Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σωστά έπρεπε να το είχα δει . Δηλαδή ότι ισχύει στο G4 ισχύ και στο G5 ?

 

Root πως γίνετε γιατί δεν το ειδα στην 1st page εκτος αν το έχασα πάλι

Link to comment
Share on other sites

Σωστά έπρεπε να το είχα δει . Δηλαδή ότι ισχύει στο G4 ισχύ και στο G5 ?

 

Root πως γίνετε γιατί δεν το ειδα στην 1st page εκτος αν το έχασα πάλι

 

Έρχεται ρουταρισμενο κατευθείαν

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα (και καλώς σας βρίσκω!). Πρόσφατα απόκτησα ένα JIAYU G4, κι ενώ είμαι γενικά αρκετά ικανοποιημένος από αυτό, παρατήρησα πριν μερικές μέρες πως το τηλέφωνο στο κάτω μέρος του λειτουργεί (!) και ως μαγνήτης. Από απόσταση 1 εκ. έλκεται από μεταλλικά αντικείμενα (σίδηρος). Προφανώς δεν θα με ενοχλούσε να ακουμπάω το κινητό στην πόρτα του ψυγείου, αλλά μιας και περισσότερο το ακουμπάω στο κεφάλι μου αναρωτιέμαι κατά πόσο θα πρέπει να ανησυχώ. Το συγκεκριμένο έχει την 3000mAh μπαταρία.

Α.Έχει κανείς-καμία άλλη παρατηρήσει ανάλογο φαινόμενο?

Β.Υπάρχει τρόπος να ελέγξω τα επίπεδα ακτινοβολίας?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, το κινητό πρώτη φορά δεν έκανε βουτιά στην ένδειξη της μπαταρίας! Είναι το G4T thick με την τελευταία επίσημη ROM των Ισπανών (jiayu.es). Μου διάρκεσε πάνω από 2 1/2 μέρες (2 ώρες και 14 ώρες) με αρκετή χρήση δεδομένων (3g) και προβολής video και δεν έκανε το γνωστό gap από το 40% --> 14%, αλλά έπεσε εντελώς ομαλά. Ήταν η 4η φόρτιση και το φόρτισα ανοιχτό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, το κινητό πρώτη φορά δεν έκανε βουτιά στην ένδειξη της μπαταρίας! Είναι το G4T thick με την τελευταία επίσημη ROM των Ισπανών (jiayu.es). Μου διάρκεσε πάνω από 2 1/2 μέρες (2 ώρες και 14 ώρες) με αρκετή χρήση δεδομένων (3g) και προβολής video και δεν έκανε το γνωστό gap από το 40% --> 14%, αλλά έπεσε εντελώς ομαλά. Ήταν η 4η φόρτιση και το φόρτισα ανοιχτό.

 

Αν μπορείς παρακολούθησε το και ενημέρωσε μας αν συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά. :happy:

Επίσης το wifi και το gps με αυτή την ρομ πως σου πηγαίνουν;

Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο στο κάτω μέρος του λειτουργεί (!) και ως μαγνήτης. Από απόσταση 1 εκ. έλκεται από μεταλλικά αντικείμενα (σίδηρος).

 

και στο λεπτο κανει το ιδιο !! .... τραβάει τους συνδετήρες :lol:

 

δεν νομιζω οτι εχει καποια σχεση με το SAR, αλλα με το γεγονος οτι εκει κατω ειναι το ηχειο και η κεραία του WCDMA ή κατι αλλο που λειτουργει σαν μαγνήτης ;)

 

το SAR αφορά "εκπομπή" μικροκυμάτων, ενω ο μαγνητης ελκει και η πηγη της ακτινοβολίας SAR ειναι (συνήθως) στο πανω μερος του κινητου, εκει που ειναι η κεραίες του WiFi και του GPS και οχι κατω

 

ισως να ειναι δυο θεματα, εντελως ασχετα μεταξυ τους

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς παρακολούθησε το και ενημέρωσε μας αν συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά. :happy:

Επίσης το wifi και το gps με αυτή την ρομ πως σου πηγαίνουν;

 

To Wifi παίζει μια χαρά, απλώς δεν έχει πολύ μεγάλη εμβέλεια συγκριτικά με ένα HTC Desire HD που είχα. Στο

GPS έχω κάνει το fix αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, θα το δοκιμάσω το ΣΚ με το mapfactor (το έβαλα

σήμερα). Να πω επίσης ότι μέχρι την 3η φόρτιση (είχα ήδη εγκαταστήσει την ROM των Ισπανών) μου εμφάνιζε

το gap στην μπαταρία, η 4η φόρτιση ήταν η πρώτη φορά που δεν μου εμφάνισε gap. Θα το δω ξανά σε κανά δύο μέρες και θα αναφέρω νεώτερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα (και καλώς σας βρίσκω!). Πρόσφατα απόκτησα ένα JIAYU G4, κι ενώ είμαι γενικά αρκετά ικανοποιημένος από αυτό, παρατήρησα πριν μερικές μέρες πως το τηλέφωνο στο κάτω μέρος του λειτουργεί (!) και ως μαγνήτης. Από απόσταση 1 εκ. έλκεται από μεταλλικά αντικείμενα (σίδηρος). Προφανώς δεν θα με ενοχλούσε να ακουμπάω το κινητό στην πόρτα του ψυγείου, αλλά μιας και περισσότερο το ακουμπάω στο κεφάλι μου αναρωτιέμαι κατά πόσο θα πρέπει να ανησυχώ. Το συγκεκριμένο έχει την 3000mAh μπαταρία.

Α.Έχει κανείς-καμία άλλη παρατηρήσει ανάλογο φαινόμενο?

Β.Υπάρχει τρόπος να ελέγξω τα επίπεδα ακτινοβολίας?

 

Απλά εκεί είναι το μεγάφωνο... και ως λογικό έχει μαγνήτη.

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα του βίντεο πώς σας φαίνεται;

Βλέπω στο youtube ότι είναι πολύ ασταθής η κάμερα, σαν να μην έχει καθόλου σύστημα stabilization.

Έχει διορθωθεί αυτό με κάποιο firmware; Κι αν όχι, έχουμε πληροφορίες αν θα διορθωθεί αυτό σε κάποιο νεότερο μοντέλο (πχ S1, G5) ;

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ Ρώσοι εδώ, έχουν patch για διόρθωση του προβλήματος της μπαταρίας, σε 3 διαφορετικές εκδόσεις

Για να κατεβούν τα αρχεία, πρέπει να είναι κάποιος, μέλος στο 4pda.ru, κάτι που εγώ δεν έχω καταφέρει (μια φταίει το ρώσικο captcha, μια θέλει email σε "διαφορετικό" πάροχο, κλπ)

Αν κάποιος μπορεί να τα κατεβάσει, θα βόλευε...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα του βίντεο πώς σας φαίνεται;

Βλέπω στο youtube ότι είναι πολύ ασταθής η κάμερα, σαν να μην έχει καθόλου σύστημα stabilization.

Έχει διορθωθεί αυτό με κάποιο firmware; Κι αν όχι, έχουμε πληροφορίες αν θα διορθωθεί αυτό σε κάποιο νεότερο μοντέλο (πχ S1, G5) ;

 

H αληθεια είναι ότι αν και το βίντεο είναι εκπληκτικο σαν ποιότητα εικόνας και ζωντάνια κάποιες φορες έκανε αυτό το θολό σαν ζουμ ξεζουμ ένα πράγμα. Δε ξερω αν έχει διορθωθεί με νεώτερο firmware αλλά ηταν το μόνο μεμπτό. Και πιστέψω να διορθωθεί γιατί όποιος έχει δει βιντεο από τη συσκευή έχει εκπλαγει από ποιοτητα. Μακάρι να έβγαζε και το ίδιο τελειες φωτο...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από μένα. Είμαι λοιπόν κ εγώ ένας από τους ταπεινούς χρήστες του JiayuG4. Έχω την έκδοση με το 1GB ram/3000mAh. Το δουλεύω από Ιούλιο και εδώ και κανά μήνα του χω φορτώσει αυτή τη Rom. Πολύ καλοστημένη και γενικά πολύ ικανοποιημένος. Πριν 3-4 μέρες, ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει το παρατεταμένο κλικ, με αποτέλεσμα πολλές λειτουργίες-μενού να μη μπορώ να τα χρησιμοποιήσω. Επίσης στο όποιο πληκτρολόγιο (δεν έχει να κάνει δλδ με το πληκτρολόγιο), όταν θέλω να σβήσω ολόκληρη πρόταση και πρέπει να πατάω συνέχεια το "σβήσιμο", δε μπορώ, πρέπει να το πατήσω μια φορά και μετά από μισό δευτερόλεπτο πάλι κλπ κλπ κλπ. δλδ σβήνω ένα γράμμα κάθε μισό δευτερόλεπτο. Ξαναέγραψα την ίδια ρομ απο την αρχή, μπας και είχε γίνει καμια μλκια, αλλά πάλι τα ίδια... Το μόνο που ελπίζω είναι να μην είναι θέμα hardware....
Link to comment
Share on other sites

Τωρα προσπαθώ να βάλω την original που εγκαθίσταται με FlashTools... Όμως όταν συνδέω το κινητό χωρίς μπαταρία, συνδέεται και μετά από ένα δευτερόλεπτο αποσυνδέεται... :/
Link to comment
Share on other sites

Τωρα προσπαθώ να βάλω την original που εγκαθίσταται με FlashTools... Όμως όταν συνδέω το κινητό χωρίς μπαταρία, συνδέεται και μετά από ένα δευτερόλεπτο αποσυνδέεται... :/

 

δυο πράγματα...

1. δεν έχεις τους drivers (δες ΕΔΩ για link)

2.αφού συνδέσεις το κινητό με το usb και δεις ότι δεν αρχίζει το flashάρισμα βάλε στο κινητό την μπαταρία (φυσικά χωρίς να το ανοιξεις)

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ! Έπιασε!!! αλλα πάλι τα ίδια... έβαλα την original rom, αλλά πάλι το παρατεταμένο πάτημα, δε δουλεύει!!!
Link to comment
Share on other sites

Όχι! Δεν πέρνει πρωτοβουλίες από μόνο του. Όλα δουλεύουν ρολόι. Απλά δεν έχω πατημένο κλικ. Δλδ το δέχεται σαν κανονικό κλικ.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή μόλις μου έκανε το minideal refund για ένα G4 THICK ADVANCE TURBO που είχα παραγγείλει και είχα στείλει πίσω λόγω προβλημάτων, αντί για αντικατάσταση που είχα ζητήσει :wacko: (αν και μου έμειναν δωράκι μια θήκη και τα ακουστικά), έχει κανείς να προτείνει ποια σκ@τ@ έκδοση τελικά να πάρω;;;; Γιατί από ότι βλέπω αυτή που είχα πάρει είναι λίγο προβληματική αλλά παράλληλα θέλω και τα 2GB Ram που δεν έχω βρει σε λεπτή έκδοση... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Όχι! Δεν πέρνει πρωτοβουλίες από μόνο του. Όλα δουλεύουν ρολόι. Απλά δεν έχω πατημένο κλικ. Δλδ το δέχεται σαν κανονικό κλικ.

 

Το πρόβλημα λύθηκε με ένα απλούστατο calibration της οθόνης! Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από μένα. Είμαι λοιπόν κ εγώ ένας από τους ταπεινούς χρήστες του JiayuG4. Έχω την έκδοση με το 1GB ram/3000mAh. Το δουλεύω από Ιούλιο και εδώ και κανά μήνα του χω φορτώσει αυτή τη Rom. Πολύ καλοστημένη και γενικά πολύ ικανοποιημένος. Πριν 3-4 μέρες, ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει το παρατεταμένο κλικ, με αποτέλεσμα πολλές λειτουργίες-μενού να μη μπορώ να τα χρησιμοποιήσω. Επίσης στο όποιο πληκτρολόγιο (δεν έχει να κάνει δλδ με το πληκτρολόγιο), όταν θέλω να σβήσω ολόκληρη πρόταση και πρέπει να πατάω συνέχεια το "σβήσιμο", δε μπορώ, πρέπει να το πατήσω μια φορά και μετά από μισό δευτερόλεπτο πάλι κλπ κλπ κλπ. δλδ σβήνω ένα γράμμα κάθε μισό δευτερόλεπτο. Ξαναέγραψα την ίδια ρομ απο την αρχή, μπας και είχε γίνει καμια μλκια, αλλά πάλι τα ίδια... Το μόνο που ελπίζω είναι να μην είναι θέμα hardware....

 

Den eisai o monos kai egw exw ti idio problima me alli rom lewa. Fantasou den mporo na min grafw greekenglish giati den douleuei to paretetameno click. Logika einai i rom. I exei na kanei

 

Me to calibration

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...