Jump to content

Τι κουβαλάτε καθημερινά μαζί σας; [EDC Topic]


bilakos10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ Baator για τις πληροφορίες σου. Ένα μικρού multitool θα μου είναι χρήσιμο ως μπρελόκ. Και αυτό της Leatherman φαίνεται πολύ καλό... Θα το ψάξω το θέμα πάντως... Ελπίζω μόνο να μην έχω την αίσθηση ότι κουβαλώ μισό κιλό κλειδιά (μαζί με το σουγιαδάκι)...
Hello !
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ντάξει προφανώς κάποιοι μας τρολάρετε δεν εξηγείται αλλλιώς :blink:

Εσύ ρε Νίκο523 όπου πας φλασάρεις? Γιατί κυκλοφορείς με το jig στην τσέπη? :lol:

 

Θεικό τόπικ, πραγματικά απ τα καλύτερα που χω διαβάσει σε φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει προφανώς κάποιοι μας τρολάρετε δεν εξηγείται αλλλιώς :blink:

Εσύ ρε Νίκο523 όπου πας φλασάρεις? Γιατί κυκλοφορείς με το jig στην τσέπη? :lol:

 

Θεικό τόπικ, πραγματικά απ τα καλύτερα που χω διαβάσει σε φόρουμ.

 

:lol::lol:

Ξερεις ποσες φορες φλασαρα στο δρομο/σε μαγαζι καποιο δικο μου κινητο η καποιου γνωστου οταν βαριομουν??! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Kινητό, κλειδιά, λεφτά. Και όταν πάω στην σχολή έχω μέσα στην τσάντα μου τετράδια, hands free, πάσο και στυλό.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λοιπων στο τσαντακι μου εχω Note 2, κλειδια, πορτοφολι,Note 10.1 φορτιστες και λογαριασμους..... :lol:

 

Kensington Convertible Laptop Shoulder Bag

Link to comment
Share on other sites

Πορτοφολι

Κλειδια

Κινητο samsung galaxy note με θηκη Otterbox Commuter.

Ακουστικα Sennheiser MM30i

Bluetooth Plantronics M50

Εξτρα μπαταρια φόρτισης Anker Astro 5600 mah

Σχετικα κοντο καλωδιο usb-micro usb (για την φορτιση του κινητου).

Ελβετικο σουγιά Victorinox Huntsman

Φακος MAGLITE Solitaire Mini

Στυλό

Μινι ατζέντα

Τσιγαρα Marlboro Gold

Αναπτηρας

Χαρτομάντιλα

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Ακουστικα Sennheiser MM30i

Bluetooth Plantronics M50

Εξτρα μπαταρια φόρτισης Anker Astro 5600 mah

Σχετικα κοντο καλωδιο usb-micro usb (για την φορτιση του κινητου).

Ελβετικο σουγιά Victorinox Huntsman

Φακος MAGLITE Solitaire Mini

Στυλό

Μινι ατζέντα

Τσιγαρα Marlboro Gold

Αναπτηρας

Χαρτομάντιλα

 

Και ολα αυτα που τα βαζεις??? Στις τσεπες του παντελονιου??????

 

Ξεχασες μαλλον να βαλεις στην λιστα σου και την.. μαρκα του τσαντακιού σου.

Link to comment
Share on other sites

Και ολα αυτα που τα βαζεις??? Στις τσεπες του παντελονιου??????

 

Ξεχασες μαλλον να βαλεις στην λιστα σου και την.. μαρκα του τσαντακιού σου.

 

Εχεις δικιο, το ξέχασα.

Τσαντακι τύπου ταχυδρομου , eastpak cleaver.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, το ξέχασα.

Τσαντακι τύπου ταχυδρομου , eastpak cleaver.

 

Πολύ όμορφο το Cleaver, βλέπω να ψήνομαι να το αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Α! Το αγαπημένο μου τόπικ! :p Έχω ξαναποστάρει αλλά πήρα κανά δυο καινούργια πραγματάκια, οπότε

what the hell!

 

http://i.imgur.com/gPjWdvs.jpg

 

Καραμπίνερ

Gerber Shard

Μίνι πυξίδα και Θερμόμετρο

Σφυρίχτρα

Φακος Fenix E05

Leatherman Squirt PS4

Διακριτικό με όνομα, email και τηλέφωνο (σε περίπτωση απώλειας)

USB Stick Kingston 16GB

Mini Pill Box (περιέχει 3 χάπια Depon)

Uncle Bill's Sliver Grippers (τσιμπιδάκι)

 

http://i.imgur.com/j6ICu0N.jpg

 

Close up του Gerber Shard, τυλιγμένο με πορτοκαλί paracord. Gerber Shard.

 

Επόμενη προσθήκη θα είναι κάποιο tritium vial, σαν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Α! Το αγαπημένο μου τόπικ! :p Έχω ξαναποστάρει αλλά πήρα κανά δυο καινούργια πραγματάκια, οπότε

what the hell!

 

http://i.imgur.com/gPjWdvs.jpg

 

Καραμπίνερ

Gerber Shard

Μίνι πυξίδα και Θερμόμετρο

Σφυρίχτρα

###Φακος Fenix E05 ###

Leatherman Squirt PS4

Διακριτικό με όνομα, email και τηλέφωνο (σε περίπτωση απώλειας)

USB Stick Kingston 16GB

Mini Pill Box (περιέχει 3 χάπια Depon)

Uncle Bill's Sliver Grippers (τσιμπιδάκι)

 

http://i.imgur.com/j6ICu0N.jpg

 

Close up του Gerber Shard, τυλιγμένο με πορτοκαλί paracord. Gerber Shard.

 

Επόμενη προσθήκη θα είναι κάποιο tritium vial, σαν αυτό.

 

Χρησιμοποιείς κανέναν άλλον φακό καθημερινά; Εγώ σκέφτομαι να πάρω τον tank 007 tk 703 ή τον e09. Έχεις δοκιμάσει κανέναν από τους 2;

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι οσο λιγοτερα κουβαλαει καποιος τοσο το καλυτερο.

 

λοιπον, εγω ημερες που δουλευω, εχω στην 1 τσεπη παντελονιου τα χρηματα που πιθανως χρειαστω εντος ημερας (χαρτονομισματα απλα διπλωμενα στα 2), κανα 2 2ευρα αν τυχει, και εντος των χρηματων την καρτα που χτυπαω στην δουλεια. επισης τα κλειδια.

 

στην αλλη το κινητο'.

 

πορτοφολια κτλ τα θεωρω περιττά.

 

επισης πηγαινοντας/φευγοντας απο δουλεια μια μικρη τσαντα ωμου όπου χωραει το κολατσιο της ημερας.

 

ημερες που δε δουλευω και παω βολτα, τα ιδια περιπου, σε μια τσεπη καποια λιγα χρηματα και κλειδια και στην αλλη κινητο.

 

ΥΓ.

φιλε Baator ετοιμος για το survivor εισαι.

παντως το διακριτικο με στοιχεια σε περιπτωση απωλειας το σκεφτομαι κ εγω να το προσθεσω στο μπρελοκ κλειδιων.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα προβλημα. Επρεπε στις δυο μπροστινες τσεπες του τζιν να βαζω: Πορτοφολι, κινητο, πακετο τσιγαρα, κλειδια.

Στις πισω δεν βαζω ποτε κατι. Πορτοφολι που μπορει να αναδιπλωθει, κινητο 109χ50χ15 cm και βαρος 130 γρ, πακετο 90χ60χ20! Δεν χωρουσαν! Τα στριμωγνα αλλα και παλι φοβομουν για το κινητο κιριως μη γρατσουνιστει/ μη σπασει,κτλ.

 

Σε εμας που δεν χρησιμοποιουμε τσαντακι ποια ειναι η λυση σε στενα παντελονια τζιν?

 

Μια λυση που βρηκα ηταν να εχω πανω μου μαλακο πακετο και οχι σκληρο απο τσιγαρα (αν και τσαλαπατιουνται ετσι), κινητο με διαστασεις 100χ45χ10 cm, λεφτα και κερματα χωρις το πορτοφολι.

 

Τωρα που καλοκαιριαζει και θα φοραμε και βερμουδες με πολλες τσεπες το θεμα χαλαρωνει καπως αλλα ειναι μεγαλο προβλημα οταν φορας τζιν παντελονι, και δεν εχεις τσαντακι απο επιλογη(οχι για μοδα).

 

Οσοι εχετε κινητα "βαριά" πως την βγαζετε? Τα κουβαλετε παντα πανω σας η τα αφηνετε και εσεις σπιτι μερικες φορες?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα προβλημα. Επρεπε στις δυο μπροστινες τσεπες του τζιν να βαζω: Πορτοφολι, κινητο, πακετο τσιγαρα, κλειδια.

Στις πισω δεν βαζω ποτε κατι. Πορτοφολι που μπορει να αναδιπλωθει, κινητο 109χ50χ15 cm και βαρος 130 γρ, πακετο 90χ60χ20! Δεν χωρουσαν! Τα στριμωγνα αλλα και παλι φοβομουν για το κινητο κιριως μη γρατσουνιστει/ μη σπασει,κτλ.

 

Σε εμας που δεν χρησιμοποιουμε τσαντακι ποια ειναι η λυση σε στενα παντελονια τζιν?

 

Μια λυση που βρηκα ηταν να εχω πανω μου μαλακο πακετο και οχι σκληρο απο τσιγαρα (αν και τσαλαπατιουνται ετσι), κινητο με διαστασεις 100χ45χ10 cm, λεφτα και κερματα χωρις το πορτοφολι.

 

Τωρα που καλοκαιριαζει και θα φοραμε και βερμουδες με πολλες τσεπες το θεμα χαλαρωνει καπως αλλα ειναι μεγαλο προβλημα οταν φορας τζιν παντελονι, και δεν εχεις τσαντακι απο επιλογη(οχι για μοδα).

 

Οσοι εχετε κινητα "βαριά" πως την βγαζετε? Τα κουβαλετε παντα πανω σας η τα αφηνετε και εσεις σπιτι μερικες φορες?

 

Δεν γίνεται. Αυτά που ανέφερες είναι τα βασικά και εγώ θα έβαζα και τα γυαλιά ηλίου μέσα, ειδικά τώρα το καλοκαίρι.

Χρειάζεται ένα μικρό τσαντάκι. Δεν μιλάμε για "μπανάνα" για να δείχνεις αστείος, αλλά έχει ένα σωρό μικρά και διακριτικά τσαντάκια που είναι ιδανικά για αυτά τα πράγματα. Τον χειμώνα τα βάζεις και μέσα στις τσέπες του μπουφάν, το καλοκαίρι δεν γίνεται να τα κρατάς στο χέρι όλα αυτά.

 

>bilakos10: "Χρησιμοποιείς κανέναν άλλον φακό καθημερινά; Εγώ σκέφτομαι να πάρω τον tank 007 tk 703 ή τον e09. Έχεις δοκιμάσει κανέναν από τους 2;"

 

Όχι, δεν την γνωρίζω την συγκεκριμένη μάρκα. 150 και 120 lumen αντίστοιχα με μια μόνο μπαταρία ΑΑΑ, με τιμές 13-15 ευρώ. Πολύ καλά είναι, αλλά προσωπικά προτιμώ λιγότερα lumen και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της μπαταρία. Απ' ό,τι βλέπω τα συγκεκριμένα κανά μισάωρο με 40 λεπτά κρατάνε που το θεωρώ πολύ λίγο. Τσέκαρε τα Fenix, είναι πολύ καλή μάρκα, στο ίδιο ακριβώς στυλ με αυτά που κοιτάς. Παίζει να βγουν λίγο πιο ακριβά αν θες τόσα πολλά lumen, αλλά είναι γνωστή μάρκα και δεν θα θες και μια περιουσία για μπαταρίες. :)

Link to comment
Share on other sites

Baator θεός! Έχω πεθάνει στο γέλιο. Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.

 

:D Αυτή είναι η συνήθης αντίδραση, don't worry!

 

Προσωπικά τα θεωρώ παιχνίδια για μεγάλους και μ' αρέσει να αλλάζω τα μικροπραγματάκια που κρέμονται

στα κλειδιά συχνά. Άσε που πολλές φορές όντως φαίνονται χρήσιμα, ειδικά το ψαλιδάκι, το ανοικτήρι για μπύρες/ρετσίνες και τα παυσίπονα. Τα πετάω όλα μέσα στο τσαντάκι και τα ξεχνάω μέχρι να μου χρειαστούν, το βάρος τους είναι ελάχιστο έτσι κι' αλλιώς.

:happy:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω το τρίπτυχο "κλειδιά-κινητό-λεφτά" ισχύει για όλους :P

απλά αλλάζει η μορφή τους [κλειδιά σπιτιού-αυτοκινήτου-μηχανής, λεφτά σε πορτοφόλι-χύμα-σε τσαντάκι, κινητό απλό-smartphone κ.λπ.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...