Jump to content

Asus Padfone 2


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω και καποιες ημερες κυκλοφορει και επισημα το Padfone 2 απο την Asus στην Ευρωπαικη αγορα σε λευκο και μαυρο χρωμα και με αφορμη τα κορυφαια χαρακτηριστικα και το top build quality σε android προταση να αναφερουμε τα χαρακτηριστικα του μιας και το αναμενουμε απο amazon οπου τιμησαμε σε λευκο χρωμα στην εκδοση με τα 32 gb:)

http://www.amazon.de/Asus-Padfone-Tablet-PC-Qualcomm-Snapdragon/dp/B00ALRNFQI/ref=sr_1_8?ie=UTF8&qid=1356526800&sr=8-8

 

Εδω απο το επισημο site

http://www.asus.com/Mobile/PadFone2/#overview

 

Specifications:

 

-Platform:Android 4.1 (Jelly Bean)

-Color: Black/White

-DimensionsPhone:137.9 x 68.9 x 9 mm (LxWxH)

-Pad:263 x 180.8 x 10.4 mm (LxWxH)

-Weight Phone:135 g (with battery)

-Pad:514 g

-CPU:Qualcomm Snapdragon S4 Pro Krait (Cortex-A15 class) Quad-Core 1.5GHz with Adreno 320 graphics

-Memory:2 GB LPDDR2 RAM

-Storage:16GB/32GB/64GB eMMc Flash

-50GB free ASUS Webstorage for 2 years

-Connectivity Technology:WLAN 802.11 a/b/g/n

-Bluetooth V4.0, NFC

-Network Standard:LTE/WCDMA

-HSPA+ UL:5.76 Mbps/DL:21 Mbps

-LTE UL:50 Mbps/DL:100 Mbps

-3G :WCDMA :900/2100

-2G :EDGE/GPRS/GSM : 850/900/1800/1900,

-4G:LTE:800/1800/2600

-GPS AGPS & GLONASS

-DisplayPhone:4.7inches, HD 1280x720, Super IPS+ with Capacitive touch panel

Scratch Resistant Corning® Glass with anti-fingerprint coating

-Pad:10.1inches, WXGA 1280x800, IPS with Capacitive touch panel

Scratch Resistant Corning® Glass with anti-fingerprint coating

-BatteryPhone:2140 mAh Lithium

-Pad:19 Whr/5000 mAh Lithium

-Standby Time336 hours(3G)

-Talk Time 16 hours(3G)

-CameraPhone:Front 1.2 Mega-Pixel/Rear 13 Mega-Pixel, Auto Focus, F2.4 Aperture5 -element lens

-Pad:Front 1 Mega-Pixel

-Video Video Playback :MPEG4,H.263,H.264 @HD 1080p

-Video Recording :MPEG4,H.263,H.264 @HD 1080p

-Audio Slot 3.5mm

-Audio MP3/3GP/AAC/AAC+

-Browser:Google Browser/Youtube Browser

-Messaging:SMS/MMS/IM/Email

-Sensor:G-Sensor/E-Compass/Gyroscope/Proximity/Light Sensor

-PadFone Station:ASUS 13-pin dock connector (support Micro-USB 2.0 Host)

-High Quality Speaker, SonicMaster

 

Και καποια αναλυτικα unboxing+review της προτασης απο Asus

Και ενα συγκριτικο με το Galaxy Note 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι είναι εξαιρετική αγορά. Με το καλό να έρθει γρήγορα στα χέρια σου!! Το γυρωφέρνω συνέχεια, αλλά κάτι με κρατάει και δεν αποφασίζω να το αγοράσω. Κάτι τα 800 ευρώ κάτι που δεν έχει πληκτρολόγιο, όπως το padfone 1..Αλλά μάλλον δεν θα μου τη γλιτώσει τελικά.

 

Φιλικά

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα πριν μια βδομάδα σε άσπρο, 64 Gb από Taiwan αφού δεν μπορούσα να περιμένω άλλο. Είναι εξαιρετικό, πέταξα (πούλησα..) το sensation και το S2 και ναι, δεν χρειάζομαι πληκτρολόγιο.
prodlouc (Qtec, prophet, touch pro, touch pro2, cruise, acer :(, N97 , HD, HD mini, incredible, sensation, s2 Padfone 2!!)
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι εξαιρετική αγορά. Με το καλό να έρθει γρήγορα στα χέρια σου!! Το γυρωφέρνω συνέχεια, αλλά κάτι με κρατάει και δεν αποφασίζω να το αγοράσω. Κάτι τα 800 ευρώ κάτι που δεν έχει πληκτρολόγιο, όπως το padfone 1..Αλλά μάλλον δεν θα μου τη γλιτώσει τελικά.

 

Φιλικά

Παναγιώτης

 

Βασικα περισσοτερο το θελω για το κινητο που ειναι τουμπανο σε χαρακτηριστικα σε συνδυασμο με την υψηλοτατη ποιοτητα κατασκευης απο Asus με κανω να το προτιμησω σε σχεση με τον ανταγωνισμο σε android πλατφορμα.

Αλλα επειδη σκετο το κινητο δεν το βρησκω παρα μονο σε μαυρο που δεν μου αρεσει,και απο το να το παραγγελνω απο Ταιβαν και να πληρωσω 100-200 ευρω σε τελωνεια προτιμησα πακετο απο Ευρωπη μιας και η προταση 2 σε 1 θα με καλυψει σε πολυ καλο βαθμο με την πρακτικοτητα και την ευελιξια που θα μου παρεχει και θα εχω ενα κινητο/tablet υψηλων προδιαγραφων και και μαλιστα με 3G με μια μολις καρτα sim χωρις να μπλεκω σε αλλα εξοδα που ηταν βασικος παραγοντας αγορας.

Το πληκτρολογιο η' η ελλειψη θυρων πχ usb,hdmi,micro sd στο tablet δεν με χαλαν καθολου,αφου η Asus με τα ξαδερφακια tablet με windows 8 θα με καλυψουν και σε αυτα ανετοτατα και με το παραπανω βεβαια.

Πιστευω τα 800 φραγκα ειναι τιμια προταση για το συνολικο πακετο με το γνωστο top build qaulity απο Asus,ετσι κια αλλιως το κινητο σκετο κανα 600αρι θα βγαινει και με 200 παραπανω παιρνεις και το tablet και καθαρισες.

 

@prodlouc: Καλοριζικο το Padfone.

Να σε ρωτησω απο τη στιγμη που το πηρες απο Ταιβαν φοραγε ics η' την 4.1.1 jelly bean?

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

και εγω το γλυκοκοιταζω αλλα θα περιμενω μηπως δω καμια βουτια στην τιμη ή καποια προσφορα..και ειναι και πανεμορφο το ατιμο το μαυρο
Link to comment
Share on other sites

Όντως Τα κορυφαία χαρακτηριστικά,η υψηλή ποιότητα κατασκευής και ο υβριδικός χαρακτήρας και σε πιο νορμάλ διαστάσεις των 4.7 ιντσών το κατατάσσουν στην κορυφή σε android πρόταση.

Ελπίζω μέχρι 10-15 Γενάρη να είναι διαθέσιμο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, το έβαλα στο μάτι ως το επόμενο μου κινητό/tablet μιας και ψήνομαι να αποκτήσω μια ταμπλέτα, και ο συνδυασμός των δύο με δειλιάζει αφάνταστα, αφού είμαι και σε περίοδο αλλαγής κινητού. Περιμένω παρομοίως τους πρώτους αποκτήσαντες (όταν με το καλό το πάρουν) να εκφράσουν τις απόψεις τους για να πάρω την τελική απόφαση.
Link to comment
Share on other sites

Σάντουιτς αλλά δεν πρόλαβα να τα δω! Αμέσως αναβαθμιστηκε σε jb.
prodlouc (Qtec, prophet, touch pro, touch pro2, cruise, acer :(, N97 , HD, HD mini, incredible, sensation, s2 Padfone 2!!)
Link to comment
Share on other sites

Σάντουιτς αλλά δεν πρόλαβα να τα δω! Αμέσως αναβαθμιστηκε σε jb.

 

Πολύ ωραία τότε,άρα παίζει όταν παραλάβω να φοράει ήδη την 4.1.1.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, το έβαλα στο μάτι ως το επόμενο μου κινητό/tablet μιας και ψήνομαι να αποκτήσω μια ταμπλέτα, και ο συνδυασμός των δύο με δειλιάζει αφάνταστα, αφού είμαι και σε περίοδο αλλαγής κινητού. Περιμένω παρομοίως τους πρώτους αποκτήσαντες (όταν με το καλό το πάρουν) να εκφράσουν τις απόψεις τους για να πάρω την τελική απόφαση.

 

Αναρωτιέμαι αν το φέρουν Ελλάδα πριν να ανακοινώσουν το 3...

Αραγε πουλάνε τα Padfone γενικά?και το 1 και το 2?εκτος Ελλάδας.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω σε περίπτωση που δέχεσαι κλήσεις στο κινητό αλλά είναι ενσωματωμένο στο σώμα του tablet μπορείς να απαντήσεις με Bt hands free ?

Επίσης συνδεδεμένο πάλι στο tablet διατηρεί τις λειτουργίες του ως τηλέφωνο και στα μηνύματα και στα mail/ειδοποιήσεις?

Διοτι ειναι πολυ βασικος παραγοντας.

Και όπως είδα χθες είναι άμεσα διαθέσιμο στο μαύρο χρωμα στο amazon.de 32αρα έκδοση.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά σε όλα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά σε όλα

 

Εφόσον ισχύει άρα μία χαρά τότε.

Η οθόνη του tablet είναι εξίσου πολύ καλή όπως είμαι σίγουρος για το κινητό από άποψη ευκρίνεια,ζωντάνια και αντίθεση χρωματων,είναι δηλαδή το ίδιο ποιοτική όπως τού κινητού?

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ics αλλά με το ξεκίνημα έγινε jb.
prodlouc (Qtec, prophet, touch pro, touch pro2, cruise, acer :(, N97 , HD, HD mini, incredible, sensation, s2 Padfone 2!!)
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ισχύει άρα μία χαρά τότε.

Η οθόνη του tablet είναι εξίσου πολύ καλή όπως είμαι σίγουρος για το κινητό από άποψη ευκρίνεια,ζωντάνια και αντίθεση χρωματων,είναι δηλαδή το ίδιο ποιοτική όπως τού κινητού?

 

Εγώ όπως βλέπω απο τα χαρακτηριστικά, η ανάλυση της οθόνης του station dock είναι η ίδια όπως στο padfone 1 (1280χ800 πιξελς) όπως και το μέγεθος (10.1 ίνζες). Πιθανόν να πρόκειται για την ίδια οθόνη. Περιμένω γνώμες απο όσους έχουν δει και τα 2 ή ξέρουν περισσότερα.

 

Απο όσα έχω διαβάσει όμως στον ξένο τύπο, η οθόνη του station dock είναι ελαφρώς χειρότερη απο του κινητού. Δηλαδή τα χρώματα έχουν κάποια μικρή διαφορά. Χωρίς αυτό βέβαια να είναι απαραίτητα αρνητικό, η διαφορά όμως (έστω και μικρή) υπάρχει. Δεν έχω βέβαια προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Την οθονη του station για το πρωτο padfone θα την χαρακτηριζα "τυπικη LCD", παρομοιας ποιοτητας με αυτες που φορανε οι περισσοτεροι φορητοι (δεν εχω εικονα απο αλλα tablets). Αρκετη ανομοιομορφια και light bleeding οταν προβαλλεις μαυρη οθονη και καπως υποκορεσμενα χρωματα γενικοτερα. Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως βλέπω απο τα χαρακτηριστικά, η ανάλυση της οθόνης του station dock είναι η ίδια όπως στο padfone 1 (1280χ800 πιξελς) όπως και το μέγεθος (10.1 ίνζες). Πιθανόν να πρόκειται για την ίδια οθόνη. Περιμένω γνώμες απο όσους έχουν δει και τα 2 ή ξέρουν περισσότερα.

 

Απο όσα έχω διαβάσει όμως στον ξένο τύπο, η οθόνη του station dock είναι ελαφρώς χειρότερη απο του κινητού. Δηλαδή τα χρώματα έχουν κάποια μικρή διαφορά. Χωρίς αυτό βέβαια να είναι απαραίτητα αρνητικό, η διαφορά όμως (έστω και μικρή) υπάρχει. Δεν έχω βέβαια προσωπική άποψη.

 

Την οθονη του station για το πρωτο padfone θα την χαρακτηριζα "τυπικη LCD", παρομοιας ποιοτητας με αυτες που φορανε οι περισσοτεροι φορητοι (δεν εχω εικονα απο αλλα tablets). Αρκετη ανομοιομορφια και light bleeding οταν προβαλλεις μαυρη οθονη και καπως υποκορεσμενα χρωματα γενικοτερα.

Αυτο ειναι που με προβληματιζει,διοτι σε ενα συντομο preview του gsmarena ελεγε και για παρουσια reflection επισης.

Αυτα ειναι τα κακα με τις glossy επιφανειες και οχι mat που τουλαχιστον περιοριζεται οταν υπαρχει υψηλη αντιθεση/φωτεινοτητα του panel.

Εσυ που εχεις το 1 πως ειναι το σερφαρισμα σε εξωτερικους χωρους,στη μεγιστη φωτεινοτητα εχει καλη ευκρινεια η' οχι.

Πες οτι καθεσαι στη βερεντα του σπιτιου σου με ηλιοφανεια και θες να σερφαρεις,το κανεις ανετα η' μονο για μεσα αυστηρα.

Και αυτο διοτι με το Transformer Book μαλλον δεν θα γινεται εξισου ανετα,αλλα με το Vivo Tab που εχει υψηλη φωτεινοτητα θα με καλυπτει στο τομεα αυτο και δεν θα ηθελα να εχω 2 tablet με αυτο το μειονεκτημα παραλληλα για αυτο και ρωταω.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι η επιφανεια εχει glossy επιστρωση. Αυτο δινει λιγο περισσοτερη ζωντανια στην εικονα, αλλα αναποφευκτα δημιουργει αντανακλασεις. Στις ματ επιστρωσεις δεν υπαρχει αυτο το προβλημα, αλλα αυτες σε φωτεινο περιβαλλον τεινουν να "ξεθωριαζουν".

 

Σε συνθηκες που αναφερεις δεν το εχω τσεκαρει ωστε να εχω αποψη. Ως επι το πλειστον το χρησιμοποιω τα απογευματα για "καναπεδατο" χαζολογημα εντος σπιτιου.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω.

 

Edit:Τρωει ακυρο απο εμενα το Padfone 2 και βασικος λογος το tablet που σε σχεση με το κινητο εχει αρκετη διαφορα σε σχεση με ποιοτητα κατσκευης και κυριως η οθονη του και το συγκεκριμενο panel πασχει απο reflection και κακη ευκρινεια σε εξωτερικους χωρους.

Και ακυρωσα την παραγγελια μου.

Διαβασα 2 review και τα 2 κανουν αναφορες για την κακη ποιοτητα του panel του tablet και εγω θελω οσο το δυνατον υψηλοτερη ευκρινεια να εχει.

http://www.notebookcheck.net/Review-Asus-PadFone-2-Smartphone.86147.0.html

http://www.gsmarena.com/asus_padfone_2_event-review-832.php

Οταν δινω 800+ φραγκα εχω την απαιτηση το μεγιστο απο μια συκευη.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ένα review είδα οτι υπάρχει ένδειξη "do not remove" τη μπαταρία. Ισχύει οτι δε βγαίνει;

 

εδιτ...η ταμπλέτα φορτίζει το κινητό ή το αντίστροφο συμβαίνει;

Edited by apatris
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα review είδα οτι υπάρχει ένδειξη "do not remove" τη μπαταρία. Ισχύει οτι δε βγαίνει;

 

εδιτ...η ταμπλέτα φορτίζει το κινητό ή το αντίστροφο συμβαίνει;

 

Το tablet φορτιζει το κινητο οχι το αντιθετο.

Για το αλλο δεν ξερω,εχω την εντυπωσει αν μιλας για την μπαταρια του κινητου οτι δεν βγαινει,αν δεν κανω λαθος βεβαια.

Οπως στα λεω ειναι

http://asia.cnet.com/product/asus-padfone-2-46728363.htm

http://www.hardwarezone.com.sg/feature-hands-asus-padfone-2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το tablet φορτιζει το κινητο οχι το αντιθετο.

Για το αλλο δεν ξερω,εχω την εντυπωσει αν μιλας για την μπαταρια του κινητου οτι δεν βγαινει,αν δεν κανω λαθος βεβαια.

Οπως στα λεω ειναι

http://asia.cnet.com/product/asus-padfone-2-46728363.htm

http://www.hardwarezone.com.sg/feature-hands-asus-padfone-2

 

Κρίμα για την μπαταρία αν και νομίζω οτι αφού είναι προσβάσιμη όλο και κάποιο tweak θα υπάρχει.

 

Το παράξενο είναι οτι στο amazon το μάυρο, επειδή μάλλον το χουν σε στοκ, το χουν 68 ευρώ περισσότερα απο το λευκό (και ο προτεινόμενος πωλητής στέλνει μόνο Γερμανία). Προτίμησα το μαύρο (σε αυτό το κινητό νομίζω ταιριάζει πιο πολύ) αλλά το αγόρασα απο Φιλανδία στα 840 (40 τα μεταφορικά...). Το station ίσως πάει για πώληση κατευθείαν αν και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τα 200 ευρώ που θα το βάλω ο κόπος και να το κρατήσω για κανένα ταξίδι (το ινφινιτι το πούλησα γιατί δε το έβρισκα χρήσιμο).

 

Πάντως αν κατάλαβα καλά απο το λίγο που το έψαξα, το να το πάρεις απο Ταιβάν θα βγει περίπου στα ίδια χρήματα λόγω τελωνείου.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για την μπαταρία αν και νομίζω οτι αφού είναι προσβάσιμη όλο και κάποιο tweak θα υπάρχει.

 

Το παράξενο είναι οτι στο amazon το μάυρο, επειδή μάλλον το χουν σε στοκ, το χουν 68 ευρώ περισσότερα απο το λευκό (και ο προτεινόμενος πωλητής στέλνει μόνο Γερμανία). Προτίμησα το μαύρο (σε αυτό το κινητό νομίζω ταιριάζει πιο πολύ) αλλά το αγόρασα απο Φιλανδία στα 840 (40 τα μεταφορικά...). Το station ίσως πάει για πώληση κατευθείαν αν και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τα 200 ευρώ που θα το βάλω ο κόπος και να το κρατήσω για κανένα ταξίδι (το ινφινιτι το πούλησα γιατί δε το έβρισκα χρήσιμο).

 

Πάντως αν κατάλαβα καλά απο το λίγο που το έψαξα, το να το πάρεις απο Ταιβάν θα βγει περίπου στα ίδια χρήματα λόγω τελωνείου.

Απο το ιταλικο amazon το εχει πιο φθηνα και αμεσα διαθεσιμο.

http://www.amazon.it/Asus-PadFone-Smartphone-Padfone-Docking/dp/B009Y3MACA/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1358104149&sr=8-2

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Padfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...