Jump to content

Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να μην πιάνει σήμα όπως λες, μάλλον έχει γίνει corrupted ο φάκελος efs. Πήγαινε στους ρυθμίσεις-Πληροφορίες συσκευής και δες εκεί που γράφει imei αν εμφανίζεται το imei της συσκευής. Αν δεν το βλέπεις και δεν υπάρχει κάποιο backup του efs, απλά....μαύρα τα μαντάτα!

Σε περίπτωση πάλι που φαίνεται, πιθανόν κάτι δεν πάει καλά είτε με την sim, είτε με το sim reader

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να μην πιάνει σήμα όπως λες, μάλλον έχει γίνει corrupted ο φάκελος efs. Πήγαινε στους ρυθμίσεις-Πληροφορίες συσκευής και δες εκεί που γράφει imei αν εμφανίζεται το imei της συσκευής. Αν δεν το βλέπεις και δεν υπάρχει κάποιο backup του efs, απλά....μαύρα τα μαντάτα!

Σε περίπτωση πάλι που φαίνεται, πιθανόν κάτι δεν πάει καλά είτε με την sim, είτε με το sim reader

 

το imei εμφανίζεται κανονικά, και την sim φαίνεται ότι την βλέπει κανονικά. δλδ ζητάει pin και δείχνει τις επαφές που έχει μέσα.

σκέφτομαι μήπως είναι πρόβλημα στο υλικό, και έχω βρει να παραγγείλω αυτά.

1. http://www.ebay.com/itm/271505445428?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

2. http://www.ebay.com/itm/271476774368?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.το τηλέφωνο μου σήμερα πέθανε απο θέμα οθόνης,καθώς παρουσιάσει μια λεπτή πράσινη γραμμη πάνω δεξια.Υπάρχει κανεις που να ξέρει κάποιο ανταλλακτικό,φτηνο σχετικα και να ειναι αξιοπιστο;
The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.το τηλέφωνο μου σήμερα πέθανε απο θέμα οθόνης,καθώς παρουσιάσει μια λεπτή πράσινη γραμμη πάνω δεξια.Υπάρχει κανεις που να ξέρει κάποιο ανταλλακτικό,φτηνο σχετικα και να ειναι αξιοπιστο;

 

Επειδη ετυχε να μου σπασει η οθονη η αλλαγη εχει στην samsung (Πατρας) 105ευρω αν θυμαμαι καλα λογικα οπουδηποτε τοσο εχει ενω καινουργιο το κινητο εχει 110.. Στο ιντερνετ θα το βρεις απο 85 ευρω μπορει και πιο φθηνα τωρα δεν το εχω ψαξει (ειναι ακριβο γιατι η οθονη δεν ειναι αποσπομενη ολο αυτα που βλεπεις στο πλαισιο της οθονης το μικροφωνο, ακουστικο, τα κουμπια κατω απο την οθονη και τα πλαινα ειναι ολα μαζι δεν βγαινουν για να πει οτι θα αλλαξεις μονο την οθονη) για μενα δεν αξιζει η αλλαγη (ειδικα τωρα με το ολο σκηνικό στην Ελλαδα θα το σκεφτομουν σοβαρα)!! Εδω ενα

<-link να δεις πως ειναι!! Ελπιζω να σε βοηθησα!!

 

Edit:

Εγω δεν το αλλαξα αν αυτο σε βοηθαει βρηκα ενος φιλου του οποιου ειχε μπρικαρει τελειως μετα απο πειραματα με custom rom και του πηρα την οθονη!!

Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Απο ότι είδα στο τηλέφωνο έχει σπάσει το εσωτερικό πάνελ τής οθόνης.Και όχι το εξωτερικό.Εαν ψάξω για ανταλάκτικο στο ebay,πώς το ψάχνω;Τι ονομασιά έχει αυτό το τμήμα του τηλεφώνου;
The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Απο ότι είδα στο τηλέφωνο έχει σπάσει το εσωτερικό πάνελ τής οθόνης.Και όχι το εξωτερικό.Εαν ψάξω για ανταλάκτικο στο ebay,πώς το ψάχνω;Τι ονομασιά έχει αυτό το τμήμα του τηλεφώνου;

 

κοίτα για lcd panel.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, έχω το Xperia Tipo και θέλω καινούργιο, το΄χω 2 χρόνια, εδώ και καιρό κολλάει πολύ, ζεσταίνεται και αδειάζει γρήγορα η μπαταρία. Μετά από μεγάλη έρευνα αγοράς σαν να έχω καταλήξει στο S3 mini. Εσείς που το έχετε, τι λέτε αξίζει; Ή έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο μέχρι τα 120€; Με ενδιαφέρει πολύ να κρατάει η μπαταρία και ο αποθηκευτικός χώρος. Edited by papresa
Link to comment
Share on other sites

κοίτα για lcd panel.

 

 

Καλησπέρα φιλε,

Το έψαξα και μου βγάζει διάφορα.Και σε τιμές αλλα και σε επιλογες.Βλέπω οτι προσφέρουν και το εξωτερικο τζαμι μαζι,δεν βρήσκω κάτι με το εσωτέρικο του τμήμα μόνο (εκτος και εαν πάνε μαζι αυτά τα 2 μαζι κ οχι χώρια).

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, έχω το Xperia Tipo και θέλω καινούργιο, το΄χω 2 χρόνια, εδώ και καιρό κολλάει πολύ, ζεσταίνεται και αδειάζει γρήγορα η μπαταρία. Μετά από μεγάλη έρευνα αγοράς σαν να έχω καταλήξει στο S3 mini. Εσείς που το έχετε, τι λέτε αξίζει; Ή έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο μέχρι τα 120€; Με ενδιαφέρει πολύ να κρατάει η μπαταρία και ο αποθηκευτικός χώρος.

 

Πλέον δεν αξίζει σε καμία περίπτωση. Φτιάξε νέο θέμα εδώ και θα χαρώ πολύ να σε βοηθήσω.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S III mini. Πηγαίνοντας στις ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ – Διαχειριστής εφαρμογών - Σε εκτέλεση, διαπιστώνω ότι κάποιες εφαρμογές, (όπως: απλό ξυπνητήρι, Email, S Voice) τρέχουν. Και προφανώς καταναλώνουν μπαταρία. Γίνεται να μην φορτώνονται;
Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S III mini. Πηγαίνοντας στις ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ – Διαχειριστής εφαρμογών - Σε εκτέλεση, διαπιστώνω ότι κάποιες εφαρμογές, (όπως: απλό ξυπνητήρι, Email, S Voice) τρέχουν. Και προφανώς καταναλώνουν μπαταρία. Γίνεται να μην φορτώνονται;

Κάποιες εφαρμογές μπορείς να τις κάνεις ανενεργές μέσα από τις ρυθμίσεις, σε όποιες όμως δεν σου δίνει αυτή τη δυνατότητα δεν γίνεται, εκτός αν είσαι ρούτ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπερα,

εχω το samsung s3 mini. i890

 

Εχω μια απορια σχετικα με τη συμβατοτητα της μπαταριας.

 

Η μπαταρια που ειχα ebf1m7flu φουσκωσε και σταματησε να δουλευει σωστα ωσπου δεν εμπαινε καλα καλα στο κινητο http://www.skroutz.g...EB-F1M7FLU.html η οποια μπαταρια εχει 3 pins τοσα οσα και το κινητο μου,

 

Λοιπον πηγα σε ενα μαγαζι, δεν ειχε αυτο το μοντελο αλλα ειχε το πιο συγχρονο,μου ειπε, που εχει 4 pins

http://www.skroutz.g...EB-L1M7FLU.html

 

Μου ειπε οτι δε θα εχω θεμα γιατι μονο το πρωτο και το τριτο pin χρειαζονται.

 

Την εχω παρει τη μπαταρια αλλα το σκεφτομαι μηπως δεν ειναι ασφαλες, μη γινει κανα ατυχημα, αρπαξει φωτια ή δεν ξερω εγω τι.

 

Αν ξερει κανεις ας με διαφωτισει ή να μου δωσει καποιο link να διαβασω σχετικα με το τι συμβαινει με τα pins.

 

PS Θελει 8ωρη φορτιση ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Για τα pins δεν έχω επιστημονική άποψη αλλά θεωρώ ότι δεν τίθεται θέμα εκρήξεων και υλικών καταστροφών. 8ωρη φόρτιση δεν απαιτείται.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μία με 4 pins αλλά κανένα πρόβλημα

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπέρα όπως έγραψα και στον τίτλο έχω πρόβλημα με ένα galaxy s3 mini το κινητό ένα φιλαράκι πήγε να ξεκλειδώσει το bootloader κατέβασε ένα app και το έκανε εγκατάσταση αν θυμάμαι καλά η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε και ο φίλος έκλεισε το κινητό μόλις πήγαμε να το ανοίξουμε το κινητό δεν έκανε τίποτα "νεκρό" ούτε boot ούτε recovery mode ούτε download mode και θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το τι μπορώ να κάνω για να επαναφέρω το κινητό λίγο έψαξα και έμαθα για ένα usb jig λέτε να κάνει δουλειά; :worry:
Live for something or die for nothing
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα όπως έγραψα και στον τίτλο έχω πρόβλημα με ένα galaxy s3 mini το κινητό ένα φιλαράκι πήγε να ξεκλειδώσει το bootloader κατέβασε ένα app και το έκανε εγκατάσταση αν θυμάμαι καλά η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε και ο φίλος έκλεισε το κινητό μόλις πήγαμε να το ανοίξουμε το κινητό δεν έκανε τίποτα "νεκρό" ούτε boot ούτε recovery mode ούτε download mode και θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το τι μπορώ να κάνω για να επαναφέρω το κινητό λίγο έψαξα και έμαθα για ένα usb jig λέτε να κάνει δουλειά; :worry:
Δεν έχει κλειδωμένο boorloader το s3...

Δοκίμασε και με usb jig, δεν χάνεις κάτι. Αν δεν σε βάλει σε download mode και με αυτό, πας κατευθείαν για πλακέτα, δεν γίνεται κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερά , εχω το Ι8200 με την τελευταία επισημη rom της SAMSUNG.

Ειμαι στην Cosmote με Cosmoκάρτα και γενικά δεν χρησιμοποιω τη χρήση δεδομένων για Ιντερνετ .

Θέλω να λαμβάνω και να στέλνω MMS, όμως δεν μου το κάνει, βγάζοντας μήνυμα οτι πρέπει να ανοίξω τα δεδομενα που είναι απενεργοποιημένα.

Ομως άν ανοίξω τα δεδομένα η Cosmote με χρεώνει με ένα ευρώ άμεσα, γιατι καταλαβαίνει οτι και καλά πάω να κάνω χρήση Internet.

Σε άλλο κινητο που έχω (Coolpad F1) που και εκεί είμαι με Κοσμοκάρτα , δεν μου ζητάει να ανοίξω δεδομένα και τα MMS στέλονονται και λαμβάνονται κανονικά.....

Εννοείται ότι οι ρυθμίσεις APN για MMS είναι σωστά ρυθμισμένες και ρωτάω τώρα πως μπορώ να ξεπεράσω το πρόβλημα αυτο....

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας καλλιτέχνες, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι δυνατόν να βάλω κάποια μεγαλύτερη μπαταρία στο S3 Mini και αν όντως γίνεται σας παρακαλώ να μου υποδείξετε ποια είναι αυτή η μπαταρία και που μπορώ να την βρω.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας!

 

Edit post

Ευχαριστώ τους Mod που μεταφέρανε το Topic μου εδώ στο official Topic του S3 Mini του οποίου Topic την ύπαρξη δεν γνώριζα!

Edited by Ketzie
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας καλλιτέχνες, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι δυνατόν να βάλω κάποια μεγαλύτερη μπαταρία στο S3 Mini και αν όντως γίνεται σας παρακαλώ να μου υποδείξετε ποια είναι αυτή η μπαταρία και που μπορώ να την βρω.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας!

 

Edit post

Ευχαριστώ τους Mod που μεταφέρανε το Topic μου εδώ στο official Topic του S3 Mini του οποίου Topic την ύπαρξη δεν γνώριζα!

 

Κανείς;

Δεν μπορεί, τόσοι γνώστες του αντικειμένου εδώ, κάποιος πρέπει να ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια καινούργια αυθεντική να είσαι ήσυχος. Η μεγαλύτερη θα είναι κινέζικη και η πιθανότητα να σου βγει μάπα (να κρατάει όχι αντίστοιχα με τα αναγραφόμενα, να φθαρεί πολύ σύντομα) είναι πολύ μεγάλη. Μετά, υπάρχουν και μικρά powerbank που μπορείς να έχεις μαζί σου αντί για δεύτερη μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα παιδιά. Νέος στο φόρουμ!

Θέλω να περάσω kitkat 4.4.4 στο i8190. Πρόσεξα οτι ο οδηγός είναι για το μεγάλο S3. Κάνει και για το μικρό;

 

Η αλήθεια είναι οτι κανα τριήμερο τώρα διαβάζω διάφορα και έχω μπερδευτεί λίγο.

Πρώτη και βασική ερώτηση: είναι απαραίτητο να το κάνω root για να περάσω κάποιο custom firmware? Ρωτάω γιατί σε άλλο φόρουμ διάβασα ότι μπορώ να περάσω μέσω odin κατευθείαν και μάλιστα αναφερόταν ότι μαζί με το firmware γίνεται και root.

Επίσης θέλω να ρωτήσω τι είναι αυτό το custom recovery, που και πότε χρειάζεται;

Τρίτον, την sd που έχω μέσα πρέπει να τη βγάλω για να μην χάσω τα data μου;

Τέταρτον, αυτό το τριγωνάκι που αναφέρoυν κάποιοι σε κάποια σχόλια τι είναι;

Τέλος όλα αυτά τα αρχεία, δηλαδή kitkat, root, custom recovery για τη συσκευή μου μπορώ να τα έχω σε κάποιο link;

Όλα τα παράπάνω απαιτούν usb debugging mode;

 

Α και ξέχασα. Αν θελήσω να επαναφέρω το εργοστασιακό λογισμικό θα πορώ να το κάνω οποιαδήποτε στιγμή;

 

Παραθέτω και αυτά που βρήκα:

http://androidxda.com/root-samsung-galaxy-s3-mini-gt-i8190

http://techbeasts.com/2013/10/24/install-cwm-recovery-and-root-samsung-galaxy-s3-mini-i8190nl-how-to-guide/

http://techbeasts.com/2014/06/28/install-android-4-4-4-kitkat-on-galaxy-s3-mini-i8190nl-with-carbon-rom/

 

Ευχαριστω εκ το προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα παιδιά. Νέος στο φόρουμ!

Θέλω να περάσω kitkat 4.4.4 στο i8190. Πρόσεξα οτι ο οδηγός είναι για το μεγάλο S3. Κάνει και για το μικρό;

 

Η αλήθεια είναι οτι κανα τριήμερο τώρα διαβάζω διάφορα και έχω μπερδευτεί λίγο.

Πρώτη και βασική ερώτηση: είναι απαραίτητο να το κάνω root για να περάσω κάποιο custom firmware? Ρωτάω γιατί σε άλλο φόρουμ διάβασα ότι μπορώ να περάσω μέσω odin κατευθείαν και μάλιστα αναφερόταν ότι μαζί με το firmware γίνεται και root.

Επίσης θέλω να ρωτήσω τι είναι αυτό το custom recovery, που και πότε χρειάζεται;

Τρίτον, την sd που έχω μέσα πρέπει να τη βγάλω για να μην χάσω τα data μου;

Τέταρτον, αυτό το τριγωνάκι που αναφέρoυν κάποιοι σε κάποια σχόλια τι είναι;

Τέλος όλα αυτά τα αρχεία, δηλαδή kitkat, root, custom recovery για τη συσκευή μου μπορώ να τα έχω σε κάποιο link;

Όλα τα παράπάνω απαιτούν usb debugging mode;

 

Α και ξέχασα. Αν θελήσω να επαναφέρω το εργοστασιακό λογισμικό θα πορώ να το κάνω οποιαδήποτε στιγμή;

 

Παραθέτω και αυτά που βρήκα:

http://androidxda.com/root-samsung-galaxy-s3-mini-gt-i8190

http://techbeasts.com/2013/10/24/install-cwm-recovery-and-root-samsung-galaxy-s3-mini-i8190nl-how-to-guide/

http://techbeasts.com/2014/06/28/install-android-4-4-4-kitkat-on-galaxy-s3-mini-i8190nl-with-carbon-rom/

 

Ευχαριστω εκ το προτέρων!

Για αρχή διάβασε καλά αυτό τον οδηγό, θα σου λυθούν πολλές απορίες. Πλήρης Οδηγός - Odin, Root, CWM, TWRP, Kernels, F.A.Q.

Για ότι άλλο χρειαστείς στη συνέχεια, εδώ είμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Διάβασα το λινκ αλλά δεν νομίζω οτι απαντάει σε κάποιες ερωτήσεις που έκανα εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι.

Βρήκα οτι δεν έχω knox. Ενεργοποίησα και usb debugging.

 

Όλα τα παρακάτω θα τα κάνω μέσω odin.

 

Αρχικά, είναι δεν είναι υποχρεωτικό το root για να περάσω custom firmware, πες οτι το κάνω. Βρήκα και τον οδηγό αυτό στο φόρουμ και όλα καλά. Κατεβάζω την I8190XXANC2 αυτή τη στιγμή.

 

Απ 'οτι διάβασα επίσης δεν χρειάζεται να αφαιρέσω και την sd μου γιατι δε διαγράφεται τίποτα με το pre-rooted. Μια χαρά και με αυτό.

 

Μετά θέλω να περάσω κιτκατ 4.4.4. Βρήκα αυτό cm11.0_golden.nova.20150810.ODIN_TWRP. Αφού το κατεβάσω ξανακάνω οτι έκανα για να φορτώσω το pre-rooted,σωστά;

Πρίν περάσω το κιτκατ θα πρέπει να περάσω το cwm recovery; Αυτό το κάνω στην περίπτωση που θέλω να επαναφέρω το "επίσημο" firmware που βρήκα στο sammobile.com και όσο δεν έχω σκοπό να κάνω κάτι τέτοιο δε με αφορά;

 

Για αρχή διάβασε καλά αυτό τον οδηγό, θα σου λυθούν πολλές απορίες. Πλήρης Οδηγός - Odin, Root, CWM, TWRP, Kernels, F.A.Q.

Για ότι άλλο χρειαστείς στη συνέχεια, εδώ είμαστε :)

 

Είναι σωστή η διαδικασία που περιγράφω στο παραπάνω ποστ;

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Μαζεμένα δεν γίνεται να τα μάθεις όλα, θα σου μείνει η συσκευή στα χέρια και θα μπλέξεις άσχημα. Κατά κανόνα τις στοκ ρομ τις περνάνε με odin και τις custom μέσω custom recovery (cwm ή twrp). Ειδικά για τις custom roms, ο κάθε dev γράφει οδηγίες σχετικά με την εγκατάσταση της δικής του, τις οποίες θα πρέπει να διαβάσεις, να κατανοήσεις και να ακολουθήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Μαζεμένα δεν γίνεται να τα μάθεις όλα, θα σου μείνει η συσκευή στα χέρια και θα μπλέξεις άσχημα. Κατά κανόνα τις στοκ ρομ τις περνάνε με odin και τις custom μέσω custom recovery (cwm ή twrp). Ειδικά για τις custom roms, ο κάθε dev γράφει οδηγίες σχετικά με την εγκατάσταση της δικής του, τις οποίες θα πρέπει να διαβάσεις, να κατανοήσεις και να ακολουθήσεις.

 

Ωραία, αν ακολουθήσω τον οδηγό θα γίνει rooted η συσκευή, σωστά;

Αυτό πρέπει να γίνει σε πρώτη φάση; Και δεν επηρεάζεται τίποτα, σωστά;

Αμέσως μετά πενάω το cwm; Αν ναι, μπορώ να το κάνω κι αυτό μέσω odin;

 

Για το custom rom θα ρωτήσω στο xda-developers.

Edited by alexnt
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...