Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 8 Series


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοιξα θεμα για το πρόβλημα με την ελληνικο πληκτρολογιο που δεν μπορεις να προσθεσεις καμια λεξη στο ελληνικο λεξικο που δεν βγαζει πλεον το συμβολο + πριν την λεξη όπως κανει στα αγγλικα και εκανε τοσο καιρο και με τα ελληνικα οσο είμασταν ακομα στα WP8 το πρόβλημα εμφανηστικε με τα 8.1 και θελω να βοηθήσετε με τις εμπειριες μονο δικε σας και να γραψετε και εσεις στο θεμα που ανοιξα και ακολουθοντας το δικο μου ποστ να γραψετε με τον ιδιο τροπο πια εκδοση εχετε και πιο κινητο

 

http://answers.microsoft.com/en-us/winphone/forum/wpdp-wppersonal/problem-with-both-windows-phone-81-and-on-greek/87e8f224-1aac-44a7-8387-2d29c22b27bc

 

Δεν ξέρω αν έχει ξαναγραφτεί, αλλά για να προσθέσεις μια ελληνική λέξη μπορεις να την γράψεις και να πατησεις να γυρισει στο αγγλικο πληκτρολόγιο και τοτε σου εμφανιζει να την προσθεσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι το κάνει, αλλα τις προσθέτει στο αγγλικό λεξικό σου. Αν ξαναγυρίσεις σε ελληνικά δεν σου προτείνει τη λέξη. Δοκίμασε με μια μη υπάρχουσα λέξη και θα το διαπιστώσεις.

Δώρον άδωρον με λίγα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ξαναγραφτεί, αλλά για να προσθέσεις μια ελληνική λέξη μπορεις να την γράψεις και να πατησεις να γυρισει στο αγγλικο πληκτρολόγιο και τοτε σου εμφανιζει να την προσθεσεις

 

Ναι αλλά θα την προσθέσει στο αγγλικό πληκτρολόγιο, όχι στο ελληνικό.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κάνει, αλλα τις προσθέτει στο αγγλικό λεξικό σου. Αν ξαναγυρίσεις σε ελληνικά δεν σου προτείνει τη λέξη. Δοκίμασε με μια μη υπάρχουσα λέξη και θα το διαπιστώσεις.

Δώρον άδωρον με λίγα λόγια.

 

Ναι όντως. Απλα προχθες μου το εμφάνισε το "+" αλλα δεν το εψαξα παραπανω :)

Link to comment
Share on other sites

Πως να κάνει πωλήσεις όταν πας σε κατάστημα και σου λένε μόνο android και ios?

 

Πως να κάνει πωλήσεις χωρίς επιθετική πολιτική πωλήσεων?

Επίσης χωρίς προώθηση? Προσωπικά δεν έχω δει διαφήμιση για wp8 ποτε!

 

Και να πω και την μαύρη αλήθεια, νομίζω ότι αν δεν έκανε τις προσφορες η voda, τουλάχιστον στην Ελλάδα, πολύ λιγότεροι θα κρατούσαμε wp8 κινητό.

 

Όσον αφορά τις αναβαθμίσεις και τα upgrades...

Μάλλον έχω διαφορετική άποψη από τους περισσοτερους προλαλήσαντες.

Δεν θα με ενοχλούσε (έχοντας αγοράσει wp8) να παραμείνω εκεί, αλλα με βελτιώσεις στο λειτουργικό και επίλυση των οποιων θεμάτων έχει. Π.χ. Δεν γίνεται ρε ms να συζητάμε για τα 9 πλέον και το glance backround να είναι ακόμη beta!!!

Και πήραμε τα 8.1 που έχουν θέματα. E πέστε με τα μούτρα και λύστε τα και ας μη πάρω ποτε τα 9.

Κλείστε τον κύκλο μιας έκδυσης και μετά στην επομενη.

Αφού τα συγκεκριμένα κινητά φτιάχτηκαν για 8, 8.* (και όχι όλα απ' όσο καταλαβαίνω). Τελειοποιείστε τα 8 να γλυκαθούμε και μετά βλέπουμε αν θελήσουμε τα επόμενα.

Βολευόμαστε με τις κάποιες ελλείψεις (πολύ μου τη σπάει που πρέπει να έχω χωριστή εφαρμογή για δεδομένα και music on/off, η έλλειψη swipe στα ελληνικά, η η προσθήκη νέων λέξεων)... Μα αυτά περιμένω να μου λύσεις και όχι τα 9, όπου αλλα θα μου προκύψουν.

Άσε με δηλαδή, μετά από 2-3 ξέρω γω μήνες να έχω ένα κινητό όπως το θέλω λύσε μου ότι θέμα προκύψει, ώστε να γλυκαθώ και να σκεφτώ στην αλλαγή κινητού να πάω στα wp9 η 10 η 100.

Γενικότερο είναι αυτό το θέμα μου. Κάνει κάποια εφαρμογή update και λέω θα είναι καλύτερο από πριν η να μην το κατεβάσω?

 

Αφήστε με στα 8.1, αλλα στα απροβλημάτιστα 8.1. Και όταν όντως γίνει αυτό προτείνετε μου να δοκιμάσω τα 9.

 

+1 σε όσα είπες. Ειδικά για τα updates των εφαρμογών έλεος. Πραγματικά υπάρχουν μερικές που μετά το update τις διέγραψα γιατί έγιναν άχρηστες. Πλέον έχω τρελό θέμα με τι Skype. Πέρασε από το τέλειο, στο τρώω μπαταρία αβέρτα και τώρα στο δεν τρώω μπαταρία, αλλά κολλήματα!

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

+1 σε όσα είπες. Ειδικά για τα updates των εφαρμογών έλεος. Πραγματικά υπάρχουν μερικές που μετά το update τις διέγραψα γιατί έγιναν άχρηστες. Πλέον έχω τρελό θέμα με τι Skype. Πέρασε από το τέλειο, στο τρώω μπαταρία αβέρτα και τώρα στο δεν τρώω μπαταρία, αλλά κολλήματα!

 

Όλα έχουν περάσει τις φάσεις τους... Βλέπε viber, whatsup...

 

Τις τελευταίες μέρες το skype κάνει τσαλίμια και στη desktop εκδοση..

Edited by Jamesc
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Μετά από εγκαταστάσεις και απεγκαταστασεις πολλών εφαρμογών και παιχνιδιών μου γεννήθηκε η εξής απορία :

 

Χρειαζόμαστε κάποια εφαρμογή (όπως στους υπολογιστές μας) που να "καθαρίζει" τα "σκουπίδια" που αφήνουν οι απεγκαταστασεις στο κινητό μας;

Link to comment
Share on other sites

Μα, έτσι κι αλλιώς δεν έχουμε κάτι παρόμοιο, με την επιλογή delete, στα temporary files και με την επιλογή clear, στο lumia storage check;
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μετά από εγκαταστάσεις και απεγκαταστασεις πολλών εφαρμογών και παιχνιδιών μου γεννήθηκε η εξής απορία :

 

Χρειαζόμαστε κάποια εφαρμογή (όπως στους υπολογιστές μας) που να "καθαρίζει" τα "σκουπίδια" που αφήνουν οι απεγκαταστασεις στο κινητό μας;

Αν εννοείς κάτι σαν το Ccleaner, που καθαρίζει τα πάντα στο PC, δεν έχω κάτι υπόψη. Αν εννοείς απλή διαγραφή προσωρινών αρχείων, είναι αυτό που είπε ο mr_47, δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μετά από εγκαταστάσεις και απεγκαταστασεις πολλών εφαρμογών και παιχνιδιών μου γεννήθηκε η εξής απορία :

 

Χρειαζόμαστε κάποια εφαρμογή (όπως στους υπολογιστές μας) που να "καθαρίζει" τα "σκουπίδια" που αφήνουν οι απεγκαταστασεις στο κινητό μας;

 

Μάλλον μιλάμε για διαφορετικές διαδικασίες. Ίσως τα μόνα κατάλοιπα να είναι αυτά που σβήνονται μόνα τους μετά από λίγο καιρό, ή χειροκίνητα μέσω διαγραφής προσωρινών αρχείων. Εμένα μου είχε κάνει εντύπωση γενικά το πόσο γρήγορα και απλά διαγράφεται μια εφαρμογή, όσο μεγάλη κι αν είναι. Ένα άγγιγμα και πάει. Δε σου δείχνει τίποτα άλλο..

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχω ενα Lumia 930. Σημερα το πρωι προσπαθωντας να μπω σε οποιαδηποτε σελιδα μεσω IE γινουμουν redirect σε μια σελιδα στην Ασια οπου εγραφε στα Ελληνικα οτι η συσκευη εχιε μπλοκαριστει γιατι ειναι υποπτη για διαχειριση πορνογραφικου υλικου και κατι τετοια....:wacko:

Εσβησα ολο το ιστορικο αλλα τιποτα. Εφαρμογες και παιχνιδια εχω περασει μονο απο το store.

Εχει ξαναανφερθει παρομοιο περιστατικο με WP;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχω ενα Lumia 930. Σημερα το πρωι προσπαθωντας να μπω σε οποιαδηποτε σελιδα μεσω IE γινουμουν redirect σε μια σελιδα στην Ασια οπου εγραφε στα Ελληνικα οτι η συσκευη εχιε μπλοκαριστει γιατι ειναι υποπτη για διαχειριση πορνογραφικου υλικου και κατι τετοια....:wacko:

Εσβησα ολο το ιστορικο αλλα τιποτα. Εφαρμογες και παιχνιδια εχω περασει μονο απο το store.

Εχει ξαναανφερθει παρομοιο περιστατικο με WP;

 

Σίγουρα δε μπήκες σε κανα υποπτο site :p

Όντως περίεργο. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω διαβάσει κάτι ανάλογο. Από άλλους browser δοκίμασες αν μπορείς να μπεις; Aν δεν έχεις κατέβασε πχ τον UC Browser.

Αν το κάνουν και οι άλλοι, τότε πήγαινε σε Nokia Care γιατί είναι όντως χοντρό το θέμα. Αν το κάνει μόνο ο IE, τότε κάνε διάφορα, όπως να σβήσεις τα πάντα από αυτόν cookies/ιστορικό κλπ, ρίξε ένα soft reset κλπ.. Και ο Θεός βοηθός!

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δε μπήκες σε κανα υποπτο site :p

Όντως περίεργο. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω διαβάσει κάτι ανάλογο. Από άλλους browser δοκίμασες αν μπορείς να μπεις; Aν δεν έχεις κατέβασε πχ τον UC Browser.

Αν το κάνουν και οι άλλοι, τότε πήγαινε σε Nokia Care γιατί είναι όντως χοντρό το θέμα. Αν το κάνει μόνο ο IE, τότε κάνε διάφορα, όπως να σβήσεις τα πάντα από αυτόν cookies/ιστορικό κλπ, ρίξε ένα soft reset κλπ.. Και ο Θεός βοηθός!

Η συσκευη ειναι με R&D SW (ειδικο SW για μετρησεις Radio κτλ) και γινεται χρηση κυριως σε αργαστηριακο περιβαλλον. Αλλα ακομα και αν καποιος εχει μπει σε καποιο site πορνο δικαιολογειται να τσιμπησει το λειτουργικο ιο ή οτι αλλο ειναι τελος παντων; Απογoητευτηκα...Νομιζα οτι τετοια γινονται μονο στο Android

 

Update: Εδω και καμια ωρα, εχωντας σβησει 2 φορες το ιστορικο, δεν εχω το θεμα....το παρακαλουθω και βλεπουμε

Edited by asikis
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη ειναι με R&D SW (ειδικο SW για μετρησεις Radio κτλ) και γινεται χρηση κυριως σε αργαστηριακο περιβαλλον. Αλλα ακομα και αν καποιος εχει μπει σε καποιο site πορνο δικαιολογειται να τσιμπησει το λειτουργικο ιο ή οτι αλλο ειναι τελος παντων; Απογoητευτηκα...Νομιζα οτι τετοια γινονται μονο στο Android

 

Update: Εδω και καμια ωρα, εχωντας σβησει 2 φορες το ιστορικο, δεν εχω το θεμα....το παρακαλουθω και βλεπουμε

 

Φίλε μου αστειεύτηκα εντελώς. :)

Επίσης, καμία σχέση. Και κάτι τέτοιο να είχε συμβεί, δεν υπάρχει περίπτωση να κολλούσες ιο. Προσωπικά μπαίνω σε ένα σαιτ με live streaming αγώνων, που στο πισι μου πετάει παράθυρα στοιχηματικών site, τα οποία κλείνει το antivirus λόγω ιών (trojan κλπ). Mε το κινητό που έχω μπει δεν μου τα έδειχνε και ούτε "κόλλησα" κάτι.

Αυτό που φαντάζομαι είναι το εξής: Όταν ανοίξεις τον ΙΕ και δεν έχεις κλείσει τις καρτέλες σου, φορτώνει με τη μια την τελευταία ανοιχτή. Επομένως μπορεί να είχες πέσει σε καμια περίεργη σελίδα που μόλις φόρτωνε έβγαζε αυτό το μήνυμα. Τώρα πως γίνεται να το εμφανίζει γράφοντας άλλη διεύθυνση δ ξέρω.

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αστειεύτηκα εντελώς. :)

Επίσης, καμία σχέση. Και κάτι τέτοιο να είχε συμβεί, δεν υπάρχει περίπτωση να κολλούσες ιο. Προσωπικά μπαίνω σε ένα σαιτ με live streaming αγώνων, που στο πισι μου πετάει παράθυρα στοιχηματικών site, τα οποία κλείνει το antivirus λόγω ιών (trojan κλπ). Mε το κινητό που έχω μπει δεν μου τα έδειχνε και ούτε "κόλλησα" κάτι.

Αυτό που φαντάζομαι είναι το εξής: Όταν ανοίξεις τον ΙΕ και δεν έχεις κλείσει τις καρτέλες σου, φορτώνει με τη μια την τελευταία ανοιχτή. Επομένως μπορεί να είχες πέσει σε καμια περίεργη σελίδα που μόλις φόρτωνε έβγαζε αυτό το μήνυμα. Τώρα πως γίνεται να το εμφανίζει γράφοντας άλλη διεύθυνση δ ξέρω.

 

Αν θυμαμαι καλα, προσπαθησε να ανοιξει την real.gr (mobile version) και ξεκινησε. Μετα οποια σελιδα και να προσπαθουσα να ανοιξω (gsmarena, wmpoweruser, wpcentral κτλ) με εκανε redirect στην ιδια σελιδα.

Παιζει να ηταν θεμα hack σε καποια σελιδα και μετα να κολλησε ο ΙΕ και να εκανε loop;

Link to comment
Share on other sites

Πως αλλάζω ήχο μηνύματος; Επιλέγω άλλον από τις ρυθμίσεις αλλά όταν λαμβάνω μηνύματα δεν ακούγεται ο καινούριος ήχος αλλά ο παλιός.
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με ένα πάτημα του search να ανοίγει η αρχική σελίδα του Bing και με παρατεταμένο πάτημα να ανοίγει η Cortana;
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με ένα πάτημα του search να ανοίγει η αρχική σελίδα του Bing και με παρατεταμένο πάτημα να ανοίγει η Cortana;

 

Απ' όσο ξέρω, όχι. Μόνο αν ανοιγοκλείνεις το location, απ' το notification center.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος προβολής της οθόνης σε τηλεόραση;

Στο Symbian υπήρχε δυνατότητα σύνδεσης καλωδίου HDMI ή εναλλακτικά με ασύρματη σύνδεση... Εδώ HDMI δεν υπάρχει, αλλά νομίζω πως μπορεί να γίνει με ασύρματη σύνδεση.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γίνεται να βλέπει το chromecast; σε μένα πάντως δεν γίνεται. Μήπως υπάρχει εφαρμογή για αυτό;

 

Edit: είναι δυνατόν να μην υπάρχει ρύθμιση της ώρας, αυτόματα από το δίκτυο;;;

Έχω ένα 635

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα, προσπαθησε να ανοιξει την real.gr (mobile version) και ξεκινησε. Μετα οποια σελιδα και να προσπαθουσα να ανοιξω (gsmarena, wmpoweruser, wpcentral κτλ) με εκανε redirect στην ιδια σελιδα.

 

 

Παιζει να ηταν θεμα hack σε καποια σελιδα και μετα να κολλησε ο ΙΕ και να εκανε loop;

 

 

 

Δε κόλλησε τίποτα ο Explorer..

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...