Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα παλιό pc το οποίο δεν έχει wifi. Ξέρετε κάποια εφαρμογή ώστε να συνδέω το κινητό με το pc μέσω usb και να παίρνει από το wifi του σπιτιού και όχι από δίκτυο κινητής?

 

Στο nexus 4 υπάρχει αυτή η επιλογή χωρίς να χρειάζεται επιπλέον εφαρμογή. Δεν ψάχνεις λίγο καλύτερα στο τηλέφωνο σου, ρυθμίσεις - >tethering - >usb

 

Δε νομίζω να υπάρχει εφαρμογή. Πάρε με 8 ευρώ έναν αντάπτορα να κάνεις τη δουλειά σου:

https://www.skroutz.gr/c/128/kartes-wifi-adaptores.html?from=catspan&keyphrase=wifi+usb

 

Σωστα..

Δεν χρειάζεται κάτι επιπλεον εκτος απο drivers για το παλιο pc

 

Αν δεν κάνω λάθος για να μοιράσει internet από το κινητό του σε υπολογιστή με tethering, πρέπει το κινητό να είναι συνδεδεμένο με το data του παρόχου κινητής και όχι με το Wi-Fi. Εξάλλου θα χρειαστεί και drivers στον υπολογιστή για να συνδέσει το κινητό του και όπως λέει, ο υπολογιστής είναι παλιός δεν ξέρω αν θα υπάρχει συμβατότητα. Το πιο απλό και εύκολο ειναι πιστεύω να πάρει έναν Wi-Fi αντάπτορα, να τον συνδέσει στον υπολογιστή και να πάρει απευθείας internet από το Wi-Fi του σπιτιού όπως έγραψε και ο φίλος skyHi.

 

Γίνεται κανονικότατα με το wifi του κινητού και χωρίς εφαρμογή μέσα από το μενού στις ρυθμίσεις δικτύων (tethering μέσω usb)

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται κανονικότατα με το wifi του κινητού και χωρίς εφαρμογή μέσα από το μενού στις ρυθμίσεις δικτύων (tethering μέσω usb)

Και από ταχύτητα; Θα είναι ικανοποιημένος σε σχέση με έναν αντάπτορα Wi-Fi; Ακόμη αυτό μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε κινητό ή μόνο με nexus, γιατί ο φίλος bromonano2 δεν γράφει τι κινητό έχει για να μπορεί να το κάνει μέσω κινητού, ή δεν πρόσεξα εγώ αν αναφέρει και τι κινητό έχει.

Link to comment
Share on other sites

Και από ταχύτητα; Θα είναι ικανοποιημένος σε σχέση με έναν αντάπτορα Wi-Fi; Ακόμη αυτό μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε κινητό ή μόνο με nexus, γιατί ο φίλος bromonano2 δεν γράφει τι κινητό έχει για να μπορεί να το κάνει μέσω κινητού, ή δεν πρόσεξα εγώ αν αναφέρει και τι κινητό έχει.

 

Το δοκίμασα πριν από λίγο σε Note 2 και η ταχύτητα είναι όσο επιτρέπει η σύνδεση wifi.

Άρα δε θα δει διαφορά.

O φίλος πρέπει να έχει το S4.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια "anti-social" εφαρμογή, δλδ να μην επιτρέπει την πρόσβαση σε fb, tw, fb plugin σε site κτλ και γενικά κάποια που να μπορείς να προσθέτεις "keywords" σε οποιοδήποτε browser ? Παίζω κυρίως με dolpin και uc. Σε pc (windows) υπάρχει το "k9 web protection" το οποίο είναι ικανοποιητικά παραμετροποιήσιμο, με Web Categories-URL Keywords, αλλά σε android δεν έχω βρει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

!!! S.O.S !!!

 

Μόλις γύρισα από τις διακοπές και εκεί που κοιτούσα τις φωτογραφίες που είχα πάρει αντί να σβήσω την πρώτη φωτογραφία έσβησα κατά λάθος όλο το αλμπουμ... Μήπως ξέρει κάποιος κανένα τρόπο για επαναφορά των φωτογραφιών; Το κινητό είναι ένα unrooted SGS S4. Όποιος έχει κάποια ιδέα παρακαλώ να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από τις διακοπές και εκεί που κοιτούσα τις φωτογραφίες που είχα πάρει αντί να σβήσω την πρώτη φωτογραφία έσβησα κατά λάθος όλο το αλμπουμ... Μήπως ξέρει κάποιος κανένα τρόπο για επαναφορά των φωτογραφιών; Το κινητό είναι ένα unrooted SGS S4. Όποιος έχει κάποια ιδέα παρακαλώ να βοηθήσει.

Κάνε root και κατέβασε το Undelete.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

!!! S.O.S !!!

 

Μόλις γύρισα από τις διακοπές και εκεί που κοιτούσα τις φωτογραφίες που είχα πάρει αντί να σβήσω την πρώτη φωτογραφία έσβησα κατά λάθος όλο το αλμπουμ... Μήπως ξέρει κάποιος κανένα τρόπο για επαναφορά των φωτογραφιών; Το κινητό είναι ένα unrooted SGS S4. Όποιος έχει κάποια ιδέα παρακαλώ να βοηθήσει.

 

Υπάρχει στο market μια εφαρμογή για undelete που κάνει δουλειά για φωτογραφίες. Θέλει όμως root.

Link to comment
Share on other sites

παιδες για εξηγηστε πως λειτουργει αυτο με το voip .πρεπει να εχουμε και αλλη εφαρμογη ειδικα για voip?εχω εδω και λιγο καιρο τον rocketdialer που κατι λεει περι αυτου αλλα δεν καταλαβαινω!

 

Πρέπει να έχεις καταρχήν κάποιο λογαριασμό με ένα voip provider. Δεν έχω κάνει τρελή έρευνα επί αυτού αλλά προσωπικά έχω voipzoom. Αν το googlaρεις θα βρεις πολλούς. Οι περισσότεροι από αυτούς θα σε καθοδηγήσουν στο να κατεβάσεις μια εφαρμογή στο κινητό σου (συνήθως είναι το voipmobile) και να κάνεις login με τους κωδικούς που θα σου δώσουν. Με αυτή την εφαρμογή μπορείς να κάνεις κλήσεις μέσω voip. Πολλοί από αυτούς τους παροχους αν το ψάξεις διαθέτουν και sip settings για να σεταρεις μόνος σου την υπηρεσία στο Android. Αυτό μπορεί να γίνει μέσω του native dialer όπου υπάρχει ειδική επιλογή στα settings. Με αυτό τον τρόπο δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις επιπλέον εφαρμογή (δηλαδή το MobileVOIP) .

 

Ο Ex κάνει ακόμα ευκολότερα τα πράγματα γιατί με long touch στην επαφή σου βγάζει την επιλογή για voip και στη συνέχεια μπορείς να επιλέξεις μια από τις διαθέσιμες μεθόδους (sip, MobileVOIP, skype etc) . Με αυτό τον τρόπο το voip ενσωματωνεται αποτελεσματικοτερα στο σύστημα και δε χρειάζεται να μπαίνεις εσύ στη διαδικασία να ανοίγεις εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

!!! S.O.S !!!

 

Μόλις γύρισα από τις διακοπές και εκεί που κοιτούσα τις φωτογραφίες που είχα πάρει αντί να σβήσω την πρώτη φωτογραφία έσβησα κατά λάθος όλο το αλμπουμ... Μήπως ξέρει κάποιος κανένα τρόπο για επαναφορά των φωτογραφιών; Το κινητό είναι ένα unrooted SGS S4. Όποιος έχει κάποια ιδέα παρακαλώ να βοηθήσει.

 

Αν οι φωτό είναι αποθηκευμένες σε sdcard, την βάζεις σ ένα λάπτοπ-pc και κάνεις recovery πχ μ αυτό http://www.piriform.com/recuva

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια! Ρωτησα και στο θεμα του galaxy αλλα με παραπεμψανε εδω.

Στην εφαρμογη lightflow, η ρυθμιση exclude from sleep mode τι ακριβως κανει?

Την ενεργοποιω/απενεργοποιω αλλα δεν βλεπω καποια διαφορα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα! Εχει κανεις την εφαρμογη lightflow εγκατεστημενη?

Η ρυθμιση exclude from sleep mode τι ακριβως κανει?

Την ενεργοποιω/απενεργοποιω αλλα δεν βλεπω καποια διαφορα.

 

Το προφανές... Αν έχεις σίγαση αυτόματη για κάποιες ώρες(sleep mode) των ειδοποιήσεων ή του LED αυτό το παρακάμπτει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στο παλιό tapa talk δεν μπορώ να μπω στο my phone με τίποτα...Μου λέει ότι απέτυχε η είσοδος και να το πω στο διαχειριστή αν συνεχιστεί...Μου το κάνει όλο το ΣΚ...συμβαίνει και σε κανέναν άλλον;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στο παλιό tapa talk δεν μπορώ να μπω στο my phone με τίποτα...Μου λέει ότι απέτυχε η είσοδος και να το πω στο διαχειριστή αν συνεχιστεί...Μου το κάνει όλο το ΣΚ...συμβαίνει και σε κανέναν άλλον;

 

Συμβαίνει και σε μένα αλλά στην καινούργια εφαρμογή. Το κουφό είναι ότι αν και μου βγάζει αυτό το μήνυμα μπαίνω κανονικά, και όπως βλέπεις γράφω κ όλας.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στο παλιό tapa talk δεν μπορώ να μπω στο my phone με τίποτα...Μου λέει ότι απέτυχε η είσοδος και να το πω στο διαχειριστή αν συνεχιστεί...Μου το κάνει όλο το ΣΚ...συμβαίνει και σε κανέναν άλλον;

 

Νομίζω άλλαξε API το site για το tapatalk το 4...

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται σε εφαρμογή Twitter πχ plume, να βάλω ειδοποίηση μόνο εάν μου απαντήσει συγκεκριμένα κάποιος και όχι ειδοποίηση για όλους;
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω άλλαξε API το site για το tapatalk το 4...

 

Οπότε αναγκαστικά πρέπει να κατεβάσω το καινούριο tapatalk?

Link to comment
Share on other sites

Στο tapatalk όχι το 4, το παλιό, γίνεται να βάλουμε τα φόρουμ μας σε ότι σειρά θέλουμε εμείς όπως στο 4;

Όχι.

Ρε παιδιά στο παλιό tapa talk δεν μπορώ να μπω στο my phone με τίποτα...Μου λέει ότι απέτυχε η είσοδος και να το πω στο διαχειριστή αν συνεχιστεί...Μου το κάνει όλο το ΣΚ...συμβαίνει και σε κανέναν άλλον;

Ισχύει το εξής (με κάποιες εξαιρέσεις όπως φαίνεται):

Το παλιό Tapatalk έμπαινε κανονικά χωρίς πρόβλημα και χωρίς μήνυμα.

Το καινούριο έβγαζε μήνυμα σφάλματος αλλά έμπαινε κανονικά.

Σε μένα αυτό εξακολουθεί να ισχύει και τώρα που γράφω. Θα έπρεπε να μπορείς να μπεις κανονικά. Δοκίμασε κάποια εκκαθάριση να δεις τι θα γίνει.

Το καινούριο API του Tapatalk δημιουργεί πρόβλημα στην συνεργασία της νέας έκδοσης καθώς το myphone δεν το υποστηρίζει, όχι όμως στην παλιά. Τουλάχιστον μέχρι τώρα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το εξής (με κάποιες εξαιρέσεις όπως φαίνεται):

Το παλιό Tapatalk έμπαινε κανονικά χωρίς πρόβλημα και χωρίς μήνυμα.

Το καινούριο έβγαζε μήνυμα σφάλματος αλλά έμπαινε κανονικά.

Σε μένα αυτό εξακολουθεί να ισχύει και τώρα που γράφω. Θα έπρεπε να μπορείς να μπεις κανονικά. Δοκίμασε κάποια εκκαθάριση να δεις τι θα γίνει.

Το καινούριο API του Tapatalk δημιουργεί πρόβλημα στην συνεργασία της νέας έκδοσης καθώς το myphone δεν το υποστηρίζει, όχι όμως στην παλιά. Τουλάχιστον μέχρι τώρα.

 

Το ίδιο εξακολουθώ να βλέπω και εγώ, στο 2 μπαίνω κανονικά στο my phone ενώ στο 4 βγάζει το μήνυμα περί αποτυχίας σύνδεσης όμως μπαίνει και εκεί κανονικά μετά..:)

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

 

Ισχύει το εξής (με κάποιες εξαιρέσεις όπως φαίνεται):

Το παλιό Tapatalk έμπαινε κανονικά χωρίς πρόβλημα και χωρίς μήνυμα.

Το καινούριο έβγαζε μήνυμα σφάλματος αλλά έμπαινε κανονικά.

Σε μένα αυτό εξακολουθεί να ισχύει και τώρα που γράφω. Θα έπρεπε να μπορείς να μπεις κανονικά. Δοκίμασε κάποια εκκαθάριση να δεις τι θα γίνει.

Το καινούριο API του Tapatalk δημιουργεί πρόβλημα στην συνεργασία της νέας έκδοσης καθώς το myphone δεν το υποστηρίζει, όχι όμως στην παλιά. Τουλάχιστον μέχρι τώρα.

 

Τελικά εκκαθάριση ήθελε και σετάρισμα από την αρχή...Ευχαριστώ για την βοήθεια φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Φίλη! (σε πρόλαβα :p)

Χαχαχαχα! Είσαι καλός!! Με έβγαλες από τον κόπο! ;)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

καμια εφαρμογη να μετραει δεδομενα ωστε να μη ξεφυγουμε απο το οριο υπαρχει??

ευχαριστω :)

 

3g watchdog

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...