Jump to content

blogging @myphone.gr: Μπαταρίες, το παρόν και το μέλλον


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μόνη λύση που βλέπω εγώ είναι η ασύρματη (και ελεύθερη) ενέργεια, χωρίς τραπεζάκια, ειδικές επιφανιες κτλπ, απλά η συσκευή θα λειτουργεί όπως οι σημερινές συσκευές που συνδέονται με την παροχή ρεύματος, χωρίς το καλώδιο... :-)

 

Ελέυθερη?? Καλά... Τι πλάκα θα έχει να βλέπουμε το λογαριασμό κινητής να έρχεται και να γράφει καινούριο ταμπελάκι: ενέργεια φόρτισης - xxx ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βήματα έχουν γίνει και μάλιστα σημαντικά.

Οι σοβαρές συσκευές βγάζουν με άνεση την μέρα.

Αυτό είναι το ζητούμενο.

Απλά κάποιοι έχουν μείνει στην αυτονομία ημερών πιομε οθόνες 1.5 ίντσας που τις άνοιγες για να γράψεις και να διαβάσεις sms. Γιατί αν έπαιζες και φιδάκι τελείωναν γρήγορα από τα σημερινά smartphones τα οποία ουσιαστικά είναι μικροσκοπικά laptops.

Δηλαδή ποιό laptop κρατά μέρες αν το δουλεύεις κανονικά. Η μάλλον ποιό laptop βγάζει την μέρα αν κάνεις όσα κανείς μ ένα κορυφαίο smartphone.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παλιά είχα καλοσυνηθήσει με την αυτονομία του Ε72, αλλά και του Ν8. Με το galaxy s2 η μπαταρία τραβιόταν σαν νεράκι, ώσπου ψιλοσώθηκα με αυτό: http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=power+case+galaxy+s2&_sacat=0&_odkw=power+case&_osacat=0&_from=R40.

 

Πάντως γενικά θέλω να πιστεύω, ότι οι εταιρίες, πέρα από πυρήνες, πυρηνικούς αντιδραστήρες κλπ (καλά και αυτά), θα αρχίσουν να κοιτάνε λίγο εντονότερα, το θέμα της αυτονομίας.

Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Θα θελα απο περιεργεια να μας πουν καποιοι κατοχοι του iphone 5 , πως ειναι τα πραγματα με τη μπαταρια στον μοντελο αυτο.ο κυριοτερος λογος που εδωσα το 4ς(ενας απο τους πολλους) ηταν η κακιστη αυτονομια.βλεπω στα τεστ, πως στις ωρες σερφαρισματος εχει σχεδον οσο το ipad(wifi surfing), αλλα 7 ωρες ελεγαν και για το 4ς και δεν εβγαζε ουτε τις 4μιση.

 

μια μερα παντα στο περιπου χωρις ιδιαιτερα ζορισματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι ξεσκίζονται να φτιάξουν κινητά με 8 και 7 και... 6!!! χιλιοστά πάχος, αντί να τα κάνουν λίγο παχυτερα και ενσωματώσουν λίγο μεγαλύτερες μπαταρίες με την ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ τεχνολογία. Edited by Nagata
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το 3G δεν μπορούν να κάνουν τίποτα; Μου φαίνεται ότι ζητάει πολλά....

 

Αυτό λεω κ εγω..όσο εχουν 4g πόσο καταναλώνουν δηλαδή οταν λειτουργούν με αυτο το δίκτυο???

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η πρωτη λυση είναι η πιο σωστή έχει δύο πλεονεκτήματα ότι διαρκεί 10 φορές περισσότερο (ως κύκλος ζωης )και φορτίζει σε 5 λεπτά. Τι άλλο θέλουμε.....!!!
Link to comment
Share on other sites

Οι σοβαρές συσκευές βγάζουν με άνεση την μέρα.

 

φτάσαμε να αποκαλούμε σημαντικό βήμα το να βγάζει η συσκευή την ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ

 

αααααααιιιιντεεεεεεεε :blink: δώστε πλύση εγκεφάλου στον λαό!!

Link to comment
Share on other sites

φτάσαμε να αποκαλούμε σημαντικό βήμα το να βγάζει η συσκευή την ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ

 

αααααααιιιιντεεεεεεεε :blink: δώστε πλύση εγκεφάλου στον λαό!!

 

Νομίζω ότι είσαι πνεύμα αντιλογίας. Δεν εξηγείται αλλιώς.

Θα στα εξηγήσω πάλι παρόλο που δεν θες να καταλάβεις. Ξέρεις πόσο μεγαλύτερη αυτονομία έχουν οι σημερινές συσκευές των 4" ιντσών σε 480Χ800? η παίρνεις παράδειγμα από την δική σου που είναι 2,5 ετών?

 

 

Το μέγεθος των συσκευών δεν επιτρέπει μεγαλύτερες μπαταρίες.

Στο Note2 που υπάρχει χώρος και έχουν λύσει το πρόβλημα. Δεν μπορεί όμως όλες οι συσκευές να πάνε στο 15Χ8 για να μην φορτιζουμε κάθε βράδυ.

Οι foul HD οθόνες οι γρήγορες gpu και όλα τα καλούδια των σημερινών συσκευών έχουν απαιτήσεις.

Είπα και πριν. Το MacBook pro 13 που έχω και φημίζεται για την αυτονομία του δεν μπορεί να βγάλει 5 ώρες χρήσης αν κάνω τα ίδια πράγματα που κάνω στο Note2 και βγάζει 9 ώρες χρήση με ανοικτή οθόνη.

 

Μακάρι να μην χρειάζονταν να φορτιζουμε καθόλου.

Δεν γίνεται. Δεν υπάρχουν μεγάλα περιθώρια αύξησης. Χρειάζονται 2-3 χρόνια για να φτάσουν σε κάτι πραγματικά καλό.

Δεν είναι δα τόσο τραγικό να έχεις ένα φορτιστή στην πρίζα του κομοδινου σου και να βάζεις την συσκευή πριν κοιμηθείς.

Έχω αλλάξει πολλά συσκευές τα τελευταία χρόνια.

Από τον καιρό που προστέθηκε το wifi ακόμα και αν είχα Nokia φορτιζα κάθε βράδυ επειδή χρησιμοποιώ τα κινητά μου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

για ποιον λόγο κάνεις ανάλυση? το θέμα είναι ότι θεωρείς σοβαρή μία συσκευή που βγάζει την μία μέρα. τα άλλα δεν έχουν νόημα. να τα έλεγες όλα αυτά κλείνοντας πως "δεν είναι σοβαρό να βγαίνει μία μέρα με τόσο μεγάλη τεχνολογική ανάπτυξη", κι όχι το αντίθετο.

 

αν αυτό θεωρείς πνεύμα αντιλογίας clein mein. sorry αλλά πλύση εγκεφάλου τουλάχιστον σε μένα δεν έχουν καταφέρει.

Link to comment
Share on other sites

δε ζηταω πολλα, θελω μονο να προσπαθω με ολους τους τροπους να τελειωσω μια μπαταρια κινητου και να μη μπορω να την αδειασω μεσα σε 24 ωρες.
Link to comment
Share on other sites

εντάξει ρε παιδιά συνηθίζεις την μικρή αυτονομία των smartphones και κάνεις τα κουμάντα σου...δεν είναι και τόσο τραγικό...

 

λέξη κλειδί. αυτό μας έχουν καταφέρει. να συνηθίζουμε. αυτό που αυτοί θέλουν. όταν δεχόμαστε αυτήν την συνήθεια, είναι κι εκεί που χάνουμε το "παιχνίδι".

Link to comment
Share on other sites

λέξη κλειδί. αυτό μας έχουν καταφέρει. να συνηθίζουμε. αυτό που αυτοί θέλουν. όταν δεχόμαστε αυτήν την συνήθεια, είναι κι εκεί που χάνουμε το "παιχνίδι".

Βρε συ, έχεις φαγωθεί. :)

Αν στο smartphone σου κλείσεις τα data, θα σου κρατάει 5-6 μέρες η μπαταρία, όπως στα παλιά τηλέφωνα.

Αν τώρα θέλεις να χρησιμοποιείς όλες τις ενεργοβόρες λειτουργίες ενός smartphone, πώς να έχει απαίτηση να βγάζει 3 μέρες? Και αφού βλέπεις ότι συμβαίνει σε όλα τα smartphone, σημαίνει ότι η υπάρχουσα τεχνολογία δεν μπορεί να δώσει κάτι περισσότερο.

 

Και το αυτοκίνητο μου αν το πηγαίνω χαλαρά βγάζει 500 χιλ. με ένα γέμισμα. Αν το σκίσω, στη Λαμία θα θέλει γέμισμα. Λογικό δεν είναι?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

θα έχεις Smartphone και θα έχεις κλειστά Data? τότε ποιο το νόημα του Smartphone? για να έχεις μόνο το λογισμικό ? (δηλαδή τον ορισμό). τότε ας έχουμε Feature Phone.

 

αλλά και πάλι ακόμα και με κλειστά Data 3 μέρες δεν βγάζει, εκτός αν είναι σε αναμονή.

 

σε αυτό που είπες με το αυτοκίνητο, ξεχνάς τον παράγοντα "σταμάτα-ξεκίνα" (άνοιξε-κλείσε) που τρώει πολύ.με σταθερή ταχύτητα χωρίς "σταμάτα-ξεκίνα" γίνεται πιο αποδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

θα έχεις Smartphone και θα έχεις κλειστά Data? τότε ποιο το νόημα του Smartphone? για να έχεις μόνο το λογισμικό ? (δηλαδή τον ορισμό). τότε ας έχουμε Feature Phone.

 

αλλά και πάλι ακόμα και με κλειστά Data 3 μέρες δεν βγάζει, εκτός αν είναι σε αναμονή.

 

σε αυτό που είπες με το αυτοκίνητο, ξεχνάς τον παράγοντα "σταμάτα-ξεκίνα" (άνοιξε-κλείσε) που τρώει πολύ.με σταθερή ταχύτητα χωρίς "σταμάτα-ξεκίνα" γίνεται πιο αποδοτικό.

Φυσικά και δεν θα έχω κλειστά τα data. Αλλά με τη χρήση αυτή δεν μπορώ να περιμένω θαύματα από την αυτονομία.

Όπως και με το αυτοκίνητο, τι το πήρα 200 άλογα? για να πηγαίνω με 120? όχι, με 220 θα πηγαίνω. Αλλά με αυτή τη χρήση δεν μπορώ να περιμένω θαύματα στην κατανάλωση. ;),

Αυτό θέλω να πω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

όχι και θαύματα, δεν είπα να βγουν μπαταρίες που να κρατάνε με την μία έναν μήνα. αλλά όχι και το αντίθετο. γιατί τώρα είμαστε στο άλλο άκρο που με τα ζόρια βγάζουμε 1 μέρα, χρησιμοποιώντας τις δυνατότητες που μας δίνονται, και μάλιστα όχι εξολοκλίρου (γιατί δεν έχουμε ικανή αυτονομία)
Link to comment
Share on other sites

όχι και θαύματα, δεν είπα να βγουν μπαταρίες που να κρατάνε με την μία έναν μήνα. αλλά όχι και το αντίθετο. γιατί τώρα είμαστε στο άλλο άκρο που με τα ζόρια βγάζουμε 1 μέρα, χρησιμοποιώντας τις δυνατότητες που μας δίνονται, και μάλιστα όχι εξολοκλίρου (γιατί δεν έχουμε ικανή αυτονομία)

Συμφωνώ ότι η αυτονομία είναι κακή. Μια μέρα και 2 μέρες δεν είναι σοβαρά πράγματα και πριν λίγα χρόνια δεν θα το δεχόμασταν με τίποτα. Υπάρχουν όμως συσκευές με καλές αυτονομίες (razr maxx, note2 για όποιον θεωρεί την αυτονομία ως προτεραιότητα). Και σε κάθε περίπτωση μπορείς να την μεγαλώσεις, μετριάζοντας τη χρήση του κινητού.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά εκεί ξεφεύγουμε. δεν μιλάμε για κινητό στην περίπτωση του Νότη.

 

για το MAXX, νομίζω το μοναδικό που στέκεται στις περιστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θέλεις δηλαδή κινητό στις 3,5" με 3500mah μπαταρία?

 

Η λυση στο προβλημα της αυτονομια δεν ειναι η αυξηση της χωρητικοτητας των μπαταριων. Αυτο ειναι μια μεση κατασταση, προσωρινη. Πρεπει να βρεθουν καινοτομες λυσεις που να εξασφαλιζουν μεγαλη αυτονομια στα κινητα μας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η λυση στο προβλημα της αυτονομια δεν ειναι η αυξηση της χωρητικοτητας των μπαταριων. Αυτο ειναι μια μεση κατασταση, προσωρινη. Πρεπει να βρεθουν καινοτομες λυσεις που να εξασφαλιζουν μεγαλη αυτονομια στα κινητα μας.

 

Συμφωνω Γιαννη.

Ρωτουσα συγκεκριμενα το φιλο PsyGreg γιατι εχει αναφερει πολλες φορες τι ζηταει απο μια συσκευη (3,5", τεραστια αυτονομια, λειτουργιες κινητου τηλεφωνου και οχι λειτουργιες smartphone)

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...