Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη εφαρμογες σαν αυτην δεν θα τις προτεινες σωστα?

 

Και θα προτεινες αυτη που ειπες σε παλιοτερο ποστ σου σχετικα με τη μνημη σωστα?

 

Παντως το clean master κανει κατι που δεν το εχω βρει σε καποια αλλη εφαρμογη και αυτο ειναι οτι οταν απεγκαθιστας καποια εφαρμογη σε ρωταει αν θες να καθαρισει και τα καταλληπα που αφηνει αυτη η εφαρμογη μετα την απεγκατασταση της.

 

Υπαρχει καποιο προγραμμα που να κανει αυτη τη δουλεια καλητερα απο το clean master?

Αν ναι ποιο και γιατι?

 

Δεν ξέρω σε ποιο παλιότερο ποστ μου αναφέρεσαι. Δεν νομίζω να έχω προτείνει πότε τέτοιου είδους πρόγραμμα. Το ίδιο πράγμα με αυτό που λες το κάνει και το Android μόνο του. Όταν κανείς long press για να κάνεις uninstall αντί για uninstall πας στο app info. Εκεί, πατάς πρώτα την επιλογη clear data, και μετά uninstall app. Έτσι το κάνω εγώ. Και δεν χρειάζεται κανένα επιπλέον app για αυτό το λόγο.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Δεν πήρες μήνυμα με τον αριθμό της νέας Sim που μπορεί να πέρασε ο κλέφτης?

Είχες περάσει το Cerberus σαν εφαρμογή συστήματος ή απλή εγκατάσταση?

 

Edit: Το σωστό θέμα είναι εδώ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=291945

 

Όχι μήνυμα με την νέα SIM δεν πήρα, γιατί στην συγκεκριμένη συσκευή δεν είχα ενεργοποιήσει την ρύθμιση: Ελεγκτής SIM.

Σχετικά με το δεύτερο δεν ξέρω την διαφορά της απλής εγκατάστασης ή εγκατάστασης ως εφαρμογή συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποιο παλιότερο ποστ μου αναφέρεσαι. Δεν νομίζω να έχω προτείνει πότε τέτοιου είδους πρόγραμμα. Το ίδιο πράγμα με αυτό που λες το κάνει και το Android μόνο του. Όταν κανείς long press για να κάνεις uninstall αντί για uninstall πας στο app info. Εκεί, πατάς πρώτα την επιλογη clear data, και μετά uninstall app. Έτσι το κάνω εγώ. Και δεν χρειάζεται κανένα επιπλέον app για αυτό το λόγο.

 

Και μετά από clear data πολλές φορές μένει ο φάκελος του προγράμματος.

Όσο για τον φίλο που ρωτάει για το clean master.Κράτησε το ,απλά μην χρησιμοποιείς τον task manager.

Νομίζω το καλύτερο αυτή την στιγμή για καλύτερη διαχείριση εφαρμογών είναι το Greenify.

Link to comment
Share on other sites

ο ROM Manager και ο Titanium Back up Root αξίζει να τα αγοράσω?

 

Τα έχω και τα 2. Το TiBu χωρίς 2η σκέψη, πολύ εργαλείο αν κάνεις flashing. Το Rom manager θα σου λεγα όχι. Στην ουσία δεν. Προσφέρει τίποτα.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Όχι μήνυμα με την νέα SIM δεν πήρα, γιατί στην συγκεκριμένη συσκευή δεν είχα ενεργοποιήσει την ρύθμιση: Ελεγκτής SIM.

Σχετικά με το δεύτερο δεν ξέρω την διαφορά της απλής εγκατάστασης ή εγκατάστασης ως εφαρμογή συστήματος.

 

Εάν την είχες ενεργοποιημένη θα είχες τον αριθμό και θα μπορούσες με το άλλο πρόγραμμα της Cerberus να ενεργοποιήσεις Wi-Fi ή data με ένα μήνυμα που δεν θα φαινόταν κιόλας στον άλλον.

Η διαφορά είναι πως το ένα φεύγει με factory reset ενώ το άλλο όχι, αλλά θέλει root.

 

@ Σχετικά με το Greenify, όσοι είστε rooted με όποια συσκευή.. απλά δοκιμάστε το. Ο άνθρωπος πραγματικά πέτυχε κάτι που κανένας task manager/killer δεν μπορεί να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω και τα 2. Το TiBu χωρίς 2η σκέψη, πολύ εργαλείο αν κάνεις flashing. Το Rom manager θα σου λεγα όχι. Στην ουσία δεν. Προσφέρει τίποτα.

 

ευχαριστώ.

 

για Kernel Flasher καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό και επειδή είναι φοβερή εφαρμογή

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2211504

 

Νομίζω δίνουν το apk.

 

Βρήκα αυτό και επειδή είναι φοβερή εφαρμογή

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2211504

 

Νομίζω δίνουν το apk.

 

Εχει δοκιμαστεί και σε note 2(οχι απο εμενα) γιαυτο το εβαλα.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Στο pc χρησιμοποιω τον chrome και μου μεταφραζει τις σελιδες αυτοματα.Κατι αντιστοιχο για το κινητο υπαρχει?
Εις άνθρωπος,ζήλω θείω πεπυρωμένος,ολόκληρον διορθώσασθαι δύναται χώραν.
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό και επειδή είναι φοβερή εφαρμογή

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2211504

 

Νομίζω δίνουν το apk.

 

 

 

Εχει δοκιμαστεί και σε note 2(οχι απο εμενα) γιαυτο το εβαλα.

 

Δουλεύει σε σ2;

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

@ Σχετικά με το Greenify, όσοι είστε rooted με όποια συσκευή.. απλά δοκιμάστε το. Ο άνθρωπος πραγματικά πέτυχε κάτι που κανένας task manager/killer δεν μπορεί να κάνει.

 

φίλε όντως απίστευτο. βλέπω ήδη διαφορά σε κατανάλωση RAM καθώς και στην μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

φίλε όντως απίστευτο. βλέπω ήδη διαφορά σε κατανάλωση RAM καθώς και στην μπαταρία

 

Μόλις το έβαλα κι εγώ, αν κατάλαβα καλά τι πρέπει να κάνω για να δουλέψει σωστά τότε σύντομα θα έχω αποτελέσματα..:)

Link to comment
Share on other sites

@ Σχετικά με το Greenify, όσοι είστε rooted με όποια συσκευή.. απλά δοκιμάστε το. Ο άνθρωπος πραγματικά πέτυχε κάτι που κανένας task manager/killer δεν μπορεί να κάνει.

 

Ξεκίνησα δοκιμές και διάβασμα του thread στο xda. Στις πρώτες σελίδες κάποιος λέει πως δεν βγάζει update για hibernated apps στο play.

Ισχύει αυτό;

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

με ποια εφαρμογη δωρεαν ανοιγουμε tif αρχεια αλλα και αλλα?

 

Αν tif είναι οι ασυμπίεστες φωτογραφίες τότε δοκίμασε το quickpic

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα δοκιμές και διάβασμα του thread στο xda. Στις πρώτες σελίδες κάποιος λέει πως δεν βγάζει update για hibernated apps στο play.

Ισχύει αυτό;

 

Εννοεί ότι δεν τις βγαζει στο notification bar, η ότι δεν αντιλαμβανεται το update καθόλου;

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι δεν τις βγαζει στο notification bar, η ότι δεν αντιλαμβανεται το update καθόλου;

 

Δεν κατάλαβα και γι'αυτό ρωτάω τον Sofo που το έχει καιρό. Σαν notification δεν με νοιάζει καν. Κοιτάω τακτικά για updates.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα και γι'αυτό ρωτάω τον Sofo που το έχει καιρό. Σαν notification δεν με νοιάζει καν. Κοιτάω τακτικά για updates.

 

Εάν δεν κάνω τόσο λάθος, πριν λίγες ημέρες έκανε update το Facebook.

Το έχω hibernated.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν κάνω τόσο λάθος, πριν λίγες ημέρες έκανε update το Facebook.

Το έχω hibernated.

 

Επειδη τωρα εβαλα κ εγω την εφαρμογη, μπορεις να μου εξηγησεις τι παιζει?? Αν κανεις τις εφαρμογες hibernated τι παιζει???

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω πως δουλεύει το Greenify.. απλώς επιλέγω τις εφαρμογές που εμφανίζει στην πρώτη οθόνη και τις κάνω hibernate; Κι αν μπω μέσα σε αυτές που έχω κάνει hibernate και επιλέγω μία από αυτές γιατί βγάζει από κάτω τα πλήκτρα play και pause; Για να σταματώ και να ξεκινώ και πάλι τo hibernation όποτε θέλω εγώ;

 

Κάτι ακόμα, νωρίτερα επέλεξα καμμιά 10αριά εφαρμογές και τις έκανα hibernate, τώρα το απόγευμα που μπήκα να δω ποιες έχω βάλει σε τέτοια κατάσταση δεν μου εμφάνιζε καμμία, γιατί αυτό; Προφανώς κάτι δεν έχω "πιάσει" στη λογική της εφαρμογής..

 

Με χάλασε λίγο κι αυτό με τα updates απ'το play, αν όντως ισχύει θα τη σβήσω..:worry:

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω πως δουλεύει το Greenify.. απλώς επιλέγω τις εφαρμογές που εμφανίζει στην πρώτη οθόνη και τις κάνω hibernate; Κι αν μπω μέσα σε αυτές που έχω κάνει hibernate και επιλέγω μία από αυτές γιατί βγάζει από κάτω τα πλήκτρα play και pause; Για να σταματώ και να ξεκινώ και πάλι τo hibernation όποτε θέλω εγώ;

 

Κάτι ακόμα, νωρίτερα επέλεξα καμμιά 10αριά εφαρμογές και τις έκανα hibernate, τώρα το απόγευμα που μπήκα να δω ποιες έχω βάλει σε τέτοια κατάσταση δεν μου εμφάνιζε καμμία, γιατί αυτό; Προφανώς κάτι δεν έχω "πιάσει" στη λογική της εφαρμογής..

 

Με χάλασε λίγο κι αυτό με τα updates απ'το play, αν όντως ισχύει θα τη σβήσω..:worry:

 

Στη πρώτη οθόνη

 

Pending : σε ενημερώνει για το ποιες εφαρμογές περιμένουν να γίνουν Hibernated (θα γίνουν αφού κλείσει η οθόνη σου για μερικά δευτερόλεπτα γιατί μιας και είναι pending σημαίνει πως τις άνοιξες εσύ)

Hibernated : ήδη η εφαρμογή κοιμάται και δεν τρέχει καμία διεργασία της, κανένα service της.

 

Με το pause και το play ναι τις ξεκινάς και τις σταματάς όποτε θέλεις εσύ. Προσωπικά επειδή είδα σε log το πως δουλεύει σου προτείνω να αφήνεις το σύστημα να τις κάνει Hibernate από μόνο του μιας και έχω δει πως τις κλείνει πιο ομαλά και πραγματικά μετά δεν ξανατρέχει καμία τους στο παρασκήνιο. Είναι κυριολεκτικά σαν να πατάς Διακοπή στο Titanium Backup. Καμία σχέση με τα taskers που κάνουν kill τη διεργασία και παίζουν hide&seek και ανοιγοκλείνουν όλες οι διεργασίες συνέχεια.

 

Το τι τρέχει στο παρασκήνιο και τι όχι μπορείς επίσης να το δεις στη διαχείριση εφαρμογών στη καρτέλα Εκτελείται. Πχ ενώ οι Χάρτες ήταν σχεδόν συνέχεια ανοιχτοί χωρίς να τους ανοίγω, πλέον δεν τους έχω ξαναδεί να τρέχουν παρά μόνο εάν ξεκινήσω εγώ την εφαρμογή.

Τώρα γιατί δεν σου έβγαλε αυτές που είχες επιλέξει να γίνουν Hibernate δεν το γνωρίζω τι μπορεί να πήγε στραβά.

 

Σχετικά με τις ενημερώσεις στο Google Play δεν γνωρίζω και δεν το έχω προσέξει αλλά θα το κοιτάξω. Αμφιβάλλω πάντως γιατί πρόκειται για πολύ καλό προγραμματιστή με πεντακάθαρο κώδικα σε αρκετά projects του (μπορείτε να check το site του κάπου το είχα πετύχει μέσα στα posts).

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ποιές εφαρμογές κάνετε Hibernate γιατί κλείνει κάθε είδους updates/notifications κτλ..

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω πως δουλεύει το Greenify.. απλώς επιλέγω τις εφαρμογές που εμφανίζει στην πρώτη οθόνη και τις κάνω hibernate; Κι αν μπω μέσα σε αυτές που έχω κάνει hibernate και επιλέγω μία από αυτές γιατί βγάζει από κάτω τα πλήκτρα play και pause; Για να σταματώ και να ξεκινώ και πάλι τo hibernation όποτε θέλω εγώ;

 

Κάτι ακόμα, νωρίτερα επέλεξα καμμιά 10αριά εφαρμογές και τις έκανα hibernate, τώρα το απόγευμα που μπήκα να δω ποιες έχω βάλει σε τέτοια κατάσταση δεν μου εμφάνιζε καμμία, γιατί αυτό; Προφανώς κάτι δεν έχω "πιάσει" στη λογική της εφαρμογής..

 

Με χάλασε λίγο κι αυτό με τα updates απ'το play, αν όντως ισχύει θα τη σβήσω..:worry:

 

Για τα updates δεν είναι σίγουρο. Μια ερώτηση έκανα δεν είπα πως έτσι είναι ;) .

 

Αν ανοίξεις μια εφαρμογή που έχεις κάνει greenify(ας είναι στα pending) και μετά κλείσεις την οθόνη , σε 3 λεπτά μετά η εφαρμογή θα κλείσει από το background αυτόματα και θα γίνει hibernate. Ως τώρα δουλεύει μια χαρά.

 

Κράτησε την εφαρμογή για μερικές μέρες να την δοκιμάσεις και μετά την βγάζεις.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...