Jump to content

Samsung Galaxy S II Plus (I9105)


bromiaris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχω 4 μήνες, είναι πολύ καλό σε όλα, εκτός από xda υποστήριξη, ακόμα να βγει κάποια ρομ της προκοπής. Θήκες προσοχή δεν κάνουν όλες, πάντως μια casemate μαυρη σκληρούτσικη μου έκατσε καλά ενώ η ασημι casemate, οχι.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 771
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.skroutz.gr/m/2032/Tokinito Γνωριζει κανεις τι παιζει με αυτο το μαγαζι ? Αν ειναι καλο ή οχι ? Σκεφτομαι να τσιμπησω το σ2 πλας απο εδω περα , αφου στο birdphone δεν λενε να κατεβασουν τη τιμη του! Να το εμπιστευτω ή οχι?
Link to comment
Share on other sites

Σηκωσε το πρωι το τηλεφωνο πριν παραγγειλεις και ξεσχισε τους στις ερωτησεις, αν εχουν doa, αν ειναι το p η το απλο....κλπ, μη μασας η τσεπη σου και τα γουστα σου προηγουνται.
Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/m/2032/Tokinito Γνωριζει κανεις τι παιζει με αυτο το μαγαζι ? Αν ειναι καλο ή οχι ? Σκεφτομαι να τσιμπησω το σ2 πλας απο εδω περα , αφου στο birdphone δεν λενε να κατεβασουν τη τιμη του! Να το εμπιστευτω ή οχι?

 

Σηκωσε το πρωι το τηλεφωνο πριν παραγγειλεις και ξεσχισε τους στις ερωτησεις, αν εχουν doa, αν ειναι το p η το απλο....κλπ, μη μασας η τσεπη σου και τα γουστα σου προηγουνται.

 

 

Ναι και να μας απαντήσεις διοτι απο εκει το αγορασα και εγω αλλα σαν χαζη δεν ρώτησα τιποτα. Βασικά εγγύηση εχει κανονικά αν αυτο αναρωτιέσαι. Τώρα άν ειναι nfc ή οχι, δεν το ξερω. Αν μαθεις μας λες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι και να μας απαντήσεις διοτι απο εκει το αγορασα και εγω αλλα σαν χαζη δεν ρώτησα τιποτα. Βασικά εγγύηση εχει κανονικά αν αυτο αναρωτιέσαι. Τώρα άν ειναι nfc ή οχι, δεν το ξερω. Αν μαθεις μας λες...

 

Αν δεν ξέρεις αν είναι το δικό σου με nfc μπορείς να το δεις είτε στο εσωτερικό κάτω από την μπαταρία που θα χει κωδικό συσκευής ή στις ρυθμίσεις της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήθελα να σημειώσω ότι αν και το S4 mini θεωρητικά είναι αρκετά καλύτερο από το S2 Plus στο επίσημο phorum στο site μας είναι πολλοί αυτοί που αναφέρουν θεματάκια για γρήγορη εξάντληση μπαταρίας. Από αυτονομία πως να πηγαίνει το S2 Plus? Κατά προτίμηση με Wifi + 3G πάντα ανοιχτά. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

εμενα 2 μερες Maximum με ανοιχτα δεδομενα wifi. Ισως οχι ολη μερα αλλα τις περισσοτερες ωρες τουλαχιστον
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήθελα να σημειώσω ότι αν και το S4 mini θεωρητικά είναι αρκετά καλύτερο από το S2 Plus στο επίσημο phorum στο site μας είναι πολλοί αυτοί που αναφέρουν θεματάκια για γρήγορη εξάντληση μπαταρίας. Από αυτονομία πως να πηγαίνει το S2 Plus? Κατά προτίμηση με Wifi + 3G πάντα ανοιχτά. Ευχαριστώ!

 

Το θέμα είναι να βγάζει την μέρα η συσκευή...Τώρα να βγάζει και να μένει ένα 10% δεν έχει να λέει...Πάντως η αυτονομία παίζει πολύ από χρήστη σε χρήστη....γενικά η αυτονομία μιας συσκευής είναι εκεί που γράφουν οι περισσότεροι χρήστες. Αυτοί που τους βγάζει μια βδομάδα και αυτοί που τους βγάζει 5hr δεν πρέπει καν να λαμβάνονται υπόψην.

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομια του s2 plus ειναι με μεγαλη διαφορα η καλυτερη. και αυτο προκυπτει απο τεστ που κανει συγκεκριμενος χρηστης και συγκρινει τις συσκευες που εχει στην διαθεση του χρησιμοποιοντας και τις δυο το ιδιο.οχι απο χρηστη σε χρηστη διοτι εκει οντως δεν βγαινει ακρη αλλοιως χρησιμοποιει ο ενας και αλλοιως ο αλλος την συσκευη.εγω αυτες τις μερες συγκρινα το s2+ με:s2, s3, lg optimus G, Iphone 4s,sony neo v,motorola 530 xt,και lg p(970).και ειδα οτι ηταν απο ολες αυτες καλυτερο.
Link to comment
Share on other sites

Νεα εκδοση για ΕΛΛΑΔΑ απο την Samsung εδω: http://samsung-updates.com/device/?id=GT-I9105P

 

και απο τους XDA, Prerooted : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2334103

Link to comment
Share on other sites

Νεα εκδοση για ΕΛΛΑΔΑ απο την Samsung εδω: http://samsung-updates.com/device/?id=GT-I9105P

 

και απο τους XDA, Prerooted : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2334103

 

 

και πως γινεται η εγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

και πως γινεται η εγκατάσταση;

 

Καλήμερα, και στα δυο με τον ίδιο τρόπο, το Odin.

Στους XDA έχει και οδηγίες εγκατασταση. Προτιμήστε καθαρή εγκατάσταση.

Δηλαδή επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων και μετά εγκατάσταση με το Odin.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σκεφτομαι να αγορασω το εν λογω κινητο μεσα στη βδομαδα , οποτε θελω να ρωτησω τους ηδη κατοχους του κινητου αυτου , αν το κινητο ειναι σε θεση να εκπληρει χωρις προβλημα τις παρακατω αναγκες μου: Να χει καλη καμερα( δεν ζηταω κατι τρελο κιολας!)Να μπαινω ανετα facebook , youtube , ταυτοχρονα και να μην κολαω,να μπορω να δω ταινιες και online αλλα και να τις περναω στο κινητο να τις βλεπω, να παιζω κανα παιχνιδακι που και που , και το κυριοτερο να μην κολαει ! Επισης ,σημαντικο για μενα , ειναι μεχρι ποιες αναβαθμισεις θα παρει το κινητο αυτο ?
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω το εν λογω κινητο μεσα στη βδομαδα , οποτε θελω να ρωτησω τους ηδη κατοχους του κινητου αυτου , αν το κινητο ειναι σε θεση να εκπληρει χωρις προβλημα τις παρακατω αναγκες μου: Να χει καλη καμερα( δεν ζηταω κατι τρελο κιολας!)Να μπαινω ανετα facebook , youtube , ταυτοχρονα και να μην κολαω,να μπορω να δω ταινιες και online αλλα και να τις περναω στο κινητο να τις βλεπω, να παιζω κανα παιχνιδακι που και που , και το κυριοτερο να μην κολαει ! Επισης ,σημαντικο για μενα , ειναι μεχρι ποιες αναβαθμισεις θα παρει το κινητο αυτο ?

Όσο αφορά την κάμερα νομίζω ότι είναι αξιοπρεπής και δεν θα σε απογοήτευση. Σε εφαρμογές που αναφέρεις το κινητό πάει σφαίρα άσχετα αν είναι ανοιχτες μαζί και το ιδιο ισχύει και για παιχνίδια. Τώρα για ταινία λόγω του μικρού μεγέθους της οθόνης δεν ξέρω αν σε βολέψει αλλά οτι θα τις παίζει είναι σίγουρο.

Τελος για τις αναβαθμίσεις νομίζω ότι δεν μπορεί να σου πει κανείς με ασφάλεια τι θα γινει.

SMARTPHONES

NOTE 2, GALAXY SII PLUS, GALAXY GRAND NEO, GALAXY MINI

 

TABLET

GALAXY TAB 10,1, GALAXY NOTE 8.0, GALAXY TAB 4 7,0

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω το εν λογω κινητο μεσα στη βδομαδα , οποτε θελω να ρωτησω τους ηδη κατοχους του κινητου αυτου , αν το κινητο ειναι σε θεση να εκπληρει χωρις προβλημα τις παρακατω αναγκες μου: Να χει καλη καμερα( δεν ζηταω κατι τρελο κιολας!)Να μπαινω ανετα facebook , youtube , ταυτοχρονα και να μην κολαω,να μπορω να δω ταινιες και online αλλα και να τις περναω στο κινητο να τις βλεπω, να παιζω κανα παιχνιδακι που και που , και το κυριοτερο να μην κολαει ! Επισης ,σημαντικο για μενα , ειναι μεχρι ποιες αναβαθμισεις θα παρει το κινητο αυτο ?

 

 

 

Όσο αφορά την κάμερα νομίζω ότι είναι αξιοπρεπής και δεν θα σε απογοήτευση. Σε εφαρμογές που αναφέρεις το κινητό πάει σφαίρα άσχετα αν είναι ανοιχτες μαζί και το ιδιο ισχύει και για παιχνίδια. Τώρα για ταινία λόγω του μικρού μεγέθους της οθόνης δεν ξέρω αν σε βολέψει αλλά οτι θα τις παίζει είναι σίγουρο.

Τελος για τις αναβαθμίσεις νομίζω ότι δεν μπορεί να σου πει κανείς με ασφάλεια τι θα γινει.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα. Καταρχάς ειναι 2πυρηνο οπως θα εχεις δει.... και πραγματικα ουτε και εγω εχω κανενα θεμα με κοληματα. Ανετα χρησιμοποιω viber, facebook, instagram και ταυτοχρονα χωρις κανενα θεμα. Επισης η καμερα ειναι άψογη ακομα και την νυχτα. Η αυτονομια της μπαταριας του λιγο εμενα με απασχολει καθως προσωπικα μου κρατα φουλ 3 μερες με χρηση ιντερνετ. Δεν το λες και τελειο αυτο αλλα αρκετα ικανοποιητικο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Καταρχάς ειναι 2πυρηνο οπως θα εχεις δει.... και πραγματικα ουτε και εγω εχω κανενα θεμα με κοληματα. Ανετα χρησιμοποιω viber, facebook, instagram και ταυτοχρονα χωρις κανενα θεμα. Επισης η καμερα ειναι άψογη ακομα και την νυχτα. Η αυτονομια της μπαταριας του λιγο εμενα με απασχολει καθως προσωπικα μου κρατα φουλ 3 μερες με χρηση ιντερνετ. Δεν το λες και τελειο αυτο αλλα αρκετα ικανοποιητικο.

 

Κατι ακομα το οποιο προσωπικα για μενα ειναι το σημαντικοτερο ισως για την επιλογη αυτη του κινητου.....το κινητο μπορει να βγαλει 2 χρονακια ανετα χωρις προβληματα ή λιγο χλωμο ???? Δινω 200 ευρω και θελω να μην αλλαζω κινητο καθε χρονο , θελω τα χρηματα αυτα να βρουν τοπο...Αξιζει το κινητο αυτο τα λεφτα αυτα ? Εχει τις προοπτικες να κρατησει για 2 χρονια ή θα βγαλει κολληματα με lags και τετοια ?

Link to comment
Share on other sites

Κανενας απο δω μεσα δεν το εχει στα χερια του δυο χρονια για να σου πει τι θα βγαλει γιατι το κινητο κυκλοφορησε ελλαδα φετος τον μαρτιο.εκεινο ομως που μπορουμε να σου πουμε ειναι οτι το lag ειναι αγνωστη λεξη για το κινητο προς το παρον...τωρα αν βγαλει η σαμμυ καμμια πατατα οπως εβγαλε την 4.3 για το s3 και τους τρελλανε ολους και την απεσυρε σε τρεις μερες τι να πω, εγω το πηρα για την γυναικα μου και αρκετες φορες εχω ασχοληθει μαζι του και το κινητο μου αρεσε παρα πολυ, μεχρι που το ζηλεψα,σσ εγω εχω το s2. και υπερεχει απο το δικο μου αισθητα σε μπαταρια αυτο κραταει περισσοτερο, σε ταχυτητα κλειδωματος του gps,και εχει και nfc,κατα τα αλλα δεν ειδα διαφορες στην ταχυτητα του, παει σφαιρα απροβληματιστα.και σιγουρα θα παρει και αναβαθμισεις ενω το s2 το δικο μου μονο τα παλληκαρια απο το xda θα παιξουν απο δω και μπρος.στο μονο που υστερει σε σχεση με το s2 ειναι η μικροτερη ρομ, αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα που δεν λυνεται.εμενα μου αρεσε παρα πολυ και σε περιπτωση ατυχηματος του δικου μου θα ειναι η επομενη επιλογη μου.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα τον Απρίλιο και μέχρι στιγμής αν και το έχει η γυναίκα μου πλέον είμαι ακόμα απόλυτα ευχαριστημενος με την απόδοση του. Τώρα σε 2 χρόνια τι μπορεί να έχει βγει που μπορεί να σε δελεάσει να το αλλάξεις κανεις δεν ξέρει. Εγώ πάντως αν δεν έπαιρνα το note δεν θα το άλλαζα για καιρό.

SMARTPHONES

NOTE 2, GALAXY SII PLUS, GALAXY GRAND NEO, GALAXY MINI

 

TABLET

GALAXY TAB 10,1, GALAXY NOTE 8.0, GALAXY TAB 4 7,0

Link to comment
Share on other sites

Κανενας απο δω μεσα δεν το εχει στα χερια του δυο χρονια για να σου πει τι θα βγαλει γιατι το κινητο κυκλοφορησε ελλαδα φετος τον μαρτιο.εκεινο ομως που μπορουμε να σου πουμε ειναι οτι το lag ειναι αγνωστη λεξη για το κινητο προς το παρον...τωρα αν βγαλει η σαμμυ καμμια πατατα οπως εβγαλε την 4.3 για το s3 και τους τρελλανε ολους και την απεσυρε σε τρεις μερες τι να πω, εγω το πηρα για την γυναικα μου και αρκετες φορες εχω ασχοληθει μαζι του και το κινητο μου αρεσε παρα πολυ, μεχρι που το ζηλεψα,σσ εγω εχω το s2. και υπερεχει απο το δικο μου αισθητα σε μπαταρια αυτο κραταει περισσοτερο, σε ταχυτητα κλειδωματος του gps,και εχει και nfc,κατα τα αλλα δεν ειδα διαφορες στην ταχυτητα του, παει σφαιρα απροβληματιστα.και σιγουρα θα παρει και αναβαθμισεις ενω το s2 το δικο μου μονο τα παλληκαρια απο το xda θα παιξουν απο δω και μπρος.στο μονο που υστερει σε σχεση με το s2 ειναι η μικροτερη ρομ, αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα που δεν λυνεται.εμενα μου αρεσε παρα πολυ και σε περιπτωση ατυχηματος του δικου μου θα ειναι η επομενη επιλογη μου.

 

Πληρης κατατοπιστικη η απαντηση σου, ευχαριστω! Τη Δευτερα κιολας θα προβω στην αγορα του!

Link to comment
Share on other sites

Ημουν και εγω ετοιμος για αγορά αλλα δεστε και αυτο.

Δεν εχει αδικο ο τυπος οπως τα περιγραφει, παιρνεις ενα κινητο με φορτωμενα 4G εφαρμογες και δεν μπορεις να μετακινησεις τιποτα αν δεν ρουταρεις με αλλη ρομ.

Και γιατι να μπω στη διαδιακασία με 200 εϋρω κινητό;

Samsung’s Galaxy S2 Plus is a terrible phone

http://www.roytanck.com/2013/11/18/samsungs-galaxy-s2-plus-terrible-phone/#more-4087

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σε ποιο τηλεφωνο μεταφερεις εφαρμογες στην sd χωρις ρουτ;;;τουλαχιστον με τις μεχρις στιγμης υπαρχουσες εκδοσεις αντροιντ.αλλωστε τα 8g που σου δινει ειναι υπερ αρκετα για να βαλεις εφαρμογες σε αριθμο πανω απο τον μεσο ορο, εκτος τουτου η διαχειρηση μνημης τοσο της ρομ αλλα οσο και της ραμ το καθιστουν υπερ ικανοποιητικο για τον πανω του μεσου ορου χρηστη. Τωρα οσον αφορα την ερωτηση που θετεις η απαντηση ειναι οτι ρουτ κανουνε και τα ανω των 400 ευρω κινητα.αρα προς τι το κολλημα;;;
Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα κινητα υπαρχει η επιλογη μετακινηση σε καρτα SD οπου μεταφερεται μερος της εφαρμογης,δεν εννοω εφαρμογη συστηματος,εδω ο τυπος λεει οτι αυτη η επιλογη ειναι απενεργοποιειμενη.Δηλαδη μελιγα λογια ρωταω τους κατεχοντες, αν δεν φλασαρω το κινητο με νεα ρομ'μπορω να εγκαταστησω εφαρμογη πχ παιχνιδι και μερος του να το περασω στην καρτα;

Υγ.Ρε παιδια προλαυτα δεν ειναι ,δεν ξερω πως να το πω,ναεχεις κινητο με 8giga καινα εχεις 4 και αμα ελευθερα;Συμβαινει σε πολλα κινητα αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το s2 το οποιο οπως λες εχει την επιλογη και δειχνει οτι μεταφερει, διοτι στην ουσια δεν μεταφερει, διοτι ουτε η καρτα δειχνει καποια mb μεταφερθεντα, αλλα και αμα βγαλεις την καρτα και χωρις να εχεις κανει επιστροφη των εφαρμογων στο τηλεφωνο οι εφαρμογες παιζουν κανονικα. αρα τι;;;απλως να 'χαμε να λεγαμε. αυτο οντως δεν εχει την ψευτικη αυτη επιλογη, οποτε για να μεταφερεις υποχρεωτικα ρουτ αν δεν σε φτανει ο χωρος, πραγμα σπανιο διοτι οπως ειπα χωραει τα παντα. Η αληθεια ομως ειναι η εξης: αν δεν θελεις ρουτ τοτε τα 8g ειναι λιγα γι'αυτον που θελει να φορτωσει πραγματα που δεν χωρανε, αλλα καποια πραγματα φορτωνονται και απ' ευθειας στην sd και τα βλεπει κανονικα ειδικα φωτο, βιντεο μουσικη παιχνιδια κλπ.η ρομ ομως σε καθε περιπτωση δεν ειναι παραγοντας που επιβαρυνει η συμβαλει στην ευρυθμη λειτουργια της συσκευης, ενω καθοριστικο ρολο παιζει η ραμ και ο επεξεργαστης.συνεπως το προβλημα που αναφερει το συγκεκριμενο αρθρο δεν ειναι καθοριστικο για την επιλογη του καταναλωτη, γιατι η μικροτερη ρομ φαινεται με το καλημερα απο μια απλη αναγνωση των τεχν. χαρακτηριστικων, και αυτο που δειχνει ειναι ενα καθαρα θεμα λογισμικου, που στην συγκεκριμενη συσκευη ερχονται αναβαθμισεις, ενω και οι συσκευες που εχουν την επιλογη και πολυ ακριβοτερες μαλιστα δεν ειναι χρησιμη αφου δεν κανει δουλεια.συνεπως ειναι αδικο το εντιμο να παρουσιαζεται σαν μειονεκτημα. αλλωστε οπως ειπα και ποιο πανω το ρουτ ειναι must για τις αντροιντ συσκευες σε καθε περιπτωση.τι να πουν τοτε και οι αλλοι που δεν εχουν την δυνατοτητα να βαλουν sd και εχουν πληρωσει και ενα τσουβαλι ευρω, αλλα εκτος απο αυτους δες τι γινεται με τους κατοχους του s4 που δεν μπορουν (προς το παρον) να κανουν ρουτ γιατι κινδυνευουν να χασουν την εγγυηση τους λογω knox. Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II Plus (I9105)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...