Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κριτήριο για την ποιότητα του video είναι η προβολή σε τηλεόραση και όχι στο monitor του υπολογιστή. Όπως είναι προφανές, κάθε οθόνη ή οποιοδήποτε άλλο μέσο προβολής (πχ προβολέας) είναι ρυθμισμένος διαφορετικά και έχει διαφορετικά χρωματικά χαρακτηριστικά, επομένως μην ψάχνεις να βρεις άκρη για τη χρωματική απόδοση. Υπάρχουν ορισμένα στάνταρτς τα οποία είναι πολύ δύσκολο να ακολουθήσεις, ακόμα και αν είσαι επαγγελματίας και μόνο με τη χρήση παλμογράφου και όχι με την εκτίμηση "με το μάτι".

Μπορείς να δεις σε γενικές γραμμές αν έχεις κάποιο έντονο πρόβλημα. Βάλε ένα DVD στον υπολογιστή σου ή στην τηλεόρασή σου (που θεωρούμε ότι έχει προσεγμένη εικόνα) και ρυθμισέ την όσο το δυνατόν πιο προσεκτικά, ώστε να βλέπεις σωστά με το μάτι σου: Τα μαύρα να είναι μαύρα, τα άσπρα να είναι άσπρα, τα χρώματα (ιδιαίτερα το κόκκινο) να μην "χύνονται" και να μην χάνονται οι ενδιάμεσοι τόνοι (πχ στα σκοτεινά πλάνα, να βλέπεις κάποιες λεπτομέρειες). Όλα αυτά βέβαια δύσκολα θα τα παετύχεις. Το ιδανικό για τη ρύθμιση θα ήταν να βρεις ένα test pattern (όπως αυτό ) Αφού ρυθμίσεις την εικόνα σου, βάλε video από τν κάμερά σου να παίξει και κάνε τις παρατηρήσεις σου. Πχ, αν ενώ βλέπεις dvd κανονικά, το video σου είναι μπλε, έχεις πρόβλημα με το white balance, αν τα βλέπεις πολύ σκοτεινά ή φωτεινά, φταίει η έκθεση κτλ.

Μην βασίζεσαι στην οθόνη της καμεράς σου για λεπτομέρειες, είναι για να βλέπεις απλά τι τραβάς (μια TFT 4" με καλή χρωματική απόδοση για ρυθμίσεις video, κάνει περισσότερα απ' όσο η καμερά σου ολόκληρη :) )

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όπως είναι προφανές, κάθε οθόνη ή οποιοδήποτε άλλο μέσο προβολής (πχ προβολέας) είναι ρυθμισμένος διαφορετικά και έχει διαφορετικά χρωματικά χαρακτηριστικά, επομένως μην ψάχνεις να βρεις άκρη για τη χρωματική απόδοση.

******

Μην βασίζεσαι στην οθόνη της καμεράς σου για λεπτομέρειες, είναι για να βλέπεις απλά τι τραβάς (μια TFT 4" με καλή χρωματική απόδοση για ρυθμίσεις video, κάνει περισσότερα απ' όσο η καμερά σου ολόκληρη :) )

 

Τελικά δηλαδή είναι περίπου το ιδιο με το να προσπαθείς να πετύχεις τα χρώματα στην οθόνη να βγουν και στην εκτύπωση!!!

αδύνατον σχεδόν :w00t: Ξέρεις το παρατήρησα τώρα που είχα υλικό για επεξεργασία ,και την οθόνη του cam δίπλα στη οθόνη του PC , και εντόπισα την "διαφορά". Δεν σου κρύβω ότι μια ψηλοαπογοήτευση μου πέρασε , μάλλον αιφνιδιάστηκα γιατί η εικόνα του video όσο εβλεπα στην cam , είτε κατα την στιγμή της λήψης είτε κατα το playback ήταν σχεδόν ρεαλιστική θα έλεγα .Τι ρόλο να παίζει άραγε η κασέτα ?- όλες ήταν ίδιες JVC- .

 

*********

Μονιτορ με καλή απόδοση εε!!δεν θα την γλυτώσουν την επίσκεψη μάλλον :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω καταλάβει ότι είστε ειδικοί με τις κάμερες. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;Έχω κάποιες χαζές ερωτήσεις γι'αυτό να με συγχωρήσετε.

-Αν γράψω σε mini-dv ο πιο εύκολος τρόπος να δω την ταινία είναι απευθείας σε τηλεόραση (διάβασα ότι για μεταφορά σε pc είναι λίγο μπέρδεμα) και αν ναι, αυτήν τη δυνατότητα την έχουν όλες οι κάμερες DV?

-Οι κασσέτες dv είναι επανεγγράψιμες?

-Τι είναι το digital8 σε σχέση με το mini dv?

-Θέλω να αγοράσω μία mini dv (ή digital8). Τι προτείνετε από τα δύο?

Με 400 ευρώ μπορώ να κάνω μία καλή αγορά.

 

Όποιος θέλει ας απαντήσει σε οποιαδήποτε ερώτηση μου.

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

-Αν γράψω σε mini-dv ο πιο εύκολος τρόπος να δω την ταινία είναι απευθείας σε τηλεόραση (διάβασα ότι για μεταφορά σε pc είναι λίγο μπέρδεμα) και αν ναι, αυτήν τη δυνατότητα την έχουν όλες οι κάμερες DV?

-Οι κασσέτες dv είναι επανεγγράψιμες?

-Τι είναι το digital8 σε σχέση με το mini dv?

-Θέλω να αγοράσω μία mini dv (ή digital8). Τι προτείνετε από τα δύο?

Με 400 ευρώ μπορώ να κάνω μία καλή αγορά.

 

-Οι κασέτες dv είναι επανεγγράψιμες.

-Καλύτερα μία mini dv,η τεχνολογία τους είναι πιο σύγχρονη και γενικά όλο το concept είναι καλύτερο.

-Η τεχνολογία digital 8 είναι αυτή που χρησιμοποιούσαν οι κάμερες προηγούμενης γενιάς, υπάρχουν κάποιες μικρές διαφορές στην ποιότητα και κυρίως στο μέγεθος της κάμερας, καθώς οι digital 8 είναι μεγαλύτερες λόγω μεγαλύτερου μεγέθους κασέτας.

Πάρε mini dv.Για λίγα ευρώ διαφορά αξίζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δηλαδή είναι περίπου το ιδιο με το να προσπαθείς να πετύχεις τα χρώματα στην οθόνη να βγουν και στην εκτύπωση!!!

αδύνατον σχεδόν :w00t:

 

*********

Μονιτορ με καλή απόδοση εε!!δεν θα την γλυτώσουν την επίσκεψη μάλλον :D

 

Με μια μεγάλη διαφορά: στην εκτύπωση ξέρεις σε τι τυπώνεις και μπορείς να καλιμπράρεις τον εκτυπωτή. Στην τηλεόραση, δεν ξέρεις σε τι συσκευή θα παρακολουθηθεί τελικά το βιντεάκι σου ;)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση. Δοκιμασα να γραψω απο την sony hc32 καμερα μου μια κασετα στο pc. Συνεδεσα και τα δυο με firewire καλωδιο και ολα καλα. Στα settings εβαλα dv-avi (με την προοπτικη να γραφτει σε dvd). Το προβλημα ειναι πως για καθε ωρα θελει περιπου 13ΜΒ. Πως θα γινει να γραφτουν σε dvd που ειναι 5?

Βοηθηστε γιατι δεν τα παω και πολυ καλα με αυτα... :-)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση. Δοκιμασα να γραψω απο την sony hc32 καμερα μου μια κασετα στο pc. Συνεδεσα και τα δυο με firewire καλωδιο και ολα καλα. Στα settings εβαλα dv-avi (με την προοπτικη να γραφτει σε dvd). Το προβλημα ειναι πως για καθε ωρα θελει περιπου 13ΜΒ. Πως θα γινει να γραφτουν σε dvd που ειναι 5?

Βοηθηστε γιατι δεν τα παω και πολυ καλα με αυτα... :-)

 

Μάλλον εννοείς GB, γιατί αλλιώς δεν βλέπω πρόβλημα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

κανεις?????

 

Πως το περνάς στο δίσκο δεν χρησιμοποιείς κάποιο software? Αυτό θα σου επιτρέπει να το σώζεις με διάφορα format και ανάλογα να περιορίζεις τον όγκο. Τώρα το σώζεις όπως είναι στην κάμερα ασυμπίεστο γι'αυτό σου παίρνει τόσο.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Πως το περνάς στο δίσκο δεν χρησιμοποιείς κάποιο software? Αυτό θα σου επιτρέπει να το σώζεις με διάφορα format και ανάλογα να περιορίζεις τον όγκο. Τώρα το σώζεις όπως είναι στην κάμερα ασυμπίεστο γι'αυτό σου παίρνει τόσο.

 

Χρησιμοποιησα το windows movie maker. Η αμεσως χαμηλοτερη αναλυση ηταν πολυ χαλια :( Εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο προγραμμα για αυτην την δουλεια? :O

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε η κάμερα κανένα cd με προγράμματα;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιησα το windows movie maker. Η αμεσως χαμηλοτερη αναλυση ηταν πολυ χαλια :( Εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο προγραμμα για αυτην την δουλεια? :O

 

Αν και δεν έχω δει το windows movie maker φανταζόμουν ότι θα είχε μεγαλύτερες δυνατότητες.

Εγώ χρησιμοποιώ το Pinnacle Studio και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το πήρα μαζί με μια κάρτα firewire.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Στο dvd δεν θα το περάσεις σε DV-AVI format, γιατί και δεν χωράει και δεν θα μπορείς να το παίξεις σε επιτραπέζιο dvd-player. Πρέπει να το μετατρέψεις σε MPEG format και μετά να το γράψεις. Το mpeg θέλει περίπου από 1GB ως 4,5 GB για κάθε ώρα, άρα ανάλογα με την ποιότητα που θες μπορείς σε 1 dvd να χωρέσεις 1-4 ώρες (μπορείς και περισσότερο αλλά με πολύ χάλια ποιότητα). Φυσικά κατά την μετατροπή θα έχεις από μικρή ως μεγάλη πτώση στην ποιότητα.

Την μετατροπή αυτή μπορείς να την κάνεις με διάφορα προγράμματα όπως το Pinnacle Studio που ανέφερε ο KCB, Ulead Movie Factory κλπ. Νομίζω ότι μπορείς και με το Nero Express, αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος.

Σίγουρα δεν σου έδωσαν κάποιο software είτε με την κάμερα είτε με κάποιο dvd recorder; Εμένα έτυχε να μου δώσουν ακόμη και με κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

exete na protinete kati allo?

 

An theleis na exei kai dv-in tote pas stin SONY hc42 an den se endiaferei omos tha elega gia tin Panasonic ng-gs75 poy exei kai 3CCD kai poly kali timi.

sto http://www.chrisdr.com/468.htm tin exei 579eyro kai 499eyro leei me epaggelmatiko kai tin SONY HC42 http://www.chrisdr.com/447.htm tin exei sta 655euro kai 565eyro me epagelamtiko AFM.ego tha soy proteina pantos SONY.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και στη Sony HC90E, την οποία μπορείς να βρεις πλέον κοντά στα 800 ευρω (δοκίμασε στο skroutz.gr) και είναι πραγματικά απίθανη (την εχω εδω και ενα μήνα και καθε μέρα ανακαλύπτω τι ποιοτικό gadgetακι είναι!).

 

Σημειώνω ότι έχει ανάλυση 3,1 mp (στις φωτος και 2 mp στο video).

Ειναι πολύ μικρή και εύχρηστη

και -όπως και η μικρότερη HC42E- τραβάει κατευθείαν σε 16:9 (έχει και οθόνη αφής 16:9).

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι σε βολεύει. Αν θες να τραβάς και να παίζεις κατευθείαν ότι τράβηξες, παίρνεις dvd. Αν θες επεξεργασία παίρνεις dv.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το εψαξα αλλα τζιφος. Ειναι απενεργοποιημενη η λειτουργεια "copy to dvd" στην καμερα και δεν μπορω να την ενεργοποιησω!. Ξερει κανεις κατι παραπανω? Η καμερα ειναι sony HC32
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω την SANYO xacti C4 και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Κοίτα την SANYO xacti C5 έχει φοβερά χαρακτηριστικά, φυσικά μιλάμε για full digital μικροκάμερες χωρίς την ύπαρξη κασσετών απλά με SD cards μέχρι 2GΒ που σε SHQVideo 640x480 30fps κρατάει περίπου 2 ώρες.

 

Αν θέλετε σας στέλνω δείγματα απο photos (8MP) καθώς και video clips.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...