Jump to content

Asus Padfone 2


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ταπλετ φορτίζει το κινητό, το κινητό το ταπλετ ή έξυπνη φόρτιση. Επιλογή απο χρήστη ( 1 από τα 3 )
prodlouc (Qtec, prophet, touch pro, touch pro2, cruise, acer :(, N97 , HD, HD mini, incredible, sensation, s2 Padfone 2!!)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχοντας το απο χθες να πω τις λίγες πρώτες εντυπώσεις μου...

 

Το κινητό είναι σαφέστατα πιο όμορφο απο οτι δείχνει στις φώτο και στα βίντεο. Επειδή μάλλον είναι μικρά τα δικά μου χέρια είναι και πιο μεγάλο χεχε (αν και το ήξερα αυτό αφού έχω δει τον ανταγωνισμό στις ίδιες ίντσες).

 

Η οθόνη είναι αρκετά καλή και σίγουρα λόγω νιτ - ips plus ο,τι πρέπει για την Ελλάδα το καλοκαίρι. Τα 1080p βίντεο παίζουν τέλεια και δείχνουν φανταστικά.

 

Η ποιότητα κατασκευής πάρα πολύ καλή. Δίνει την αίσθηση πολυτέλειας.

 

Αρνητικά: Κάμερα (απο τις λίγες γνώσεις που έχω και το λίγο που την τσέκαρα) και ήχος (όχι τόσο δυνατό ηχείο ενώ ο ήχος στα ακουστικά επίσης δεν φτάνει πολύ ψηλά (τα ακουστικά της Asus σαφέστατα κατώτερα της Phillips που χρησιμοποιούσα ως τώρα), Νομίζω και το wi-fi σήμα δεν είναι δυνατό,

 

Η αγορά που έκανα με ικανοποιεί (ως τώρα) αφού τα κριτήρια μου είναι να είναι όμορφο, με καλή ποιότητα, με αρκετές δυνατότητες και ας τις χρησιμοποιώ σπάνια, με μπαταρία που βγάζει άνετα 1,5 ημέρα με τη χρήση που κάνω.

 

 

ΥΓ....oi Iphonaκιδες συνάδελφοι δεν έχουν ιδέα για τι πρόκειται. Είδα το μεγάλο δέμα και μετά το αρκετά μεγάλο κουτί της συσκευασίας και απορούσαν χεχε. Ένα μπράβο που στην συσκευασία δίνουν και θήκη για το station.

 

Τώρα μένει θήκη για το κινητό ή κάποιο άλλο αξεσουάρ. ¨Εχετε τίποτα υπόψη και καμιά πρόταση για τι χρειάζεται; (πχ bumper ή θήκη δερμάτινη?)

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το Padfone 2.:)

Η Asus ειναι γνωστη για την πολυτελη συσκευασια των προιοντων της και η θηκη ειναι πολυ συνηθισμενο στα tablet/ultrabook που δινει,αρα δυσκολα να γινει το αντιθετο και στο Padfone 2.

Για τη καμερα παντως απ οσα διαβασα στο νετ ειναι σε υψηλα επιπεδα.

Ψαξε λιγο σε κανα ebay,amazon που σιγουρα θα βρεις κατι.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ψαχνω κινητο με S4 Pro και ειμαι αναμεσα σε Nexus4, Optimus G και το Padfone 2 (σκετο το κινητο ομως, ισως παρω αργοτερα το tablet), και επειδη σε ολα σχεδον ειναι ομοια και τα "σπανε" και τα 3, ουσιαστικα εχω καταληξει να κοιταζω πιο πολυ το θεμα της καμερας.

Επειδη το nexus ψιλοπασχει σε αυτον τον τομεα και το optimus ειναι μετριο, και δε μπορω να βρω καλο review για το padfone, μπορειτε να μου πειτε εντυπωσεις οι κατοχοι?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ψαχνω κινητο με S4 Pro και ειμαι αναμεσα σε Nexus4, Optimus G και το Padfone 2 (σκετο το κινητο ομως, ισως παρω αργοτερα το tablet), και επειδη σε ολα σχεδον ειναι ομοια και τα "σπανε" και τα 3, ουσιαστικα εχω καταληξει να κοιταζω πιο πολυ το θεμα της καμερας.

Επειδη το nexus ψιλοπασχει σε αυτον τον τομεα και το optimus ειναι μετριο, και δε μπορω να βρω καλο review για το padfone, μπορειτε να μου πειτε εντυπωσεις οι κατοχοι?

 

Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη ξεκάθαρη αφού δεν έχω μέτρο σύγκρισης.

 

Μερικά δείγματα: (αν είναι 10μπ μη παραξενευτείτε)

http://imageshack.us/a/img191/8545/p20130123061230.jpg

 

 

http://imageshack.us/a/img16/3277/p20130123061246.jpg

http://imageshack.us/a/img259/4255/p20130123223633.jpg

http://imageshack.us/a/img703/6315/p20130123223641.jpg

http://imageshack.us/a/img38/6188/p20130123223654.jpg

http://imageshack.us/a/img189/9963/p20130127150825.jpg

 

 

Ένα καλό βίντεο για την κάμερα:

 

Φαίνεται καλή ή όχι σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό; Αν θέλετε ανεβάζω και κανένα βίντεο στα 30 fps 1080...

 

Το να παίζει 2 βίντεο 1080p ταυτόχρονα είναι δύσκολο;

 

edit...οι φώτο είναι πριν απο updates (με ics του κουτιού). Ίσως έχουν δώσει καμιά βελτίωση όπως είχαν κάνει με το ινφινιτυ που χαν δώσει 2 μέσα σε 2 μήνες.

Edited by apatris
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα πριν μια βδομάδα σε άσπρο, 64 Gb από Taiwan αφού δεν μπορούσα να περιμένω άλλο. Είναι εξαιρετικό, πέταξα (πούλησα..) το sensation και το S2 και ναι, δεν χρειάζομαι πληκτρολόγιο.

 

Απο funnubom το πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Από e-bagel-world, τελωνείο μόνο 47 ευρώ . Στην ουσία το εκτιμησαν γύρω στα 250 ευρώ και πλήρωσα ΦΠΑ για αυτά!
prodlouc (Qtec, prophet, touch pro, touch pro2, cruise, acer :(, N97 , HD, HD mini, incredible, sensation, s2 Padfone 2!!)
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω οτι οι πωλήσεις του Padfone 2 αγγίζουν πλέον το εκατομμύριο. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αφού δε πούλησα το station να πω λίγα λόγια και για αυτό:

Σίγουρα η οθόνη του δεν είναι ευκρίνειας και φωτεινότητας ινφινιτυ και η glossy επιφάνεια αντανακλά αρκετά αλλά δεν είναι τραγικά τα πράγματα,

 

Η ποιότητα κατασκευής προσωπικά μου αρέσει περισσότερο απο του ινφινιτυ. Το οτι όλη η μπροστά επιφάνεια είναι γυαλί βοηθάει ενώ το πλαστικό πίσω αφήνει ωραία αίσθηση στο χέρι και σίγουρα δεν είναι φτηνιάρικο.

 

Κάπου διάβασα για τυχόν γδαρσίματα στο κινητό όταν είναι στο station αφού προεξέχει η πλάτη αλλά η πλάτη του κινητού είναι απο τέτοιο υλικό και σχεδίασης που δεν νομίζω να γρατζουνιέται.

 

Θα ήθελα να δω ένα συγκριτικό για την οθόνη του κινητού πέρα απο την φωτεινότητα της (πχ vs htc one x σε απόδοση χρωμάτων),

 

Το ηχείο του station εν αντιθέσει με του κινητού είναι πάρα πολύ καλό και δυνατό (όπως σωστά λένε και τα reviews)

 

Τέλος να πω οτι παίζοντας beach buggy θερμάνθηκε λίγο το κινητό και ίσως υπάρχει θέμα με θερμοκρασίες καλοκαιριού στην Ελλάδα.

Edited by apatris
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κουμπί σίγασης εισερχόμενης κλήσης?

 

Με τα volume up & down πλήκτρα.

 

 

edit...Το οτι γράφει 1821 RAM στο Αntutu είναι καλό; 21600 σκορ.

Edited by apatris
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν το αποφάσισα, αφού είδα και το Galaxy S4, η επόμενη συσκευή μου θα είναι το Padfone 2.

Συγκεκριμένα τον Ιούνιο που θα ενεργοποιήσει το 4G της δίκτυο η Orange στην Ελβετία. Μέχρι τότε θα χαρώ το Xperia T και αναμένω να πέσει η τιμή του combo κινητό+tablet 32GB κάτω από τα 600€.

 

Το κινητό σπέρνει με 8 ώρες και 20 λεπτά διάρκεια browsing (ως κινητό):

http://cdn.gsmarena.com/vv/reviewsimg/asus-padfone-2/review/gsmarena_002.jpg

Σε αυτό προσθέστε ότι μπορείς να το φορτίσεις δύο φορές βάζοντας το στην ταμπλέτα σβηστή. Και αν αγοράσεις και το πληκτρολόγιο, έχεις άλλα 6600 mAh.

 

Τα σπάει!

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω φιλε Lewton. Ειναι οτι καλυτερο για εμας τους απλους χρηστες που θελουμε να κανουμε τη δουλεια μας με ενα επαγγελματικο τηλεφωνο με πολυ αυτονομια, σε συνδυασμο με τη ταμπλετα και με μονο 1 καρτα σιμ. Ασε που ο snapdragon 600 υπερτερει απο τον Octa. Και επισης εινα απο τα πιο ομορφα και πληρη κινητα. Κι εγω το περιμενω πως και πως εδω στην Ολλανδια που ζω. Κριμα που δεν το επιδοτουν με συμβολαιο οι τηλεφωνικοι παροχοι και το πουλανε γυμνο.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω φιλε Lewton. Ειναι οτι καλυτερο για εμας τους απλους χρηστες που θελουμε να κανουμε τη δουλεια μας με ενα επαγγελματικο τηλεφωνο με πολυ αυτονομια, σε συνδυασμο με τη ταμπλετα και με μονο 1 καρτα σιμ. Ασε που ο snapdragon 600 υπερτερει απο τον Octa. Και επισης εινα απο τα πιο ομορφα και πληρη κινητα. Κι εγω το περιμενω πως και πως εδω στην Ολλανδια που ζω. Κριμα που δεν το επιδοτουν με συμβολαιο οι τηλεφωνικοι παροχοι και το πουλανε γυμνο.

Εμένα δε με χαλάει να το αγοράσω full-price.

Όλα τα κινητά που δίνουν οι πάροχοι τα υπερκοστολογούν τουλάχιστον 100 φράγκα εδώ πέρα και μετά σε βάζουν σε 2χρονο συμβόλαιο για να κόψουν καμια 300άρα (δηλαδή 200 φράγκα κέρδος).

Την ίδια στιγμή αν δεν πάρεις τηλέφωνο μπορείς να δεσμευτείς για ένα χρόνο και σου κόβουν 10-15 φράγκα το μήνα. Οπότε ήδη από αυτό βγάζω γύρω στα 150 φράγκα που μπορώ να διαθέσω για να τη συσκευή που θέλω εγώ.

 

Μόνη φορά στη ζωή μου που πήρα συσκευή με επιδότηση είναι το τρέχον Xperia T, που πέτυχα ένα bug στο σύστημα της Orange και το έβαλα σε ένα νούμερο που δε χρησιμοποιώ με δίχρονο μηδενικό συμβόλαιο. Το αποτέλεσμα; Όταν βγήκε το 4.1.2 για το Xperia T, εγώ το έλαβα ένα μήνα μετά (προχθές) επειδή έπρεπε να δώσει έγκριση η Orange..........

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό προσθέστε ότι μπορείς να το φορτίσεις δύο φορές βάζοντας το στην ταμπλέτα σβηστή. Και αν αγοράσεις και το πληκτρολόγιο, έχεις άλλα 6600 mAh.

 

Τα σπάει!

 

Το πληκτρολόγιο είναι για το padfone 1. Δεν έχει βγει για το 2.

 

Συμφωνω κι εγω φιλε Lewton. Ειναι οτι καλυτερο για εμας τους απλους χρηστες που θελουμε να κανουμε τη δουλεια μας με ενα επαγγελματικο τηλεφωνο με πολυ αυτονομια, σε συνδυασμο με τη ταμπλετα και με μονο 1 καρτα σιμ. Ασε που ο snapdragon 600 υπερτερει απο τον Octa. Και επισης εινα απο τα πιο ομορφα και πληρη κινητα. Κι εγω το περιμενω πως και πως εδω στην Ολλανδια που ζω. Κριμα που δεν το επιδοτουν με συμβολαιο οι τηλεφωνικοι παροχοι και το πουλανε γυμνο.

 

Δεν έχει τον 600αρι αλλά τον s4 pro. Και γω Ολλανδία ζω. Συμφέρει τόσο πολύ να αγοράσεις κινητό με συμβόλαιο σε σχέση με σκέτη συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολόγιο είναι για το padfone 1. Δεν έχει βγει για το 2.

Την πάτησα.

Βρήκα το link από την επίσημη σελίδα της Asus, μόνο που το έχει κάτω από το "Similar Products"ενώ εγώ κατάλαβα ότι αυτά ήταν τα accessories για το Padfone 2.

Still, δεν είχα σκοπό να το πάρω άμεσα τουλάχιστον, οπότε δεν με πτοεί. :)

 

Το μόνο αρνητικό που βρίσκω στο Padfone 2 είναι ότι υποστηρίζει μόνο τις 2 ευρωπαϊκές συχνότητες HSPA και μόνο τις 3 ευρωπαϊκές συχνότητες LTE, οπότε αν βρεθώ στην αμερικάνικη ήπειρο (εκτός Βραζιλίας) θα δουλεύει σε ταχύτητες GPRS/EDGE...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τον 600αρι αλλά τον s4 pro. Και γω Ολλανδία ζω. Συμφέρει τόσο πολύ να αγοράσεις κινητό με συμβόλαιο σε σχέση με σκέτη συσκευή;

 

Ναι συμφερει παρα πολυ φιλε μου (ξενιτεμενε κι εσυ). Για παραδειγμα οταν ειχε βγει το Samsung S3 με ενα παγιο 2 ετων και 40 ευρω μηνιαια το κινητο μου το εδοσαν για 100 ευρω, επιδοτουμενο δηλαδη απο το παροχο (Vodafone, T-Mobile, KPN). Ζω 8 χρονια Ολλανδια και τα ψαζνω. Κι αν εισαι και φοιτητης εχεις ακομη καλυτερες τιμες στο παγιο. Αλλα οπως εμαθα για το Padfone 2 δεν υπαρχει επιδοτηση γιατι οι παροχοι το βλεπουν σαν ταμπλετα κυριως και δεν θελουν να μπλεξουν με εγγυησεις και ασφαλιστικες εταιρειες. Κριμα, θα τα σκασω τα 1000 μου φαινεται:(....

 

Υ.Γ. Αυτο με την παραθεση πολυ με μπερδευει!!!

Edited by Nikkolas
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τον 600αρι αλλά τον s4 pro. Και γω Ολλανδία ζω. Συμφέρει τόσο πολύ να αγοράσεις κινητό με συμβόλαιο σε σχέση με σκέτη συσκευή;

Ναι συμφερει παρα πολυ φιλε μου (ξενιτεμενε κι εσυ). Για παραδειγμα οταν ειχε βγει το Samsung S3 με ενα παγιο 2 ετων και 40 ευρω μηνιαια το κινητο μου το εδοσαν για 100 ευρω, επιδοτουμενο δηλαδη απο το παροχο (Vodafone, T-Mobile, KPN). Ζω 8 χρονια Ολλανδια και τα ψαζνω. Κι αν εισαι και φοιτητης εχεις ακομη καλυτερες τιμες στο παγιο. Αλλα οπως εμαθα για το Padfone 2 δεν υπαρχει επιδοτηση γιατι οι παροχοι το βλεπουν σαν ταμπλετα κυριως και δεν θελουν να μπλεξουν με εγγυησεις και ασφαλιστικες εταιρειες. Κριμα, θα τα σκασω τα 1000 μου φαινεται:(....

 

Υ.Γ. Αυτο με την παραθεση πολυ με μπερδευει!!!

 

Μήπως μπερδεύεσαι με το padfone infinity; Γιατί 1000 εκείνο κοστίζει, το 2 πάει στα 800 (ή πήγαινε τόσο τον Ιανουάριο που το αγόρασα απο Φιλανδία). Δεν είμαι φοιτητής απλά δεν έχω διαβατήριο που χρειάζεται και δεν θέλω να δεσμευτώ για 2 χρόνια γιατί μου φαίνεται μεγάλο διάστημα.

Edited by apatris
Link to comment
Share on other sites

799 φράγκα στην Ελβετία η έκδοση 32GB.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπερδεύεσαι με το padfone infinity; Γιατί 1000 εκείνο κοστίζει, το 2 πάει στα 800 (ή πήγαινε τόσο τον Ιανουάριο που το αγόρασα απο Φιλανδία). Δεν είμαι φοιτητής απλά δεν έχω διαβατήριο που χρειάζεται και δεν θέλω να δεσμευτώ για 2 χρόνια γιατί μου φαίνεται μεγάλο διάστημα.

 

Ναι σωστα το ινφινιτι εννουσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

έχει ακουστεί τίποτα για επίσημη εισαγωγή του στην Ελλάδα ή αγορά αναγκαστικά μέσω e-bay;

Επίσης βλέπω πως οι xda δεν ασχολούνται με padfone 2 (και λογικό με βάση τις λίγες πωλήσεις που θα έχει σε σχέσει με ένα π.χ. nexus4), υπάρχει κάποιο άλλο forum με android development για το κινητό;;;

Και μια τελευταία, με τα updates πώς τα πάει η Asus; είναι γρήγορη ή ακολουθεί τακτική HTC... :cry:

The HD2 has no limits. It's middle name is INFINITE!

P800, P990i, P1, LEO(!), Sensation, Lg Nexus4, Lg Nexus5, One M8(!), Z5_6853

Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχει ακουστεί τίποτα για επίσημη εισαγωγή του στην Ελλάδα ή αγορά αναγκαστικά μέσω e-bay;

Επίσης βλέπω πως οι xda δεν ασχολούνται με padfone 2 (και λογικό με βάση τις λίγες πωλήσεις που θα έχει σε σχέσει με ένα π.χ. nexus4), υπάρχει κάποιο άλλο forum με android development για το κινητό;;;

Και μια τελευταία, με τα updates πώς τα πάει η Asus; είναι γρήγορη ή ακολουθεί τακτική HTC... :cry:

 

 

Ίσως αυτό http://www.padfoneclub.com/pl/forum/forum_viewforum.php?8 ή απλά γκουγκλαρε.

 

Το κινητό βγήκε με ics αλλά νομίζω Δεκέμρβη αναβαθμίστηκε σε jelly bean. Απο τότε, έχω πάρει 2 αναβαθμίσεις (στη κάμερα αρκετές αλλαγές ενώ ταυτόχρονα πέρνει update και το station).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μολις γυρισα και εγω σπιτι με αυτο το διαμαντι. μαλιστα το βρηκα και σε εξαιρετικη τιμη. Πανεμορφο πραγματικα. Τωρα θα κανει το πρωτο του φορτισμα και μετα θα το λιωσω!!!
Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα και εγω σπιτι με αυτο το διαμαντι. μαλιστα το βρηκα και σε εξαιρετικη τιμη. Πανεμορφο πραγματικα. Τωρα θα κανει το πρωτο του φορτισμα και μετα θα το λιωσω!!!

Πες μας αν μπορείς από που το πήρες και πόσο γιατί το θέλω και εγώ το εργαλείο!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Padfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...