Jump to content

Jiayu G3


karafu
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ιδιο ειναι , αλλα μην κανεις την βλακεια που εκανα εγω ( screen protector σε gorilla glass ? )

 

Ναι, και αυτα παθαινουν γρατζουνιες. Ειναι πιο ανθεκτικα αλλα οχι αλωβητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 870
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, και αυτα παθαινουν γρατζουνιες. Ειναι πιο ανθεκτικα αλλα οχι αλωβητα.

 

στο Gorila δεν "κολλαει" ενα απλο protector !! ειναι η υφη του τετοια που δεν πιανει δακτυλιες, δεν κολλάνε τα POST-IT κίτρινα χαρτακια και γενικα δειχνει παντα καθαρο.

 

Ασε που δεν νομίζω οτι θα βρεις protector για Gorila (ποσο μαλλον για το συγκεκριμενο) το πιθανοτερο ειναι το Κινεζομαγαζο να σου πουλήσει οτι να 'ναι, για να σου τα παρει, χωρίς να ειναι το σωστό protector για το G3 ή G3S (ειναι πανομοιότυπα τα δυο)

 

εγω το εχω κοντα 6 μηνες και δεν εχει ουτε ιχνος γρατζουνιας

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

στο Gorila δεν "κολλαει" ενα απλο protector !! ειναι η υφη του τετοια που δεν πιανει δακτυλιες, δεν κολλάνε τα POST-IT κίτρινα χαρτακια και γενικα δειχνει παντα καθαρο.

 

Ασε που δεν νομίζω οτι θα βρεις protector για Gorila (ποσο μαλλον για το συγκεκριμενο) το πιθανοτερο ειναι το Κινεζομαγαζο να σου πουλήσει οτι να 'ναι, για να σου τα παρει, χωρίς να ειναι το σωστό protector για το G3 ή G3S (ειναι πανομοιότυπα τα δυο)

 

εγω το εχω κοντα 6 μηνες και δεν εχει ουτε ιχνος γρατζουνιας

 

Aπο το ιδιο το site το πηρα.

 

Δεν ξερω τι εχεις κανει εσυ, εγω μια χαρα εχω δει 2-3 Galaxy S3 με γρατζουνιες.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς μπορείτε να το δουλέψετε εν κινήση στο αυτοκίνητο...;

2 φορές που το δοκίμασα λειτουργούσε κανονικά αλλά είχε κλειδώσει πριν ξεκινήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχετε πρόβλημα με το GPS, δοκιμάστε αυτή τη ROM.

Είναι βασισμένη στην Official Beta και είναι πολύ γρήγορη (η lite).

Τώρα το GPS κλειδώνει σε 10".

Link to comment
Share on other sites

Αν εχετε πρόβλημα με το GPS, δοκιμάστε αυτή τη ROM.

Είναι βασισμένη στην Official Beta και είναι πολύ γρήγορη (η lite).

Τώρα το GPS κλειδώνει σε 10".

 

το gpsdata που έχει η ROM κλειδώνει σε 10, αλλά το google maps σε πόσο χρόνο κλειδώνει?

 

έχω και εγώ την ίδια ROM αλλά τα maps κλειδώνουν αργά.

 

επίσης έβαλα το google keyboard γιατί παρ' ότι το keyboard του xperia είναι πολύ καλό, το βρήκα λίγο laggy

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

Αν εχετε πρόβλημα με το GPS, δοκιμάστε αυτή τη ROM.

Είναι βασισμένη στην Official Beta και είναι πολύ γρήγορη (η lite).

Τώρα το GPS κλειδώνει σε 10".

@beni

Έχει ενδιαφέρων η rom που προτείνεις, και σκέφτομαι να τη δοκιμάσω γιατί πράγματι το κινητό έχει θέμα με το GPS.

Θέλω να σε ρωτήσω:

i. αν η lite έκδοση έχει το google play,

ii. αν μετά το πέρασμα της rom θα εξακολουθεί να είναι rooταρισμένο (τώρα το έχω με root)

iii. και αν με τη custom rom παρατήρησες κάνα μειονέκτημα

Link to comment
Share on other sites

@beni

Έχει ενδιαφέρων η rom που προτείνεις, και σκέφτομαι να τη δοκιμάσω γιατί πράγματι το κινητό έχει θέμα με το GPS.

Θέλω να σε ρωτήσω:

i. αν η lite έκδοση έχει το google play,

ii. αν μετά το πέρασμα της rom θα εξακολουθεί να είναι rooταρισμένο (τώρα το έχω με root)

iii. και αν με τη custom rom παρατήρησες κάνα μειονέκτημα

 

ι. εχει

ιι. η rom είναι rooted

ιιι. μέχρι στιγμής οχι (μόνο το scenes δεν δουλεύει στο settings->display, αλλά νομίζω κανείς δεν το χρησιμοποιεί)

Πολύ καλός και γρήγορος ο Xperia Launcher σε σύγκριση με τον μαμίσιο.

Link to comment
Share on other sites

ι. εχει

ιι. η rom είναι rooted

ιιι. μέχρι στιγμής οχι (μόνο το scenes δεν δουλεύει στο settings->display, αλλά νομίζω κανείς δεν το χρησιμοποιεί)

Πολύ καλός και γρήγορος ο Xperia Launcher σε σύγκριση με τον μαμίσιο.

 

Ευχαριστώ πολύ. Θα τη δοκιμάσω στο κινητό της φίλης μου (αυτή έχει το Jiayu G3), ελπίζω να τα καταφέρω, ποιός την ακούει αλλιώς...

Χρησιμοποιώ το Nova launcher, εκτός από τη Samsung p5110 ταμπλέτα μου όπου άφησα το μαμίσιο launcher.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Εχω ενα G3 εδω και 4 μηνες και ειμαι απόλυτα ικανοποιημενος απο την χρηση του και τις λειτουργιες του,Την τεελυταια εβδομαδα μου εχει ενα προβληματακι που δεν γνωρίζω αν ειναι λόγω κινητου ή λογισμικου.Φαντάζομαι οτι ειναι λογισμικου.το προβλημα ειναι το εξης.Οταν αγγίζω το κινητο για να παω πχ στα μηνυματα,στον browser κτλ μου βγαινει για ελαχιστο χρονικο διαστημα ενα κοκκινο πλαισιο.Θα μπορουσε κανεις να μου πει σε τι οφείλεται και αν του εχει τυχει σε κανεναν κατι παρομοιο σε αυτο το κινητο ή οποιοδήποτε android κινητο.Σας ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους , επειδή διάβαζα και διάβαζα και κάπου χάθηκα.

ποια είναι τελικά η καλύτερη rom , και που βρίσκεται ο οδηγός για να κάνω ρουτάρισμα βήμα βήμα

 

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους , επειδή διάβαζα και διάβαζα και κάπου χάθηκα.

ποια είναι τελικά η καλύτερη rom , και που βρίσκεται ο οδηγός για να κάνω ρουτάρισμα βήμα βήμα

 

ευχαριστω :)

 

όλα σχετικά είναι.

Εγώ έχω το G3N και για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν υπάρχει official beta 4.1.2.

Υπάρχουν ROMs όμως βασισμένα στη 4.1.2 και ένα patch για να μετατρέπεις όλα τα ROMs βασισμένα στην παραπάνω beta και να λειτουργούν στο G3N.

http://www.needrom.com έχει ότι χρειαστείς.

Προσωπικά έχω δοκιμάσει δύο ROMs 4.1.2. Την Evolution by Jolufa, και τη ROM από τον envirus.

Το μόνο πλεονέκτημα που βλέπω στις 4.1.2 είναι το notification panel που έχει πιο πολλές πληροφορίες. Κατά τα άλλα και ίσως είναι προσωπική άποψη, βρίσκω την 4.1.2 ελάχιστα πιο αργή και responsive από την 4.0.4. π.χ στο ξεκλείδωμα, όταν ανοίγεις τα contacts, όταν ανοίγεις το phone log κλπ.

Το πλεονέκτημα είναι ότι δουλεύει το google now στην 4.1.2 αν το χρησιμοποιείς. Προσωπικά σκέφτομαι να γυρίσω πίσω στην 4.0.4.

 

Ένα πρόβλημα που έχω με τις 4.1.2 είναι στο skype το οποίο δουλεύει στην αρχή και μετά από λίγο δε κάνει sign in με τίποτα. Βρήκα μια παλίοτερη version του skype από εδώ και από τότε έχω λύσει αυτό το πρόβλημα.

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα προβλημα μ' αυτό το κινητο μήπως εχει συμβεί και σε αλλον για να μου προτείνει λυσεις. Το κινητό εχει παντα σημα αλλα οταν μιλαω με την μια σιμ απο τις δυο μονο ακουω και δεν μεακουνε. Η σιμ νομιζω ειναι του 3g η απο κατω οταν περνεις τηλ. Μηπως πρεπει να κανω καμια ρυθμησει? Το μονο προβλημα που εχει βγαλει εδω και 6 μηνες.
Link to comment
Share on other sites

@ stam555

διαβασε μερικες σελιδες πιο πισω, καποιος αλλος ανεφερε ακριβως το ιδιο προβλημα με το δικο σου

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

τα εχω διαβασει όλα αλλά εκεί που μάλλον λες, λενε για data. Δηλαδή δεν μπορώ να μιλάω απο την δευτερη σιμ? είναι μόνο για data? απο ότι καταλάβα από αυτα που λενε.

 

 

Το εψαξα καλυτερα και προσεξα για να μιλας απο την σιμ που ειναι στο 3g πρεπει να πιανει 3g αλλιως δεν γινετε να μιλησεις. Εδω που είμαι δεν πιανει σχεδον ποτε την εβαψα. Μήπως γίνετε να κανουμε καμια πατεντα να πιανουν και οι δυο 2g? αλλα νομίζω καμια ελπίδα πφφφ.

Edited by stam555
Link to comment
Share on other sites

τα εχω διαβασει όλα αλλά εκεί που μάλλον λες, λενε για data. Δηλαδή δεν μπορώ να μιλάω απο την δευτερη σιμ? είναι μόνο για data? απο ότι καταλάβα από αυτα που λενε.

 

 

Το εψαξα καλυτερα και προσεξα για να μιλας απο την σιμ που ειναι στο 3g πρεπει να πιανει 3g αλλιως δεν γινετε να μιλησεις. Εδω που είμαι δεν πιανει σχεδον ποτε την εβαψα. Μήπως γίνετε να κανουμε καμια πατεντα να πιανουν και οι δυο 2g? αλλα νομίζω καμια ελπίδα πφφφ.

 

ίσως είναι πρόβλημα με το κινητό σου. Κανονικά μιλάς και από τις δύο χωρίς πρόβλημα

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι εύκολο οι χρήστες του G3/G3N που έχουν λύσει το πρόβλημα με το gps να μας πούνε ποιο gps.conf χρησιμοποιούν?

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και χανω την εμπιστοσύνη μου στα κινεζικα. g3n με Jolufa_JIAYU_G3_JB_Evolution_1.2_Lite_13-MAY-13. Δουλευε μια χαρα . Τωρα τελευταια εχω ενα περιεργο προβλημα.

Όταν βάζω το κινητό στο αυτί μου να μιλήσω κλείνει η οθόνη όπως είναι φυσικό για να κλειδώσει η οθόνη απο πατήματα. Το θέμα είναι πως όταν απομακρύνω το αυτί μου η οθόνη δεν ανάβει και δε μπορω να τερματίσω την κλήση.

Ελπίζω να είναι θέμα σοφτ και οχι συσκευής. Θα δοκιμάσω κάποια άλλη ρομ και επανέρχομαι για νεώτερα. Έχω αλλάξει ήδη μια συσκευή γιατι είχα πρόβλημα με το jack απο το handsfree

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και χανω την εμπιστοσύνη μου στα κινεζικα. g3n με Jolufa_JIAYU_G3_JB_Evolution_1.2_Lite_13-MAY-13. Δουλευε μια χαρα . Τωρα τελευταια εχω ενα περιεργο προβλημα.

Όταν βάζω το κινητό στο αυτί μου να μιλήσω κλείνει η οθόνη όπως είναι φυσικό για να κλειδώσει η οθόνη απο πατήματα. Το θέμα είναι πως όταν απομακρύνω το αυτί μου η οθόνη δεν ανάβει και δε μπορω να τερματίσω την κλήση.

Ελπίζω να είναι θέμα σοφτ και οχι συσκευής. Θα δοκιμάσω κάποια άλλη ρομ και επανέρχομαι για νεώτερα. Έχω αλλάξει ήδη μια συσκευή γιατι είχα πρόβλημα με το jack απο το handsfree

 

είχα και εγώ αυτή τη ROM όπως και αυτή του envirus που από ότι φαίνεται είναι και οι δύο αρκετά δημοφιλής, αλλά δεν είχα το πιο πάνω πρόβλημα που περιγράφεις.

Όμως άλλαξα πίσω στην stock 4.0.4 γιατί τη βρίσκω πιο γρήγορη από την 4.1.2 και επίσης το GPS δουλεύει πολύ καλύτερα.

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και χανω την εμπιστοσύνη μου στα κινεζικα. g3n με Jolufa_JIAYU_G3_JB_Evolution_1.2_Lite_13-MAY-13. Δουλευε μια χαρα . Τωρα τελευταια εχω ενα περιεργο προβλημα.

Όταν βάζω το κινητό στο αυτί μου να μιλήσω κλείνει η οθόνη όπως είναι φυσικό για να κλειδώσει η οθόνη απο πατήματα. Το θέμα είναι πως όταν απομακρύνω το αυτί μου η οθόνη δεν ανάβει και δε μπορω να τερματίσω την κλήση.

Ελπίζω να είναι θέμα σοφτ και οχι συσκευής. Θα δοκιμάσω κάποια άλλη ρομ και επανέρχομαι για νεώτερα. Έχω αλλάξει ήδη μια συσκευή γιατι είχα πρόβλημα με το jack απο το handsfree

Δες μήπως έχουν μπει σκόνες στον proximity sensor.

Tο έχω πάθει και εγώ στο τηλέφωνο μου , δεν έχω το G3 , αλλά είναι πολύ πιθανόν να είναι αυτό.

Έβγαλα το γυαλάκι μπροστά από τον αισθητήρα , το καθάρισα από τις σκόνες και το ξανακόλησα.

Τώρα είναι Ο.Κ.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως έχουν μπει σκόνες στον proximity sensor.

Tο έχω πάθει και εγώ στο τηλέφωνο μου , δεν έχω το G3 , αλλά είναι πολύ πιθανόν να είναι αυτό.

Έβγαλα το γυαλάκι μπροστά από τον αισθητήρα , το καθάρισα από τις σκόνες και το ξανακόλησα.

Τώρα είναι Ο.Κ.

 

Διορθώθηκε.. Πιθανόν από βρωμιές να είχε δημιουργηθεί το πρόβλημα. Ετρεξα και το calibration απο Mobile uncle tools. Δεν ξέρω αν έπαιξε και αυτο ρόλο πάντως δεν ήταν hardware το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον stock dialer του G3N:

1. Το μεσαίο tab του dialer που έχει τα call logs έχει φοβερό lag. Το τρίτο tab, δηλαδή τα contacts δε έχει καθόλου lag, όπως και το πρώτο tab που έχει τα logs και το num dialer.

2. Πολλές φορές το dialer κάνει αρκετά δευτερόλεπτα να ανοίξει.

 

Η ROM που έχω είναι η τελευταία stock για το G3N, 20130223-071508.

 

Έχει μήπως κανένας παρατηρήσει κάτι παρόμοιο στο δικό του G3?

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω παραγγειλει και εγω το τηλεφωνο απο το minideal την Δευτερα 29 ιουλιου και ακομα δεν εχω καμια απαντηση ειναι κατι φυσιολογικο? η μηπως πρεπει να ανησυχω? βεβαιβως τα λευτα τα εχουν παρει απο την prepaid καρτα πως μπορω να δω πως παει η παραγγελια μου?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...