Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 620


Vercetti13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από birdphone το πήρα εγώ. Θεωρείται από τα πιο αξιόπιστα, έχει πολλές αξιολογήσεις μπορείς να διαβάσεις σχόλια.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατ' αρχήν καλησπέρα σε όλους τους κατόχους του 620, μετά από 5 χρόνια συμβίωσης με το Ε71 (δεν το αποχωρίζομαι όσο λειτουργεί) αποφάσισα για χρήση κυρίως data να αποκτήσω ένα 620 μεταχειρισμένο 10 ημερών στην τιμή των 110 ευρώ που θεώρησα ως vallue for money για τα χαρακτηριστικά του.

Όμως θέλω να επεκτείνω την χωρητικότητά του μιας και τα 8GB είναι λίγα. Στο παρελθόν δεν με έχει απασχολήσει το θέμα αγοράς microsd, προσανατολίζομαι στην αγορά κάποιας 32GB αλλά δεν γνωρίζω τί να επιλέξω, όσον αφορά χαρακτηριστικά memory class και ταχύτητα ανάγνωσης-εγγραφής σε mb/sec, ώστε να λειτουργεί και η συσκευή απρόσκοπτα.

Δεν διάβασα κάτι σχετικό στις προηγούμενες σελίδες και δεν παρακολουθώ κάποιο άλλο σχετικό θέμα με τέτοιου είδους πληροφορίες αυτή την περίοδο στο φόρουμ, παρακαλώ τα φώτα σας!

Εύχομαι σε όλους να είναι ευτυχισμένη η καινούρια χρονιά γεμάτη με υγεία.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠό εταιρίες θα σου έλεγα να διαλέξεις κάποια αρκετά επώνυμη. Το πιο σημαντικό που θα κοιτούσα εγώ (εκτός της χωρητικότητας) είναι η κλάση της κάρτας γιατί έχει να κάνει με την ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων το μεγαλύτερο είναι το καλύτερο. Εαν δεν κάνω λάθος το 10.
Link to comment
Share on other sites

@ TanasiousR σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Σε μια γρήγορη ματιά που έριξα στο σκρούτζ έχει αρκετές κάρτες class10 αλλά διαφέρουν σε ταχύτητες ανάγνωσης και/ή εγγραφής, πιστεύεις ότι ταχύτητα ανάγνωσης από ποιά τιμή και πάνω είναι αξιόλογη, πχ. 10mb/sec και πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω θέμα και για ότι χρειαστείς μπορείς να απευθυνθείς εκεί.

Κάρτες μνήμης: Απορίες, συμβατότητα, προβλήματα κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ navi55 πολύ κατατοπιστικό το θέμα που μου παρέθεσες μου λυθήκανε σχεδόν όλες οι απορίες. Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί όταν πατάω μια διεύθυνση στις επαφές και ανοίγει χάρτες bing δεν βρίσκει τίποτα;

 

http://farm8.staticflickr.com/7413/11729493604_77ce43e4ed_c.jpg

image by dedalos, on Flickr

 

Lumia 620 Amber

 

Υπάρχει τρόπος αντί να ανοίγουν οι χάρτες τις Bing να ανοίγουν οι HERE maps ;

Edited by dedalos
http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη, παρομοιως, στα win8 οπου εχω τους χαρτες bing δεν μου βρισκει απολυτως τιποτα. ουτε στα ελληνικα, ουτε στα αγγλικα, ουτε με τονους, ουτε χωρις...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,χρόνια πολλά και καλή χρονιά.Εχω δύο προβλήματα.Το πρώτο είναι ότι όταν απενεργοποιώ τη συσκευη,αυτή ενεργοποιείται και πάλι μόνη της.Είδα ότι και κάποιος άλλος είχε το ίδιο πρόβλημα,αλλά η λύση που του πρότειναν στο forum,σε μένα δεν είχε αποτέλεσμα.Δεύτερον παρατήρησα τυχαία(όταν είχε απόλυτη ησυχία) ότι στέλνοντας μήνυμα ενώ είμαι στο Viber,ακούγεται ένας θόρυβος από το ηχείο.Το παρατήρησε κανένας άλλος;Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη, παρομοιως, στα win8 οπου εχω τους χαρτες bing δεν μου βρισκει απολυτως τιποτα. ουτε στα ελληνικα, ουτε στα αγγλικα, ουτε με τονους, ουτε χωρις...

 

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά Γιάννη, ευχαριστώ για την απάντηση. Κρίμα που το έκανα Restore.

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά Γιάννη, ευχαριστώ για την απάντηση. Κρίμα που το έκανα Restore.

Χρονια πολλα!

ναι, δεν ξερω γιατι δεν δουλευει καθολου...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σαν καινούργιος στα windows phone να ρωτήσω, search στα τοπικά αρχεία δεν υπάρχει; Έβαλα 2000 τραγούδια και θα τα ψάχνω με scrolling;

 

Το πρόβλημα με τους χάρτες της bing υπάρχει μόνο στην γλώσσα μας η είναι γενικό;

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση σχετικά με την χωρητικότητα της μπαταρίας. Η μαμά μπαταρια έχει χωρητικότητα 1300 μιλιαμπέρ. Στο σκρουτζ που κοιτάω για δεύτερη, επειδή η διάρκειά της είναι τραγική, από γνήσιες βρίσκω μέχρι το ανώτερο 1200 μιλιαμπέρ' απο συμβατές μέχρι 1500 μιλιαμπέρ, αλλά σε καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει πουθενά 1300 μιλιαμπέρ. Λόγω αυτής της κατάστασης προσανατολίζομαι να αγοράσω μια συμβατή των 1500. Ποιά η γνώμη-εμπειρία σας θα έχω στην πράξη κάποιο θέμα; Πάντως πολλοί κινέζοι κατασκευστές δίνουν με τις συσκευές τους δύο μπαταρίες, η μία εκ των οποίων μεγαλύτερης χωρητικότητας.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρόνια πολλά! Μια ερώτηση..υπάρχει τελικά δέκτης ραδιοφώνου που ξεκλειδώνεται με αναβάθμιση όπως στο 820? Ευχαριστώ :)

Nokia 5800-> LG Αrena km900-> Samsung Galaxy S-> Nokia Lumia 820-> Sony Xperia Z2-> Samsung Galaxy A5(2017)-> Xiaomi Mi A1

iPad mini-> iPad Air 2

Sony Smartwatch2-> Moto 360-> Xiaomi mi Band 2-> Xiaomi Mi Band 3-> Xiaomi Amazfit Bip

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρόνια πολλά! Μια ερώτηση..υπάρχει τελικά δέκτης ραδιοφώνου που ξεκλειδώνεται με αναβάθμιση όπως στο 820? Ευχαριστώ :)

 

στο 620 οχι

Link to comment
Share on other sites

Στις επαφές τα πεδία είναι περιορισμένα επειδή είναι περιορισμένα και στο outlook.com όπου κάνω εγώ συνχρονισμό; Παράδειγμα δεν μπορώ να βάλω παραπάνω από 3 email σε μια επαφή η πάνω από 3 διευθύνσεις.

Γνωρίζει κανείς αν σταματήσω τον συνχρονισμό με το outlook και δημιουργήσω σε gmail για τις επαφές θα έχω περισσότερα πεδία;

 

Ειναι δυνατόν το 2014 να μην μπορείς να καταχωρίσεις περισσότερα απο 3 email σε μια επαφή;

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρόνια πολλά! Μια ερώτηση..υπάρχει τελικά δέκτης ραδιοφώνου που ξεκλειδώνεται με αναβάθμιση όπως στο 820? Ευχαριστώ :)

Όχι, δυστυχώς, το hardware του 620, δεν υποστηρίζει ραδιοφωνικό δέκτη.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Με λύπη αναγκάστηκα να το επιστρέψω και να μετακινηθώ σε android συσκευή διότι το τελευταίο πρόβλημα με το others που καταλάμβανε σχεδόν 3 GIGA από τα 6.2 ελεύθερα του lumia 620 ήταν αποτρεπτικό.

 

Ξεπέρασα το bug με τους bing χάρτες που δεν άνοιγαν καμία διεύθυνση μέσα απο τις επαφές,

Έφαγα μια "κρυάδα" με τον media player που δεν έχει έρευνα αλλά μόνο scroll ανάμεσα στα γράμματα της αλφαβήτου.

Έχασα τον χρόνο μου και τα λεφτά μου (αγορά 2x10€ xbox prepaid cards) για να χρησιμοποιηθούν για αγορές στο store της Microsoft, βρίσκοντας μόνο 4 εφαρμογές άξιες για αγορά (περίπου 5€) ψάχνοντας άπειρες ώρες.

Αλλά να έχω κάνει εγκατάσταση μόλις 2.1 gigabyte εφαρμογές και παιχνίδια και να μου λέει οτι δεν έχω χώρο ήταν και το τελευταίο.

 

ΥΓ. Ξέχασα και τον περιορισμό στις επαφές στα πεδία να μην μπορείς να βάλεις πάνω από 3 email.

Edited by dedalos
http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Με λύπη αναγκάστηκα να το επιστρέψω και να μετακινηθώ σε android συσκευή διότι το τελευταίο πρόβλημα με το others που καταλάμβανε σχεδόν 3 GIGA από τα 6.2 ελεύθερα του lumia 620 ήταν αποτρεπτικό.

 

περίεργο . Εγω δεν είχα πότε πρόβλημα με το others και πάντα το storage check έκανε δουλειά

Link to comment
Share on other sites

μα γιατι δεν μου βγαζει την αναβαθμιση για την amber?

:(:(:(

 

κανονικά θα έπρεπε να την ειχες πάρει καιρό τωρα . Τσέκαρε στις ρυθμίσεις---> πρόσθετα και πληροφορίες τι σου γράφει

Link to comment
Share on other sites

κανονικά θα έπρεπε να την ειχες πάρει καιρό τωρα . Τσέκαρε στις ρυθμίσεις---> πρόσθετα και πληροφορίες τι σου γράφει

 

πουθενα δεν γραφει amber

Link to comment
Share on other sites

πουθενα δεν γραφει amber

 

αν πας ρυθμίσεις --->ενημέρωση τηλεφώνου δηλαδή δεν σου την βρίσκει ;

περίεργο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...