Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy Note II


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβάζοντας υπομονετικά εδώ και μέρες τις αναφορές για την αναβάθμιση, έχοντας μία φοβία μήπως η SAMSUNG ακολουθήσει την τραγική μεν αλλά σκόπιμη δε αναβάθμιση της APPLE στο 7άρι καταδικάζοντας παλαιότερες συσκευές, τελικά προχώρησα στην 4.3.

Διαδικασία

Επαναφορά εργοστασιακών πριν την εγκατάσταση.

Επαφές συγχρονισμός με GOOGLE. Photos στο PC. Αφαίρεση κάρτας μνήμης

Factory reset. Επανεκκίνηση. Τηλέφωνο παρθένο. Φτού κ απ την αρχή γλώσσα, wi-fi, google account.

Ενημέρωση εφαρμογών,ΟΤΑ, μεταξύ άλλων και υπηρεσίας αναβάθμισης, ενημέρωση για εγκατάσταση νέου λογισμικού 722mb

Αποδοχή downloading , αναμονή...Έναρξη εγκατάστασης, εγκατάσταση όλων (προσοχή έχει 3 επιλογές).

Επανεκκίνηση.Έτοιμο. ξανά στήσιμο antivirus,mail, whatsapp, apps, games klp

Σε εμένα μετά την εγκατάσταση χρειάστηκε πάλι επαναφορά εργοστασιακών ( Το κατάλαβα εργά :lol: ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 413
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χρόνια πολλά σε όλους!!!

Προφανώς όποιος δεν κάνει επαναφορά εργοστασιακών πριν την εγκατάσταση θα πρέπει να κάνει μετά. Ένα είναι σίγουρο..δυστυχώς πρέπει να γίνει. Για ένα τόσο μεγάλο update όχι μόνο σε γραφικό περιβάλλον αλλά και hardwarικό χρειάζεται η 4.3 να πατήσει σε "λευκό χαρτί". Εξάλλου το Workteam της SAM σχεδιάζει και προσαρμόζει το λογισμικό και το παραμετροποιεί πάνω σε εργοστασιακή συσκευή. Αρκεί μία και μόνο εφαρμογή να κάνει ζημιά. Eιδικά όσοι από μας κατεβάζουν από apkmania και άλλες πηγές εκτός Playstore χρειάζεται προσοχή.

Επιβεβαιώνω στο update τους καινούργιους GPU drivers της MALI όπου χαρίζουν ελαφρώς καλύτερες επιδόσεις στα 2d και πολύ καλύτερες στα 3d γραφικά(κατά 20%+), όπως φαίνεται στο Antutu benchmark

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εκανα επαναφορά ουτε πριν ουτε μετα και το Γαλλικο note μου παει σφαιρα χωρις κανενα bug. Ποσο καλυτερο μπορεί να γινει? Ολα ειναι κατα πολυ βελτιωμένα απο την 4.1.2 οπως ειπα σε αλλο ποστ απο μπαταρία ταχυτητα και λοιπά.
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εκανα επαναφορά ουτε πριν ουτε μετα και το Γαλλικο note μου παει σφαιρα χωρις κανενα bug. Ποσο καλυτερο μπορεί να γινει? Ολα ειναι κατα πολυ βελτιωμένα απο την 4.1.2 οπως ειπα σε αλλο ποστ απο μπαταρία ταχυτητα και λοιπά.

 

Πολύ ωραία! Εννοείται πως δεν το πειράζεις αφού είσαι ικανοποιημένος! Πιθανόν τα apps που έχεις εγκαταστήσει να μη δημιουργούν θέμα με την 4.3. Αυτό θα φανεί μακροπρόθεσμα. Με το note 1 πχ δεν είχα πρόβλημα μετά από 3 αναβαθμίσεις. Παρόλα αυτά όταν έκανα επαναφορά εργοστασιακών πριν το αποχωριστώ διαπίστωσα πως το τηλέφωνο ήταν πιο fast & smooth.

Ωστόσο η 4.3 είναι major update, φέρνει αρκετές αλλαγές και συνίσταται(σύμφωνα με εμπειρίες χρηστών και αναφορές) επαναφορά εργοστασιακών για αποφυγή προβλημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εκανα επαναφορά ουτε πριν ουτε μετα και το Γαλλικο note μου παει σφαιρα χωρις κανενα bug. Ποσο καλυτερο μπορεί να γινει? Ολα ειναι κατα πολυ βελτιωμένα απο την 4.1.2 οπως ειπα σε αλλο ποστ απο μπαταρία ταχυτητα και λοιπά.

 

Τον αποθηκευτικό χώρο με τι όνομα στον βγάζει;

Link to comment
Share on other sites

Devise storage και sd memory card γιατι?

Οκ γιατί στον δικό μου μετά την επαναφορά έβγαζε το device storage με αυτό το όνομα, παρόλο που η εγκατάσταση έγινε σε φρέσκο. Μέχρι τότε το εμφάνιζε sd και ext για την εξωτερική κάρτα μνήμης .

Link to comment
Share on other sites

Devise storage και sd memory card γιατι?

 

Τι γιατι?? Δεν έχει εσωτερική μνήμη και εξωτερική κάρτα (αν έχεις βάλει ) το κινητό??

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και εχει αλλα μηπως επρεπε να εχει αλλο ονομα μετα την αναβάθμιση. Στην 4.1.2 ειχε αλλο ονομα πριν.Ο φιλος που ρωτησε εδωσε την απάντηση γιατι ρωτησε.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και εχει αλλα μηπως επρεπε να εχει αλλο ονομα μετα την αναβάθμιση. Στην 4.1.2 ειχε αλλο ονομα πριν.Ο φιλος που ρωτησε εδωσε την απάντηση γιατι ρωτησε.

 

Ετσι ειναι μετα το update

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι μετα το update

Πολύ όμορφο και τακτοποιημένο, μπράβο! Αυτά τα κακάσχημα "sdcard0" και "extSdCard" που είχε πριν με χάλαγαν... Τώρα είναι μια χαρά.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και τακτοποιημένο, μπράβο! Αυτά τα κακάσχημα "sdcard0" και "extSdCard" που είχε πριν με χάλαγαν... Τώρα είναι μια χαρά.

Aπλά στο δικό μου, παρ'όλο που είχα περάσει την αναβάθμιση μετά από επαναφορά, χρειάστηκε να ξανακάνω επαναφορά μετά την αναβάθμιση για να τα δείξει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Aπλά στο δικό μου, παρ'όλο που είχα περάσει την αναβάθμιση μετά από επαναφορά, χρειάστηκε να ξανακάνω επαναφορά μετά την αναβάθμιση για να τα δείξει έτσι.

Λογικό είναι, γιατί μετά την πρώτη επαναφορά (πριν την αναβάθμιση) τα ονόματα ήταν της 4.1.2 (τα άσχημα). Μετά την αναβάθμιση στην 4.3, αυτά διατηρήθηκαν για λόγους συμβατότητας. Μετά τη δεύτερη επαναφορά (μετά την αναβάθμιση) το λειτουργικό ξεκίνησε απ' το μηδέν ως 4.3, χρησιμοποιώντας τα νέα, όμορφα ονόματα.

 

Άλλος ένας λόγος λοιπόν (ασήμαντος για τους περισσότερους) για φρέσκια εγκατάσταση της 4.3.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Eσύ στον υπολογιστή προτιμάς upgrade ή καθαρή εγκατάταση? Όταν είναι για major update και όχι για μικρά, τότε χρειάζεται...

 

Από το 1999 μέχρι το 2006 που είχα τον πρώτο μου υπολογιστή και από το 2006 μέχρι σήμερα που έχω το δεύτερο δεν έχω κάνει ποτέ καθαρή εγκατάσταση και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Και έχω πάνω από 200 εφαρμογές στον υπολογιστή και δεδομένα 600 gb.

Link to comment
Share on other sites

Συνδέοντας το usb για να το δει το odin, αυτό περιέργως δε βλέπει το κινητό σε κατάσταση downloading..

Αντιθέτως όταν το κινητό είναι ανοιχτό το βλέπει κανονικά και το odin και το kies.

Περίεργο..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι μετα το update

 

Πρέπει να έχω κάρτα μνήμης για να δω αυτές τις δύο επιλογές; γιατί όταν πηγαίνω "όλα τα αρχεία" μου βγάζει κατευθείαν τους φακέλους του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχω κάρτα μνήμης για να δω αυτές τις δύο επιλογές; γιατί όταν πηγαίνω "όλα τα αρχεία" μου βγάζει κατευθείαν τους φακέλους του τηλεφώνου.

Ναι βέβαια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι ειναι αυτο?

ειμαι ακομη με 4.1.1 cosmote

Η cosmote δεν έχει βγάλει τίποτα ακόμα. Μπορείς να περάσεις με odin την 4.3 την Ελληνική.

Οδηγίες στο πρώτο ποστ του θέματος.

Στο δεύτερο ποστ έχει τη rom να την κατεβάσεις.

Μπορείς βέβαια και να περιμένεις να την βγάλει και η cosmote. Το πότε, άγνωστο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι εχει βγαλει την 4.1.2 αλλα ουτε αυτην δεν μου δινει το κιες. γιατι?

αν βαλω την 4.3 ελληνικη θα εχω καποιο θεμα? τι διαφορες εχει η απλη ελληνικη με αυτην της vodafone και της cosmote?

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι εχει βγαλει την 4.1.2 αλλα ουτε αυτην δεν μου δινει το κιες. γιατι?

αν βαλω την 4.3 ελληνικη θα εχω καποιο θεμα? τι διαφορες εχει η απλη ελληνικη με αυτην της vodafone και της cosmote?

 

Μέσω ΟΤΑ δεν σου βγάζει την 4.1.2; Εγώ όταν πήρα το κινητό, με το που συνδέθηκα στο ίντερνετ μου έβγαλε ειδοποίηση για την αναβάθμιση. Το μόνο που έχει πει η cosmote είναι ότι σύντομα θα είναι διαθέσιμη, τώρα πόσο σύντομα κανείς δεν ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα ξανά από την αρχή την αναβάθμιση αλλά τώρα μέσω odin με την rom που έχει στην αρχή του θέματος. Έκανα και μία επαναφορά μετά την εγκατάσταση. Το kies τώρα, δε μου υποστηρίζει αναβάθμιση λογισμικού.

Όταν είχα κάνει αναβάθμιση OTA που μου είχε βγάλει στο κινητό πριν μέρες, υποστήριζε μετά μέσω kies αναβάθμιση κανονικά. Τώρα όμως όχι.

Τι γίνεται?

 

Αναβάθμιση ΟΤΑ Τρέχουσα έκδοση λογισμικού: PDA:MK9/PHONE:MJ9/CSC:MK2(BTU)

Αναβάθμιση rom μέσω odin Τρέχουσα έκδοση λογισμικού: PDA:MK9/PHONE:MJ9/CSC:MK4(BTU)

 

Το BTU είναι Αγγλικό σωστά?

Ελληνική δεν είναι αυτή του θέματος? Δεν θα έπρεπε να είναι EUR? Το έλεγξα και είναι όντως EUR στο SAMMOBILE.

 

Η μόνη διαφορά στις 2 roms είναι στο CSC.

Edited by xrhstos1974
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και χρόνια πολλά. Επειδή ετοιμάζομαι να πάω σε 4.3, δεν πειράζει αντί να κάνω από settings... factory reset, να κάνω από recovery screen: wipe data/factory reset και wipe cache partition και μετά το ΟΤΑ update να τα κάνω και πάλι άλλη μια φορά???? :ninja:
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και χρόνια πολλά. Επειδή ετοιμάζομαι να πάω σε 4.3, δεν πειράζει αντί να κάνω από settings... factory reset, να κάνω από recovery screen: wipe data/factory reset και wipe cache partition και μετά το ΟΤΑ update να τα κάνω και πάλι άλλη μια φορά???? :ninja:

 

Κάνε μόνο μετά, από όπου θες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και χρόνια πολλά. Επειδή ετοιμάζομαι να πάω σε 4.3, δεν πειράζει αντί να κάνω από settings... factory reset, να κάνω από recovery screen: wipe data/factory reset και wipe cache partition και μετά το ΟΤΑ update να τα κάνω και πάλι άλλη μια φορά???? :ninja:

Όσες φορές θες το κάνεις ,δεν βλάπτει κάπου .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...