Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Κατά δεύτερον θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει όντως τρόπος (ρομ) να έχει ελληνικά το τηλέφωνο και να είναι λειτουργικό, ασχέτως απ' το αν παίρνει αναβαθμίσεις ή οχι.

 

Και έστω το αφήνω με Αγγλικό Μενού...μπορώ να έχω Ελληνικά ΚΑΙ στις επαφές π.χ. με το go contacts ΚΑΙ στα μηνύματα π.χ. με το go sms?

Όταν όμως θέλω να γράψω Ελληνικά για παράδειγμα στον browser ή να αλλάξω το όνομα κάποιου αρχείου κλπ, δε θα μπορώ??

 

Ανεξαρτήτως των παραπάνω, κάποιος που γνωρίζει, μου είπε πως η συγκεκριμένη συσκευή γενικά έχει προβλήματα και με ανησύχησε....

 

@@ Χρήστο το inbox σου είναι γεμάτο και δε μπορείς να λάβεις νέα εισερχόμενα μηνύματα :p

Link to comment
Share on other sites

Και έστω το αφήνω με Αγγλικό Μενού...μπορώ να έχω Ελληνικά ΚΑΙ στις επαφές π.χ. με το go contacts ΚΑΙ στα μηνύματα π.χ. με το go sms?

Όταν όμως θέλω να γράψω Ελληνικά για παράδειγμα στον browser ή να αλλάξω το όνομα κάποιου αρχείου κλπ, δε θα μπορώ??

 

Ανεξαρτήτως των παραπάνω, κάποιος που γνωρίζει, μου είπε πως η συγκεκριμένη συσκευή γενικά έχει προβλήματα και με ανησύχησε....

 

Δε θα εχεις προβλημα να γραψεις οπουδηποτε ελληνικα, ειτε για αλλαγη ονοματος, ειτε για sms, επαφες, browser κλπ.

Η συσκευη ενα κακο εχει, αδυναμο gps (αν και υπαρχουν εξαιρεσεις που ειχαν μια χαρα gps). Απο κει και περα ειναι μια συσκευη που εχει αγοραστει απο πολλους με αποτελεσμα τα προβληματα που υπαρχουν να βγαινουν στη φορα αλλα και να υπαρχει καλυτερη υποστηριξη για την επιλυση τους.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Κατά δεύτερον θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει όντως τρόπος (ρομ) να έχει ελληνικά το τηλέφωνο και να είναι λειτουργικό, ασχέτως απ' το αν παίρνει αναβαθμίσεις ή οχι.

 

Και έστω το αφήνω με Αγγλικό Μενού...μπορώ να έχω Ελληνικά ΚΑΙ στις επαφές π.χ. με το go contacts ΚΑΙ στα μηνύματα π.χ. με το go sms?

Όταν όμως θέλω να γράψω Ελληνικά για παράδειγμα στον browser ή να αλλάξω το όνομα κάποιου αρχείου κλπ, δε θα μπορώ??

 

Ανεξαρτήτως των παραπάνω, κάποιος που γνωρίζει, μου είπε πως η συγκεκριμένη συσκευή γενικά έχει προβλήματα και με ανησύχησε....

 

@@ Χρήστο το inbox σου είναι γεμάτο και δε μπορείς να λάβεις νέα εισερχόμενα μηνύματα :p

 

φίλε μου χωρίς να έχω χρόνο να σου πω παραπάνω αλλά σε όσα ρωτάς η απάντηση είναι ΝΑΙ. Στα πάντα μπορείς να έχει ελληνικά, εκτός από το μενού.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Κατά δεύτερον θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει όντως τρόπος (ρομ) να έχει ελληνικά το τηλέφωνο και να είναι λειτουργικό, ασχέτως απ' το αν παίρνει αναβαθμίσεις ή οχι.

 

Και έστω το αφήνω με Αγγλικό Μενού...μπορώ να έχω Ελληνικά ΚΑΙ στις επαφές π.χ. με το go contacts ΚΑΙ στα μηνύματα π.χ. με το go sms?

Όταν όμως θέλω να γράψω Ελληνικά για παράδειγμα στον browser ή να αλλάξω το όνομα κάποιου αρχείου κλπ, δε θα μπορώ??

 

Ναι μπορείς να τα κανεις ολα αυτα. go apps δουλεύω και εγω χωρις πρόβλημα

 

Ανεξαρτήτως των παραπάνω, κάποιος που γνωρίζει, μου είπε πως η συγκεκριμένη συσκευή γενικά έχει προβλήματα και με ανησύχησε....

 

 

@@ Χρήστο το inbox σου είναι γεμάτο και δε μπορείς να λάβεις νέα εισερχόμενα μηνύματα :p

 

Ναι μπορείς να τα κανεις ολα αυτα. go apps δουλεύω και εγω χωρις πρόβ λημα

Εγω μονο με το gps εχω χαλαστει

Link to comment
Share on other sites

Όταν εννοείς έχεις χαλαστεί? Δηλαδή αν του βάλω οδό να με πάει με κάποιο σύστημα πλοήγης ΝΤΕΝ?

Εκτός από το gps υπάρχουν και άλλα σοβαρά προβλήματα?

Και ρωτάω και το εξής απλό: παρόλα τα προβληματάκια, όσοι έχετε, θα το ξαναπαίρνατε? θα το προτείνατε σε κάποιον?

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις τι είναι ασφαλές να μπλοκαριστεί στο STARTUP, στη miui γιατί φοβάμαι μην κάνω καμιά κουταμάρα.

 

Δεν μπορώ να απαντήσω με ακρίβεια, όμως μπορώ να δώσω ένα παράδειγμα:

Μέσω του Android Assistant, βλεπώ δυο κατηγοριες USER & SYSTEM

Στην κατηγορία user, προφανώς απενεργοποιείς (στην εκκίνηση) οτι ΔΕΝ χρειάζεται να εκκινήσεις με το άνοιγμα του τηλέφωνου (πχ ebay ή skype app, εγώ το εκκινώ κατα βούληση...!)

Στην κατηγορία system, το backup ή το miui market, επίσης τα εκκινώ κατα βούληση αλλα δεν αγγίζω ας πούμε Android system, Contacts, Google xxxxxx, Messaging και γενικά εφαρμογές που εκτιμώ οτι θα χρειαστούν ως λειτουργία συνεχώς...)

Με αυτόν τον τρόπο, εχω ελαφρύτερο λειτουργικό (δοκιμασμένα) και AnTuTu πάνω από 15000-16000 σταθερά...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν εννοείς έχεις χαλαστεί? Δηλαδή αν του βάλω οδό να με πάει με κάποιο σύστημα πλοήγης ΝΤΕΝ?

Εκτός από το gps υπάρχουν και άλλα σοβαρά προβλήματα?

Και ρωτάω και το εξής απλό: παρόλα ταάλλα οβληματάκια, όσοι έχετε, θα το ξαναπαίρνατε? θα το προτείνατε σε κάποιον?

 

Όπως εχω γράψει και σε παλιότερα post το πρόβλημα με το gps είναι οτι ενω δουλεύει μια χαρά κάποιες στιγμές σε δείχνει στο παράλληλο δρόμο και γενικως το χανειγια καμα 3λεπτο. Μετά ξαναδουλευει.

 

Εγω κατά τα αλλα είμαι ευχαριστημενος αν και θα εψαχνα για κανένα αλλο κινέζικο μρ καλο gps.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τον μη τούρμπο επεξεργαστή βγάλανε καμιά πατέντα για να γίνετε με λογισμικό τουρμπάτος; Edited by margomenos13
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε καινουργια official rom? To jiayu.es ετσι μου βγαζει. Την εχει δοκιμασει κανεις?

 

Στην σελίδα τους http://www.jiayu.es/software.php?soft&jiayu=G4T

εχουν μια έκδοση 7/11, αλλα λεει Base de la ROM 20131021-172551

και τις ακόλουθες "βελτιώσεις":

- Eliminated apliaciones not served

- New apns-conf

- Modified-Modified gps.conf epo-config

- Reduced size

- Translated by comleto

- Default Launcher Jiayu (base android 4.4)

- Busybox

- Root (SuperSU)

- Google Apps

- Keyboard Android Swipe

- Support for writing voice

- Jiayu APK

- init.d

- Root Browser

- Tethering corrected

- Improved keyboard behavior

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα τους http://www.jiayu.es/software.php?soft&jiayu=G4T

εχουν μια έκδοση 7/11, αλλα λεει Base de la ROM 20131021-172551

και τις ακόλουθες "βελτιώσεις":

- Eliminated apliaciones not served

- New apns-conf

- Modified-Modified gps.conf epo-config

- Reduced size

- Translated by comleto

- Default Launcher Jiayu (base android 4.4)

- Busybox

- Root (SuperSU)

- Google Apps

- Keyboard Android Swipe

- Support for writing voice

- Jiayu APK

- init.d

- Root Browser

- Tethering corrected

- Improved keyboard behavior

Ευχαριστω, μαλλον δε θα προχωρησω στο update των ισπανων. Η official ειναι σταθεροτατη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω παραγγείλει και εγω απο το minideal ενα jiayu g4 3000mah με ελληνικα και το περιμενω τις επομενες μερες. διαβαζω 3 μερες τις 250+ σελιδες για το g4. εκτος απο το gps που μαλλον θα ειναι για κλαματα για πιο λογο να πειραματιστώ και να αλλαξω ρομ; τι προβληματα θα συναντισω δλδ; και επειδη ειμαι λιγο ασχετος ειχα για πολλα χρονια symbian δεν εχω πολλη εμπειρια με android, οποιος θελει τα ελληνικα για το δικο του g4 να μου το πει και να μου δωσει οδηγιες φυσικα για το πως θα το κανω να του τα στειλω, ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

εκανα εγκατάσταση του jiayu es από το playstore , πάω tools rom - install recovery και εκει το πεδίο είναι μαύρο, δεν με αφήνει να προχωρήσω πιο κάτω......γιατί άραγε ?

Φυσικά δικαιώματα ρουτ ζητήθηκαν και δόθηκαν.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

εκανα εγκατάσταση του jiayu es από το playstore , πάω tools rom - install recovery και εκει το πεδίο είναι μαύρο, δεν με αφήνει να προχωρήσω πιο κάτω......γιατί άραγε ?

Φυσικά δικαιώματα ρουτ ζητήθηκαν και δόθηκαν.

 

 

Πρεπει πρωτα να κανεις Download οποιο απο τα tools θελεις και μετα πας στο recovery για εγκατασταση,επισης χωρις να κανεις κατι οπως το πηρες ειχες προβλημα με την οθονη (calibration);

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είχα κάποιο πρόβλημα, μάλλον είμαι απο τους τυχερούς και έχω λύσει και το θέμα του GPS με το conf του rosmontelo.

Ποιο tools προτεινεις για κατέβασμα του recovery;

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είχα κάποιο πρόβλημα, μάλλον είμαι απο τους τυχερούς και έχω λύσει και το θέμα του GPS με το conf του rosmontelo.

Ποιο tools προτεινεις για κατέβασμα του recovery;

 

Απλα κατεβαζεις αυτο που λεει recovery και μετα πηγαινεις για την εγκατασταση και θα σου εχει επιλογη για recovery

Επισης πως ελυσες το GPS

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απλα κατεβαζεις αυτο που λεει recovery και μετα πηγαινεις για την εγκατασταση και θα σου εχει επιλογη για recovery

Επισης πως ελυσες το GPS

 

recovery 6.0.2.8 ή recovery oficial ?

 

αν πας στο topic για το gps των mtk θα βρεις στα τελευταία post ένα τροποποιημένο gps.conf που εχει ποστάρει ο rosmontelo, το περνάς σε αντικατάσταση του υπάρχοντος στην διαδρομή root/etc δίνοντας τα σωστα premissions ,κάνεις restart και δοκίμασε με wifi σε εξωτερικές συνθήκες

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

recovery 6.0.2.8 ή recovery oficial ?

 

αν πας στο topic για το gps των mtk θα βρεις στα τελευταία post ένα τροποποιημένο gps.conf που εχει ποστάρει ο rosmontelo, το περνάς σε αντικατάσταση του υπάρχοντος στην διαδρομή root/etc δίνοντας τα σωστα premissions ,κάνεις restart και δοκίμασε με wifi σε εξωτερικές συνθήκες

 

 

recovery 6.0.2.8

Και το δοκιμασα αλλα μαλλον κατι πρεπει να εκανα λαθος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

recovery 6.0.2.8

Και το δοκιμασα αλλα μαλλον κατι πρεπει να εκανα λαθος

 

όλο το αρχείο περνάς, όπως είναι, δεν σβήνεις τίποτα, απλά όταν το βαλεις στην διαδρομή, σβήνεις το παλιό και κάνεις μετονομασία το καινούργιο σβήνωντας το my

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

όλο το αρχείο περνάς, όπως είναι, δεν σβήνεις τίποτα, απλά όταν το βαλεις στην διαδρομή, σβήνεις το παλιό και κάνεις μετονομασία το καινούργιο σβήνωντας το my

 

Θα δοκιμασω ξανα αυριο,τωρα βεβαια οσον αφορα τη rom εβαλα miui και μεχρι στιγμης ειναι οκ (χωρις ελληνικα βεβαια)

 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω ξανα αυριο,τωρα βεβαια οσον αφορα τη rom εβαλα miui και μεχρι στιγμης ειναι οκ (χωρις ελληνικα βεβαια)

 

καλά εγώ δεν αλλάζω, απλά να είμαι έτοιμος για κάθε ενδεχόμενο :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

καλά εγώ δεν αλλάζω, απλά να είμαι έτοιμος για κάθε ενδεχόμενο :)

 

 

Ειχα προβλημα με την οθονη και στα 2 που πηρα οποτε στο ενα εχω βαλει την official και στο αλλο miui

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειχα προβλημα με την οθονη και στα 2 που πηρα οποτε στο ενα εχω βαλει την official και στο αλλο miui

 

ναι, σε έχω διαβάσει :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

H - Huge 3000 mAh battery

 

L - Light 1850 mAh battery

 

G - Great 2G/32G (Advanced version)

 

W - World (without Chinese applications)

 

 

Με βάση το παραπάνω, όλα τα G4 που στέλνονται Ελλάδα είναι έκδοσης "W";

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...