Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως γίνεται το calibration?

 

Αν θυμάμαι έχει επιλογή μέσα στις ρυθμίσεις προβολής

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Δεύτερη συνεχή αποφόρτιση που το G4T 3000mAh δεν εμφανίζει το γνωστό gap στην ένδειξη της μπαταρίας (από 40% --> 15%). Φοράω την τελευταία ROM των Ισπανών (ejiayu.es). Ένα πρόβλημα που παρατήρησα είναι ότι τουλάχιστον σε αυτή την ROM δεν δουλεύει σωστά το Scheduled Power Off/Power On. Το τηλέφωνο μεν κλείνει και ανοίγει τις προκαθορισμένες ώρες αλλά ανοίγοντας βγαίνει σε γκρίζα οθόνη και για να επανέλθει πρέπει να βγάλεις την μπαταρία. Το 'χει παρατηρήσει κανείς αυτό?

 

Σχετικά με το GPS που ρώτησε κάποιος φίλος, παρά το GPS fix χάνει συχνά το σήμα και κάνει πολύ ώρα να το ξαναβρεί πράγμα που το κάνει σχετικά άχρηστο για διαδρομές μέσα από στενά και ψηλά κτίρια (το δοκίμασα στον Πειραιά και δεν μπορούσε με τίποτα να ξαναβρεί σήμα).

Link to comment
Share on other sites

 

Σχετικά με το GPS που ρώτησε κάποιος φίλος, παρά το GPS fix χάνει συχνά το σήμα και κάνει πολύ ώρα να το ξαναβρεί πράγμα που το κάνει σχετικά άχρηστο για διαδρομές μέσα από στενά και ψηλά κτίρια (το δοκίμασα στον Πειραιά και δεν μπορούσε με τίποτα να ξαναβρεί σήμα).

 

Δυστυχώς γι αυτό απλά πρέπει να το πάρουμε απόφαση δεν ειναι θεμα fix είναι καθαρά θέμα κεραίας. Ότι βελτίωση κι αν έχει γίνει μπορεί να κλειδώνει γρήγορα, μπορεί να είναι λίγο παραπάνω ακριβες αλλά gps να κάνεις τη δουλειά σου δεν είναι. Χάνει το σήμα για πλάκα και μέχρι να το ξαναβρεί χάθηκες αυτή είναι αλήθεια...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα άμα μπορείτε έχετε να προτείνεται κάτι εναλλακτικό του Jiayu G4 αλλα να μην έχει bugs δηλαδή να δουλεύουν όλα κανονικά συμπεριλαμβανομενου και του wifi.
Link to comment
Share on other sites

 

Ελα μου ντε, το minideal ειχε στειλει ολοκληρη τη rom. Τωρα αυτο τι είναι δε ξέρω. Μακάρι να μπει να περάσουν έτσι σε κάθε ρομ για ρώτα τους.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

 

Απο οτι βλεπω, απλα σου εστειλαν ενα clockworkmod που μπαινει με flashtools (εξου και το txt), προφανως δεν καταλαβαν τιποτε απο την κουβεντα σας :)

Link to comment
Share on other sites

οοοοοοο!!

 

αγόρασα ενα Bluetooth gps γιατι είναι αναγκαίο για την δουλειά μου. Με την official rom και jiayu.es και με miui δεν δουλευει, η μαλον δουλεύει αλλα μετα απο λιγο κολαει το bluetooth και θελει reset. Με την Lewa Rom δουλεύει μια χαρά.Ολα καλά μέχρι τώρα. Αλλα τωρα χρειάζεται το τηλέφωνο μου screen calibration και lewa rom δεν εχει. Τι μπορώ να κάνω? Τι εχει Lewa rom που δεν εχουν οι αλλες και δουλεύει το Bluetooth . Βοήθεια Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες ώρες, όταν προσπαθώ να καλέσω από την πρώτη κάρτα(q), μου λέει πως είναι σε ρόαμινγκ και μου ζητάει να διαλέξω μεταξύ της roaming card και της local card. Αν επιλέξω την δεύτερη καλεί από την κοσμοτέ. Δεν έχω ενεργοποιημένη καμία περιαγωγή ούτε στα data ούτε στο τηλέφωνο. Στην εφαρμογή του whatsup cosmote από τότε που την εγκατέστησα μου βγάζει μήνυμα πως δεν λειτουργεί σε περιαγωγή. Υπ' όψη δεν έχω ενεργοποιήσει ποτέ ίντερνετ από το τηλ. μόνο wifi.

 

Ήταν επιλεγμένη στη "διαχείριση κάρτας sim", στην καρτέλα "περιαγωγή" και μετά στη καρτέλα "εμφάνιση υπενθύμισης περιαγωγής", η επιλογή "πάντα". Αφού την απενεργοποίησα δεν μου βγάζει το μήνυμα. Όμως η κάρτα Q (πρωτεύουσα) είναι μόνιμα σε περιαγωγή, γι' αυτό και δεν δουλεύει η εφαρμογή του whatsup. Ξέρει κανείς τίποτα γι' αυτό;

Edited by didimas
Μερική λύση
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά τι drivers πρέπει να βάλω για να συνδεθεί με το pc; Να μην βλέπω μόνο στην sd αλλά και τη μνήμη του κινητού.

 

Τι άλλη σύνδεση θέλεις να κάνεις;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι drivers πρέπει να βάλω για να συνδεθεί με το pc; Να μην βλέπω μόνο στην sd αλλά και τη μνήμη του κινητού.

 

δες ΕΔΩ για ότι drivers μπορεί να χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Ελα μου ντε, το minideal ειχε στειλει ολοκληρη τη rom. Τωρα αυτο τι είναι δε ξέρω. Μακάρι να μπει να περάσουν έτσι σε κάθε ρομ για ρώτα τους.

 

Απο οτι βλεπω, απλα σου εστειλαν ενα clockworkmod που μπαινει με flashtools (εξου και το txt), προφανως δεν καταλαβαν τιποτε απο την κουβεντα σας :)

 

 

Έχει κάποιος την Rom του Minideal για τα Ελληνικά να μου την στείλει;

 

 

Και μία απορία: τα κινητά της Jiayu γιατί δεν υπάρχουν στο GSMArena;

Edited by Aurumnus
Link to comment
Share on other sites

δες ΕΔΩ για ότι drivers μπορεί να χρειαστείς.

 

Βασικά τι γίνετε τώρα. Στο LG l3 που έχω βλέπω και το 1gb από την εσωτερική μνήμη και την sd card και θέλω να κάνω και εδώ το ίδιο. Πως γίνετε;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορεί κανείς να δει είναι η SD και η phone storage... μην περιμένετε να δείτε την internal memory (εκεί που είναι οι εφαρμογές). Αυτό ΜΟΝΟ με ρουταρισμένο κινητό και κάποιον root explorer
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορεί κανείς να δει είναι η SD και η phone storage... μην περιμένετε να δείτε την internal memory (εκεί που είναι οι εφαρμογές). Αυτό ΜΟΝΟ με ρουταρισμένο κινητό και κάποιον root explorer

 

Εγώ λοιπών στο LG έβλεπα δυο και την sd και την εσωτερική μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

ναι... έβλεπες όπως είπα και πριν την phone storage... αλλά ΔΕΝ μπορείς να δεις την internal... εκεί που είναι εγκατεστημένες οι εφαρμογές καθώς και το system του android. Αυτό το κομμάτι ΔΕΝ το βλέπεις παρά μόνο με root explorer και όχι από τον υπολογιστή. Φυσικά βλέπεις και την SD
Link to comment
Share on other sites

Τη phone storage τοτε.

 

Το Basic δεν εχει χωρισμενη την εσωτερικη μνημη του, σε internal και phone storage. Την εχει ολη internal, μονο το advanced (που εχει 32γιγα), τη σπαει σε 2 οποτε βλεπεις ενα μικρο κομματι (2-4 γιγα) ως internal, και τα υπολοιπα ως phone storage. Oποτε απλα με το καλωδιο δε θα τη δεις, αν θες οπωςδηποτε να δεις την internal απο το pc (δε σου συνιστω βεβαια να κανεις μεταβολες), βαλε το myphoneeplorer για το pc και κατεβασε στο κινητο το Myphoneexplorer client

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το πρωί κι εγώ το thin jiayu και μπορώ να πω οτι συνηθισμενος στο thick φαινεται σα να μου λείπει το μισό...

Πέρασα την έκδοση του lewnidas που έχετε όλοι και κάνω τα τεστ μου. Όσον αφορά το wifi που λέτε κάποιοι για πιο καλή λήψη μάλλον μύθος είναι γιατί εκεί που το thick είχε οριακά σήμα και το έχανε κι ολας κάπου κάπου ακριβώς το ίδιο κάνει κι αυτό αλλά θα κάνω και στα δύο τεστ παράλληλα γιατι δοκίμασα με την έκδοση του ΜΑίου μόνο με την οποία ήρθε. Περνάω και τα φιξ gps να δω και εδώ αν υπάρχει διαφορά η ένας ακόμα μύθος και θα επανέλθω προσεχώς

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το πρωί κι εγώ το thin jiayu και μπορώ να πω οτι συνηθισμενος στο thick φαινεται σα να μου λείπει το μισό...

Πέρασα την έκδοση του lewnidas που έχετε όλοι και κάνω τα τεστ μου. Όσον αφορά το wifi που λέτε κάποιοι για πιο καλή λήψη μάλλον μύθος είναι γιατί εκεί που το thick είχε οριακά σήμα και το έχανε κι ολας κάπου κάπου ακριβώς το ίδιο κάνει κι αυτό αλλά θα κάνω και στα δύο τεστ παράλληλα γιατι δοκίμασα με την έκδοση του ΜΑίου μόνο με την οποία ήρθε. Περνάω και τα φιξ gps να δω και εδώ αν υπάρχει διαφορά η ένας ακόμα μύθος και θα επανέλθω προσεχώς

 

Με γειά!

Ωραιος, θα βγουνε τελικα καποια καλα συμπερασματα μετα τα τεστ σου.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το πρωί κι εγώ το thin jiayu και μπορώ να πω οτι συνηθισμενος στο thick φαινεται σα να μου λείπει το μισό...

Πέρασα την έκδοση του lewnidas που έχετε όλοι και κάνω τα τεστ μου. Όσον αφορά το wifi που λέτε κάποιοι για πιο καλή λήψη μάλλον μύθος είναι γιατί εκεί που το thick είχε οριακά σήμα και το έχανε κι ολας κάπου κάπου ακριβώς το ίδιο κάνει κι αυτό αλλά θα κάνω και στα δύο τεστ παράλληλα γιατι δοκίμασα με την έκδοση του ΜΑίου μόνο με την οποία ήρθε. Περνάω και τα φιξ gps να δω και εδώ αν υπάρχει διαφορά η ένας ακόμα μύθος και θα επανέλθω προσεχώς

 

Βαλε το Wifi Analyzer και δωσε φωτος, περιμενουμε με αγωνια :)

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει κανείς στον πειρασμό να δοκιμάσει την καινούργια MIUI – 3.10.11 ή θα περιμένουμε την νεα official???

Οι Ρώσοι λένε οτι με την νεα MIUI (κατεβαίνει από εδώ) έχουν AnTuTu 16832, (περισσότερο από μια "καλοστημένη" Official!!!)

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...