Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί κοντευω να τρελαθώ... Πρόσφατα άλλαξα πάροχο και πήγα στην κοσμοτε. Στη Λάρισα που ζω η μετάβαση ηταν ομαλή (αλλαξα την κάρτα σιμ και όλα οκ ). Δεν ασχοληθηκα με ρυθμίσεις για πρόσβαση στο ίντερνετ κτλ και φανταστηκα οτι τα παίρνει αυτόματα απο τη σιμ. Πριν τρεις μέρες έφυγα για διακοπές και αρχισαν όλα τα προβλήματα. Την πρώτη μέρα δεν είχα ειδοποιήσεις hangout, Viber κτλ και για να έχω πρόσβαση στο ίντερνετ έπρεπε να ανοιξω και να κλείσω το airplane mode. Τη δεύτερη δεν μου δουλεύε το Google now. Μου βγάζει συνέχεια το μύνημα sign in error. Σήμερα το κακό παραεγινε. Δε μου συγχρονίζει το λογαριασμό Google με αποτέλεσμα να μη μου αναγνωρίζει τις επαφες μου στις κλήσεις, να μη μου δείχνει τοποθεσίες στο Google+, να μη μου συγχρονίζει ημερολόγιο κτλ. Εκανα clear cache σε όλες τις υπηρεσίες Google... τίποτα! Διεγραψα το λογαριασμό και τον ξαναπέρασα... τίποτα! Πραγματικα έχω απελπιστει και τσατιζομαι γιατί είμαι σίγουρος οτι αύριο που θα επιστρέψω Λάρισα για μια μέρα θα είναι όλα οκ. Σημειωτέον εδώ που είμαι δεν έχω WiFi και τσεκαρα ρυθμίσεις τηλεφωνικά με κοσμοτε και έχω πρόσβαση στο διαδίκτυο μέσω 3g. Τα νευρα μου... Edited by scorpio_1976
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπάρχει περίπτωση να είναι λόγω σήματος? Αν μπορείς τώρα και άλλους που είναι κοντά σου να δεις αν έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Αλλά γενικά μου φαίνεται τραβηγμένο να είναι αυτό που σου λέω αλλά τσέκαρε το.απλά και εγώ πέρυσι είχα παρόμοιο πρόβλημα. Ήμουν σε νησί και σε μερικά σημεία εγώ είχα σήμα για τηλέφωνα, σύνδεση στο ίντερνετ δεν είχα. Αλλά κατάλαβα ότι ούτε οι άλλοι είχαν

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε αφου κανεις settings --> wireless&networks --> More --> Mobile networks --> acess point names και από το μενου πανω δεξια διαλεξε reset to default

P.S: Sorry αλλα εχω το μενου στα αγγλικα, φανταζομαι η αντιστοιχιση θα σου ειναι ευκολη

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω κανει και reset to default, και έχω τσεκαρει οτι έχω πρόσβαση στο ίντερνετ αλλά και έχω δει οτι το moto g της συζύγου δουλεύει κανονικά. Χθες που ξαναπηγα Λάρισα με το που συνδέεται σε WiFi είναι όλα κανονικά... Μάλλον θα φαει επαναφορά εργοστασιακών...

 

update: μόλις έφτασα στη δουλειά και συνδέθηκε στο wifi δουλεύουν όλα ρολόι...:ninja:

 

update2: τελικά δεν αντεξα και του εκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Τώρα δουλεύει κανονικά παντού... :)

Edited by scorpio_1976
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εδώ και λίγες ώρες όταν πηγαίνω ρυθμίσεις μπαταρία δεν μου βγάζει από κάτω πόσο καταναλώνει η κάθε εφαρμογή...Μου έχει μόνο " λειτουργικό σύστημα android 98%". Ξέρει κανείς τι παίζει? Μέχρι και πριν λίγες ώρες μου έδειχνε κανονικά πόσο μπαταρία καταναλώνει η οθόνη , το ίντερνετ κλπ...Τώρα πια όχι. Πώς μπορώ να το φτιάξω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εδώ και λίγες ώρες όταν πηγαίνω ρυθμίσεις μπαταρία δεν μου βγάζει από κάτω πόσο καταναλώνει η κάθε εφαρμογή...Μου έχει μόνο " λειτουργικό σύστημα android 98%". Ξέρει κανείς τι παίζει? Μέχρι και πριν λίγες ώρες μου έδειχνε κανονικά πόσο μπαταρία καταναλώνει η οθόνη , το ίντερνετ κλπ...Τώρα πια όχι. Πώς μπορώ να το φτιάξω?

 

Θα έλεγα να κάνεις ένα restart για αρχή. Έχεις βάλει κάποιο πρόγραμμα για τα στατιστικά της μπαταρίας πρόσφατα;

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να κάνεις ένα restart για αρχή. Έχεις βάλει κάποιο πρόγραμμα για τα στατιστικά της μπαταρίας πρόσφατα;

 

 

Έκανα ρεσταρτ 2 φορές κιόλας αλλά τπτ δεν άλλαξε...Μου γράφει μόνο λειτουργικό σύστημα Android 98% , τίποτε άλλο. Το μόνο πρόγραμμα που πέρασα πριν το κάνει αυτό ήταν το clean master με το οποίο απελευθέρωσα Ραμ και έσβησα κάτι άχρηστα πράγματα, τίποτα που να αναφερόταν σε μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ρεσταρτ 2 φορές κιόλας αλλά τπτ δεν άλλαξε...Μου γράφει μόνο λειτουργικό σύστημα Android 98% , τίποτε άλλο. Το μόνο πρόγραμμα που πέρασα πριν το κάνει αυτό ήταν το clean master με το οποίο απελευθέρωσα Ραμ και έσβησα κάτι άχρηστα πράγματα, τίποτα που να αναφερόταν σε μπαταρία...

 

Δεν έχει ανάγκη το N4 από απελευθέρωση ram.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έγινε το αυτονόητο, δηλαδή επισκευάστηκε το Nexus 4 μου από την Arvato, χωρίς να μου ζητήσουν χρήματα, ούτε καν αυτά τα 15€+ΦΠΑ ως ελάχιστη χρέωση, αφού ήταν εντός εγγύησης.

Και η πλάκα είναι ότι όταν μου είπαν για την ελάχιστη χρέωση δεν τους είπα μα-μου.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος είναι στοκ 4.4.4 (ας έχει custom kernel) μπορεί να μου πει σκορ από το 3Drating for OpenGL ES 2.0 ;

Είναι benchmark στο Play

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οποιος είναι στοκ 4.4.4 (ας έχει custom kernel) μπορεί να μου πει σκορ από το 3Drating for OpenGL ES 2.0 ;

Είναι benchmark στο Play

3607

 

Stock 4.4.4 με semaphore και xposed / gravity (πάντως το thermal throttling μπήκε σχεδόν από την αρχή του τεστ)

Link to comment
Share on other sites

3607

 

Stock 4.4.4 με semaphore και xposed / gravity (πάντως το thermal throttling μπήκε σχεδόν από την αρχή του τεστ)

 

Αν θες κάνε ένα backup το σύστημά σου πρώτα και μετά αφού εγκαταστήσεις αυτό το zip, ξανατρεξε το benchmark.

 

https://mega.co.nz/#!ztgkxB6L!kabbQJSVIK-2RnTCQYj2XBHBwCmFt0NG0pHfGBJATWY

που υποτίθεται ότι βελτιώνει τα γραφικά.

 

Και πώς είδες ότι δουλεύει το thermal throttling και γιατί δεν το βγάζεις αν σε κόβει;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Full stock μου έβγαλε 3561.

Δοκίμασε και με το patch.

Εγώ έβγαλα 4350.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δοκιμασει να βγαλετε φωτο με panorama mode?? Απίστευτα βαρια διαδικασια λογω του processing με σιγουρο redraw στον launcher λογω χρησης RAM οταν κανετε exit, καλύτερα να εχει προηγηθει ενα φρεσκο restart...

Αλλα και η ιδια η εφαρμογη χρειαζεται περαιτερω bug fixing παρα το προσφατο update, γιατι καταφερα να τραβηξω την φωτο μετα από 4-5 force close - κριμα γιατι το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δοκιμασει να βγαλετε φωτο με panorama mode?? Απίστευτα βαρια διαδικασια λογω του processing με σιγουρο redraw στον launcher λογω χρησης RAM οταν κανετε exit, καλύτερα να εχει προηγηθει ενα φρεσκο restart...

Αλλα και η ιδια η εφαρμογη χρειαζεται περαιτερω bug fixing παρα το προσφατο update, γιατι καταφερα να τραβηξω την φωτο μετα από 4-5 force close - κριμα γιατι το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο...

 

Εγώ έχω τραβήξει αρκετές φορές, όχι σε πανόραμα αλλά σε photosphere.

Όντως εντυπωσιακό αποτέλεσμα, αλλά μου τρέχει μια χαρά εμένα: ούτε ένα fc, ούτε καθυστερήσεις, τπτ.

Όλα στοκ

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω τραβήξει πανόραμα πολλές φορές χωρίς θέμα, αλλά και photosphere περίπου 8-10 φωτογραφίες (που ενωθήκανε σε μία) αν δε κάνω λάθος, και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Έπειτα της πέρασα και ένα φιλτρο με την επεξεργασία που έχει η " μανίσια " εφαρμογή και απλά φώρτωνε για κανα λεπτό στο backround, το έδειχνε στη μπάρα επάνω χωρίς να πέσει η απόδοση στη συσκευή, απλά ανέβηκε αισθητά η θερμοκρασία!

Και 'γω όλα στοκ

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω τραβήξει πανόραμα πολλές φορές χωρίς θέμα, αλλά και photosphere περίπου 8-10 φωτογραφίες (που ενωθήκανε σε μία) αν δε κάνω λάθος, και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Έπειτα της πέρασα και ένα φιλτρο με την επεξεργασία που έχει η " μανίσια " εφαρμογή και απλά φώρτωνε για κανα λεπτό στο backround, το έδειχνε στη μπάρα επάνω χωρίς να πέσει η απόδοση στη συσκευή, απλά ανέβηκε αισθητά η θερμοκρασία!

Και 'γω όλα στοκ

 

Κι εγω full stock ειμαι γι αυτο μου κανει εντυπωση...η αληθεια ειναι βεβαια πως μετα το restart και νεα προσπαθεια ολα πηγαν καλα με την μια, οποτε ισως τυχαιο γεγονος από την προηγουμενη χρηση του κινητου - θα δειξει στις επόμενες απόπειρες :cool:

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογικό μια πλήρη φόρτιση να κρατάει 5 ώρες περίπου; να ανησυχώ για την μπαταρία;
Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογικό μια πλήρη φόρτιση να κρατάει 5 ώρες περίπου; να ανησυχώ για την μπαταρία;

Αλλαξε καλώδιο και φορτιστή να δεις αμα εχει διαφορα..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογικό μια πλήρη φόρτιση να κρατάει 5 ώρες περίπου; να ανησυχώ για την μπαταρία;

 

Στα στατιστικά της μπαταρίας τι φαίνεται να κατανάλωσε το περισσότερο; Επίσης, αν δεν είχες ιδιαίτερη χρήση κάνε ένα restart μήπως έφαγε κανένα σκάλωμα

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογικό μια πλήρη φόρτιση να κρατάει 5 ώρες περίπου; να ανησυχώ για την μπαταρία;

TI απάντηση να σου δώσουμε με τόσο γενική ερώτηση;

Εξαρτάται την χρήση.

Αν έπαιζες παιχνίδια συνέχεια και πολύ σου κράτησε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια αξιολογη εφαρμογη που να βοηθαει στην μπαταρια ? Ολα πολυ καλα με το nexus 4 αλλα το θεμα της μπαταριας και να το φορτιζω μπορει και 2 φορες την ημερα ειναι σπαστικο για μενα :/. Χθες μου εβγαλε μονο 9 ωρες , με 34% Οθονη και 2 ωρες+ παιχνιδια ενω στο αλλο κινητο που εχω (galaxy core) μου κραταει παραπανω με την ιδια χρηση.
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του κινητού είναι από τα πιο αδύνατα σημεία του. Τώρα που έχουν περάσει 18 μήνες από την αγορά μου βγάζει το πολύ 3,5 ώρες οθόνη. Σε 3g δε, μπορεί και σε μια ώρα να αδειάσει.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...