Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμία εφαρμογή αξιόπιστη σε στυλ cerberus υπάρχει;

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tasker, macrodroid ή κάποιο άλλο;

 

Τα έχω και τα δύο.

Με το Tasker δεν τα βρήκαμε. Με δυσκόλεψε μιας και θέλει λίγο διάβασμα μέχρι να καταλάβεις τον τρόπο που δουλεύει. Μετά πρέπει να είναι το καλύτερο.

Το Macrodroid είναι πιο φιλικό για το χρήστη και βρίσκεις και πολλά έτοιμα μάκρο.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Μιας και έγινε αναφορά για τα Tasker και Macrodroid.

 

Χρησιμοποιούσα για χρόνια το Tasker για κάτι πολύ απλό. Όταν μπαίνω στο σπίτι και συνδέεται το κινητό στο WiFi να ρυθμίζεται η ένταση του ήχου κλήσης στο 3, και αντίθετα όποτε αποσυνδέεται από το WiFi να ρυθμίζεται στο 7.

 

Από τη μέρα που αγόρασα το Mate 20 Pro δεν κατάφερα να κάνω να λειτουργήσει ούτε το Tasker, ούτε το Macrodroid, ούτε το Trigger (το Automate δεν κατάλαβα ποτέ πως δουλεύει, οπότε δεν ασχολήθηκα).

 

Δεν έχω καταλάβει αν φταίει το EMUI το οποίο ίσως "σκοτώνει" τις εφαρμογές και δεν τις αφήνει να λειτουργήσουν, ή φταίει κάτι άλλο.

 

Κάποιος με EMUI να μου πει αν στη δική του συσκευή λειτουργούν, άρα φταίει η δική μου συσκευή ή κάτι στις ρυθμίσεις;

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έγινε αναφορά για τα Tasker και Macrodroid.

 

Χρησιμοποιούσα για χρόνια το Tasker για κάτι πολύ απλό. Όταν μπαίνω στο σπίτι και συνδέεται το κινητό στο WiFi να ρυθμίζεται η ένταση του ήχου κλήσης στο 3, και αντίθετα όποτε αποσυνδέεται από το WiFi να ρυθμίζεται στο 7.

 

Από τη μέρα που αγόρασα το Mate 20 Pro δεν κατάφερα να κάνω να λειτουργήσει ούτε το Tasker, ούτε το Macrodroid, ούτε το Trigger (το Automate δεν κατάλαβα ποτέ πως δουλεύει, οπότε δεν ασχολήθηκα).

 

Δεν έχω καταλάβει αν φταίει το EMUI το οποίο ίσως "σκοτώνει" τις εφαρμογές και δεν τις αφήνει να λειτουργήσουν, ή φταίει κάτι άλλο.

 

Κάποιος με EMUI να μου πει αν στη δική του συσκευή λειτουργούν, άρα φταίει η δική μου συσκευή ή κάτι στις ρυθμίσεις;

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Το Macrodroid το δουλεύω χρόνια σε διάφορες συσκευές χωρίς προβλήματα.

 

Θέλει μόνο να είναι χωρίς battery optimisation και με root permissions.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σε Android 9 και πάνω βάλε ως private dns ή ιδιωτικός διακομιστής dns το dns.adguard.com και τέλος οι διαφημίσεις σχεδόν παντού.

Ακριβώς πως περνάς dns στο κινητό;

 

Και αν βάλω την εφαρμογή του cloudflare που στην ουσία με ένα απλά κουμπάκι βάζει τους dns της cloudflare παντού.

 

Και είσαι σίγουρος ότι μιλάς για dns και όχι απλά για ένα ad blocker app που και καλά μπλοκάρει τις διαφημίσεις από τα πάντα;

 

Και αυτού του είδους τα προγράμματα δεν είναι λίγο ύποπτα ή δεν κατά λαμβάνουν μεγάλους πόρους από το κινητό και τα δεδομένα του;;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρυθμίσεις-Συνδέσεις - Περισσότερες ρυθμίσεις - dns

 

Ή αν δεν είναι έτσι το μενού σου, πάνω δεξιά στην κουρτίνα, έχει Search (μεγεθυντικό φακό). Γράψε dns

 

Tapatalk

Πήγα σε αυτό το μενού στο Samsung galaxy s9 plus Android 10 και ενώ βάζω το 8.8.8.8 ή το 1.1.1.1 δεν δέχεται κανένα από τα δύο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για ποια ομαδα καθε φορα λετε ρε παιδια στο dns; επιλεγεις μια φορα το ονομα του παροχου dns και τελος, καθαρισες. Τι ομαδα λετε;;;

 

Τι ακριβώς βάζεις στο μενού dns του κινητού για να το δεχτεί;

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καμία εφαρμογή αξιόπιστη σε στυλ cerberus υπάρχει;

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι ακριβώς κάνει η εφαρμογή αυτή;

Νομίζω σου εκφωνεί ποιος σε παίρνει τηλέφωνο ακόμα και αν το όνομα είναι στα ελληνικάκαλα τα λέω;

Απλά το Cerberus app θέλει πληρωμή έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Το cerberus είναι αντικλεπτικό. Αν μπορούμε να το πούμε έτσι, μια και η χρήση του είναι κυρίως ο εντοπισμός της συσκευής μετά την κλοπή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Τι ακριβώς βάζεις στο μενού dns του κινητού για να το δεχτεί;

 

 

 

Εκει που λεει private dns ή ιδιωτικός διακομιστής dns γραφεις dns.adguard.com

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς πως περνάς dns στο κινητό;

 

Και αν βάλω την εφαρμογή του cloudflare που στην ουσία με ένα απλά κουμπάκι βάζει τους dns της cloudflare παντού.

 

Και είσαι σίγουρος ότι μιλάς για dns και όχι απλά για ένα ad blocker app που και καλά μπλοκάρει τις διαφημίσεις από τα πάντα;

 

Και αυτού του είδους τα προγράμματα δεν είναι λίγο ύποπτα ή δεν κατά λαμβάνουν μεγάλους πόρους από το κινητό και τα δεδομένα του;;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήγα σε αυτό το μενού στο Samsung galaxy s9 plus Android 10 και ενώ βάζω το 8.8.8.8 ή το 1.1.1.1 δεν δέχεται κανένα από τα δύο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τι ακριβώς βάζεις στο μενού dns του κινητού για να το δεχτεί;

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τι ακριβώς κάνει η εφαρμογή αυτή;

Νομίζω σου εκφωνεί ποιος σε παίρνει τηλέφωνο ακόμα και αν το όνομα είναι στα ελληνικάκαλα τα λέω;

Απλά το Cerberus app θέλει πληρωμή έτσι δεν είναι;

 

Στο private dns δέχεται μόνο ονόματα όπως dns.adguard.com κι όχι ip όπως 8.8.8.8

Ναι μιλάω για dns αλλιώς θα σου έλεγα να περάσεις κάποια εφαρμογή, εδώ κάνεις χρήση του ενσωματωμένο στο Android dns over tls και δηλώνεις τους adguard που φιλτράρουν διαφημίσεις, κακόβουλα site. Υπάρχουν και family της adguard που μπλοκάρουν εκτός από αυτά και ιστοσελίδες με πορνογραφικό υλικο.

 

 

Ορίστε κι οδηγίες για Samsung όπου έχει δηλώσει της adguard.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Το cerberus είναι αντικλεπτικό. Αν μπορούμε να το πούμε έτσι, μια και η χρήση του είναι κυρίως ο εντοπισμός της συσκευής μετά την κλοπή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κάτι τέτοιο δεν έχουν όλα τα κινητα ενσωματομενο;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο δεν έχουν όλα τα κινητα ενσωματομενο;
Όχι ακριβώς.

Υπάρχει σαν λειτουργία από την Google, αλλά δεν κάνει τα ίδια με το CERBERUS, αλλιώς δεν θα ήταν τόσο διαδεδομένο και με πληρωμή.

 

Καλύτερα να ψάξεις λίγο τις δυνατότητες του για να καταλάβεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς.

Υπάρχει σαν λειτουργία από την Google, αλλά δεν κάνει τα ίδια με το CERBERUS, αλλιώς δεν θα ήταν τόσο διαδεδομένο και με πληρωμή.

 

Καλύτερα να ψάξεις λίγο τις δυνατότητες του για να καταλάβεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ναι αλλά για να δουλέψουν όλα αυτού του είδους τα προγράμματα δεν πρέπει να:

Είναι ανοιχτό το κινητό και το gps μην πω και δεδομένα ίντερνετ.

Αν με το που το κλέψει κάποιος απλά το κλείσει και βγάλει και την sim τι κάνουμε?

 

Και τι θέλω να πω με αυτό ότι όσο και καλό να είναι το οποιοδήποτε πρόγραμμα αν με τόσο απλό τρόπο απλά τα ξεφτιλίζεις τότε είναι δώρον - άδωρον το όλο σκηνικό.

 

Γιατί ένας που θα κάνει σαν "επάγγελμα" το να κλέβει κινητά το πρώτο που θα κάνει είναι να το κλείνει και να βγάζει την όποια σιμ.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά για να δουλέψουν όλα αυτού του είδους τα προγράμματα δεν πρέπει να:

Είναι ανοιχτό το κινητό και το gps μην πω και δεδομένα ίντερνετ.

Αν με το που το κλέψει κάποιος απλά το κλείσει και βγάλει και την sim τι κάνουμε?

 

Και τι θέλω να πω με αυτό ότι όσο και καλό να είναι το οποιοδήποτε πρόγραμμα αν με τόσο απλό τρόπο απλά τα ξεφτιλίζεις τότε είναι δώρον - άδωρον το όλο σκηνικό.

 

Γιατί ένας που θα κάνει σαν "επάγγελμα" το να κλέβει κινητά το πρώτο που θα κάνει είναι να το κλείνει και να βγάζει την όποια σιμ.

....και την μπαταρία πρέπει να βγάλει έχω την εντύπωση! ;) Κάτι που δεν γίνεται και τόσο εύκολα σε non-removable συσκευές!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τα dns εγώ για το cloudflare που έψαξα βρήκα αυτό(Δείτε εικόνα) από το επίσημο site της cloudflare.

 

 

Screenshot_20180807-102253-1.png

 

Αλλά αυτό το dns θα δουλεύει για οποιαδήποτε σύνδεση στο κινητό μου ή μόνο για της εταιρίας που είμαι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

....και την μπαταρία πρέπει να βγάλει έχω την εντύπωση! ;) Κάτι που δεν γίνεται και τόσο εύκολα σε non-removable συσκευές!

Κανονικά ναι αλλά και την μπαταρία να μην βγάλεις από τη στιγμή που το κινητό θα είναι κλειστό και χωρίς σιμ σου είναι παντελώς άχρηστο μιας και καμιά τέτοιου είδους εφαρμογή δεν δουλεύει χωρίς κάρτα sim και με το κινητό κλειστό.

 

Το μόνο που μπορεί να κάνει το cerberus και οποιαδήποτε τέτοιου είδους εφαρμογή να κάνει κάτι σαν fake shutdown που στην ουσία και καλά ξεγελάει τον κλέφτη ότι το κινητό έκλεισε ενώ στην ουσία δεν έχει κλείσει..

 

Αλλά το ξαναλέω αν ο κλέφτης έχει λίγη λογική το πρώτο που κάνει είναι κλείνει το κινητό και βγάζει την σιμ. Κάτι που κανένα τέτοιου είδους πρόγραμμα δεν μπορεί να λύση για να βρεις τη συσκευή σου.

 

Μην με παρεξηγήσετε κι εγώ θα ήθελα να υπάρχει μια εφαρμογή που να μπορώ να βρω το κινητό μου αν μου το κλέψουν ακόμα και αν είναι κλειστό και χωρίς σιμ αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει και ούτε πρόκειται να υπάρξει.

 

Και ερχόμαστε στο τελικό ζητούμενο από τη στιγμή λοιπόν που είναι τόσο εύκολο να αχρηστεύσεις τέτοιου είδους εφαρμογές ποιος ο λόγος ύπαρξής τους?

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το dns θα δουλεύει παντού εκτός αν η εταιρία δικτύου επιβάλει τους δικούς της.

Η Vodafone στην σταθερή με το δικό της router επιβάλει τους dns της αν έχεις ενεργή στο router την επιλογή του secure dns.

Υποψην ότι οι dns της cloudfare 1.1.1.1 είναι γρήγοροι αλλά δεν φιλτράρουν τίποτα, όπως διαφημίσεις.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Μόνο όταν συνδέεσαι σε wifi δεν θα δουλεύει. Σωστά?

 

Και τι ακριβώς κερδίζεις αν βάλεις άλλους dns από αυτούς τις εταιρίας κινητής τηλεφωνίας που έχεις?

 

 

Ποιους προτείνεις να βάλω που να φιλτράρουν και τις διαφημίσεις?

Της Google(dns.google)

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Μόνο όταν συνδέεσαι σε wifi δεν θα δουλεύει. Σωστά?

 

Και τι ακριβώς κερδίζεις αν βάλεις άλλους dns από αυτούς τις εταιρίας κινητής τηλεφωνίας που έχεις?

 

 

Ποιους προτείνεις να βάλω που να φιλτράρουν και τις διαφημίσεις?

Της Google(dns.google)

 

Το private dns δουλευει παντου (wifi και δεδομενα) εκτος οπως ειπα πριν αν η εταιρια επιβαλει τους δικους της.

Στα mobile data δεν εχω δει να επιβαλουν dns, μονο σε σταθερη η Vodafone και πριν κανα χρονο σε wind ειχα δει οταν εβαζα αλλους dns απο της wind τοτε δεν ειχε internet η συσκευη.

Στο κινητο εγω εχω τους adguard ωστε να κοβω διαφημισεις χωρις να περναω εφαρμογες που δημιουργουν vpn, ειναι και σπαστικο το κλειδακι ολη την ωρα στην μπαρα.

Στα PC εχω cloudfare που ειναι σφεντονα αλλα εκει εχω host file για να κοβω διαφημισεις.

Τους google τους βαζω μονο οταν πεσει καποιος απο τους αλλους 2.

Ο λογος που δεν εχω της εταιριας ειναι κυριως οπως ειπα για διαφημισεις στο κινητο και ταχυτητα στα PC, αλλα και οτι της εταιριας κοβουν πειρατικες σελιδες (ειμαι συλλεκτης ταινων και κατεβαζω τις ταινιες που αγοραζω ωστε να μην ανοιξω την συσκευασια) και ακομα δεν ενημερωνονται τοσο συχνα οσο οι global.

Για ευαισθητα δεδομενα οπως τραπεζες, εφορια, κ.α παντα μεσω vpn.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Το adguard που λες είναι εφαρμογή ή απλά ένας dns?

Και δυστυχώς το adguard δεν υποστηρίζει πολύ πιο γνωστούς browsers όπως π.χ. τον chrome ή τον brave.

 

Edit: Τελικά είναι εφαρμογή και όχι ένας απλός dns server.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Το cerberus είναι αντικλεπτικό. Αν μπορούμε να το πούμε έτσι, μια και η χρήση του είναι κυρίως ο εντοπισμός της συσκευής μετά την κλοπή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έτσι από καθαρή περιέργεια έστειλα ένα μειλ στην εταιρία που βγάζει το Cerberus και τους ρώτησα το παν-απλο τι γίνεται αν κάποιος που κλέψει το κινητό απλά το κλείσει?

 

Και μου απάντησαν δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι τότε.

 

Όλα αυτού του είδους οι εφαρμογές είναι απλά άχρηστες αφού κάποιος μπορεί να τις αχρηστεύσει τόσο μα τόσο απλά κλείνοντας το κινητό(Δηλαδή απλά πατώντας παρατεταμένα το power κουμπί του κάθε κινητού).

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Το adguard που λες είναι εφαρμογή ή απλά ένας dns?

 

 

Αν με έναν απλό dns μπορείς να αποφύγεις τις διαφημίσεις γενικότερα μπορείς να μας πεις ποιος είναι ο dns του adguard που λες?

 

Υπαρχει και η εφαρμογη της adguard οπου ειναι με πληρωμη οπου εκει μπορεις να διαλεξεις που θες να κοβει και που οχι.

Ο dns ειναι αυτος που εγραψα πριν dns.adguard.com οπου τον βαζεις στο private dns για να κοβει παντου (wifi-data, browser-apps).

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ελαααα σοβαρά κάνει δουλειά???

Κόβει πραγματικά διαφημίσεις κ.τ.λ.

 

 

Αν πραγματικά κόβει απλά βάζοντας το σαν dns τότε είναι πολύ καλό και σε ευχαριστώ πολύ για το info.

 

 

Απλά για να το εισάγουμε πάμε στις ρυθμίσεις -> συνδέσεις -> περισσότερες ρυθμίσεις συνδέσεις -> προσωπικό dns.

Link to comment
Share on other sites

Ελαααα σοβαρά κάνει δουλειά???

Κόβει πραγματικά διαφημίσεις κ.τ.λ.

 

 

Αν πραγματικά κόβει απλά βάζοντας το σαν dns τότε είναι πολύ καλό και σε ευχαριστώ πολύ για το info.

 

 

Απλά για να το εισάγουμε πάμε στις ρυθμίσεις -> συνδέσεις -> περισσότερες ρυθμίσεις συνδέσεις -> προσωπικό dns.

 

Η καθε μαρκα κινητων θα το εχει-λεει διαφορετικα αλλα εφοσον σου λεει προσωπικο dns ναι εκει το βαζεις στο χειροκινητο που σου εχει να γραψεις.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Το adguard του play store είναι ένα μικρό και κακό θα έλεγα δείγμα. Το κανονικό adguard είναι κορυφή, λίγο τσιμπημενο πλέον, αλλά κάνει φοβερή δουλειά. Περνώντας τους dns του adguard, είναι σαν να έχεις την εφαρμογή, αλλά όχι ακριβώς το ίδιo. Την εφαρμογή την κλείνεις οπότε θες και μπορείς να ορίσεις εξαιρέσεις και αλλά πράγματα. Αυτά δεν τα έχεις με το απλο πέρασμα των dns και για να τους βγάλεις θέλει να.ψάχνεις στις ρυθμίσεις κάθε φορα. Κάπου στο site τους, αναφέρει λεπτομερως τους dns, απλούς και parental, αλλά και τους αριθμητικους για παλαιότερα android.

 

Όσον αφορά το Cerberus, πραγματικά παίζει πλέον μόνο του στην κατηγορία Σου στέλνει φωτογραφίες και συντεταγμένες με.λάθος κωδικό ξεκλειδωματος και όταν αλλάξει η sim, η καινούρια sim σου στέλνει sms με συντεταγμένες. Έτσι έχεις και το νέο αριθμό της συσκευής και την.τοποθεσία. Είναι το μόνο αντικλεπτικο που δουλεύει και με sms. Με απλά.λόγια, αν στο κλέψουν πρεζόνια, θα το βρεις, αν όμως στο κλέψει γνώστης, ότι και να βάλεις, δε θα το βρεις ποτέ.

 

Παρεμπιπτόντως, είμαστε σε λάθος νήμα. Και τα δύο παραπάνω προγράμματα, έχουν δική τους συζητηση ! :lol:

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι κανένα από αυτού του είδους τα προγράμματα θα κάνει δουλειά αν απλά το κινητό είναι κλειστό και αν αυτός που το κλέψει γνωρίζει και κάνει και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων(Χωρίς καν να μπει στο μενού του κινητού) τότε να δεις.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...