Jump to content

Hyundai Play X 900


Frontier
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.rockchipfirmware.com/node/133

 

ελπίζω να σου κάνει, πες μου εντυπώσεις...

 

Για τετραπύρηνο είναι, RK3188. Μάλλον δεν κάνει για τα διπύρηνα τα δικά μας (RK3066). Εσύ τετραπύρηνο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, εγω εχω 4πυρηνο.

 

Αυτη η rom που αναφερω πως περασα είναι release 20 Νοεμβρίου( kasty-visture-v97hd-422-20131120-rooted4) οπότε σίγουρα είναι πιο φρεσκια απο αυτην που αναφέρεις πιο πάνω. Δε δυσκολεύτηκα καθόλου να την περάσω με το Rockchip_Batch_Tool_v1.7 . Οπότε αν ψάχνεις για kasty γιατι δεν περνάς αυτήν ;

Link to comment
Share on other sites

@ miltossat & geok_11.

Αγαπητοί φίλοι, εδώ συζητάμε για το Hyundai X900 RK3066. Είναι διαφορετικό ταμπλετ από το τετραπύρηνο που σημαίνει άλλες rom. Κάθε φορά που γράφετε/γράφεται κάτι τρέχουμε κι εμείς να δούμε τι συμβαίνει με το διπύρηνό μας, μια που περιμένουμε αναβάθμιση και μπερδευόμαστε. Πρέπει να ψάξετε ή να δημιουργήσετε άλλο thread για τα ζητήματά σας. Ευχαριστώ, να είστε καλά.:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η rom που αναφερω πως περασα είναι release 20 Νοεμβρίου( kasty-visture-v97hd-422-20131120-rooted4) οπότε σίγουρα είναι πιο φρεσκια απο αυτην που αναφέρεις πιο πάνω. Δε δυσκολεύτηκα καθόλου να την περάσω με το Rockchip_Batch_Tool_v1.7 . Οπότε αν ψάχνεις για kasty γιατι δεν περνάς αυτήν ;

 

Τελικα τη βρηκα και την περασα. Ειναι οντως καινουργια και δουλευει πολυ καλα:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά καμιά ιδέα; Πάω να κάνω ενημέρωση τις εφαρμογές μου και με πετάει μήνυμα ότι δεν υπάρχει αρκετός χώρος ενώ έχω 108mb ελεύθερα στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο και 2,77gb στην nand flash. :mad:

 

Edit: Εντάξει, φαίνεται να λύθηκε το πρόβλημα με εκκαθάριση δεδομένων του Play Store.

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να το χαρω καθολου το ταμπλετ. Περασα το λογισμικο που γραφω πιο πανω... Στην αρχη δουλευε καλα και μετα αρχισε να εχει προβληματα.. Αλλαξα launcher και ενω έδειχνε να βελτιωθηκε μετα απο λιγο σταματησε να ανοίγει. Κολλούσε στο λογότυπο του image. Τώρα είναι σε μια κατάσταση που δεν ανοίγει καθόλου με το κουμπί του power και απλά αν του δώσω ρεύμα βγάζει το λογότυπο και κλείνει μετά από παρατεταμένο πάτημα του power. Αλλιώς μένει κολλημένο. Μιλαω πάντα για το τετραπύρηνο. Ελπιζω να μπορείτε να με βοηθήσετε . Ο υπολογιστης που με τον ιδιο εκανα και εγκατασταση το λογισμικο δεν το βλέπει καθόλου. Καποια στιγμη και αφου είχε φαει το κόλλημα και δεν άνοιγε το είδε και του ξαναπέρασα το ίδιο λογισμικο.. και απο τότε είναι που δεν ανοιγει και δεν το βλέπει καθολου το pc.

 

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το στειλω απο κει που ρθε αλλα θα ηθελα πρωτα να του βαλω τη ρομ της μανας του... Αλλα δε φαινεται να συνεργάζεται.

Edited by miltossat
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να το χαρω καθολου το ταμπλετ. Περασα το λογισμικο που γραφω πιο πανω... Στην αρχη δουλευε καλα και μετα αρχισε να εχει προβληματα.. Αλλαξα launcher και ενω έδειχνε να βελτιωθηκε μετα απο λιγο σταματησε να ανοίγει. Κολλούσε στο λογότυπο του image. Τώρα είναι σε μια κατάσταση που δεν ανοίγει καθόλου με το κουμπί του power και απλά αν του δώσω ρεύμα βγάζει το λογότυπο και κλείνει μετά από παρατεταμένο πάτημα του power. Αλλιώς μένει κολλημένο. Μιλαω πάντα για το τετραπύρηνο. Ελπιζω να μπορείτε να με βοηθήσετε . Ο υπολογιστης που με τον ιδιο εκανα και εγκατασταση το λογισμικο δεν το βλέπει καθόλου. Καποια στιγμη και αφου είχε φαει το κόλλημα και δεν άνοιγε το είδε και του ξαναπέρασα το ίδιο λογισμικο.. και απο τότε είναι που δεν ανοιγει και δεν το βλέπει καθολου το pc.

 

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το στειλω απο κει που ρθε αλλα θα ηθελα πρωτα να του βαλω τη ρομ της μανας του... Αλλα δε φαινεται να συνεργάζεται.

Φίλε miltossat.

Όπως σου έχω ξαναγράψει, αλλά μάλλον δεν έτυχε να το προσέξεις, εδώ δεν είναι το thread για το tablet σου. Εδώ μιλάμε για το διπύρηνο x900. Άλλο πράγμα, άλλες rom κλπ. Περιμένοντας κάποιες rom για μάς, κάθε φορά που βλέπουμε κίνηση στο thread σαλτάρουμε νομίζοντας ότι έχουμε ειδήσεις νέα εξελίξεις κλπ για την περίπτωσή μας, κάτι που δεν έχει σχέση με το δικό σου μηχάνημα! Σε παρακαλώ, για να μην τρομάζουμε, άνοιξε άλλο thread για το tablet σου ή ψάξε αν υπάρχει ήδη κάτι.

Να 'σαι καλά. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα ρε alieus, πέθανε το ταμπλετάκι μας.

Ούτε το official site δε δουλεύει της εταιρείας. Κίνηση 0.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και το ειδα αυτο που εγραφες γιαυτο και ανεφερα πως μιλαω για το τετραπυρηνο. Απλα θεωρησα πως ειναι το πιο κοντινο thread για να γραψω. Τελικα εβγαλα ακρη με το ταμπλετ.. Οκ . Δε θα ξαναγραψω σε αυτο το thread
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα ρε alieus, πέθανε το ταμπλετάκι μας.

Ούτε το official site δε δουλεύει της εταιρείας. Κίνηση 0.

 

Παιδιά από μπαταρία πως πάτε; Πόσες ώρες οθόνης βγάζετε και με ποια ρομ; Δε θα 'λεγα ότι είμαι και πολύ ευχαριστημένος παρόλο που είναι 10000mah η μπαταρία....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεχνάω να το φορτίσω, όπως όταν ήταν στην αρχή που το αγόρασα. (φοράω Danerick 8, ΟΧΙ 8a, θυμάμαι τη ρούφαγε τη μπαταρία)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με danerick8 κάθε μέρα φορτίζω με αρκετή χρήση μόνο ιντερνετ, πόση δεν ξέρω ακριβώς αλλά δεν με απασχολεί. Εντάξει δεν είναι και δράμα.

Το μηχανάκι είναι μια χαρά. Δεν έχω λαγκαρίσματα κολλήματα κ.α. Θα αγοράσω άλλο μόνο αν τα φτύσει. Και μια που λέμε για ρομ δεν ξέρω αν το είδατε, είχα ξαναγράψει πριν λίγο καιρό ότι δούλεψα λίγο την 4.4.2 σε ASUS memo pad 7. Το λειτουργικό δεν με συγκίνησε και από μηχανάκι γενικώς, σε σχέση με το δικό μας πάντα, δεν μετράει. Αργεί ανταποκριθεί στις εντολές, όποιες και να 'ναι. Καμμία σχέση. Και τετραπύρηνο κα ναχαμε να λέγαμε. Το μηχανάκι μας είναι μια άπαιχτο... ψηλά το κεφάλι... αααχαχαχααα:yahoo:

Edited by alieus
4.2.2 αντί 4.4.2
Link to comment
Share on other sites

http://www.slatedroid.com/topic/49282-rom-metrobleach-cwm-zip-jellybean-any-rk3066

 

Μόλις έβαλα αυτή τη ROM και εγκαθιστώ προγράμματα, ενημερώσεις κτλ.

Ο τρόπος, κλασσικός μέσω CWM.

Εντυπώσεις αφού το χρησιμοποιήσω λίγο.

Τρέχει σε 1600*1200 και δεν έχει επιλογή για HD.

Επίσης το UI είναι λίγο αλλαγμένο (χρώματα, κουμπιά). Επίσης έχει πολλές γλώσσες εγκατεστημένες (αν και ξεκινάει με κινέζικα), ανάμεσά τους και τα ελληνικά.

 

UPDATE:

1) η κάμερα και η συλλογή δε δουλεύουν. Έβαλα 3rd party πρόγραμμα για τις φωτογραφίες.

2) Όταν εγκαθιστώ προγράμματα, δεν κολλάει καθόλου. Γενικώς μου φαίνεται πιο γρήγορη από την Danerick.

3) Ο metro launcher από την cube είναι συμπαθητικός. Και γρήγορος στο scrolling.

4) Είναι ταχύτατη η ΡΟΜ, κάτι το οποίο αντικατοπτρίζεται και στο antuntu : 14452

Edited by AfterForever
Link to comment
Share on other sites

http://www.slatedroid.com/topic/49282-rom-metrobleach-cwm-zip-jellybean-any-rk3066

 

Μόλις έβαλα αυτή τη ROM και εγκαθιστώ προγράμματα, ενημερώσεις κτλ.

Ο τρόπος, κλασσικός μέσω CWM.

Εντυπώσεις αφού το χρησιμοποιήσω λίγο.

Τρέχει σε 1600*1200 και δεν έχει επιλογή για HD.

Επίσης το UI είναι λίγο αλλαγμένο (χρώματα, κουμπιά). Επίσης έχει πολλές γλώσσες εγκατεστημένες (αν και ξεκινάει με κινέζικα), ανάμεσά τους και τα ελληνικά.

 

UPDATE:

1) η κάμερα και η συλλογή δε δουλεύουν. Έβαλα 3rd party πρόγραμμα για τις φωτογραφίες.

2) Όταν εγκαθιστώ προγράμματα, δεν κολλάει καθόλου. Γενικώς μου φαίνεται πιο γρήγορη από την Danerick.

3) Ο metro launcher από την cube είναι συμπαθητικός. Και γρήγορος στο scrolling.

4) Είναι ταχύτατη η ΡΟΜ, κάτι το οποίο αντικατοπτρίζεται και στο antuntu : 14452

 

Σοβαρά δεν κολλάει όταν εγκαθιστάς εφαρμογές; Γιατί γενικά όταν κάνει update και install το τάμπλετ τα βλέπει όλα κωλυόμενα!! :lol: Το μικρόφωνο λειτουργεί; Γιατί νομίζω ότι είχε αυτό το θέμα αυτή η ρομ.

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κολλάει.

Μικρόφωνο δεν έχω χρησιμοποιήσει, όταν πάω σπίτι μετά τη δουλειά θα κοιτάξω και θα σου πω.

Πάντως η κάμερα επαναλαμβάνω δε δουλεύει. Βασικά μου πετάει μήνυμα ότι η εφαρμογή "Συλλογή" έχει σταματήσει. Θα δοκιμάσω άλλη εφαρμογή.

Αν την εγκαταστήσεις, σε παρακαλώ να είσαι σε HD mode πριν μπεις στο cwm, να δούμε αν μετά είναι σε HD η ROM (κάτι τέτοιο διάβασα στο thread νομίζω).

Επίσης ας μπει κάποιος στο build.prop όταν σε HD να μου πει το density πόσο είναι, για να αλλάξω χειροκίνητα την ανάλυση να δω αν & πως δουλέψει.

EDIT: το έκανα. Γύρισα σε Danerick, έκανα επανεκκίνηση σε HD και έβαλα την νέα ΡΟΜ. Δεν αξίζει. Και δεν είναι τόσο smooth και τα γράμματα παραείναι μικρά (ήδη είναι αρκετά).

Οι κάμερες με άλλη εφαρμογή δουλεύουν κανονικά.

Το μικρόφωνο δε δείχνει να δουλεύει.

Επαναλαμβάνω. Η ROM αυτή Π-Ε-Τ-Α-Ε-Ι.-

Edited by AfterForever
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά δεν κολλάει όταν εγκαθιστάς εφαρμογές; Γιατί γενικά όταν κάνει update και install το τάμπλετ τα βλέπει όλα κωλυόμενα!! :lol: Το μικρόφωνο λειτουργεί; Γιατί νομίζω ότι είχε αυτό το θέμα αυτή η ρομ.

 

Είδα στο slatedroid που τους λες για Χ Χ900 RK 3066. Το δικό μας σκέτο Χ900 δεν είναι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι δεν κολλάει.

Μικρόφωνο δεν έχω χρησιμοποιήσει, όταν πάω σπίτι μετά τη δουλειά θα κοιτάξω και θα σου πω.

Πάντως η κάμερα επαναλαμβάνω δε δουλεύει. Βασικά μου πετάει μήνυμα ότι η εφαρμογή "Συλλογή" έχει σταματήσει. Θα δοκιμάσω άλλη εφαρμογή.

Αν την εγκαταστήσεις, σε παρακαλώ να είσαι σε HD mode πριν μπεις στο cwm, να δούμε αν μετά είναι σε HD η ROM (κάτι τέτοιο διάβασα στο thread νομίζω).

Επίσης ας μπει κάποιος στο build.prop όταν σε HD να μου πει το density πόσο είναι, για να αλλάξω χειροκίνητα την ανάλυση να δω αν & πως δουλέψει.

EDIT: το έκανα. Γύρισα σε Danerick, έκανα επανεκκίνηση σε HD και έβαλα την νέα ΡΟΜ. Δεν αξίζει. Και δεν είναι τόσο smooth και τα γράμματα παραείναι μικρά (ήδη είναι αρκετά).

Οι κάμερες με άλλη εφαρμογή δουλεύουν κανονικά.

Το μικρόφωνο δε δείχνει να δουλεύει.

Επαναλαμβάνω. Η ROM αυτή Π-Ε-Τ-Α-Ε-Ι.-

Βλέπω ότι το thread στο slatedroid άνοιξε κάπου τον Ιανουάριο 2013. Πώς μας ξέφυγε τόσο καιρό αυτή η ρομ; Πάντως, αν κρίνω από την χρονολογία είναι 4.1.2. κι αυτή, έτσι; Πες εντυπώσεις αφού την δουλέψεις κάποιο διάστημα να δούμε τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κολλάει.

Μικρόφωνο δεν έχω χρησιμοποιήσει, όταν πάω σπίτι μετά τη δουλειά θα κοιτάξω και θα σου πω.

Πάντως η κάμερα επαναλαμβάνω δε δουλεύει. Βασικά μου πετάει μήνυμα ότι η εφαρμογή "Συλλογή" έχει σταματήσει. Θα δοκιμάσω άλλη εφαρμογή.

Αν την εγκαταστήσεις, σε παρακαλώ να είσαι σε HD mode πριν μπεις στο cwm, να δούμε αν μετά είναι σε HD η ROM (κάτι τέτοιο διάβασα στο thread νομίζω).

Επίσης ας μπει κάποιος στο build.prop όταν σε HD να μου πει το density πόσο είναι, για να αλλάξω χειροκίνητα την ανάλυση να δω αν & πως δουλέψει.

EDIT: το έκανα. Γύρισα σε Danerick, έκανα επανεκκίνηση σε HD και έβαλα την νέα ΡΟΜ. Δεν αξίζει. Και δεν είναι τόσο smooth και τα γράμματα παραείναι μικρά (ήδη είναι αρκετά).

Οι κάμερες με άλλη εφαρμογή δουλεύουν κανονικά.

Το μικρόφωνο δε δείχνει να δουλεύει.

Επαναλαμβάνω. Η ROM αυτή Π-Ε-Τ-Α-Ε-Ι.-

Γύρισες στην προηγούμενη με CWM back up υποθέτω έτσι; Όταν το δουλέψεις λίγο αν μπορείς πες μας και εντυπώσεις από μπαταρία, αν κρατάει όσο η Κάστυ και η στοκ. Γιατί αν είναι σαν την Danerick μάλλον δεν θα την περάσω. Το μικρόφωνο μπορεί να λυθεί και με ένα bluetooth ακουστικό πιστεύω (για Skype).

Είδα στο slatedroid που τους λες για Χ Χ900 RK 3066. Το δικό μας σκέτο Χ900 δεν είναι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βλέπω ότι το thread στο slatedroid άνοιξε κάπου τον Ιανουάριο 2013. Πώς μας ξέφυγε τόσο καιρό αυτή η ρομ; Πάντως, αν κρίνω από την χρονολογία είναι 4.1.2. κι αυτή, έτσι; Πες εντυπώσεις αφού την δουλέψεις κάποιο διάστημα να δούμε τι θα γίνει.

Όταν το πήρα από το συγχωρεμένο Ipadalternative λεγόταν Hyundai Play X X900. Επειδή βγήκε και quad core rk3188 για αυτό τονίζω το rk3066.

Αν δεις στα πρώτα ποστς στο thread εδώ είχε ασχοληθεί ο Frontier με αυτήν την ρομ και είχε αναφέρει για το μικρόφωνο που δεν λειτουργεί.

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Εχω Bluetooth ακουστικά θα δοκιμάσω το.σκέφτηκα και εγώ λογικά θα δουλεύει.

Η μπαταρία κρατάει.κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα και εγώ. Νεότερα μετά από μια δυο μέρες χρήσης. Υπάρχει τρόπος να μην είναι όλα τόσο μικρά (γράμματα, εικονίδια κτλ);

Υγ: Έχει πλάκα να έχεις τάμπλετ Hyundai και να μπουτάρει με το λογότυπο της Cube! :lol:

 

Edit: Η ρομ είναι απίστευτα γρήγορη τελικά! Άλλη συσκευή έγινε! Όσον αφορά την "Συλλογή" και την κάμερα εγώ έβαλα τις στοκ εφαρμογές για ICS που υπάρχουν στο Store και λειτουργούν αν θες να παραμείνεις με τις στοκ εφαρμογές. Αρνητικά είναι το μικρόφωνο που δεν λειτουργεί και τα εικονίδια/γράμματα που στα μενού και σε μερικές εφαρμογές είναι πολύ μικρά, όχι σε όλες όμως. Μένει να δω πως πάει από αυτονομία.

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μέγεθος γραμματοσειράς ΤΕΡΑΣΤΙΑ, είναι μεν μικρότερα από αυτά που έχουμε συνηθίσει σε άλλες ROMS αλλά μια χαρά παλεύεται.

Πως έβαλες τις στοκ εφαρμογές; Δώσε κάποιο link από το μάρκετ γιατί δεν το βρίσκω.

Μπόμπα η ROM έτσι; Πάει φυτίλια!

Στη μπαταρία δεν έχω δει διαφορά νομίζω.

Σου αρέσει ο metro launcher ή χρησιμοποιείς τον κλασσικό;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μέγεθος γραμματοσειράς ΤΕΡΑΣΤΙΑ, είναι μεν μικρότερα από αυτά που έχουμε συνηθίσει σε άλλες ROMS αλλά μια χαρά παλεύεται.

Πως έβαλες τις στοκ εφαρμογές; Δώσε κάποιο link από το μάρκετ γιατί δεν το βρίσκω.

Μπόμπα η ROM έτσι; Πάει φυτίλια!

Στη μπαταρία δεν έχω δει διαφορά νομίζω.

Σου αρέσει ο metro launcher ή χρησιμοποιείς τον κλασσικό;

 

Καλησπέρα! Έχω βάλει ήδη τεράστια. Λοιπόν για κάμερα βάλε αυτήν. Αν θυμάμαι καλά όταν την έβαλα αντικατέστησε μόνη της την παλιά, αν δεν την αντικαταστήσει εσένα κάντην uninstall από Titanium (η παλιά έχει μωβ χρώμα στο εικονίδιο ενώ αυτή πράσινο). Για συλλογή έβαλα αυτή. Την παλιά κάντην uninstall, δεν χρειάζεται να πιάνει χώρο. Αν θες δοκίμασε και αυτή . Το "πρόγραμμα εγγραφής ήχου" που είχε το απεγκατέστησα και αυτό καθώς είναι άχρηστο χωρίς μικρόφωνο. Ήθελα να απεγκαταστήσω και την "φωνητική αναζήτηση" αλλά δεν την εμφανίζει το Titanium ούτε την βρίσκω στο /system/app, υπάρχει μόνο το εικονίδιο στον launcher. Επίσης έδωσα δρόμο και τον metro launcher! :lol: Χρησιμοποιώ τον κλασικό. Πραγματικά η ρομ είναι ταχύτατη, σαν να απέκτησε ακόμη 2 πυρήνες το τάμπλετ!! :D Αυτό επιβεβαιώνει και το γεγονός ότι ενώ τα κινέζικα τάμπλετς έχουν πολύ καλό harware για τα λεφτά τους εκεί που υποφέρουν είναι στις ρομς.

Υγ: Να σε ρωτήσω εσένα η μπαταρία κάνει "σκαλοπάτια"; Δηλαδή εμένα πχ από το 100% πάει στο 95%, μετά στο 92%, 85%, στο 78% μένει πολύ ώρα και πάει λέγοντας.. Δηλαδή δεν κατεβαίνει σταδιακά. Αυτό το κάνει με όλες τις ρομς που έβαλα και πάντα κάνω calibration όταν αλλάζω ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι η μπαταρία απ' όσο έχω παρατηρήσει πέφτει σταδιακά. Και επίσης δε βλέπω κάποια επίδραση της νέας ROM στη μπαταρία..

Το ζήτημα είναι ότι είναι εμφανέστατα γρήγορη η ROM και νιώθω λες και έχω νέο τάμπλετ.

Τον launcher τον απενεργοποίησα και εγώ, με το στοκ είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Η ένταση σου δουλεύει; πρακτικά καθαρά, οταν τη χαμηλώνεις μειώνεται; δοκίμασε και ένα ζευγάρι ακουστικά και πες μου, γιατί εμέναδεν το ππιάνει να χαμηλώσει :p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...