Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης για όσους έχουν πρόβλημα με την MAC Address που κάποιες φορές δεν συνδέεται, αργεί αρκετά ή με BIND IP παίρνει άλλη, μπορείτε να την αλλάξετε με μια καινούρια με αυτό το πρόγραμμα http://forum.xda-developers.com/micromax-canvas-2/general/tutorials-permanent-solution-imei-t2579994 που είναι και για την επιδιόρθωση των IMEI. Πάτε σ' αυτόν τον σύνδεσμο http://www.miniwebtool.com/mac-address-generator/ και δημιουργήστε μια τυχαία mac address και γράψτε την με το πρόγραμμα που αναφέρεται παραπάνω.

 

Υ.Γ. Στο πίσω μέρος του κινητού έβαλα αλουμινόχαρτο ανάμεσα στην μπαταρία και το καπάκι και πιάνει καλύτερα και το GPS και το WiFi! :p

Edited by ael1964
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όταν λες ανάμεσα; βάλτε μια φωτο και στείλε αν σου είναι εύκολο

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Έχω το g4 1/4 3000mAh περίπου 2 μήνες. Παρατήρησα ότι το led δεν ανάβει. Δεν θυμάμαι να το είχα χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα. Έχω τη ρομ του minideal και δεν έχω πειράξει κάτι. Είναι ζήτημα hardware και αν ναι, αξίζει να το ανοίξω ή το πιθανότερο να προκαλέσω μεγαλύτερη ζημιά; Υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει;
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ανάμεσα; βάλτε μια φωτο και στείλε αν σου είναι εύκολο

 

Κόβεις ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο και το διπλώνεις στο μέγεθος της μπαταρίας. Το βάζεις ακριβώς κάτω από την κάμερα και κλείνεις το καπάκι. Δεν έκανα καμιά συνδεσμολογία. Απλά είδα ότι και το WiFi έγινε δυνατότερο από το Alcatel 997D, αλλά και πιάνω και τρεις δορυφόρους στο δωμάτιο προς το παράθυρο με το GPS, ενώ πριν έπιανα μόνο έναν.

 

Μπορεί να είναι και τυχαίο. Αλλά εγώ μου φαίνεται ότι είδα διαφορά.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς στο πλαστικό που είναι ανάμεσα από την κάμερα και την μπαταρία; ουσιαστικά καλύπτεις τις θέσεις των καρτών;

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Έχω το g4 1/4 3000mAh περίπου 2 μήνες. Παρατήρησα ότι το led δεν ανάβει. Δεν θυμάμαι να το είχα χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα. Έχω τη ρομ του minideal και δεν έχω πειράξει κάτι. Είναι ζήτημα hardware και αν ναι, αξίζει να το ανοίξω ή το πιθανότερο να προκαλέσω μεγαλύτερη ζημιά; Υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει;

 

Τελικα το ανοιξα ξανα και οταν παταω λιγο στο σημειο που ειναι η συνδεση στην μητρικη αναβει κανονικα,εβαλα κατι αναμεσα για να το παταει αλλα δεν δουλευε,εσυ μπορεις να το στειλεις πισω αν και εγω θα εκανα μια δοκιμη με μια rom και μετα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Beta σταθερή από ότι λένε έκδοση από τον Ρώσο vredniiy 3.0 port απο sony το πρώτο link είναι η έκδοση της rom και το 2ο link είναι το patch 3.01.

http://4pda.ru/pages/go/?u=http%3A%2F%2Fyadi.sk%2Fd%2FKh1E9fBRJfsh9

http://4pda.ru/pages/go/?u=http%3A%2F%2Fyadi.sk%2Fd%2FxYuLVkKuJnQXF

 

Έχει και ελληνικά για αυτούς που θέλουν ελληνικά.

Δοκίμασα χθες την εν λόγω rom και όντως φάνηκε εξαιρετική. Είναι όμοια με sony xperia, με αρκετές επιπλέον δυνατότητες (κλείσιμο ήχου όταν χτυπάει και το γυρίζεις προς τα κάτω η άμεσο κλειδωμα της οθόνης όταν είναι σε αναμονή και το γυρνάς με την οθόνη κάτω. Δε χάνεται με επανεκκινηση η δόνηση στα κουμπιά όταν είναι αθόρυβο η στη δόνηση και το έχω επιλέξει bug που με εκνευρίζει πολύ. Εύκολη εναλλαγή καρτών από τη μπάρα που κατεβάζεις με ένα κλικ. Πολύ πιο σταθερό 3g που επιτέλους δεν έκανε συνεχής μεταπτώσεις σε gprs όπως μου κάνει τώρα, εκεί έβλεπες το σήμα να πέφτει στη 1 γραμμή κάτι που με τη μαμά ρομ δεν έχω δει ποτέ μιας και το γυρνάει αμέσως από τις 3 γραμμές σε G. Πχ σε δωμάτιο που με official έχω μονο gprs με αυτή έβγαζε μια γραμμή Η+ κανονικά και εμπαινε ιντερνετ η και να την εχανε στιγμιαια ξαναγυρναγε σε H. Έκανα αρκετές δοκιμές σε δύσκολα σημεία και δε το έχανε αρα δε φταίει η συσκευή αλλά η rom και με αναγκάζει τελευταια και το κλειδωνω διαρκώς σε 3g.

Mενού ελληνiκότατα και με θέματα που κάνει το κινητό διαφορετικό. Γενικά θεωρώ ότι άξιζε πολύ σαν rom αλλά για μένα είχε ένα μεγάλο ελάττωμα δυστυχώς και αναγκάστηκα και την έβγαλα. Υποστηρίζει 3G μόνο στη πρώτη κάρτα sim... οπότε επειδή εγώ εναλλάσσω συχνά δε βολεύει καθόλου να ανοίγεις συσκευή να αλλάζεις κάρτες sim. Κρίμα πάντως γιατί είναι μια καταπληκτική rom αν και με μια μέρα δεν είδα πολλά αλλά οι πρώτες εντυπώσεις τουλάχιστον...

Αυτή του Ρώσου, κάνει για G4 Thin (1850mA) ?

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς στο πλαστικό που είναι ανάμεσα από την κάμερα και την μπαταρία; ουσιαστικά καλύπτεις τις θέσεις των καρτών;

 

Χύμα όπως είναι! Βάζεις το τετράγωνο από αλουμινόχαρτο σε εκείνο το σημείο που ανέφερα και το καπακώνεις με το back cover. Δεν το κολλάς πουθενά, ούτε το συνδέςι, ούτε ακουμπάει και πουθενά αλλού, σε καμιά κεραία ή κάτι μεταλλικό.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Αυτή του Ρώσου, κάνει για G4 Thin (1850mA) ?

 

Νομίζω πως δε θα έχεις θέμα. Παλιότερα είχε δυο εκδόσεις για thin και για thick πλέον τις έχει ενοποιησει. Εγώ στο thin τη πέρασα αλλά δε το άδειασα από μπαταρία για να δω αν κάνει το σκαλοπάτι γιατί μόνο αυτό αν συμβαινει αφού σε όλα τα άλλα φυσικά παίζει απροβληματιστα. Αν δε σε νοιάζει το 3g στη δεύτερη sim δοκίμασε τη άφοβα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Πανω στο σημα γραφει G κ οχι 3G, ειναι το ιδιο ή πρεπει να αλλαξω κατι;

Phones: Samsung GT-M8910 Pixon - iPhone 3gs - HTC Desire - ZTE P752D - Jiayu G4 - Honor 3c - Honor 4x

Tablets: Lenovo A100L

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το ανοιξα ξανα και οταν παταω λιγο στο σημειο που ειναι η συνδεση στην μητρικη αναβει κανονικα,εβαλα κατι αναμεσα για να το παταει αλλα δεν δουλευε,εσυ μπορεις να το στειλεις πισω αν και εγω θα εκανα μια δοκιμη με μια rom και μετα

 

Έστειλα mail στη minideal για το led. Μου απάντησαν σε άπταιστα αγγλικά

"Did it work well befor when you receive it?

Or it can't work when you receive it.

Please try to restor the factory settings.

I'm waiting your reply."

Δηλαδή με factory reset υπάρχει η πιθανότητα να φτιάξει? Θα το δοκιμάσω και αυτό και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πανω στο σημα γραφει G κ οχι 3G, ειναι το ιδιο ή πρεπει να αλλαξω κατι;

G = GPRS

3G or H or H+ = UMTS 3G ΔΙΚΤΥΟ

Oπότε ελέγχεις αν έχεις στο σημείο κάλυψη 3g. Και στη συνέχεια πας settings, more, mobile networks, 3G service και επιλέγεις στο enable 3G τη κάρτα sim που θες να έχεις 3g

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

G = GPRS

3G or H or H+ = UMTS 3G ΔΙΚΤΥΟ

Oπότε ελέγχεις αν έχεις στο σημείο κάλυψη 3g. Και στη συνέχεια πας settings, more, mobile networks, 3G service και επιλέγεις στο enable 3G τη κάρτα sim που θες να έχεις 3g

 

Το εκανα φιλαρακι παλι μονο G γραφει.

Πηγα στο 3g service -> Enable 3G = εδω επελεξα την Vodafone που εχει MB. Αλλα παλι G μονο...

Phones: Samsung GT-M8910 Pixon - iPhone 3gs - HTC Desire - ZTE P752D - Jiayu G4 - Honor 3c - Honor 4x

Tablets: Lenovo A100L

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έχω θέμα με τις τηλεφωνικές κλήσεις.

 

Αυτοί που με καλούνε ακούνε το γνωστό βόμβό που κάνουν όλα τα κινητά όταν είναι κοντά παλιές συσκευές

 

π.χ ραδιοφωνάκια.

 

Εγώ πάλι δεν ακούω κανένα βόμβο , όλα πεντακάθαρα:what:

 

Έχει κάποιος κάτι υπ'όψιν του?

 

Μπορώ να κάνω κάτι με το mobileuncle tools?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

 

(ΔΕΝ έχω προφτάσει να διαβάσω όλες τις σελίδες του νήματος , είμαι στην 150 και σιγά σιγά προχωράω οπότε αν έχει ξαν' αναφερθεί θα με συγχωρέσετε)

 

EDIT

Έχει ποστάρει και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα στο XDA και αν κρίνω απο το nick είναι μάλλον Έλληνας:D

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2601101

 

http://mobility.forumsee.com/a/m/s/p12-9666-0609806--jiayu-phone-call-problem.html

Edited by tsiv
Link to comment
Share on other sites

ok fixed το προβλημα με το 3g. τωρα γραφει H.

Phones: Samsung GT-M8910 Pixon - iPhone 3gs - HTC Desire - ZTE P752D - Jiayu G4 - Honor 3c - Honor 4x

Tablets: Lenovo A100L

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έχω θέμα με τις τηλεφωνικές κλήσεις.

 

Αυτοί που με καλούνε ακούνε το γνωστό βόμβό που κάνουν όλα τα κινητά όταν είναι κοντά παλιές συσκευές

 

π.χ ραδιοφωνάκια.

 

Εγώ πάλι δεν ακούω κανένα βόμβο , όλα πεντακάθαρα:what:

 

Έχει κάποιος κάτι υπ'όψιν του?

 

Μπορώ να κάνω κάτι με το mobileuncle tools?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

 

(ΔΕΝ έχω προφτάσει να διαβάσω όλες τις σελίδες του νήματος , είμαι στην 150 και σιγά σιγά προχωράω οπότε αν έχει ξαν' αναφερθεί θα με συγχωρέσετε)

 

EDIT

Έχει ποστάρει και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα στο XDA και αν κρίνω απο το nick είναι μάλλον Έλληνας:D

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2601101

 

http://mobility.forumsee.com/a/m/s/p12-9666-0609806--jiayu-phone-call-problem.html

 

Κάι μένα κάποιοι μου λένε το ίδιο κάποιες φορές αλλά δε το κάνει συχνά οπότε έχω δοκιμάσει εγώ να με καλέσω για να το ακούσω δε το πετυχαίνω. Έχω προσέξει ότι με Voda το κάνει πολλές φορες όταν είναι σε 2g. Τελευταία που το έχω κλειδώσει σε 3g δε μου διαμαρτύρονται. Η μπορεί να κλείσω και να ξαναπάρω και να με ακούνε μια χαρά. Δε ξέρω κι εγώ...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Στη παρακάτω φώτο δίπλα απο το flash και δίπλα απο το μεγάφωνο κάτι αυτοκόλητα άσπρα είναι οι κεραίες του wifi και του Gps?

 

Και αν ναι ποιά είναι ποιά?

Edited by tsiv
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια αν μπορεί κάποιος παρακαλώ.

έχω διαγράψει το ΙΜΕΙ και δεν μπορώ να το επαναφέρω με τίποτα, δεν έχω κρατήσει κανένα backup,

Με αποτέλεσμα το τηλέφωνό να μην λειτουργεί ,

Edited by panorifi
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μια βοήθεια αν μπορεί κάποιος παρακαλώ.

έχω διαγράψει το ΙΜΕΙ και δεν μπορώ να το επαναφέρω με τίποτα, δεν έχω κρατήσει κανένα backup,

Με αποτέλεσμα το τηλέφωνό να μην λειτουργεί ,

 

Εδώ θα βρεις λύση (δοκιμασμένη).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια αν μπορεί κάποιος παρακαλώ.

έχω διαγράψει το ΙΜΕΙ και δεν μπορώ να το επαναφέρω με τίποτα, δεν έχω κρατήσει κανένα backup,

Με αποτέλεσμα το τηλέφωνό να μην λειτουργεί ,

Κάνε ότι λέει στο βίντεο.

 

 

Στη sim 2 θα βάλεις το alt 10

 

Αν δεν έχεις imei βάλε ότι θες αρκεί να είναι 15 νούμερα;)

Edited by tsiv
Link to comment
Share on other sites

Το auto rotation λειτουργεί στον browser; Γιατί εγώ γυρνάω το κινητό και δεν λειτουργεί.

Φυσικά κανονικότατα!

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Στη παρακάτω φώτο δίπλα απο το flash και δίπλα απο το μεγάφωνο κάτι αυτοκόλητα άσπρα είναι οι κεραίες του wifi και του Gps?

 

Και αν ναι ποιά είναι ποιά?

 

η κεραια απο το wifi ειναι ενσωματωμενη με την καλωδιοταινια του φλας και δε φαινεται, το πανω αυτοκολλητο ειναι για το gps το οποιο ειναι αχρηστο και το κατω αυτοκολλητο ειναι για το δικτυο κινητης τηλεφωνιας

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το auto rotation λειτουργεί στον browser; Γιατί εγώ γυρνάω το κινητό και δεν λειτουργεί.

 

και εγω ειχα το ιδιο προβλημα οταν ειχα βαλει το avg, εχει κατι περιεργες ρυθμίσεις για auto rotation , αν εχεις avg απεγκατασταση-εγατασταση

Link to comment
Share on other sites

η κεραια απο το wifi ειναι ενσωματωμενη με την καλωδιοταινια του φλας και δε φαινεται, το πανω αυτοκολλητο ειναι για το gps το οποιο ειναι αχρηστο και το κατω αυτοκολλητο ειναι για το δικτυο κινητης τηλεφωνιας

 

Ευχαριστώ φίλε:)

 

Αυτό που λές ''το πανω αυτοκολλητο ειναι για το gps το οποιο ειναι αχρηστο ''

 

δεν το κατάλαβα:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω θα στειλω πισω το κινητο κ' το εχω ρουταρισμενο. Τι πρεπει να το κανω τωρα (δεν εχω κρατησει αρχικο backup, εχω μονο backup μετα το ρουταρισμα οπως το εχω τωρα ακριβως). Επαναφορα εργ. ρυθμ.;;;

Phones: Samsung GT-M8910 Pixon - iPhone 3gs - HTC Desire - ZTE P752D - Jiayu G4 - Honor 3c - Honor 4x

Tablets: Lenovo A100L

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...