Jump to content

Hyundai Play X 900


Frontier
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τέσσερα ατομα... εγω το εχω σε "έκδοση VIVACO" πρεπει να ειναι το ιδιο. με deverick 8.1 klp klp

τρωι μπαταρία αλλα οταν το ξαναεστεισα (γιατι κατι πείραξα και κώλυσε) χρησιμοποιοντας τα ηδη ΖΙΡ που ειχα στη κάρτα...αρχισε να βγαζει σιχνα πικνα κωλύματα 5-6 sec

περιμενω νεα σας....

πολυ ομορφη και απλη η νεα ταπετσαρία...

Δεν τα ξερω τα βιβακο αλλα προφανως ειναι συμβατα. Λες οτι εχεις την devcerick 8.1. Αν εννοεις την danerick 8a (πιθανοτατα γι' αυτην μιλας) εχει "ενοχοποιηθει" για κατι τετοια, αν θυμαμαι καλα. Ψαξε λιγο το θρεντ στις πρωτες σελιδες και αναφερονται πολλα διαφωτιστικα εκει. Βαλε την απλη danerick 8, σκετη, χωρις 8α η 8,1 που λες κλπ. Πιστευω οτι θα μεινεις ικανοποιημενος, παντα με την προϋπόθεση οτι δεν βαρυεσαι την..."κοπτοραπτικη":p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμενα ρε παιδια το ασυρματο ειναι πολυ ασθενες ρε ****το. 5 μετρα απο το ρουτερ κ να πιανω 1 γραμμη; κ στην καφετερια τα ιδια...λετε να ειμαι ελαττωματικο;; τα ασυρματα στικακια δουλευουν σε αντροιντ να δοκιμασω να δω τι απαιζει; επισης προτεινετε μου ενα καλο ελληνικο πληκτλογιο με λεξικο κ αυτοματη διορθση. Ευχαριστω

Πηρα και εγω το ιδιο tablet και ειχα τα ιδια προβληματα με το WiFi (ψιλοαθλιο). Αφου εψαξα αρκετα στο internet και αφου το ανοιξα, διαπιστωσα οτι απο το ενα ηχειο ειχε αποκολληθει ενα καλωδιο, η μπαταριες ηταν χαλαρες κτλ. Γενικα κακη ποιοτητα συναρμογης. Τελικα το πηγα σε τεχνικο για να το διορθωσει και να κοιταξει και το WiFi. Μου ειπε οτι υπαρχει καποιο ελασμα το οποιο θα πρεπει να ακουμπα απο την κεραια στην αλουμινενια βαση (και στο διαδικτυο το προβλημα εντοπιζοταν στην κεραια με τον ενα ή τον αλλο τροπο). Αφου εκανε ολες τις επισκευες τελικα ειδα μια βελτιωση και στο WiFi της ταξης του 20%.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και εγω το ιδιο tablet και ειχα τα ιδια προβληματα με το WiFi (ψιλοαθλιο). Αφου εψαξα αρκετα στο internet και αφου το ανοιξα, διαπιστωσα οτι απο το ενα ηχειο ειχε αποκολληθει ενα καλωδιο, η μπαταριες ηταν χαλαρες κτλ. Γενικα κακη ποιοτητα συναρμογης. Τελικα το πηγα σε τεχνικο για να το διορθωσει και να κοιταξει και το WiFi. Μου ειπε οτι υπαρχει καποιο ελασμα το οποιο θα πρεπει να ακουμπα απο την κεραια στην αλουμινενια βαση (και στο διαδικτυο το προβλημα εντοπιζοταν στην κεραια με τον ενα ή τον αλλο τροπο). Αφου εκανε ολες τις επισκευες τελικα ειδα μια βελτιωση και στο WiFi της ταξης του 20%.

 

Η πλάκα ξέρεις ποια είναι ε;

Ότι και μένα το καλώδιο από το ένα ηχείο ήταν ξεκολλημένο!

Μου το κόλλησε ένας ηλεκτρονικός και όλα ΟΚ.

Θα το ξανα-ανοίξω πλάκα πλάκα να το δω αυτό που λες!

Γενικά ευχαριστημένος από το τάμπλετ; Ποιά ΡΟΜ φοράς;

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα ξέρεις ποια είναι ε;

Ότι και μένα το καλώδιο από το ένα ηχείο ήταν ξεκολλημένο!

Μου το κόλλησε ένας ηλεκτρονικός και όλα ΟΚ.

Θα το ξανα-ανοίξω πλάκα πλάκα να το δω αυτό που λες!

Γενικά ευχαριστημένος από το τάμπλετ; Ποιά ΡΟΜ φοράς;

Ηρθε με android 4.1.1 και δεν ασχοληθηκα καθολου με το λειτουργικο συστημα. 1ον γιατι δεν εχω ξαναασχοληθει με android και 2ον γιατι μεχρι σημερα δεν ειχα κανενα λογο να το κανω. Ολα τρεχουν μια χαρα + play store πληρες και χωρις να κανω καποια εγγραφη!....(hacked in China....:p). Οσον αφορα το WiFi υπαρχουν πολλες εκδοχες. Γενικα οι συσκευες με αλουμινιο εμποδιζουν το σημα. Οι κατασκευαστες το ελυσαν συνδεοντας την κεραια με τη βαση κανοντας την ετσι "τμημα" της κεραιας. Επισης πολλοι χρηστες εντοπισαν πολυ κακες κολλησεις στο ομοαξονικο καλωδιο της κεραιας (οι οποιες βραχυκυκλωναν το μπλενταζ με τον πυρηνα του και κατεστρεφαν ετσι τη μεταφορα του σηματος στην πλακετα). Καποιοι αλλοι αλλαζαν ολοκληρη την κεραια. Τελος αν ολα ειναι ενταξει, μπορει απλα να μην ειναι πολυ καλο το WiFi της συσκευης (οτι δινεις παιρνεις). Εγω παντως εβαλα τον τεχνικο και μου ξαναεφτιαξει απο την αρχη το καλωδιο συν αυτο με την πλατη αλουμινιου και ειμαι σε ικανοποιητικο επιπεδο - οχι αριστο. Ελπιζω να σε βοηθησα.

Κατα τα λοιπα ειμαι πολυ ευχαριστημενος πλεον με τη συσκευη. Πιστευω οτι η σχεση κοστους - χαρακτηριστηκων ειναι κορυφαια.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε με android 4.1.1 και δεν ασχοληθηκα καθολου με το λειτουργικο συστημα. 1ον γιατι δεν εχω ξαναασχοληθει με android και 2ον γιατι μεχρι σημερα δεν ειχα κανενα λογο να το κανω. Ολα τρεχουν μια χαρα + play store πληρες και χωρις να κανω καποια εγγραφη!....(hacked in China....:p). Οσον αφορα το WiFi υπαρχουν πολλες εκδοχες. Γενικα οι συσκευες με αλουμινιο εμποδιζουν το σημα. Οι κατασκευαστες το ελυσαν συνδεοντας την κεραια με τη βαση κανοντας την ετσι "τμημα" της κεραιας. Επισης πολλοι χρηστες εντοπισαν πολυ κακες κολλησεις στο ομοαξονικο καλωδιο της κεραιας (οι οποιες βραχυκυκλωναν το μπλενταζ με τον πυρηνα του και κατεστρεφαν ετσι τη μεταφορα του σηματος στην πλακετα). Καποιοι αλλοι αλλαζαν ολοκληρη την κεραια. Τελος αν ολα ειναι ενταξει, μπορει απλα να μην ειναι πολυ καλο το WiFi της συσκευης (οτι δινεις παιρνεις). Εγω παντως εβαλα τον τεχνικο και μου ξαναεφτιαξει απο την αρχη το καλωδιο συν αυτο με την πλατη αλουμινιου και ειμαι σε ικανοποιητικο επιπεδο - οχι αριστο. Ελπιζω να σε βοηθησα.

Κατα τα λοιπα ειμαι πολυ ευχαριστημενος πλεον με τη συσκευη. Πιστευω οτι η σχεση κοστους - χαρακτηριστηκων ειναι κορυφαια.

Τι είδους τεχνικός ακριβώς ασχολείται με κολλήσεις σε ταμπλετ;

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους τεχνικός ακριβώς ασχολείται με κολλήσεις σε ταμπλετ;

Εγω το πηγα σε καποιον που ασχολειται με επιδιορθωσεις κινητων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς σήμερα έχω προβλήματα με το τάμπλετ.... :( Θα τα παραθέσω με λεπτομέρεια. Είχα 2-3 μέρες να το ανοίξω και το είχα αφήσει με 80% μπαταρία. Σήμερα πάω να το ανοίξω και δεν κάνει τίποτα, νεκρό. Το βάζω να φορτίσει και το ανοίγω και πράγματι αρχίζει να φορτίζει από το 80% και το βγάζω από την φόρτιση αφού άνοιξε. Μένει στην αναμονή με κλειστή οθόνη για κανένα 10λεπτο, πατάω το power button για να ξεκλειδώσω την οθόνη και δεν ανοίγει, το πατάω παρατεταμένα και βγάζει μήνυμα ότι είναι αφόρτιστο. Το βάζω στον φορτιστή, καταφέρνω να το ανοίξω και βλέπω ότι φορτίζει από το 1%. Το αφήνω λοιπόν να φορτίσει σε αναμονή, μετά από ένα μισάωρο πατάω το power να το ξεκλειδώσω και είχε ξανακλείσει. Το ανοίγω και βλέπω φορτίζει και είναι στο 16%. Το αφήνω λίγο και όταν ξαναπατάω το power βλέπω ότι πάλι έχει κλείσει, το ανοίγω και είναι στη φόρτιση στο 23%. Φαίνεται να φορτίζει κανονικά. Θα το αφήσω μέχρι το 100% να δω τι θα γίνει και θα το βγάλω από την πρίζα. Ελπίζω να είναι θέμα software, το τελευταίο που είχα κάνει πριν το κλείσω 2-3 μέρες πριν ήταν να του περάσω CWM recovery ώστε να έχω ενα backup της rom καλού κακού. Θα ενημερώσω για νεότερα.

 

Edit: Τελικά φόρτισε κανονικά και λειτουργεί ομαλά χωρίς να σβήνει όταν το βάζω στην αναμονή, θα δω και αν θα ανάψει αύριο όταν το αφήσω ένα βράδυ απενεργοποιημένο.

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή δεν προλαβαίνω, ρίξε μια ματιά στο νετ για καμιά ROM.

Μην κοιτάς μόνο για hyundai Play X900.

Cube U9GT5, Chuwi V99, Visture V4HD, Yuandao N90 FHD, το δικό μας, είναι όλα ίδια και παίρνουν ίδιο firmware.

Προσοχή όμως γιατί έχουν βγει και 4πύρηνα (ίδιο όνομα) οπότε ψάχνεις για rk3066, 2πύρηνο κτλ.

Ενημέρωσε αν βρεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η Kasty που βρίσκεται εδώ και είναι rooted.

 

Μπορεί κάποιος να μου στείλει αυτή την kasty;;;

Όποιο link και να χρησιμοποίησα με βγάζει σε αδιέξοδο!

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου στείλει αυτή την kasty;;;

Όποιο link και να χρησιμοποίησα με βγάζει σε αδιέξοδο!

ευχαριστώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=355145&page=2

Στη σελίδα 2.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν υπαρχει κατι στα link της σελιδας 2, βγαζει το παρακατω μηνυμα:

"The file link that you requested is not valid. Please contact link publisher or try to make a search."

Link to comment
Share on other sites

 

Μού 'πεσε στο χέρι ένα ταμπλετ με 4.2.2 (Asus memo pad hd 7). Δεν είχα ξαναδει αυτή την έκδοση αλλά δουλεύοντάς το κανα δυο μέρες να περάσω κάποια apps για έναν συγγενή, δεν κατάλαβα κάποια διαφορά με το 4.1.1 που έχουμε εμείς. Δεν ξέρω δηλαδή τι παραπάνω θα μας πρόσφερε μια που ψάχνουμε αγωνιωδώς για 4.2.2. Τουλάχιστον για την danerick.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις παρέλαβα το 4πυρηνο .. Πριν είχα το ainol hero 1 10' και ήμουν πολυ ικανοποιημένος μέχρι που το έκαψα.

Σαν πρώτη επαφή μου κακοφάνηκε η αναλογία οθόνης. ειναι 4:3 και νομίζω οτι το 16:9 που είχα στο ainol ήταν πιο βολική . Αυτό όμως που με προβλημάτισε περισσότερο είναι η ληψη ασύρματου δικτύου. Κόβεται η σύνδεση σε λιγότερο απο 10 μέτρα σε σημείο που δεν έχω πρόβλημα με καμια άλλη συσκευη. Στην αναζήτη δικτύων πάντως δείχνει να έχει 3 μπαρες, παρόλα αυτα κόβεται η σύνδεση. Ισως βέβαια να είναι θέμα λογισμικού.

Από ότι κατάλαβα τα λογισμικά που μπορώ να περάσω δεν είναι αποκλειστικά για το συγκεκριμένο τάμπλετ αλλα για όσα έχουν το chip RK3188 ή την αναφορά quad core..

Αν μπορείτε να πείτε αν αντιμετωπίζεται αντίστοιχα προβλήματα με το ασύρματο και να μου προτείνεται παραπομπές που θα μπορουσα να ξεκινήσω να ψάχνομαι για custom roms και αν υπάρχει και κάποια προταση για ρομ που δουλεύει απροβλημάτιστα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Του πεταξα ενα fw sta γρηγορα...

το kasty-visture-v97hd-422-20131120-rooted4

 

Το ταμπλετ εχει τρομερο θεμα με το σημα... Τι να κανω δηλαδη ; να βαλω bridge στο σαλονι ; ειναι αυτο φυσιολογικό; το εχετε συναντησει και αλλοι σε ταμπλετ; να μην πιανει wifi στα ούτε 10 μετρα ;

Link to comment
Share on other sites

Του πεταξα ενα fw sta γρηγορα...

το kasty-visture-v97hd-422-20131120-rooted4

 

Το ταμπλετ εχει τρομερο θεμα με το σημα... Τι να κανω δηλαδη ; να βαλω bridge στο σαλονι ; ειναι αυτο φυσιολογικό; το εχετε συναντησει και αλλοι σε ταμπλετ; να μην πιανει wifi στα ούτε 10 μετρα ;

Καλορίζικο φίλε. Εδώ γράφουμε για το διπύρηνο (RK3066) Hyundai Χ900. Εσύ προφανώς έχεις το Hyundai X X900. Μιλάμε για άλλο μηχανάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δε βρήκα σχετικό thread και φαντάστηκα πως γίνεται σχετική συζήτηση εδω. Το διπύρηνο έχει διαφορετική κατασκευή σαν πλαίσιο ; Δεν έχει πλαίσιο αλουμινίου ; Αν ναι εσεις δεν έχετε προβλήματα με το ασύρματο ; Το τάμπλετ είναι καταπληκτικό απο οθόνη και ταχύτητα αλλα αυτο με το ασύρματο είναι μεγάλη απογοήτευση.
Link to comment
Share on other sites

Δε βρήκα σχετικό thread και φαντάστηκα πως γίνεται σχετική συζήτηση εδω. Το διπύρηνο έχει διαφορετική κατασκευή σαν πλαίσιο ; Δεν έχει πλαίσιο αλουμινίου ; Αν ναι εσεις δεν έχετε προβλήματα με το ασύρματο ; Το τάμπλετ είναι καταπληκτικό απο οθόνη και ταχύτητα αλλα αυτο με το ασύρματο είναι μεγάλη απογοήτευση.

Και το δικό μας αλουμίνιο έχει. Με την δικιά του rom έχει πρόβλημα. Όσοι έβαλαν κάποια άλλη είδαν καλυτέρευση. Λέγεται ότι όσα έχουν αλουμινένιο καπάκι (όχι μόνον τα Hyundai) έχουν πρόβλημα στο σήμα. Άλλοι άνοιξαν τρυπούλες στο αλουμίνιο άλλοι κόλλησαν επαφή του wifi με το αλουμίνιο κλπ. Αυτά που σου λέω μη τα πάρεις ως στανταρ. Είναι ό,τι έχω διαβάσει γενικώς στα διάφορα σάιτς. Εδώ στο Hyundai X900 δεν θα βρεις κάτι που θα σε βοηθήσει. Ίσως βρεις κάτι σε γενικότερες συζητήσεις περί wifi ασχέτως μάρκας. Μπορείς επίσης να ψάξεις και σε σάιτς όπως xda developres και slatedroid. Αυτά από μένα. Δεν έχω κάτι άλλο. Νά 'σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δε βρήκα σχετικό thread και φαντάστηκα πως γίνεται σχετική συζήτηση εδω. Το διπύρηνο έχει διαφορετική κατασκευή σαν πλαίσιο ; Δεν έχει πλαίσιο αλουμινίου ; Αν ναι εσεις δεν έχετε προβλήματα με το ασύρματο ; Το τάμπλετ είναι καταπληκτικό απο οθόνη και ταχύτητα αλλα αυτο με το ασύρματο είναι μεγάλη απογοήτευση.

 

Ναι πλαισιο αλουμινιου εχει και το 2πυρηνο. Εγω κι στις 3 ρομς που δοκιμασα δεν ειδα διαφορα στην ληψη σηματος Wifi. Ειναι μετριο, χειροτερο απο το Galaxy S μου και το λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζοντας κάποιο άλλο ρουτερ απο αυτο που δουλευω τα πραγματα ήταν καλύτερα. Το βασικό μου ρουτερ είναι to vdsl zte zxdsl 931vii .. Βαζοντας διπλα απο το ΖΤΕ ενα άλλο της HOL εκει τα προβλήματα περιορίστηκαν . Τελικα απλά έβαλα ενα δευτερο ρουτερ σαν access point στο χώρο που δουλεύω την ταμπλέτα και τα προβλήματα λύθηκαν.

Είναι μεγάλο ατόπημα πάντως να κυκλοφορούν στο εμποριο ταμπλέτες με κακή ληψη wifi. Η ταμπλέτα αγοράζεται για την φορητότητα που προσφέρει.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κατι στα link της σελιδας 2, βγαζει το παρακατω μηνυμα:

"The file link that you requested is not valid. Please contact link publisher or try to make a search."

 

Τελικά τα κατάφερα και έβαλα rooted rom, μόνο που δεν είναι η kasty αλλά μία μάλλον νεότερη για U9GT5 QUAD CORE με ημερομηνία 14-3-2013, kernel 3.0.36+ ενώ το ταμπλετ το βλέπει σαν GT-I9300. Επίσης φαίνεται ότι λειτουργεί λίγο πιο ομαλά και δίνει περισσότερο εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο (από 2 πήγε στα 3,94gb). Ήταν καθαρή από κινέζικες εφαρμογές και προς το παρόν (στο λίγο χρόνο που την έχω δουλέψει) δεν έχω εντοπίσει κάτι που να με ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα και έβαλα rooted rom, μόνο που δεν είναι η kasty αλλά μία μάλλον νεότερη για U9GT5 QUAD CORE με ημερομηνία 14-3-2013, kernel 3.0.36+ ενώ το ταμπλετ το βλέπει σαν GT-I9300. Επίσης φαίνεται ότι λειτουργεί λίγο πιο ομαλά και δίνει περισσότερο εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο (από 2 πήγε στα 3,94gb). Ήταν καθαρή από κινέζικες εφαρμογές και προς το παρόν (στο λίγο χρόνο που την έχω δουλέψει) δεν έχω εντοπίσει κάτι που να με ενοχλεί.

Βάλε λινκ να μην ψάχνω... :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...