Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Busybox στην ουσία επιτρέπει στο Android να εκτελεί περισσότερες εντολές τερματικού (Linux) απο όσες έχει τη δυνατότητα αρχικά. Οι κυριότερες που μας ενδιαφέρουν είναι αυτές που επιτρέπουν την επεξεργασία αρχείων στο root της συσκευής.

 

Αλλα καλύτερα θα μπορέσει να σας το εξηγήσει κάποιος με περισσότερη εμπειρία σε Linux

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μαγκες,ψαχνω εφαρμογη να συνδεεις υπολογιστη με κινητο μεσω του ρουτερ,για οποιοδηποτε μεγεθους αρχειο χωρις να χρειαζετε να αγγιζεις τον υπολογιστη,οπως το es file manager που συνδεετε μεσω ftp server.καμια προταση?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μαγκες,ψαχνω εφαρμογη να συνδεεις υπολογιστη με κινητο μεσω του ρουτερ,για οποιοδηποτε μεγεθους αρχειο χωρις να χρειαζετε να αγγιζεις τον υπολογιστη,οπως το es file manager που συνδεετε μεσω ftp server.καμια προταση?

 

Το es file manager εκτός απο ftp συνδέεται και μέσω wifi...

για δες το airdroid

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

 

Εχω τον Es explorer, και μπαινω κανονικα στα pc του lan μου μεσο wifi βλεπω τα παντα κανονικα... το μονο μου προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να κανω stream τα video αρχεια , τα αρχεια ηχου γινονται μια χαρα stream , no problem ομως οταν παω να ανοιξω video μου βγαζει message οτι δεν υποστηριζει ροες αυτου του ειδους αρχειο κατι τετοιο και μετα αρχιζει και κατεβαζει το αρχειο και μετα το παιζει... τι να κανω ... /help. :(

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

 

Με τον es explorer μπορώ να δω και τους φακέλους του κινητού από το pc?

Link to comment
Share on other sites

MyPhoneExplorer H καλύτερη εφαρμογή για έλεγχο του κινητού απο τον υπολογιστη, ever

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fjsoft.myphoneexplorer.client&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5manNvZnQubXlwaG9uZWV4cGxvcmVyLmNsaWVudCJd

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω την γνώμη μου υπέρ του Accuweather...

Το θεωρώ και γώ πολύ πιο αξιόπιστο από άλλους μη-Ελληνικούς providers και δυστυχώς οι Ελληνικοί δεν έχουν κάποια σοβαρή εφαρμογή/widget να επιδείξουν.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Το es file manager εκτός απο ftp συνδέεται και μέσω wifi...

για δες το airdroid

 

το ξερω αλλα αυτη η εφαρμογη βγαζει προβλημα στην minicm10 γιαυτο και ξαχνω καποια αντιστοιχη

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Το wifi file transfer Pro το έχεις δοκιμάσει?Εγώ με αυτό κάνω τα πέρα δώθε μεταξύ κινητού και pc:)

 

 

το ειχα αλλα θελω μια εφαρμογη που να μην χρειαζετε να ακουμπαω υπολογιστη.με το ez file ξαπλωνα στην κρεββαταρα μου και ειχα ανοιχτο τον υπολογιστη,δεν σηνωνομουν καν,απλα εμπαινα απο το κινητο στον φακελο που εχω τα .apk αρχεια μου στον υπολογιστη και επερνα οτι ηθελα.κατι τετοιο θελω. οταν ειχα minicm7 η εφαρμογη αυτη λειτουργουσε αψογα,στην minicm10 ομως δεν λειτουργει η υπηρεσια LAN γιαυτο και θελω παρομοια εφαρμογη.

 

η εφαρμογη airdroid πρεπει πρωτα να μπεις στην διευθυνση και μετα να βαλει και password πραγμα που το βαριεμε τρελα,αν ειναι ετσι προτιμω το καλοδιο.ψαχνω εφαρμογη που να ΜΗΝ κανω ΤΙΠΟΤΑ στον υπολογιστη και ολη η δουλεια να γινετε στο ΚΙΝΗΤΟ.

 

Μην το περνετε στραβα αλλα εχω λογο που ζηταω κατι τετοιο,στο σπιτι μου για παραδειγμα οπως ανεφερα πιο πανω απλα περνω οτι θελω απο τον υπολογιστη μου χωρις να εχω επαφη με αυτον,το μαγικο ειναι ομως οταν ειμαι σε μια καφετερια και ξερω το password απο το ρουτερ,τοτε μπαινω ανενοχλητος στον υπολογιστη γιαυτο θελω εφαρμογη που να εχει να κανει με LAN (ftp server) και οχι με remote control.

Edited by anastasiszn

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολέψει αλλά με την λειτουργία file transfer του TeamViewer θα κάνεις την δουλειά σου άνετα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολέψει αλλά με την λειτουργία file transfer του TeamViewer θα κάνεις την δουλειά σου άνετα.

 

μαλλον δεν μιλαω ελληνικα,ειπα,τον υπολογιστη λεω δεν θελω να τον ακουμπαω καν,οτι γινετε να γινετε μεσω κινητου :rolleyes:

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω αυτη και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος

 

Ωραία εφαρμογή αλλα δεν μπόρεσα να βρω τον τροπο να με ενημερωνει για τα νέα επεισόδια με καποια ηχητική ειδοποίηση.

Δεν γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία εφαρμογή αλλα δεν μπόρεσα να βρω τον τροπο να με ενημερωνει για τα νέα επεισόδια με καποια ηχητική ειδοποίηση.

Δεν γίνεται;

 

Ειδοποιήσεις λέει μόνο στο series guide x :(

Τώρα το είναι αυτό δεν ξέρω. Στο play δεν έχω βρει άλλη τέτοια εφαρμογή.

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν μιλαω ελληνικα,ειπα,τον υπολογιστη λεω δεν θελω να τον ακουμπαω καν,οτι γινετε να γινετε μεσω κινητου :rolleyes:

 

Εγώ με τον Solid explorer κάνω τις μεταφορές αρχείων με το pc και το cloud (όπως dropbox).

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν μιλαω ελληνικα,ειπα,τον υπολογιστη λεω δεν θελω να τον ακουμπαω καν,οτι γινετε να γινετε μεσω κινητου :rolleyes:

Μάλλον εγώ δεν μιλαω ελληνικά ή εσύ δεν τα καταλαβαίνεις. Εγώ δεν τον ακουμπάω τον υπολογιστή με την λύση που σου είπα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εγώ δεν μιλαω ελληνικά ή εσύ δεν τα καταλαβαίνεις. Εγώ δεν τον ακουμπάω τον υπολογιστή με την λύση που σου είπα.

 

το teamviewer πρεπει να το εχεις πρωτον στον υπολογιστη,δευτερον σου ζηταει id και ενα password τετραψηφιο.επειτα αφου συνδεθεις κανεις οτι θελεις,η εφαρμογη που ψαχνω θελω να κανει την μεταφορα αρχειων χωρις τα πρωτα 2 βηματα που ανεφερα :happy:

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

το teamviewer πρεπει να το εχεις πρωτον στον υπολογιστη,δευτερον σου ζηταει id και ενα password τετραψηφιο.επειτα αφου συνδεθεις κανεις οτι θελεις,η εφαρμογη που ψαχνω θελω να κανει την μεταφορα αρχειων χωρις τα πρωτα 2 βηματα που ανεφερα :happy:

Προφανώς και χρειάζεται να το έχεις στον υπολογιστή αλλά δεν βλέπω το πρόβλημα. Το id του υπολογιστή σου είναι σταθερό και δεν αλλάζει επομένως αρκεί να το δεις την πρώτη φορά που θα εγκαταστήσεις την εφαρμογή και μπορείς να δεσμεύσεις ένα password ώστε εσύ να μπαίνεις πάντα με αυτό, συνεπώς δεν χρειάζεται να δεις κάτι στο pc σου όταν συνδέεσαι.

Τώρα αν θες κάτι άλλο, ΟΚ.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και χρειάζεται να το έχεις στον υπολογιστή αλλά δεν βλέπω το πρόβλημα. Το id του υπολογιστή σου είναι σταθερό και δεν αλλάζει επομένως αρκεί να το δεις την πρώτη φορά που θα εγκαταστήσεις την εφαρμογή και μπορείς να δεσμεύσεις ένα password ώστε εσύ να μπαίνεις πάντα με αυτό, συνεπώς δεν χρειάζεται να δεις κάτι στο pc σου όταν συνδέεσαι.

Τώρα αν θες κάτι άλλο, ΟΚ.

 

 

αυτο σου εξηγω,εγω μπορει να βρισκομαι αρκετα μακρυα απο τον υπολογιστη και να μην εχω καν ανοιχτο το συγκεκριμενο προγραμμα,μπορει οπως ξυπναω την ωρα που χουζουρευω να μου ερθει να κανω κανα ντου στα .apk μου πριν σηκωθω απο το κρεββατι :p

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο σου εξηγω,εγω μπορει να βρισκομαι αρκετα μακρυα απο τον υπολογιστη και να μην εχω καν ανοιχτο το συγκεκριμενο προγραμμα,μπορει οπως ξυπναω την ωρα που χουζουρευω να μου ερθει να κανω κανα ντου στα .apk μου πριν σηκωθω απο το κρεββατι :p

Όταν το χρησιμοποιείς για τέτοιες δουλειές το βάζεις και τρέχει στο startup διαφορετικά δεν έχει νόημα. Εγώ όταν είμαι σπίτι κ κλειστός να είναι ο υπολογιστής τον ανοίγω με wol κ σε 5 λεπτά μπορώ να κάνω ό,τι θέλω.

Από εκεί κ πέρα από την στιγμή που δεν σε καλύπτει απλά ψάχνεις κάτι άλλο.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το χρησιμοποιείς για τέτοιες δουλειές το βάζεις και τρέχει στο startup διαφορετικά δεν έχει νόημα. Εγώ όταν είμαι σπίτι κ κλειστός να είναι ο υπολογιστής τον ανοίγω με wol κ σε 5 λεπτά μπορώ να κάνω ό,τι θέλω.

Από εκεί κ πέρα από την στιγμή που δεν σε καλύπτει απλά ψάχνεις κάτι άλλο.

 

ναι ρε συ σε καταλαβαινω απλα η συγκεκριμενη εφαρμογη ηταν παρα πολυ τεμπελικη και μια τετοια ψαχνω :p

 

τωρα εβαλα το airdroid προχειρα που μου ειπε καποιος πιο πανω,ενταξει.....δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα αλλα απο το τιποτα.... μεχρι να φτιαξουν το bug της ρομ θα πρεπει να αρκεστω σε αυτην δυστυχως...

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ σε καταλαβαινω απλα η συγκεκριμενη εφαρμογη ηταν παρα πολυ τεμπελικη και μια τετοια ψαχνω :p

 

τωρα εβαλα το airdroid προχειρα που μου ειπε καποιος πιο πανω,ενταξει.....δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα αλλα απο το τιποτα.... μεχρι να φτιαξουν το bug της ρομ θα πρεπει να αρκεστω σε αυτην δυστυχως...

 

Μεγάλε, επειδή κατάλαβα τι θες να κάνεις, έχω να πω τα εξής:

Καταρχήν δεν θέλεις να κάνεις απομακρυσμένη διαχείριση στον υπολογιστή εκτός σπιτιού, χρησιμοποιείς το τοπικό δίκτυο, οπότε θέλεις ένα file manager με LAN ή SMB υποστήριξη. Αυτό θα είναι πιο γρήγορο από τον FTP server που χρησιμοποιούσες, αλλά στην τελική θα υποστηρίζει και το ftp, οπότε διαλέγεις και παίρνεις. Ένας file manager που χρησιμοποιώ εγώ είναι ο AnTek Explorer (free) και μέσω ενώ pluging (SMB plugin) που μπορείς να κατεβάσεις από το play θα σου κάνει την ίδια δουλειά με πριν. Αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλους file managers αρκεί να έχουν αυτήν την λειτουργία.

Το Airdroid και το TeamViewer (ενώ είναι καταπληκτικά προγράμματα) δεν ταιριάζουν στην περίπτωσή σου, επειδή είναι μεσολαβητές και επομένως πιο "δυσκοίλιοι" με ανταλλαγές αρχείων. Ο file manager θα μιλάει απευθείας με τα Windows και θα είναι πιο γρήγορος.

Edited by ptmax13

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Όταν το χρησιμοποιείς για τέτοιες δουλειές το βάζεις και τρέχει στο startup διαφορετικά δεν έχει νόημα. Εγώ όταν είμαι σπίτι κ κλειστός να είναι ο υπολογιστής τον ανοίγω με wol κ σε 5 λεπτά μπορώ να κάνω ό,τι θέλω.

Από εκεί κ πέρα από την στιγμή που δεν σε καλύπτει απλά ψάχνεις κάτι άλλο.

 

Με ποιο προγραμμα το κανεις αυτο?Με wol?Tι ειναι αυτο?

Πως μπορω να κανω μεταφορα των αρχειων μου μεσω es file explorer.

Θελω ψιλοαναλυτικες οδηγιες γιατι δεν το βρηκα.

Και πως γινεται μεταφορα επισης με κλειστο pc..

Edited by m4rvel
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο προγραμμα το κανεις αυτο?Με wol?Tι ειναι αυτο?

Πως μπορω να κανω μεταφορα των αρχειων μου μεσω es file explorer.

Θελω ψιλοαναλυτικες οδηγιες γιατι δεν το βρηκα.

Και πως γινεται μεταφορα επισης με κλειστο pc..

Με κλειστό PC δεν υφίσταται μεταφορά αρχείων.

Και Wol σημαίνει Wake On Line.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...