Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Σώπα! Άντε να δουμε! Ελπίζω να είναι χωρίς προβλήματα και να μην χρειαστεί κάνα μήνα πάλι μέχρι να διορθωθούν τα bugs

 

Με 3 μήνες καθυστέρηση και να έχεις bugs ????

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με 3 μήνες καθυστέρηση και να έχεις bugs ????

 

Μακάρι! Και εκεί που την είχα καταβρει με αυτά που έχω άντε πάλι φορματ χαχα

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι.τόσο θέλουν για να πάρουν όλα τα πράγματα από τις άλλες Rom και να τα βάλουν στην δικιά τους. Κακία :p
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι.τόσο θέλουν για να πάρουν όλα τα πράγματα από τις άλλες Rom και να τα βάλουν στην δικιά τους. Κακία :p

 

ντρέψου λίγο βρεεεεεεεεεεε:lol::lol: Οι άλλοι κλέβουν από αυτούς ( σοβαρά )

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ντρέψου λίγο βρεεεεεεεεεεε:lol::lol: Οι άλλοι κλέβουν από αυτούς ( σοβαρά )

 

Όχι δε ντρέπομαι! Έλα ρε έχουν γίνει clopyright! Ribbons από aokp,halo και pie από paranoid, based είναι σε cm ούτε καν aosp, τι διάολο κάναν μόνοι τους????

Link to comment
Share on other sites

Εγκαθιστάς custom recovery την τελευταία πάντα twrp ή Clockworkmod και κατεβάζεις το zip της rom που θέλεις και τα αντίστοιχα gapps και τα βάζεις στο τηλέφωνο. Μπαίνεις recovery κάνεις wipe data/factory reset, wipe cache, wipe dalvik cache και install rom zip και gapps. Reboot και τέλος. Προτείνω Omni.

 

Σε ευχαριστώ!

 

Ποια απο ολες τις εκδοσεις της omni προτείνεις να περάσω?Την τελευταία ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!

 

Ποια απο ολες τις εκδοσεις της omni προτείνεις να περάσω?Την τελευταία ?

 

Δοκίμασε με την τελευταία. Δεν ξέρω παραπάνω.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγιες εγκαταστασης της omni , αναφερεται το ακολουθο

 

3)Download Omni ROM and Google apps to your device SD card.

 

Εχω κατεβασει την rom , τα google apps απο που τα κατεβαζω?

 

5)Recommended: Install Google apps.

Omni ROM is built without the closed-source Google apps that ship with most devices (including the the Google Play app market). Unless you wish to avoid using Google services altogether, you should download and install a set of Google apps ("Gapps", see below). The recommended Paranoid Android versions only need to be flashed after the initial Omni ROM installation; they will be retained during ROM updates.

 

Ειναι το ιδιο με το παραπάνω?Ειναι διαδικασία τυπου flash-αρισματος ή καποιο .apk που κανω install ? Μπορω να επιλεξω μονο το google play και το gmail ή πανε ολα πακέτο ?

 

Επίσης , οταν θαμπουν ολα μαζί , πως μπορω να κανω delete καποια google services οπως το hangouts , google now χωρις να γινει της κακομοίρας στην rom ετσι ωστε να εχω καλύτερη αυτονομια?

 

Μετα την εγκατασταση μπορω να κανω root με το wug fresh toolkit ?

 

 

Ειμαι noob σε αυτά οποτε ζητώ την υπομονή σας και ευχαριστω προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγιες εγκαταστασης της omni , αναφερεται το ακολουθο

 

3)Download Omni ROM and Google apps to your device SD card.

 

Εχω κατεβασει την rom , τα google apps απο που τα κατεβαζω?

 

5)Recommended: Install Google apps.

Omni ROM is built without the closed-source Google apps that ship with most devices (including the the Google Play app market). Unless you wish to avoid using Google services altogether, you should download and install a set of Google apps ("Gapps", see below). The recommended Paranoid Android versions only need to be flashed after the initial Omni ROM installation; they will be retained during ROM updates.

 

Ειναι το ιδιο με το παραπάνω?Ειναι διαδικασία τυπου flash-αρισματος ή καποιο .apk που κανω install ? Μπορω να επιλεξω μονο το google play και το gmail ή πανε ολα πακέτο ?

 

Επίσης , οταν θαμπουν ολα μαζί , πως μπορω να κανω delete καποια google services οπως το hangouts , google now χωρις να γινει της κακομοίρας στην rom ετσι ωστε να εχω καλύτερη αυτονομια?

 

Μετα την εγκατασταση μπορω να κανω root με το wug fresh toolkit ?

 

 

Ειμαι noob σε αυτά οποτε ζητώ την υπομονή σας και ευχαριστω προκαταβολικά.

 

Zip είναι και τα gapps. Τα φλασάρεις από recovery μετά τη ρομ. Αν δεν λέει ότι θέλει ρουτ είναι prerooted οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Τις εφαρμογές τις κάνεις disable αν θες αλλιώς με κανένα πρόγραμμα όπως πχ root uninstaller τα βγάζεις. Πρόσεξε τι θα βγάλεις μήπως δεν δουλεύει μετά το σύστημα. Δοκίμασε, δεν έχεις να φοβηθείς κάτι.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε ντρέπομαι! Έλα ρε έχουν γίνει clopyright! Ribbons από aokp,halo και pie από paranoid, based είναι σε cm ούτε καν aosp, τι διάολο κάναν μόνοι τους????

 

Ναι οκ, αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι απολύτως ικανοποιητικό, για να δούμε λοιπόν.......

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι απολύτως ικανοποιητικό, για να δούμε λοιπόν.......

 

Εγώ αναμενω. Λογικά θα την δοκιμασεις κ θα μας πεις έτσι;χαχα

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναμενω. Λογικά θα την δοκιμασεις κ θα μας πεις έτσι;χαχα

αν και ευχαριστημένος με την beer , μόλις βγει carbon την φλάσαρα και ενημερώνω :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

αν και ευχαριστημένος με την beer , μόλις βγει carbon την φλάσαρα και ενημερώνω :)

 

Κ γω με mahdi k semaphore είμαι τεζα! Αλλά πιστεύω θα δω κάτι καλύτερο στην carbon. Θα δούμε λοιπόν όταν βγει.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Στην 4.3 Ναι, στην 4.4 άγνωστο ακόμα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε αφιλοτιμοι βρε παιδι μουυ.. Κάνουμε φορμάτ οποτε θέλουμε, update απο δω κ απο κει ..το ξεζουμιζουμε το κινητό :p καλά δεν μπορω να φανταστώ να μην το πειραζω κ γω που δεν είχα μπει στο android μέχρι πέρσι! Τώρα δεν μπορω να το διανοηθω να μην σκαλιζω ;)

 

Carbon xmmm ...που είναι η PA oeoo???

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε αφιλοτιμοι βρε παιδι μουυ.. Κάνουμε φορμάτ οποτε θέλουμε, update απο δω κ απο κει ..το ξεζουμιζουμε το κινητό :p καλά δεν μπορω να φανταστώ να μην το πειραζω κ γω που δεν είχα μπει στο android μέχρι πέρσι! Τώρα δεν μπορω να το διανοηθω να μην σκαλιζω ;)

 

Carbon xmmm ...που είναι η PA oeoo???

 

όντως, περίεργο πράγμα αυτό με την PA, έχει περάσει τόσος καιρός και πριν λίγες μέρες έλεγαν ότι το pie δεν έχουν ξεκινήσει καν να το φτιάχνουν.....δεν ξέρω ίσως να θέλουν να δώσουν έμφαση σε κάθε λεπτομέρεια ώστε να μην υπάρχουν bugs, αλλά έτσι που αργούν θα βγάλει άλλη έκδοση η Google :p. Και η 4.3 έμεινε σε release candidate δεν βγήκε stable.....

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας φλασάρει ότι kitkat rom κυκλοφορεί κατέληξα εκεί που θα κατέληγα έτσι κι αλλιώς..

 

Screenshot_2014-01-14-20-32-53.png Screenshot_2014-01-14-15-52-25.png

PA 4.4 Beta.2

 

Matr1x Kernel v12.5 με gpu max στα 487

Ondemand gpu governor

Wheatley cpu governor

+ Xposed module "GravityBox"

και η συσκευή δουλεύει απίστευτα smooth, γρήγορα και με εκπληκτική διάρκεια μπαταρίας

 

Screenshot_2014-01-14-15-52-39.png Screenshot_2014-01-14-15-52-55.png

 

Screenshot_2014-01-14-20-31-59.png Screenshot_2014-01-14-20-32-04.png

Nexus 4 / powered by hells-Core kernel
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τώρα τις παραπανω φωτογραφίες της μπαταρίας, αλλά και τα δικά μου στατιστικά και παρατηρώ πως το android system είναι πολύ ψηλά (10-15%). Για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό;

Samsung Galaxy S20 FE 5G:)

 

«Οι πιο σκοτεινές γωνιές στην Κόλαση είναι φυλαγμένες για εκείνους που διατηρούν την ουδετερότητά τους σε εποχές ηθικής κρισης». - Dante Alighieri

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ μπορεί να σας ξενερώσει η ερώτηση μου αλλά τι είναι το gravity box και το xposed module?
Link to comment
Share on other sites

Xposed είναι η "πλατφόρμα" οπου μέσω αυτής βάζεις τα διάφορα modules που θες. Υποθέτω οτι το xposed δίνει την άδεια/δυνατότητα να τροποποιήσεις την εκάστοτε (συνήθως στοκ, μην το βάλεις αν έχεις αλλη, συνήθως υπάρχουν ασυμβατότητες και δεν υπάρχει και λόγος) ρομ. Τα modules είναι οι αλλαγές που θες να κανεις στη Ρομ.

Δεν είσαι ακριβώς σωστά αυτά που σου είπα απο άποψη προγραμματισμού διότι και εγώ δεν τα ξέρω αλλά αυτή ειναι η ουσία.

Το gravity είναι ενα απο τα modules που μπορείς να βάλεις,και είναι ενα χρήσιμο πακετακι απο αλλαγες.όπως ποσοστο μπαταρίας,ένδειξη ταχύτητας ίντερνετ, επιλογές όταν πατάς τα volume keys να σου βγάζει διάφορες επιλογές,ένταση ήχου,εφαρμογών, ξυπνητήρι. Ματακινηση κενσορα με τα volume keys. Επιλογές του power button για απενεργοποίηση, επανεκκίνηση,screenshot. Αλλαγή μεγέθους των navbar. Διάφορες επιλογές για τα κουμπιά,πχ εγώ πατώντας παρατεταμένα το κουμπί "πίσω" κλείνει η οθόνη. Και αλλά παρα πολλά και σίγουρα ξεχναω αρκετά χρησιμα, είμαι σίγουρος ότι θα μπορώ να σου γράψω ένα ακόμα κατεβατο.

 

Αν σε ενδιαφέρει ψάξε το με μια αναζήτηση στο θέμα, αλλιώς καλυτερα στο xda(νομιζω όχι στο θέμα του νέξους όμως διότι το xposed απευθύνεται σε πολλά κινητά).

Edited by leftko
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...