Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με το ΑΡΤ θα ήταν ενδιαφέρον να παρατηρήσουμε την συμπεριφορά του σε βάθος χρόνου.

 

Ανεβάζει τα cached data δεσμεύοντας όλο κ παραπάνω χρόνο;

Καλύτερα μπαταρία όντως;

 

 

Απότι κατάλαβα γενικά απο το ΑΡΤ ειναι οτι κρατά κάποια δεδομένα κασαρισμένα και έτοιμα προς χρήση σε εφαρμογές που χρησιμοποιούμε πιο συχνά. Σαν την λογική των hybrid HDD με SSD οπου κρατά στον SSD τα hot data. Είδωμεν.

 

Σχετικά με ασυμβατότητες δηλώνω προς το παρόν

 

Titanium Backup και οποιοδήποτε Battery Stat application. Ολα τα άλλα μου δουλευουν. Happy Bunny:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ίσως να ήταν χρήσιμο ένα θέμα με τις εφαρμογές που δεν είναι συμβατές με το ART ώστε και να είναι συγκεντρωμένα όλα τα στοιχεία και να ανανεώνεται όταν (με το καλό) ξεπερνιούνται τα προβλήματα :)

 

Σε άλλα νέα: υπάρχει κάπου λίστα για το ποιες εφαρμογές μπρούν να φύγουν χωρίς φόβο; Πχ κάτι κορεάτικα πληκτρολόγια κοκ

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να ήταν χρήσιμο ένα θέμα με τις εφαρμογές που δεν είναι συμβατές με το ART ώστε και να είναι συγκεντρωμένα όλα τα στοιχεία και να ανανεώνεται όταν (με το καλό) ξεπερνιούνται τα προβλήματα :)

 

Σε άλλα νέα: υπάρχει κάπου λίστα για το ποιες εφαρμογές μπρούν να φύγουν χωρίς φόβο; Πχ κάτι κορεάτικα πληκτρολόγια κοκ

 

Έχω ποσταρει λινκ με το τι παιζει ή όχι σχετικα με το art

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η αναβάθμιση και γράφει πάνω "μέσω wifi μόνο μέχρι 24 Νοέμβρη".

Γιατί, τι θα γίνει μετά τις 24 Νοέμβρη;;

Επίσης, τελικά θα ήταν προτιμότερο να την περάσω μετά απο factory reset;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η αναβάθμιση και γράφει πάνω "μέσω wifi μόνο μέχρι 24 Νοέμβρη".

Γιατί, τι θα γίνει μετά τις 24 Νοέμβρη;;

Επίσης, τελικά θα ήταν προτιμότερο να την περάσω μετά απο factory reset;

Ευχαριστώ!

 

Εννοεί μετα θα μπορεί να κατέβει κ απο data

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι πολύ εκνευριστικο να χάνεις χώρο κάθε μέρα και σε βάθος χρόνου πιστεύω πως θα έχουμε πρόβλημα. Ελπίζω η Google να κάνει κάτι γιατί ακόμα το ART είναι σε μορφή beta

Samsung Galaxy S20 FE 5G:)

 

«Οι πιο σκοτεινές γωνιές στην Κόλαση είναι φυλαγμένες για εκείνους που διατηρούν την ουδετερότητά τους σε εποχές ηθικής κρισης». - Dante Alighieri

Link to comment
Share on other sites

Πως θα κάνω μπακ απ τα παντα απο εφαρμογές κ φωτο κ επαφες για να κάνω ενα reset γιατί παρατηρώ καποιες εφαρμογές έχουν σκαλωσει
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξεκίνησα αναβάθμιση 4.4 kitKat (OTA) :up:

 

 

(Send from Nexus 5)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικα αγορασα nexus επειδή ηταν ενα φτηνό 4 πυρηνο με εξαιρετική υποστηριξη.Κάτι που μου έλειπε στη Sony.

Ηδη έχω ξηλωσει το 60-70% των gapps,έχω κόψει τις διαφημίσεις απο browser και εφαρμογές και αρνούμαι να Στέλνω στοιχεία, δεδομένα προσωπικά κτλ στη Google. Πολλές φορες,ακόμα και τη θέση μου απενεργοποιω.

Όχι γιατί είμαι τρομοκράτης.. Όχι γιατί κινδυνεύουν τα δεδομένα μου..όχι για κάποιο μυστήριο λογο...

Επειδή μπορω,και επειδη δεν είμαι θύμα.

Δεν είμαι Αμερικανακι μεταλλαγμένο.

Οκ Google!?

Παρτα απο άλλους Google,όχι απο μένα! ;)

 

Δεν εχεις κανει απολυτως τιποτα. Στα παιρνει μια χαρα. :)

Post may contain irony.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα καποιος που εχει χρησιμοποιησει και art και dalvik εχει καταληξει σε συμπέρασμα ποιο κανει καλύτερη διαχείριση ενέργειας;
Link to comment
Share on other sites

Περασα χθες βραδυ OTA την 4.4 στο Nexus 4 της γυναίκας μου.

Δεν επιχείρησα καθαρή εγκατασταση. Το άφησα να δω πως θα πάει και μετα βλέπουμε.

 

Τις λίγες ώρες που το δούλεψα δεν παρουσιαστηκε κάποιο πρόβλημα, οπότε μάλλον θα αποφύγουμε το wipe data factory.

Έχει λίγα εφαρμογές εγκατεστημενες και γι αυτό μάλλον δεν εχει πρόβλημα.

 

Νομιζω οτι οι κάτοχοι Nexus4 θα δουν μεγαλύτερη βελτίωση απ οτι στις ναυαρχίδες άλλων εταιρειών που δεν εχουν καθαρό android.

Το λεω αυτό γιατί πρώτη φορά είδα Nexus να είναι τόσο smooth σε touching and scrolling.

 

Εντυπωσιακά γρήγορο το ανοιγμα της Συλλογής φωτογραφιών και γενικά η συσκευη έχει γίνει πολύ γρήγορη.

Σαφώς πιο γρήγορη με Art, αλλά όχι τόσο που να το κάνει must to have για όλους.

Το γύρισα σε Dalvik γιατί βαριόμουνα να διορθώσω το whatsaap σε μια no rooted συσκευή αλλά και γιατί φοβόμουν τυχόν προβλήματα και σε άλλες εφαρμογές. Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να με ζαλίζει η γυναίκα μου για να διορθώνω προβλήματα. :D

 

Όσο καλό και να γίνει το Nexus, με τέτοια αυτονομια, κάμερα και ήχο, δεν θα μπορέσω ποτέ να το κρατήσω σαν κυρία συσκευή.

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν μπορούμε να έχουμε Google edition των HTC one και S4 που σαφώς θα έκαναν την διαφορά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η μεταβίβαση απο dalvik σε art είναι αξιοσημείωτη! Απορω πως δεν βλέπετε διαφορά κάποιοι.

 

Επειδή είμαι ανάμεσα σε αυτούς που έκαναν την μεταβίβαση που αναφέρεις,επιμένω οτι δεν είδα τρελή διαφορά.Ίσως περίμενα πολλά περισσότερα,ίσως δεν έχω την ικανότητα να δώ εγώ τη διαφορά,τι να πω...Πάντως θα το κρατήσω σε art,είναι το μόνο σίγουρο...Όλα τα υπόλοιπα πάντως της ενημέρωσης ήταν φρου φρου κ αρώματα κατα τη γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία πατάτα. Οταν συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή μας βγάζει δύο επιλογές για το πώς θέλουμε να συνδεθεί το κινητό με τον υπολογιστή. Εγώ ξετσέκαρα και τις δύο και τώρα όταν συνδέω το κινητο απλά φορτίζει και τίποτα άλλο. Πώς ξαναβάζω να μου βγάζει αυτές τις δύο επιλογές;

 

 

Ακυρο, το βρήκα!

Edited by ^_NikitaS_^
Link to comment
Share on other sites

http://www.extremetech.com/computing/170677-android-art-google-finally-moves-to-replace-dalvik-to-boost-performance-and-battery-life

Εξαιρετικο αρθρο που εξηγει με απλα λογια τι ειναι και τι κανει το ΑRT runtime. (Στα Αγγλικα)

Γιατι καταναλωνει λιγοτερη ενεργεια και γιατι ειναι πιο γρηγορο απ την Dalvik.

Γιατι ειναι το μελλον του Android δηλαδη.

Διαβαζωντας το αρθρο λοιπον,κατανοουμε οτι η μεγαλη διαφορα στην εκτελεση εφαρμογων,θα φανει σε συσκευες μικροτερης υπολογιστικης ισχυος.

Σε συσκευες σαν τις δικες μας Nexus 4, 5 και παρομοιες,απλα μας παει ενα βημα πιο κοντα στην αποκριση του iPhone! ;)

OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο πιο ζωντανα τα χρωματα της οθονης με την 4.4 ή ειναι placebo effect?

 

Είναι όντως πιο ζωντανά.

 

Έβαλα και ART. Η διάφορα είναι εμφανέστατη οποτε θα το κρατήσω έτσι. Λογικά είναι ηδη stable απο μερίδας Google και απλα το εβαλε σαν επιλογή στην 4.4 για να δώσει ευκαιρία στις εφαρμογές να αναβαθμιστούν κατάλληλα χωρίς αντίκτυπο στους χρήστες.

 

Η αυτόματη διόρθωση σε εμένα δουλεύει κανονικά σε ελληνικά-αγγλικά και μάλιστα μου φαίνεται βελτιωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Me art και με αλλά εδώ η αλήθεια για το ποσο κρατάει η μπαταρία κ έχω κ 15% υπολοιπο.

 

Φωτεινότητα στο αυτόματο ή στο ελάχιστο ? 5 ώρες οθόνης είναι παρα παρα πολύ καλό αποτέλεσμα . Αν είναι έτσι Μπράβο στην Google!!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα προβλημα με το whatsapp(no response) μολις εβαλα το art, ξερει κανεις καποιο τροπο να διορθωθει? Γιατι το χρησιμοποιω αρκετα και μου φανηκε πιο γρηγορο με το art(placebo effect?).
Link to comment
Share on other sites

Ειχα προβλημα με το whatsapp(no response) μολις εβαλα το art, ξερει κανεις καποιο τροπο να διορθωθει? Γιατι το χρησιμοποιω αρκετα και μου φανηκε πιο γρηγορο με το art(placebo effect?).

 

Δεν ειναι συμβατο προς το παρoν.

Βρες αντικαταστατη η βγαλε το ART.

OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Ρουφαγε που ρουφαγε ο chrome σαν τρελός απο πριν, τώρα με 4.4 και art πραγματικα τρελάθηκε. Κατάφερε να καταναλώσει πιο πολύ απο 2 ώρες οθόνη σε μια φόρτιση. Στο καλό πλεον, με είχε βολεψει είναι η αλήθεια αλλά και η υπομονή έχει τα όρια της.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...