλλά δεν μπορούσα να κάνω install zip, οπότε έκανα reboot. Από τότε είναι σε αυτή τη φάση που περιγράφω. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω? Ίσως ο Frontier αν παρακολουθεί καθόλου το νήμα, που σε όλα είχε μία λύση (και έλεγε μάλιστα ότι δεν γίνεται να μπρικάρεις το συγκεκριμένο τάμπλετ):rolleyes:?

 

http://androidtipguys.com/forum/what-do-if-not-able-boot-eee-pad-transformer-into-recovery-mode-199.html

 

Έτσι το άνοιξα. Πρέπει να επιμείνεις. Πολλές φορές ανοίγει με την πρώτη αλλά καμμιά φορά σου τη σπάει θέλει αρκετές φορές να πετύχεις συγχρονισμό. Θα μπει σε recovery mode δεν υπάρχει περίπτωση, αλλά θα πρέπει κάπου σε κάποια sd που αναγνωρίζει να έχεις την ρομ για να κάνεις επανεγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ας βρω τρόπο να μπαίνει σε recovery και το βλέπουμε για τη ρομ (βέβαια την έχω περασμένη ούτως ή άλλως και στην εσωτερική και στην εξωτερική sd). Όταν λες home εννοείς το escape? Αυτό που είναι δίπλα στο volume rocker και από πίσω γράφει esc?

 

Επίσης το έχω δοκιμάσει πολλές φορές σου λέω, δεν είναι ότι μία φορά χαλαρά το δοκίμασα και δεν, γενικά όποτε έχω πατημένο το volume up δεν ανοίγει με τίποτα το τάμπλετ να φωτιστεί η οθόνη του.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ας βρω τρόπο να μπαίνει σε recovery και το βλέπουμε για τη ρομ (βέβαια την έχω περασμένη ούτως ή άλλως και στην εσωτερική και στην εξωτερική sd). Όταν λες home εννοείς το escape? Αυτό που είναι δίπλα στο volume rocker και από πίσω γράφει esc?

 

Επίσης το έχω δοκιμάσει πολλές φορές σου λέω, δεν είναι ότι μία φορά χαλαρά το δοκίμασα και δεν, γενικά όποτε έχω πατημένο το volume up δεν ανοίγει με τίποτα το τάμπλετ να φωτιστεί η οθόνη του.

Ναι αυτο, δυο κουμπια ειναι ολα κι ολα στη ραχη. Power δεξια volume, home (esc), και τα τρια, περιμενε λιγο και αφησε τα. Θα βγει το παπακι και μετα αμεσως οι επιλογες του recovery.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο παπάκι? :p

Δεν γίνεται τίποτα... :(

Έχω καμία άλλη επιλογή?

Επιλογές σίγουρα υπάρχουν μόνο που δεν ξέρω κάτι άλλο για να βοηθήσω σε απλή βάση.

Ππέπει να ψάξεις και στο διαδίκτυο σε διάφορα fora όπου συζητιούνται τέτοια προβλήματα και δίνονται κατευθύνσεις και λύσεις.

Υπάρχουν και κάποιες μέθοδοι που ανοίγεις το καπάκι και επεμβαίνεις εκεί πέρα στο hardware με διάφορα software και την βοήθεια pc αλλά δεν το 'χω κάνει και δεν στο συνιστώ κι εσένα να ασχοληθείς αν δεν το κατέχεις, όπως κι εγώ δηλαδή.

Ισως πιο ειδικοί αν παρακολουθούν το νήμα να βρουν κάτι.

Έχεις τίποτε δικούς σου να ασχολούνται με τέτοια; Θα πρότεινα να ζητήσεις από κάποιον φίλο/φίλη να προσπαθήσει με "φρέσκα" δάχτυλα να κάνει το boot recovery με τα πλήκτρα. Εσύ σίγουρα θα έχεις εκνευριστεί. Δεν ξέρεις καμμιά φορά, ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες.

ΥΓ Πάντως για περισσότερη σιγουριά στείλε και ένα personal message στον frontier με το πρόβλημά σου. Δεν πειράζει που αφορά τάμπλετ με το οποίο τώρα δεν ασχολείται. Αυτό είναι ένα γενικό πρόβλημα.

Καλά frontier, μη βαράς, θα γράψω 100 φορές στο νήμα... "δεν θα το ξανακανω"... :X

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι: Επειδή κάποια στιγμή πριν είχες πει REboot recovery, δεν εννοείς να είναι ήδη ανοιχτό το τάμπλετ, έτσι? Όντας κλειστό να πατήσω τα κουμπιά? Με ανοιχτό δεν έχω δοκιμάσει (εκτός από μια δυο φορές τώρα που το σκέφτηκα, και πάλι δεν).
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι: Επειδή κάποια στιγμή πριν είχες πει REboot recovery, δεν εννοείς να είναι ήδη ανοιχτό το τάμπλετ, έτσι? Όντας κλειστό να πατήσω τα κουμπιά? Με ανοιχτό δεν έχω δοκιμάσει (εκτός από μια δυο φορές τώρα που το σκέφτηκα, και πάλι δεν).

Κλειστό το ταμπλετ. Νόμιζα ότι είναι μονίμως κλειστό και δεν ανοίγει. Αν είναι ανοιχτό τότε κατέβασε από το google play την εφαρμογή quick boot (reboot) και θα μπείς σε recovery mode στο πιτσ φυτίλι.

Edited by alieus
συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, όχι :p

Έχω περιγράψει πιο πάνω τι κάνει και τι όχι το τάμπλετ αυτή τη στιγμή. Ανοικτό όταν ρώτησα εννοούσα να έχει ροή ηλεκτρικού ρεύματος (πως το λένε, να δείχνει κάτι η οθόνη του - στην περίπτωσή μου VISTURE επ άπειρον όπως έχω γράψει πιο πριν). Δεν μπαίνει σε αντροιντ, αλλιώς εδώ θα ήμουνα να ρωτάω? :p

Δεν είμαι άσχετος ρε συ, ούτε εκνευρισμένος :) Απλά δεν ανοίγει με κουμπιά, εκτός αν κάνω κάποιο τόσο προφανές λάθος που δεν μπορώ να το καταλάβω (δεν νομίζω όμως)

Το quickboot το ξέρω, άλλωστε αν άνοιγε θα μπορούσα να το δω από pc και είτε από cmd των windows, είτε από τέρμιναλ στο λίνουξ, είτε από το tool να του πω να μπει σε recovery. Το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω χειροκίνητο boot σε recovery καθώς όταν είναι απλά στην αρχική VISTURE οθόνη, το pc το βλέπει αλλά δεν μπορεί να επικοινωνήσει μαζί του καθώς δεν υπάρχουν drivers για αυτή την κατάσταση... Εκτός αν υπάρχουν και δεν το ξέρω, οπότε αυτό θα ήταν μια κάποια λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, όχι :p

Έχω περιγράψει πιο πάνω τι κάνει και τι όχι το τάμπλετ αυτή τη στιγμή. Ανοικτό όταν ρώτησα εννοούσα να έχει ροή ηλεκτρικού ρεύματος (πως το λένε, να δείχνει κάτι η οθόνη του - στην περίπτωσή μου VISTURE επ άπειρον όπως έχω γράψει πιο πριν). Δεν μπαίνει σε αντροιντ, αλλιώς εδώ θα ήμουνα να ρωτάω? :p

Δεν είμαι άσχετος ρε συ, ούτε εκνευρισμένος :) Απλά δεν ανοίγει με κουμπιά, εκτός αν κάνω κάποιο τόσο προφανές λάθος που δεν μπορώ να το καταλάβω (δεν νομίζω όμως)

Το quickboot το ξέρω, άλλωστε αν άνοιγε θα μπορούσα να το δω από pc και είτε από cmd των windows, είτε από τέρμιναλ στο λίνουξ, είτε από το tool να του πω να μπει σε recovery. Το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω χειροκίνητο boot σε recovery καθώς όταν είναι απλά στην αρχική VISTURE οθόνη, το pc το βλέπει αλλά δεν μπορεί να επικοινωνήσει μαζί του καθώς δεν υπάρχουν drivers για αυτή την κατάσταση... Εκτός αν υπάρχουν και δεν το ξέρω, οπότε αυτό θα ήταν μια κάποια λύση.

 

Ναι, σορυ, προς στιγμή μου φάνηκε ότι ήταν ανοιχτό ενώ εννοούσες το visture κλπ.:O Ακριβώς ίδια κατάσταση με μενα, είχα ξηλώσει και τους launchers τελείως. Με κλειστό το ταμπλετ χωρίς ροή ρεύματος, μετά κόπων και βασάνων επί 2 μέρες!! παιδευόμουνα με τα πλήκτρα και εκεί που ήμουν έτοιμος να το πετάξω απ΄το παράθυρο... άνοιξε!! κατάφερα να το φέρω χειροκίνητα σε recovery mode και έκανα install ξανά την rom. Ξέρω δλδ ότι είναι αρκετά δύστροπο να το φέρεις εκεί που θες. Κάτι άλλο δεν ξέρω ρε γμτ... σορυ:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος ας με διαφωτισει. Το αρχικο μοντελο σ αυτην την παρουσιαση με αυτο που πωλειται τωρα εχουν διαφορετικα χαρακτηριστηκα η εγω εχω καταλαβει λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος ας με διαφωτισει. Το αρχικο μοντελο σ αυτην την παρουσιαση με αυτο που πωλειται τωρα εχουν διαφορετικα χαρακτηριστηκα η εγω εχω καταλαβει λαθος?

 

Μετα απο αυτο βγηκε ενα με ιδιο ονομα αλλα 4πυρηνο και 2 gb ram. Μαλλον αυτο θα ειδες γιατι το παλιο λογικα δε θα εχει ακομα στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αρα οτι διαβαζω εδω ειναι για το διπυρινο ετσι? Εμπειρια με το 4 πυρινο εχει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αρα οτι διαβαζω εδω ειναι για το διπυρινο ετσι? Εμπειρια με το 4 πυρινο εχει κανεις?

 

Ναι εδω γραφουμε για το διπυρηνο Χ900. Για το καινουριο εγω δεν ξερω τιποτα, ισως καποιος συμφορουμιτης.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα σημερα απο το πλαισιο ενα micro usb to hdmi καλωδιο. Εξηγησα στον πωλητη τι ειδους ταμπλετ ειναι και με διαβεβαιωσε οτι μολις το συνδεσω με την τηλεοραση θα δουλεψει, πραγμα που δεν εγινε. Μηπωςπρεπει να κανω και κατι αλλο εκτος απο του να το συνδεω στην tv ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...