Jump to content

Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα γιατι οταν συνδεσω το κιν. με το κιes μου λεει οτι δρν υποστηριζει αναβαθμιση λογισμικου μεσω kies? ευχαριστω

 

γνωριζει κανενα παλικαρι γιατι μου το βγαζει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και γω εχω ακριβως το ίδιο πρόβλημα με σένα. Το δήλωσα απο τη πρώτη μέρα στη Samsung αλλά όχι οτι κάναν κάτι κατι μίλησα και με τη cosmote ουτε εκεί βρήκα ακρη μου. Το πήγα στο σερβις εδώ Θεσσαλονίκη και είπαν οτι κάναν επαναπρογραμματισμό του λογισμικού αλλά το ίδιο μου συνέβαινε και χειρότερα. Το ξαναπήγα την ίδια μέρα και ζήτησα αντικατάσταση γιατί ουτε μια βδομάδα το έχω το κινητό και είπαν θα μου απαντήσουν αυριο. Δεν ξέρω τι γίνεται ειλικρινά τι γίνεται στον ίδιο χώρο πάντως με την ίδια σιμ είχα σε άλλη συσκευή 3 γραμμές σήμα είναι απαράδεκτο.

 

 

Και γω εχω ακριβως το ίδιο πρόβλημα με σένα. Το δήλωσα απο τη πρώτη μέρα στη Samsung αλλά όχι οτι κάναν κάτι κατι μίλησα και με τη cosmote ουτε εκεί βρήκα ακρη μου. Το πήγα στο σερβις εδώ Θεσσαλονίκη και είπαν οτι κάναν επαναπρογραμματισμό του λογισμικού αλλά το ίδιο μου συνέβαινε και χειρότερα. Το ξαναπήγα την ίδια μέρα και ζήτησα αντικατάσταση γιατί ουτε μια βδομάδα το έχω το κινητό και είπαν θα μου απαντήσουν αυριο. Δεν ξέρω τι γίνεται ειλικρινά τι γίνεται στον ίδιο χώρο πάντως με την ίδια σιμ είχα σε άλλη συσκευή 3 γραμμές σήμα είναι απαράδεκτο

Πάντως το δικό μου πρόβλημα λύθηκε όταν αντικατέστησα την κάρτα sim. Την είχα πολλά χρόνια και μου είπαν ότι το κάνει με παλιές κάρτες. Από τότε που έβαλα καινούργια το πρόβλημα διορθώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτης της αποψης ειμαι...!!!το κινητο απο μονο του ειναι ομορφο.

 

Ακριβώς! Αλλά δεν έχει gorilla glass η συσκευή; γιατί έτσι νόμιζα και συμβουλέψα να μη μπει ζελατίνα μιας και 2χρονια το Motorola μου έχει διατηρήσει την οθόνη άψογη πάρα τις πτωσεις

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μια ερώτηση, επειδή πήρα το κινητό για την αδερφή μου (από το http://www.kaizershop.gr/ σε Sapphire Black που δεν εισάγεται στην Ελλάδα). Είδα ότι έχει την 4.1.2, ξέρετε αν πρόκειται να δεχτεί αναβάθμιση σε επόμενες εκδόσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μια ερώτηση, επειδή πήρα το κινητό για την αδερφή μου (από το http://www.kaizershop.gr/ σε Sapphire Black που δεν εισάγεται στην Ελλάδα). Είδα ότι έχει την 4.1.2, ξέρετε αν πρόκειται να δεχτεί αναβάθμιση σε επόμενες εκδόσεις;

Και εδώ με την 4.1.2 πουλιέται. Για αναβάθμιση θα δούμε.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Αλλά δεν έχει gorilla glass η συσκευή; γιατί έτσι νόμιζα και συμβουλέψα να μη μπει ζελατίνα μιας και 2χρονια το Motorola μου έχει διατηρήσει την οθόνη άψογη πάρα τις πτωσεις

 

Όχι δεν έχει δυστυχώς. Βέβαια είναι αρκετά ανθεκτική.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως βρέθηκε κάποιος τρόπος ώστε να βλέπουμε τις φωτογραφίες μας σε μικρογραφίες όταν συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή? Έχω ξαναρωτήσει αλλά είναι σπαστικό να μην ξέρεις πια φωτογραφία να επιλέξεις....

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως βρέθηκε κάποιος τρόπος ώστε να βλέπουμε τις φωτογραφίες μας σε μικρογραφίες όταν συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή? Έχω ξαναρωτήσει αλλά είναι σπαστικό να μην ξέρεις πια φωτογραφία να επιλέξεις....

 

Ξέρω ότι αυτό που θα σου πω δεν αποτελεί λύση, αλλά...

 

Φτιάξε ένα dropbox account, ενεργοποίησε το auto camera upload και θα λυθούν τα χέρια σου. Θα ανοίγεις το φάκελο στο pc σου και θα τα βλέπεις όλα κανονικά με μικρογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως βρέθηκε κάποιος τρόπος ώστε να βλέπουμε τις φωτογραφίες μας σε μικρογραφίες όταν συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή? Έχω ξαναρωτήσει αλλά είναι σπαστικό να μην ξέρεις πια φωτογραφία να επιλέξεις....

 

Aν εγκαταστήσεις και συνδεθείς με το "myphone explorer" τοτε ανοίγοντας τον φακελο με τις φωτο κάτω δεξια σου εχει σε μικρογραφία την εικονα που εχεις επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επανερχομαι.

 

Σημερα παρελαβα το κινητο και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι αρκετα θετικες αν σκεφτειτε οτι ειναι και το πρωτο μου smartphone.

 

Εκδοση Android : 4.1.2 , Εκδοση Kernel : 3.0.31 - 1154865

 

Συγκεκριμενα τι εκανα απο τη στιγμη που το παρελαβα.

 

Αλλαξα γλωσσα σε Ελληνικα και μετεφερα επαφες. Εχω αλλαξει τις επιλογες δικτυου μονο σε GSM και εχω απενεργοποιησει τη χρηση δεδομενων κινητης τηλεφωνιας. Επισης αυτη τη στιγμη το εχω βαλει σε εξοικονομηση ενεργειας και εχω απενεργοποιησει wifi,bluetooth,gps. Με αυτες τις ρυθμισεις η καταναλωση μπαταριας ειναι στο ελαχιστο ε ; (η μπορω να κανω και τιποτα αλλο; )

 

Επισης εκανα gmail account. Κατεβασα και ενα παιχνιδι απο το Play Store. Ολα κομπλε.

Ειδα και την κληση του και τη ληψη μηνηματος, μια χαρα.

 

Προς το παρον περιμενω να παει στο 10% και να το βαλω για φορτιση.

 

Ακομα δεν εχω δει καθολου τι παιζει με το KIES. Επισης ερωτηση, χρειαζεται να δημιουργησω Sasmung Account ;

 

Για τελος αφησα το μονο που με προβληματισε αλλα ειναι σημαντικο. Το κινητο εκλεισε μονο του 2 φορες ως τωρα (δηλαδη στην πρωτη ωρα λειτουργιας). Ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο και πιστευω οτι θα χω πιο σιγουρη ενδειξη για το αν υπαρχει προβλημα ή οχι αφου κανω τις αρχικες φορτισεις και περασουν 2-3 μερες. Αν δω ομως οτι επιμενει νομιζω οτι απο Δευτερα - Τριτη θα πρεπει να επικοινωνησω για αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά. γενικά είστε ευχαριστημενοι με το κινητό? από κάμερα πως πάει? μπορεί να μου πει κάποιος τα υπέρ και τα συν γιατί θέλω να το κάνω δώρο στην γυναίκα μου. ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά. γενικά είστε ευχαριστημενοι με το κινητό? από κάμερα πως πάει? μπορεί να μου πει κάποιος τα υπέρ και τα συν γιατί θέλω να το κάνω δώρο στην γυναίκα μου. ευχαριστώ!

Εγώ το πήρα στην γυναίκα μου και την κόρη μου. Είναι σούπερ. Η κάμερα εμένα με ικανοποιεί και σε φωτογραφία και σε βίντεο.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά. γενικά είστε ευχαριστημενοι με το κινητό? από κάμερα πως πάει? μπορεί να μου πει κάποιος τα υπέρ και τα συν γιατί θέλω να το κάνω δώρο στην γυναίκα μου. ευχαριστώ!

 

+1 και από μένα. Η κάμερα βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες για την τιμή του κινητού. Γενικά κατ' εμέ το κινητό έχει μόνο "συν". Δε βρίσκω κάτι αρνητικό άξιο αναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω την 4.1.2 της cosmote. Για να ρουτάρω πρέπει να το κάνω με τον δεύτερο τρόπο ή μπορώ να φλασάρω μία απο τις ρουταρσιμένες; Επίσης, ποιες οι διαφορές των ρομ, ειναι κάποια πιο καλή από τις άλλες; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω την 4.1.2 της cosmote. Για να ρουτάρω πρέπει να το κάνω με τον δεύτερο τρόπο ή μπορώ να φλασάρω μία απο τις ρουταρσιμένες; Επίσης, ποιες οι διαφορές των ρομ, ειναι κάποια πιο καλή από τις άλλες; Ευχαριστώ.

 

H ΜB3 της Cosmote είναι απ'αυτές που έχω κάνει root, oπότε το πιο εύκολο είναι απλά να βάλεις αυτήν, ή και πιο καινούρια. Οι roms είναι με σειρά έκδοσης (το βλέπεις και από τα ονόματα πάνε αλφαβητικά, π.χ. η ME1 είναι 3 εκδόσεις πιο μπροστά από την MB3 - Β,C,D,E), και συνήθως όσο πιο καινούρια τόσο καλύτερη.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τις προάλλες μου ήρθε update και πλέον έχω την AME1. Αν περάσω την pre-rooted την δικιά σου μετά σε περίπτωση που έρθει update τι γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τις προάλλες μου ήρθε update και πλέον έχω την AME1. Αν περάσω την pre-rooted την δικιά σου μετά σε περίπτωση που έρθει update τι γίνεται?

 

Θα το περάσεις με το pc σαν την pre-rooted.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

H ΜB3 της Cosmote είναι απ'αυτές που έχω κάνει root, oπότε το πιο εύκολο είναι απλά να βάλεις αυτήν, ή και πιο καινούρια. Οι roms είναι με σειρά έκδοσης (το βλέπεις και από τα ονόματα πάνε αλφαβητικά, π.χ. η ME1 είναι 3 εκδόσεις πιο μπροστά από την MB3 - Β,C,D,E), και συνήθως όσο πιο καινούρια τόσο καλύτερη.

 

Ευχαριστώ πολύ. Την ΑΜΕ λέω να βάλω τότε αφού είναι η πιο καινούρια. To riple effect που έχει φτιάξει ο κύριλλος κάνει για την ΑΜΕ;Αν όχι για ποιά κάνει;

Edited by alesandro21
Link to comment
Share on other sites

Αύριο με το καλό θα πάρω την συσκευή και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει οδηγός για root αν χρειάζεται να κάνω αναβάθμιση όταν το συνδέσω με το kies ή να χρειάζεται κάτι άλλο να κάνω.
Link to comment
Share on other sites

Αύριο με το καλό θα πάρω την συσκευή και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει οδηγός για root αν χρειάζεται να κάνω αναβάθμιση όταν το συνδέσω με το kies ή να χρειάζεται κάτι άλλο να κάνω.

 

Ναι φυσικά υπάρχει, στην ενότητα Οδηγοί. Όσο για την αναβάθμιση, όταν το ανοίξεις λογικά θα κατέβει ΟΤΑ η τελευταία διαθέσιμη..

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια την πεμπτη το πρωι εχασα το κινητο μου μεσα στο λεοφωριο σιγουρα καποιο χερακι το πηρε ανηκω στο δικτυο της vodafone και οταν το καλω λεει η συνδεση με τον αριθμο που καλεσατε δεν ειναι εφικτη μπορω με καποιο τροπο να το βρω?
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά υπάρχει, στην ενότητα Οδηγοί. Όσο για την αναβάθμιση, όταν το ανοίξεις λογικά θα κατέβει ΟΤΑ η τελευταία διαθέσιμη..

 

προτεινεις να την κανω την αναβαθμιση?

 

και ποια απο τις 3 να βαλω?

* I8190XXALJL

* I8190XXAMA2

* I8190XXAMD3

 

sorry που δεν το ψαχνω αλλα κανω backup το παλιο μου κινητο

 

update:

αφησα το I8190XXAMD3 και εκανα τον 2ο τροπο (2oς τρόπος: Root από custom recovery)

Edited by millernet
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως λειτουργεί το link2sd; Κάνω σύνδεση των εφαρμογών αλλά τα δεδομένα μένουν στο τηλέφωνο, δεν πάνε στην κάρτα. Έχω χωρίσει την κάρτα σε δυο μέρη και έχω κάνει προσάρτηση του δεύτερου μέρους.
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία:

Μια επαφή μου είναι μέσα στον λογαριασμό μου gmail κανονικά. Ενεργοποιώ το wifi αλλά δεν λέει να εμφανιστεί στην συσκευή. Επίσης έχω και το myphone explorer, κάνω τους συγχρονισμούς αλλά και πάλι τίποτα. Εντύπωση μου κάνει γιατί σε άλλες επαφές ήδη υπάρχουσες ή νέες με το που ενεργοποιούσα το wifi απευθείας εμφανιζόντουσαν στην συσκευή. Τι μπορεί να παίζει γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...