Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου έκαναν δώρο πρόσφατα την Sony DCR-HC30E και μπορώ να πω για την οθόνη αφής. ότι οι ενδείξεις είναι εξαιρετικά ευδιάκριτες και το μενού είναι πολύ εύκολο. Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω όποιον ξέρει, πως μπορώ να γράψω αυτά που έχω τραβήξει με την βιντεοκάμερα σε dvd;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω όποιον ξέρει, πως μπορώ να γράψω αυτά που έχω τραβήξει με την βιντεοκάμερα σε dvd;

Υπάρχουν 2 τρόποι:

α) Ο εύκολος χρησιμοποιώντας επιτραπέζιο dvd recorder. Δεν έχω όμως οπότε δεν ξέρω να σου πω λεπτομέρειες.

β) Ο δύσκολος χρησιμοποιώντας υπολογιστή.

Χονδρικά η διαδικασία έχει ως εξής:

Συνδέεις τη βιντεοκάμερα με καλώδιο firewire (IEE1394 ή i-link όπως το λέει η Sony) με την αντίστοιχη θύρα του υπολογιστή σου. Αν δεν έχει μπορείς να αγοράσεις μία καρτούλα (δεν κοστίζει πολύ).

Χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα capturing για να κατεβάσεις ότι θέλεις από την κασέτα στο δίσκο σε μορφή DV-AVI.

Κατόπιν χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα DVD-Authoring για να κόψεις - ράψεις, δημιουργήσεις μενού, κωδικοποιήσεις σε mpeg και τελικά να κάψεις το DVD.

Οι περισσότερες βιντεοκάμερες περιλαμβάνουν κάποιο CD με software για να κάνεις τις παραπάνω διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 τρόποι:

α) Ο εύκολος χρησιμοποιώντας επιτραπέζιο dvd recorder. Δεν έχω όμως οπότε δεν ξέρω να σου πω λεπτομέρειες.

β) Ο δύσκολος χρησιμοποιώντας υπολογιστή.

Χονδρικά η διαδικασία έχει ως εξής:

Συνδέεις τη βιντεοκάμερα με καλώδιο firewire (IEE1394 ή i-link όπως το λέει η Sony) με την αντίστοιχη θύρα του υπολογιστή σου. Αν δεν έχει μπορείς να αγοράσεις μία καρτούλα (δεν κοστίζει πολύ).

Χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα capturing για να κατεβάσεις ότι θέλεις από την κασέτα στο δίσκο σε μορφή DV-AVI.

Κατόπιν χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα DVD-Authoring για να κόψεις - ράψεις, δημιουργήσεις μενού, κωδικοποιήσεις σε mpeg και τελικά να κάψεις το DVD.

Οι περισσότερες βιντεοκάμερες περιλαμβάνουν κάποιο CD με software για να κάνεις τις παραπάνω διαδικασίες.

 

 

1000 thanks. Μάλλον θα το κάνω με το δύσκολο τρόπο, αφού δεν έχω dvd rec... Φυσικά ούτε καλώδιο i-link έχω, αλλά αυτό είναι πιο εύκολο. Φαντάζομαι στο Πλαίσιο ή στον Γερμανό θα έχει τέτοιο καλώδιο, σωστά;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1000 thanks. Μάλλον θα το κάνω με το δύσκολο τρόπο, αφού δεν έχω dvd rec... Φυσικά ούτε καλώδιο i-link έχω, αλλά αυτό είναι πιο εύκολο. Φαντάζομαι στο Πλαίσιο ή στον Γερμανό θα έχει τέτοιο καλώδιο, σωστά;

 

Κοίτα δύσκολος θα σου φανεί μόνο στην αρχή, μέχρι νά μάθεις λίγο το πρόγραμμα και πως δουλεύει το editing. Όμως είναι ο καλύτερος τρόπος, θα μπορείς να κάνεις edit, να προσθαφαιρέσεις ήχο και ένα σωρό πραγματάκια που δεν μπορείς να κάνεις με την αυτόματη και ολική μετατροπή μιας κασσέτας σε DVD. Αν δεν έχεις πάρει κάρτα firewire, προτίμησε μία με κάποιο πρόγραμμα DVD capture και authoring. Εγώ πήρα πέρσυ μια σε πολύ καλή τιμή από multirama - δεν θυμάμαι ποιό πρόγραμμα έχω αλλά είναι άρκετά εύχρηστο.

 

Συνήθως η διαδικασία που ακολουθώ εγώ είναι:

1. capture απο την βιντεοκάμερα σε mpg - κάνω αρκετά κλιπάκια 10-15 λεπτών ανάλογα με τα θέματα και τις σκηνές, γιατί τα μεγάλα κλιπ θέλουν πολλά resources,

2. επεξεργασία των κλιπ στο PC - κόψιμο -ράψιμο, ένωση σχετικών κλιπ (που στην κασέτα μπορεί να μην ήταν συνεχόμενα), προσαρμογές ήχου και τίτλων,

3. Save project as - εδώ έχω επιλογή να τα σώσω ωσ dvd, dv, vcd κλπ - επιλέγω DVD Pal και αρχίζει το rendering (το οποίο γονατίζει το PC),

4. DVD design: υπάρχει ειδικό πρόγραμμα, παίρνει τα διάφορα κλιπάκια DVD που έχω φτιάξει στο βήμα 3 και τα βάζει σε σειρά που θέλω σε ένα DVD, φτιάχνω μενού και μουσικές κλπ - όπως τα DVD που νοικιάζουμε!

5. DVD burning: όταν με το καλό τελειώσεις, το καις και σε DVD - και το δοκιμάζεις οπωσδήποτε στον οικιακό σου player ΠΡΙΝ σβύσεις τα κάμποσα ΜΒ που θα έχουν μαζευτεί στο PC σου.

 

Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς ένα σαββατοκύριακο με τα προγράμματα που έχεις και 3-4 μικρά κλιπάκια που θα κάνεις capture, και μετά να πιάσεις όλες τις κασσέτες σου από τις διακοπές, Εγω υπολογίζω οτι για κάθε ώρα κασσέτας DV τρώω περίπου τέσσερις για να φτιάξω τα αντίστοιχα κλιπάκια DVD - χρονοβόρο αλλά πίστεψέ με αξίζει.

 

Καλή επιτυχία και ότι άλλο προκύψει εδώ είμαστε πάλι

Link to comment
Share on other sites

Ok. Πρώτα όμως πρέπει να πάρω κάρτα firewire και μετά ελπίζω να μπορέσω να ξεκινήσω. Πάντως δεν με βλέπω πριν τα Χριστούγεννα να το κάνω. Και πάλι thanks

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο PP6210 χρειάζεσαι πολλά resources, ειδικά δίσκο και μνήμη όσο περισσότερα έχεις τόσο καλύτερα. Θα διαφωνήσω μόνο στο capturing σε mpg γιατί νομίζω υποβιβάζεται έτσι η ποιότητα από το πρώτο κιόλας βήμα οπότε στο τέλος δεν μένουν πολλές επιλογές για το τι θα βγάλεις. Βέβαια με αυτόν τον τρόπο περιορίζεις τον απαιτούμενο χώρο στο δίσκο ενώ με το καθαρό dv που κατεβάζω εγώ στο δίσκο από την κάμερα, ανακαλύπτεις γρήγορα πόσο "μικροί" είναι οι δίσκοι των 80 GB...!!

Το πολυτιμότερο όμως resource που εγώ δεν έχω είναι ελεύθερος χρόνος. Το καλό μοντάζ θέλει ΩΡΕΣ μπροστά στο PC (αλλά το αποτέλεσμα σε αποζημιώνει).

Όταν πάντως μπεις στο κόλπο του video editing θα σου αλλάξει τελείως τον τρόπο που γράφεις με την κάμερα γιατί θα δεις ότι δεν χρειάζεται να βάζεις κανένα εφέ την ώρα που γράφεις και επιπλέον πρέπει να γράφεις όσο περισσότερο μπορείς. Μοντάζ μπορείς να κάνεις μόνο σε σκηνές που έχεις τραβήξει!!!

 

Edit: το Studio που χρησιμοποιώ εγώ δίνει και μια πολύ καλή δυνατότητα που όμως είναι επικίνδυνη: Να κατεβάζεις αρχικά σε πολύ χαμηλή ποιότητα (preview την λέει) το βίντεο ώστε να κάνεις το μοντάζ και όταν φτάσεις στο τελικό render ζητάει την κάμερα και κατεβάζει ξανα το βίντεο αλλά παίρνει πλέον μόνο τα κομμάτια που έχεις βάλει στο μοντάζ! Εξυπνο στη θεωρία αλλά βασίζεται στο να είναι ενιαίο το timeline στην κασέτα (γιατί παίζει με χρονικά σημεία αναφοράς και αν έχει κενό η εγγραφή μπερδεύεται) και αν υπάρχει πρόβλημα θα το ανακαλύψεις όταν θα είναι πολύ αργά!

KCB
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο PP6210 χρειάζεσαι πολλά resources, ειδικά δίσκο και μνήμη όσο περισσότερα έχεις τόσο καλύτερα.

 

Σίγουρα κι εμένα αυτό που μου λείπει είναι η ώρα. Όσο για resources 512ΜΒ Ram και 100GΒ σκληρός είναι καλά ή καλύτερα να το ξεχάσω;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κι εμένα αυτό που μου λείπει είναι η ώρα. Όσο για resources 512ΜΒ Ram και 100GΒ σκληρός είναι καλά ή καλύτερα να το ξεχάσω;

 

Αρκετά καλά για να αρχίσεις και αν σου ανοιξει η όρεξη και δεις ότι δεν σου φτάνουν πας σε περισσότερα. Εκεί περίπου έπαιζα κι εγώ μέχρι τώρα αλλά κόλλησα όταν ήθελα να φτιάξω ένα βίντεο που βγαίνει περίπου μισή ώρα (το τελικό αποτέλεσμα μετά το μοντάζ) και τώρα είμαι σε αναβάθμιση (όχι μόνο γι'αυτό αλλά και γι'αυτό).

KCB
Link to comment
Share on other sites

Endiaferomai na agorasw mia videocamera mexri to poly 600-700 euro..An vevaia yparxoun kai montela pio fthina pou na ikanopoioun tis apaithseis mou,den tha me xalasei!!!

Thelw na exei oso to dynaton megalyterh foritotita,me liga logia na einai mikrh se megethos...Na einai miniDV vevaia kai na exei poly kalo night shot kai na travaei se poly xamhlo fwtismo...

Den me polyendiaferei se ti analysh travaei fwtografies,oute an exei extra slot gia memory cards,wste na tis apothikeyei ekei...

Pio poly me endiaferei h piothta tou video..

Poies thewreite tis "best value for money"?Me liga logia poies einai oi kalyteres se kathe kathgoria timhs,fthines kai akrives (mexri vevaia 600-700 euro)

Eyxaristw gia thn apanthsh sas prokatavolika

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς πότε θα κυκλοφορήσουν ελλάδα οι καινούριες jvc everio με το σκληρό δίσκο των 20/30 Gb; για την ώρα υπάρχουν μόνο αυτές με τα 4Gb αλλά έχουν χαμηλή ανάλυση.
The carpet crawlers heed their callersالسجاده الزواحف عن اهتمام المتصلين We've got to get in to get out ويفي على التدخل في الخروج
Link to comment
Share on other sites

φίλε αυτές περιμένω κι εγώ γιατί όλες οι ******** με τους μηχανισμούς κασσέτας κλπ είναι εν δυνάμει ελλατωματικές.Εχω πληρώσει σε service στους αγιογδύτες της cannon πολλά κέρατα για τις ίδιες βλάβες.τέρμα οι κασσέτες τα μασήματα τα μαγκώματα και τα άλλα σιχτίρια. Μεγάλες κάρτες μνήμης μόνο πλέον!!!!!Αντε να δούμε πότε θα βγουν...
Link to comment
Share on other sites

Mετα απο καποιους μηνες ερευνας κατεληξα στην SONY DCR-HC90E

 

To προβλημα μου ειναι οτι σε καποια site βρησκω το ιδιο μοντελο ακομα και 200 ευρω πιο φτηνα απο τα καταστηματα!

Τι μπορω να κανω για να ειμαι σιγουρος οτι δεν μου επιασαν τον *$!^ ???

Link to comment
Share on other sites

Exw arxisei kai erwteyomai th Sony PC 1000..Th phre enas filos kai apo oti eida me ta matia mou..to video pou travaei einai katapliktiko...opws vevaia kai oi fwtografies pou einai aksioprepestates...Ola ayta vevaia se leipsh me fws hmeras..To mono pragma pou me kollaei einai h eyaisthisia...7 lux den einai provlima?Diladh mia 0 lux camera den exei terastia diafora stis nyxterines leipseis?H mhpws h poiothta twn fakwn ths sygkekrimenhs kameras se syndiasmo me to "night shot",dinoun aksiopreph apotelesmata?

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Exw arxisei kai erwteyomai th Sony PC 1000..Th phre enas filos kai apo oti eida me ta matia mou..to video pou travaei einai katapliktiko...opws vevaia kai oi fwtografies pou einai aksioprepestates...Ola ayta vevaia se leipsh me fws hmeras..To mono pragma pou me kollaei einai h eyaisthisia...7 lux den einai provlima?Diladh mia 0 lux camera den exei terastia diafora stis nyxterines leipseis?H mhpws h poiothta twn fakwn ths sygkekrimenhs kameras se syndiasmo me to "night shot",dinoun aksiopreph apotelesmata?

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο καποιους μηνες ερευνας κατεληξα στην SONY DCR-HC90E

 

To προβλημα μου ειναι οτι σε καποια site βρησκω το ιδιο μοντελο ακομα και 200 ευρω πιο φτηνα απο τα καταστηματα!

Τι μπορω να κανω για να ειμαι σιγουρος οτι δεν μου επιασαν τον *$!^ ???

Εννοείς sites που δεν αντιστοιχούν σε κάποιο κατάστημα; Ελληνικά ή ξένα;

Link to comment
Share on other sites

exw tin cannon mv 500 .

tin agorasa peripou 4 xroni aprin apo ton k@ts@v@lo

ksafnika i othoni "xathike"..

paizei kanonika playback ,tis proigoumenes kassetes alla oute logos gia nees eggrafes apo ti stigmi pou vlepeis thola se kitrino kai alles fores iridizon fonto

ti proteinetai ?

fysika kammia kouventa gia eggyisi meta apo toso kairo

ti tha mporousa na kanw ?

eyxaristw gia tis apopseis sas

Link to comment
Share on other sites

Για την ποιότητα βίντεο τι να πώ δεν μπορώ να βρώ κάτι άσχημο ,το ίδιο πιστεύω θα έβλεπα και με την Sony.Οι διαφορές νομίζω ότι είναι για τους ειδικούς που τις τεστάρουν σε μόνιτορ υψηλής ευκρίνειας .Την πήρα για τις λίγο περισσότερες manual ρυθμίσεις ,την δυνατότητα mic in ,και τα "θεωρητικά καλύτερα αποτελέσματα" σε χαμηλό φωτισμό.

Θεωρητικά, αλλά και πρακτικά, η Sony HC-90 είναι καλύτερη σε χαμηλό φωτισμό, και αυτό λόγω του μεγαλύτερου CCD της. Η συγκεκριμένη Panasonic έχει ένα μειονέκτημα, που για άλλους είναι σοβαρό, για άλλους όχι: Δεν κάνει digital pass-through, δηλαδή δεν μετατρέπει το αναλογικό σήμα σε ψηφιακό. Κατά τα άλλα, είναι πολύ καλό μηχάνημα...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα sites απο την ερευνα του skroutz.gr

Το skroutz.gr περιλαμβάνει και ελληνικά καταστήματα με φυσική υπόσταση όπως τα Multrirama, Oneway, Πλαίσιο κλπ. Αν την αγοράσεις από κάπου αλλού 200 ευρώ ακριβότερη, τότε προφανώς θα σου πιάνουν τον *$!^.

Αν τη βρεις σε αποκλειστικά διαδυκτιακό κατάστημα φθηνότερη τότε όλα είναι ok. Αυτή δεν είναι η λογική με τα διαδυκτιακά καταστήματα; Καλύτερες τιμές γιατί έχουν μικρότερο κόστος λειτουργίας. Έχε υπόψη όμως σου ότι μπορεί να είναι παραεισαγωγή και να μην καλύπτεται από εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας. Όχι δηλαδή ότι άμα καλύπτεται είσαι εξασφαλισμένος έναντι οποιουδήποτε προβλήματος.

Έχε επίσης υπόψη σου ότι το skroutz.gr βγάζει και κάποια καταστήματα όπως pixmania, nomatica τα οποία αν και έχουν ελληνικές ιστοσελίδες δεν είναι ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην αγχώνεσαι με το night shot (που δεν έχει η 1000), η χρήση του είναι μάλλον περιορισμένη - δεν νομίζω να θες να βιντεοσκοπησεις μαύρο φόντο με πράσινα αντικείμενα εκτός και εάν υπάρχει ειδικός λόγος!

 

Εγώ έχω την 1000 και δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο, αν και μετά την δύση του ηλίου δεν παίζει να γράψεις βίντεο ή να πάρεις φωτο. σε εσωτερικούς χώρους όμως, με φωτισμό, είναι μια χαρά... Ο αδελφός μου έχει μια με night shot και με 0 lux αλλά η απόδοσή σε σκοτεινές φάσεις δεν είναι καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Κι εγώ έχω μια 0 lux SONY αλλά με μειωμένο φωτισμό χάνει πάρα πολύ. Μην υπολογίζεις για νυχτερινές λήψεις εκτός ίσως από ειδικές περιπτώσεις...
KCB
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σκέφτομαι να αγοράσω μια βιντεοκάμερα.Θέλω βοήθεια από κάποιον που ξέρει καμιά διεύθυνση για συγκριτικά τεστ κλπ
Link to comment
Share on other sites

Hsaias, οι Διαξιφισμοί αφορούν θέματα που αφορούν αποκλειστικά τον χώρο της κινητής τηλεφωνίας. Συνεπώς, το θέμα σου μεταφέρεται στο Digital Gadgets.
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη αρνητική ψήφος για το 0 lux της Sony κι από μένα... Σε πρόσφατο ταξίδι, βράδυ, με φωτισμό χαμηλό, δεν έβλεπες σχεδόν τίποτα στην κάμερα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θεωρητικά, αλλά και πρακτικά, η Sony HC-90 είναι καλύτερη σε χαμηλό φωτισμό, και αυτό λόγω του μεγαλύτερου CCD της. Η συγκεκριμένη Panasonic έχει ένα μειονέκτημα, που για άλλους είναι σοβαρό, για άλλους όχι: Δεν κάνει digital pass-through, δηλαδή δεν μετατρέπει το αναλογικό σήμα σε ψηφιακό. Κατά τα άλλα, είναι πολύ καλό μηχάνημα...

Επειτα απο 3 ωρες video με την Panasonic ,που περιλάμβαναν όλες τις συνθήκες λήψεις ας πούμε και δυο πράγματα παραπάνω unforgiven.

Σωστά λές δεν εχει μετατροπή ,όπως και πχ DVin.Γιαυτό τόνισα και στο μυνημα μου πως πρέπει να αποφασίσουμε για τις πραγματικές μας ανάγκες ,πχ εγω είχα λίγες αναλογικές κασέτες τις οποίες και μετάτρεψα με την είσοδο video της καρτας TV!! ,και δεν θα ξανασχοληθώ με αυτό ,όπως επίσης και δεν θα αποθηκευσω το επεξεργασμένο video πίσω στην κασέτα αλλα σε dvd.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω όμως κατι αν εχεις υπόψιν σου φίλε.

Παρατηρώ μεγάλη διαφορά φωτεινότητας της εικόνας στην οθόνη της Cam απο αυτην που πέρνω στην Οθόνη του PC.Η οθόνη - LCD - του PC δείχνει την εικόνα πιο σκοτεινή ,ακόμη και σε πλάνα με ήλιο , με αποτέλεσμα πιο κορεσμένα ,εντονα χρώματα.Δεν εχω κάνει κάποια test με τις ρυθμίσεις φωτεινότητας ,στο manual για να βγάλω συμπέρασμα ,και σε όλες τις λήψεις ,δουλέυε το Auto :).Κάποια στιγμή θα παώ και απο τους φίλους μου ,επαγγελματίες του χώρου,για να κρίνουν το video.

Επίσης να τονίσω τον αψογο ήχο!! στα 16Bit ,την γρήγορη εκκίνηση ,τα απλα χειριστήρια και το μικρό μέγεθος.Της αγόρασα και την πιο δυνατή της μπαταρία - 3ωρες+ λήψη - ,που όμως σε αναγκάζει να έχεις ανοιχτή οθόνη.

 

Το βραδυ σε συνθηκες δωματίου η εξωτερικου φωτισμου ,νομίζω οτι τα πάει αρκετα καλά .Αν κρίνω απο φωτογραφια - νυχτερινες λήψεις με Β κτλπ- αυτά που λένε για συνθήκες 0Lux κτλπ .......ας :D

 

Επισυνάπτω και 2 σκηνές απο video μια με ήλιο και μια βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...