Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε μπλοκάρονται όλες οι διαφημίσεις.

Μόνο αυτές που είναι στις διευθύνσεις στο host.

Οι διευθύνσεις όμως αλλάζουν, μετά βγαίνει καινούριο host και γίνεται μύλος αυτό.

Επίσης υπάρχουν και "έξυπνες" διαφημίσεις που δε μπλοκάρονται.

100% αποκλείεται να έχεις επιτυχία, αλλά τουλάχιστον με 1 από τα 2 αυτά προγράμματα είσαι καλυμμένος κατά μεγάλο ποσοστό.

Δεν έχει νόημα να έχεις και τα 2, γιατί το ένα αναιρεί το άλλο.

Το adaway επιτρέπει να βάζει και ο χρήστης,αρχεία στο hosts δωρεάν.

Κρατα μονο το ενα, νομιζω οτι δεν λειτουργουν σωστα οταν υπαρχουν και τα δυο.

Εχει γραψει εναν οδηγο ο bbbb αν δεν κανω λαθος, για να αφαιρουμε "χειροκινητα" τις διαφημισεις που δεν αφαιρουνται αυτοματα, με το Adaway. Ομως δεν το βρισκω, ας βοηθησει παλι αν μπορει.

Πας στο adaway --->log dns requests---tcpdump is running και μετά στην εφαρμογή που έχει τις διαφημίσεις.Περιμένεις λίγο,πας πίσω στο adaway πατάς στο open log file και αν έχει βρει κάποια διεύθυνση,την βάζεις σε blacklist και πατάς πάλι το apply ad blocking για να μπει στο hosts.Δυστυχώς και αυτό δεν τις πιάνει όλες.Επίσης σε κάποιες εφαρμογές ίσως μπορεί να φύγουν οι διαφημίσεις με κάποια αλλαγή σε ένα xml αρχείο τους.Πας στο /data/data/φάκελος δεδομένων της εφαρμογής με κάποιο root explorer που υποστηρίζει άνοιγμα των xml αρχείων π.χ. root browser lite και ανοίγοντας τα αρχεία ψάχνεις για πιθανές σειρές του styl |ads|1 το κάνεις 0 και ίσως δουλέψει.Εννοείται πως πρέπει να εισαι root.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ένα πρόβλημα με το viber.Αποθηκευσα έναν αριθμό αλλά δεν μου τον βγάζει στης επαφές του viber.Το ίδιο πρόβλημα έχει κ το παιδί,δηλαδή δεν βγάζει εμένα στο viber του.Έχει iPhone 4.Κάναμε απεγκατάσταση-εγκατάσταση το πρόγραμμα αλλά τίποτα! Με άλλες επαφές δεν υπάρχει πρόβλημα.Έχουμε καμία λύση παλικάρια?
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ένα πρόβλημα με το viber.Αποθηκευσα έναν αριθμό αλλά δεν μου τον βγάζει στης επαφές του viber.Το ίδιο πρόβλημα έχει κ το παιδί,δηλαδή δεν βγάζει εμένα στο viber του.Έχει iPhone 4.Κάναμε απεγκατάσταση-εγκατάσταση το πρόγραμμα αλλά τίποτα! Με άλλες επαφές δεν υπάρχει πρόβλημα.Έχουμε καμία λύση παλικάρια?

 

Μήπως το show all contacts πρέπει να ειναι κλικαρισμενο βασικά δεν ξέρω τι κάνει αυτή η επιλογή :)

Link to comment
Share on other sites

Το adaway επιτρέπει να βάζει και ο χρήστης,αρχεία στο hosts δωρεάν.

 

Πας στο adaway --->log dns requests---tcpdump is running και μετά στην εφαρμογή που έχει τις διαφημίσεις.Περιμένεις λίγο,πας πίσω στο adaway πατάς στο open log file και αν έχει βρει κάποια διεύθυνση,την βάζεις σε blacklist και πατάς πάλι το apply ad blocking για να μπει στο hosts.Δυστυχώς και αυτό δεν τις πιάνει όλες.Επίσης σε κάποιες εφαρμογές ίσως μπορεί να φύγουν οι διαφημίσεις με κάποια αλλαγή σε ένα xml αρχείο τους.Πας στο /data/data/φάκελος δεδομένων της εφαρμογής με κάποιο root explorer που υποστηρίζει άνοιγμα των xml αρχείων π.χ. root browser lite και ανοίγοντας τα αρχεία ψάχνεις για πιθανές σειρές του styl |ads|1 το κάνεις 0 και ίσως δουλέψει.Εννοείται πως πρέπει να εισαι root.

 

καλο το tip με το xml, αλλα ενω το εχω κανει save, καθε φορα που ανοιγω την εφαρμογη, μου κανει refresh το xml αρχειο, με αποτελεσμα να εχουν χαθει οι αλλαγες.

Συγκεκριμενα δεν βρηκα αυτο το 1 να το κανω 0, απλα αλλαξα το url που φορτωνει το banner. Αναφερομαι στην εφαρμογη my vodafone οπου εχει αυτο το url-banner http://213.249.39.37/cms/static/uploads/24/44/cmv69178upload65932ad_mob_students.png

Edited by sothoms
Link to comment
Share on other sites

Το adaway επιτρέπει να βάζει και ο χρήστης,αρχεία στο hosts δωρεάν.

 

Πας στο adaway --->log dns requests---tcpdump is running και μετά στην εφαρμογή που έχει τις διαφημίσεις.Περιμένεις λίγο,πας πίσω στο adaway πατάς στο open log file και αν έχει βρει κάποια διεύθυνση,την βάζεις σε blacklist και πατάς πάλι το apply ad blocking για να μπει στο hosts.Δυστυχώς και αυτό δεν τις πιάνει όλες.Επίσης σε κάποιες εφαρμογές ίσως μπορεί να φύγουν οι διαφημίσεις με κάποια αλλαγή σε ένα xml αρχείο τους.Πας στο /data/data/φάκελος δεδομένων της εφαρμογής με κάποιο root explorer που υποστηρίζει άνοιγμα των xml αρχείων π.χ. root browser lite και ανοίγοντας τα αρχεία ψάχνεις για πιθανές σειρές του styl |ads|1 το κάνεις 0 και ίσως δουλέψει.Εννοείται πως πρέπει να εισαι root.

 

Περιμενα κανα 5 λεπτο σε 3 εφαρμογες με διαφημισεις αλλα παρολα αυτα δεν εμφανισε τιποτα στο log file :s

Epishs το /data που το βρισκουμε ?εμενα ξεκιναει με /sdcard/.. με το ES file explorer

Edited by m4rvel
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,ψαχνω μια εφαρμογη για επεξεργασια φωτογραφιας..θελω, ας πουμε,σε μια φωτο μου να αλλαξω μονο το προσωπο μου και να βαλω ενος αλλου..Ευχαριστω!

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει εφαρμογή στην οποία μπορώ να αποκλείνω τις φωτογγραφίες? Με το fileexpert έχει επιλογή να κάνω hide τον φάκελο από τα media και όντως όποια έχει μέσα δεν εμφανίζεται πλέον στην συλλογή αλλά με το που προσθέσω μία καινούρια την εμφανίζει.

 

Κάποιος για το πως μπορούμε να αποκλείσουμε φακέλους από τη συλλογή?

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος για το πως μπορούμε να αποκλείσουμε φακέλους από τη συλλογή?

 

Δες αυτο ..απλό και πρακτικό

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το show all contacts πρέπει να ειναι κλικαρισμενο βασικά δεν ξέρω τι κάνει αυτή η επιλογή :)

 

Τικαρισμενο το εχουμε αλλα και παλι τιποτα!!Μονο με αυτο τον αρι8μο εχω προβλημα.Πρωτη φορα μου συμβαινει,δεν ξερω τι μπορει να φταιει:O:O

Link to comment
Share on other sites

Τικαρισμενο το εχουμε αλλα και παλι τιποτα!!Μονο με αυτο τον αρι8μο εχω προβλημα.Πρωτη φορα μου συμβαινει,δεν ξερω τι μπορει να φταιει:O:O

 

Γιατί δε δοκιμάζεις να διαγράψεις και να ξαναποθηκεύσεις το συγκεκριμένο αριθμό; :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Περιμενα κανα 5 λεπτο σε 3 εφαρμογες με διαφημισεις αλλα παρολα αυτα δεν εμφανισε τιποτα στο log file :s

Epishs το /data που το βρισκουμε ?εμενα ξεκιναει με /sdcard/.. με το ES file explorer

 

Στις ρυθμίσεις του ES πήγαινε στον αρχικό κατάλογο και βάλε μόνο αυτό: /

Link to comment
Share on other sites

μόνο έτσι δλδ

 

Μπορείς επίσης στο φάκελο που δε θες να βλέπει το gallery να βάλεις ένα αρχείο με το όνομα nomedia(άδειο ) .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις του ES πήγαινε στον αρχικό κατάλογο και βάλε μόνο αυτό: /

 

TΟ εκανα αλλα ο φακελος data ειναι αδειος

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτο ..απλό και πρακτικό

μόνο έτσι δλδ

 

Ή να βάλεις από το Market πάλι, κάποια άλλη 3rd party εφαρμογή για browsing φωτογραφιών.

Για παράδειγμα, μία από τις καλύτερες εφαρμογές το QuickPic, έχει στα Settings του επιλογή για Exclude Folders, έτσι ώστε να επιλέξεις ποια δεν θέλεις να φαίνονται. Τέλος βάζεις και ένα password (προαιρετικά) για την επιλογή Show Hidden, έτσι ώστε κανείς να μη μπορεί να την πατήσει και να δει το folder με τα αρχεία που έχει μέσα.

 

Παιδια,ψαχνω μια εφαρμογη για επεξεργασια φωτογραφιας..θελω, ας πουμε,σε μια φωτο μου να αλλαξω μονο το προσωπο μου και να βαλω ενος αλλου..Ευχαριστω!

 

Αν έχεις χρόνο και δε βαριέσαι, ρίξε μια ματιά στην εφαρμογή Pixlr Express. Διαβάζω καλά σχόλια σε forum δεξιά και αριστερά και από τις εικόνες στο Play φαίνεται ότι κάνει αρκετά πράγματα.

Δεν ασχολούμαι όμως με φωτογραφίες και δεν ξέρω αν κάτι αυτό που θέλεις.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

TΟ εκανα αλλα ο φακελος data ειναι αδειος

 

Θέλει root για να δεις και να πειράξεις τους φακέλους data, system κλπ.. Αν είσαι ήδη root απλά πήγαινε στις ρυθμίσεις του ES και τέρμα κάτω ενεργοποίησε το root access.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης στο φάκελο που δε θες να βλέπει το gallery να βάλεις ένα αρχείο με το όνομα nomedia(άδειο ) .

 

Εγώ το έκανα, αλλά δεν πιάνει.Μήπως έκανα κάτι λάθος;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα, αλλά δεν πιάνει.Μήπως έκανα κάτι λάθος;

 

Πήγαινε στη Διαχείριση Εφαρμογών > Όλα, βρες και σβήσε τα δεδομένα και cache από το Gallery και το Media Storage , τέλος κάνε μια επανεκκίνηση το τηλέφωνο.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα, αλλά δεν πιάνει.Μήπως έκανα κάτι λάθος;

 

Ενα αρχειο δλδ?? πως θα δημιουργησω το αρχειο αυτο με αυτο το ονομα?Επισης μετα πως θα μπορω να δω εγω τα περριεχομενα του φακελου?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μπορώ να δώσω ίντερνετ μέσω του wifi του κινητού στον σταθερό υπολογιστή από την usb θύρα?
Link to comment
Share on other sites

μαγκες για πειτε καμια καλη εφαρμογη για να σε ενημερωνει για τις ξενες σειρες...

 

να μπορω να επιλεξω ποιες σειρες θελω και να με ειδοποιει με push την ωρα που παιζουν στην αμερικη και σε ποσες μερες ειναι το επομενο επεισοδιο.

και αν υπαρχει και τρειλερ για καθε επεισοδιο ακομα καλυτερα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε δοκιμάζεις να διαγράψεις και να ξαναποθηκεύσεις το συγκεκριμένο αριθμό; :)

Το εκανα και αυτο αλλα παλι τιποτα!!!Πριν σε iphone 5 μια χαρα βρηκα τον φιλο μου στο viber.Τωρα τι γινεται ακριβως δεν ξερω.Βρηκαμε αλλη λυση επικοινωνιας,αλλα 8α με φαει η απορια γιατι δεν μου τον δειχνει...

Link to comment
Share on other sites

μαγκες για πειτε καμια καλη εφαρμογη για να σε ενημερωνει για τις ξενες σειρες...

 

να μπορω να επιλεξω ποιες σειρες θελω και να με ειδοποιει με push την ωρα που παιζουν στην αμερικη και σε ποσες μερες ειναι το επομενο επεισοδιο.

και αν υπαρχει και τρειλερ για καθε επεισοδιο ακομα καλυτερα...

 

Εγω χρησιμοποιω αυτη και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και αυτο αλλα παλι τιποτα!!!Πριν σε iphone 5 μια χαρα βρηκα τον φιλο μου στο viber.Τωρα τι γινεται ακριβως δεν ξερω.Βρηκαμε αλλη λυση επικοινωνιας,αλλα 8α με φαει η απορια γιατι δεν μου τον δειχνει...

Δοκίμασες να τον περάσεις με κωδικό χώρας κι όχι κατευθείαν τον αριθμό?

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα πρόβλημα με τον es explorer. Συγκεκριμένα δεν μου αναγνωρίζει την external SD card. Η κάρτα που έχω είναι της SanDisk 16gb class10.καμιά ιδέα κανείς?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...