Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάλι πιστεύω ότι κανένα από αυτού του είδους τα προγράμματα θα κάνει δουλειά αν απλά το κινητό είναι κλειστό και αν αυτός που το κλέψει γνωρίζει και κάνει και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων(Χωρίς καν να μπει στο μενού του κινητού) τότε να δεις.

 

Όπως έγραψα, αν ο κλέφτης είναι γνώστης, δε θα το βρεις ότι και να βάλεις. Με το "γνώστης" όμως, δεν εννοούσα την.επαναφορά. Όταν το αντικλεπτικο είναι περασμένο σαν εφαρμογή συστήματος, μια χαρά δουλεύει όσες επαναφορες και αν κάνει.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Που νομίζω για να το περάσεις σαν εφαρμογή συστήματος θέλει root το κινητό έτσι δεν είναι?
Προφανώς.

Κοιτάξτε υπάρχει συγκεκριμένο θέμα για τέτοια κουβέντα και το CERBERUS.

Τα έχουμε αναλύσει εκεί εδώ και χρόνια όλα αυτά τα ερωτήματα.

 

Όποιος ενδιαφέρεται σοβαρά, ας ρίξει μια ματιά εκεί. Θα βρει πολύ υλικό.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και η εφαρμογη της adguard οπου ειναι με πληρωμη οπου εκει μπορεις να διαλεξεις που θες να κοβει και που οχι.

Ο dns ειναι αυτος που εγραψα πριν dns.adguard.com οπου τον βαζεις στο private dns για να κοβει παντου (wifi-data, browser-apps).

Το έβαλα κι εγώ στη συσκευή μου αλλά το αφαίρεσα ξανά. Διαπίστωσα ότι στο παιχνίδι που παίζω δεν με δίνει μπόνους, διότι για να με δώσει πρέπει να δω πρώτα το διαφημιστικό. Το οποίο διαφημιστικό δεν βγαίνει λόγο του Adguard. ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα κι εγώ στη συσκευή μου αλλά το αφαίρεσα ξανά. Διαπίστωσα ότι στο παιχνίδι που παίζω δεν με δίνει μπόνους, διότι για να με δώσει πρέπει να δω πρώτα το διαφημιστικό. Το οποίο διαφημιστικό δεν βγαίνει λόγο του Adguard. ;)

 

Το ξερω ναι απλα σε αυτην την περιπτωση πριν παιξεις το παιχνιδι βαζεις αυτοματο και μετα το παιχνιδι πατας το χειροκινητο.

Για κατι τετοια ειναι η εφαρμογη αλλα εκει θελει πληρωμη, υπαρχει τροπος να κανεις αιτηση για beta tester και σου στελνουν δωρεαν κωδικο για 1 χρονο.

Ακομα η εφαρμογη δημιουργει εικονικο vpn κι εμενα μου την σπαει το κλειδι στηις ειδοποιησεις.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω ναι απλα σε αυτην την περιπτωση πριν παιξεις το παιχνιδι βαζεις αυτοματο και μετα το παιχνιδι πατας το χειροκινητο.

Για κατι τετοια ειναι η εφαρμογη αλλα εκει θελει πληρωμη, υπαρχει τροπος να κανεις αιτηση για beta tester και σου στελνουν δωρεαν κωδικο για 1 χρονο.

Ακομα η εφαρμογη δημιουργει εικονικο vpn κι εμενα μου την σπαει το κλειδι στηις ειδοποιησεις.

Στο αυτόματο τι κάνει δηλαδή;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον adguard dns μπορούμε να τον βάλουμε και στο ρουτερ μας και να ξεφορτωθούμε τις διαφημίσεις στο YouTube στην smart τηλεόραση μας?

Ειδικά αν έχει λειτουργικό tizen που έχουν οι τελευταίες Samsung tv.

 

Edit: όχι δυστυχώς δεν δουλεύει στη Smart tv.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Στο αυτόματο τι κάνει δηλαδή;

 

Στο αυτοματο παιρνει τους default που εχει δωσει η εταιρια δισκτυου και αν μπορει τους "αναβαθμιζει" σε Dns over TLS.

Παλικαρια επειδη ειμαστε offtopic και ολα αυτα περι διαφημισεων εχουν αναλυθει στο αναλογο θεμα μπορειτε να διαβασετε εκει και να λυθουν ολες σας οι αποριες.

 

Οδηγιες παντος για adguard dns πως να τους περασετε σε οτι θελετε ακομα και σε router υπαρχουν εδω στην σελιδα της adguard

https://adguard.com/en/adguard-dns/overview.html

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Μας λες να πάμε στο αντίστοιχο τοπικ αλλά δεν δίνεις λινκ για αυτό το τοπικ.

 

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=446316

 

Στην ιδια κατηγορια με το παρον ειναι απλα λιγο scroll ηθελε.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

καποια εφαρμογη που να δειχνει αναλυτικα την κινηση που κανουν οι εφαρμογες στο ιντερνετ εκεινη τη στιγμη?

π.χ. να μου γραφει η ταδε εφαρμογη εχει download/upload τοσα kb/s

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω ηλικιωμενη μητερα και επειδη τελευταια εχει θεματα με λαβυρινθο και εντονες ζαλαδες θα ηθελα να μπορω ανα πασα στιγμη να εχω εικονα που ειναι το στιγμα της σε περιπτωση που συμβει κατι. Μενουμε στα 40 χιλιομετρα αποσταση και εχω μια ανησυχια, δεν καθεται και σε μια ησυχια..... Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για κατι τετοιο;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Εχω ηλικιωμενη μητερα και επειδη τελευταια εχει θεματα με λαβυρινθο και εντονες ζαλαδες θα ηθελα να μπορω ανα πασα στιγμη να εχω εικονα που ειναι το στιγμα της σε περιπτωση που συμβει κατι. Μενουμε στα 40 χιλιομετρα αποσταση και εχω μια ανησυχια, δεν καθεται και σε μια ησυχια..... Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για κατι τετοιο;

 

Ο πιο εύκολος τρόπος πιστεύω είναι αν έχει κινητό με Android (η αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω κάποιον άλλον τρόπο), να κάνεις στη συσκευή της login με το δικό σου Google account λογαριασμό και με την εφαρμογή Find My Device της Google να βλέπεις το στίγμα της.

 

Εκτός του ότι βέβαια είναι κατά κάποιο τρόπο παράνομο αυτό (καταλαβαίνω βέβαια τον λόγο που θέλεις να το κάνεις), θα πρέπει στη συσκευή φυσικά να έχεις ενεργοποιημένο το GPS.

Data δε νομίζω να χρειάζεται, αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί την εφαρμογή την έχω δοκιμάσει με τις δικές μου συσκευές οι οποίες πάντα έχουν data ενεργοποιημένα.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηλικιωμενη μητερα και επειδη τελευταια εχει θεματα με λαβυρινθο και εντονες ζαλαδες θα ηθελα να μπορω ανα πασα στιγμη να εχω εικονα που ειναι το στιγμα της σε περιπτωση που συμβει κατι. Μενουμε στα 40 χιλιομετρα αποσταση και εχω μια ανησυχια, δεν καθεται και σε μια ησυχια..... Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για κατι τετοιο;

 

Μπορείς να κάνεις κάτι παρόμοιο που γίνεται με τις συσκευές των παιδιών, μέσω του Family Link της Google. Να την ορίσεις σαν παιδί και να ελέγχεις την τοποθεσία της!

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις κάτι παρόμοιο που γίνεται με τις συσκευές των παιδιών, μέσω του Family Link της Google. Να την ορίσεις σαν παιδί και να ελέγχεις την τοποθεσία της!
Ωραίο, δεν το γνώριζα.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις κάτι παρόμοιο που γίνεται με τις συσκευές των παιδιών, μέσω του Family Link της Google. Να την ορίσεις σαν παιδί και να ελέγχεις την τοποθεσία της!

 

Καλο ακουγεται. Απο ακριβεια πως ειναι το στιγμα γιατι κατι διαβασα πως εχει μεγαλη αποκληση. Ισχυει κατι τετοιο;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ο πιο εύκολος τρόπος πιστεύω είναι αν έχει κινητό με Android (η αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω κάποιον άλλον τρόπο), να κάνεις στη συσκευή της login με το δικό σου Google account λογαριασμό και με την εφαρμογή Find My Device της Google να βλέπεις το στίγμα της.

 

Εκτός του ότι βέβαια είναι κατά κάποιο τρόπο παράνομο αυτό (καταλαβαίνω βέβαια τον λόγο που θέλεις να το κάνεις), θα πρέπει στη συσκευή φυσικά να έχεις ενεργοποιημένο το GPS.

Data δε νομίζω να χρειάζεται, αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί την εφαρμογή την έχω δοκιμάσει με τις δικές μου συσκευές οι οποίες πάντα έχουν data ενεργοποιημένα.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Αν δεν έχει data ενεργοποιημένα η συσκευή που ψάχνεις, πώς θα στέλνει τις πληροφορίες του σημείου;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει στο messenger σε μια ομαδα οταν βγαζει: "αυτη η ενεργεια δεν επιτρεπεται" οταν παω να ποσταρω φωτογραφιες;

μηνυματα με αφηνει κανονικα

edit: μεμονωμενο περιστατικο που αφορουσε συγκεκριμενο image

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Ο πιο εύκολος τρόπος πιστεύω είναι αν έχει κινητό με Android (η αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω κάποιον άλλον τρόπο), να κάνεις στη συσκευή της login με το δικό σου Google account λογαριασμό και με την εφαρμογή Find My Device της Google να βλέπεις το στίγμα της.

 

Εκτός του ότι βέβαια είναι κατά κάποιο τρόπο παράνομο αυτό (καταλαβαίνω βέβαια τον λόγο που θέλεις να το κάνεις), θα πρέπει στη συσκευή φυσικά να έχεις ενεργοποιημένο το GPS.

Data δε νομίζω να χρειάζεται, αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί την εφαρμογή την έχω δοκιμάσει με τις δικές μου συσκευές οι οποίες πάντα έχουν data ενεργοποιημένα.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Παράνομο δεν είναι γιατί μιλάμε για ειδική περίπτωση. Όσον αφορά το GPS που ανέφερες, δεν χρειάζεται data μόνο για να πλοηγηθείς εσύ ο ίδιος με κάποιο offline navigator. Για να εντοπίσει τη συσκευή σου τόσο η google, όσο και εσύ, χρειάζεται σύνδεση στο δίκτυο όπως είπε και ο jung.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Παράνομο δεν είναι γιατί μιλάμε για ειδική περίπτωση. Όσον αφορά το GPS που ανέφερες, δεν χρειάζεται data μόνο για να πλοηγηθείς εσύ ο ίδιος με κάποιο offline navigator. Για να εντοπίσει τη συσκευή σου τόσο η google, όσο και εσύ, χρειάζεται σύνδεση στο δίκτυο όπως είπε και ο jung.
Ναι, ναι, έχετε δίκαιο.

Έγραψα ότι δεν είμαι σίγουρος. Αλλά χρειάζεται γιατί είναι λογικό ότι πρέπει να στείλει με κάποιο τρόπο τα δεδομένα.

 

Όσον αφορά το αν είναι παράνομο, έγραψα επίσης ότι είναι ειδική περίπτωση αυτό που θέλεις να κάνεις. ;)

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Κανένα gps δεν χρειάζεται data από το κινητό,

Απλα χρειάζεται να ανοίξετε την κεραία gps για να δει που είστε και ανάλογα να σε καθοδηγήσει.

 

 

Π.χ. ο Χάρτης από την ίδια την Google μπορείς να κατεβάσεις όταν είσαι σε ίντερνετ - wifi ένα μέρος του χάρτη π.χ. όλη την Ελλάδα και μετά δεν χρειάζεσαι καθόλου δεδομένα για να πλοηγηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα gps δεν χρειάζεται data από το κινητό,

Απλα χρειάζεται να ανοίξετε την κεραία gps για να δει που είστε και ανάλογα να σε καθοδηγήσει.

 

 

Π.χ. ο Χάρτης από την ίδια την Google μπορείς να κατεβάσεις όταν είσαι σε ίντερνετ - wifi ένα μέρος του χάρτη π.χ. όλη την Ελλάδα και μετά δεν χρειάζεσαι καθόλου δεδομένα για να πλοηγηθείς.

 

Δεν διάβασες τη συζήτηση από την αρχή. Η αναφορά που γίνεται δεν αφορά πλοήγηση αλλά εντοπισμό ατόμου μέσω της συσκευής του όπου χρειάζονται δεδομένα οπωσδήποτε.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ο GPS δεκτης της συσκευης θα χρειαστει οταν ειναι εξω, καθως μεσα σε κτηρια δεν πιανει.

Στο σπιτι αν υπαρχει WiFi θα βοηθησει καθως μεσα απο το Find My Device θα βλεπεις αν ειναι συνδεδεμενο στο WiFi του σπιτιου οποτε θα ξερεις οτι ειναι σπιτι.

Οταν θα ειναι εξω σε καποιο κτηριο οπως super market, δημοσιες υπηρεσιες οπου δεν θα πιανει το GPS αλλα ουτε θα εχει προσβαση σε WiFi εκει χρειαζονται τα δεδομενα κινητης (mobile data).

Οποτε καλο ειναι να της ενεργοποιεις ενα πακετακι καθε μηνα με λιγα data να υπαρχουν για οταν βγαινει εξω.

Βεβαια να βαλεις οι εφαρμογες να μην αναβαθμιζονται αυτοματα και φυγουν ολα τα data.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ο GPS δεκτης της συσκευης θα χρειαστει οταν ειναι εξω, καθως μεσα σε κτηρια δεν πιανει.

Στο σπιτι αν υπαρχει WiFi θα βοηθησει καθως μεσα απο το Find My Device θα βλεπεις αν ειναι συνδεδεμενο στο WiFi του σπιτιου οποτε θα ξερεις οτι ειναι σπιτι.

Οταν θα ειναι εξω σε καποιο κτηριο οπως super market, δημοσιες υπηρεσιες οπου δεν θα πιανει το GPS αλλα ουτε θα εχει προσβαση σε WiFi εκει χρειαζονται τα δεδομενα κινητης (mobile data).

Οποτε καλο ειναι να της ενεργοποιεις ενα πακετακι καθε μηνα με λιγα data να υπαρχουν για οταν βγαινει εξω.

Βεβαια να βαλεις οι εφαρμογες να μην αναβαθμιζονται αυτοματα και φυγουν ολα τα data.

 

Έχει data στο κινητό από το συνδιαστικό πρόγραμμα που έχει γιατί όπου πάει θέλω να μου στέλνει το στίγμα της από το WhatsApp ή το viber. Εμένα με ενδιαφέρει όμως να μπορώ να την εντοπίσω και εγώ σε περίπτωση που δεν είναι σε θέση να στείλει αυτή.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Έχει data στο κινητό από το συνδιαστικό πρόγραμμα που έχει γιατί όπου πάει θέλω να μου στέλνει το στίγμα της από το WhatsApp ή το viber. Εμένα με ενδιαφέρει όμως να μπορώ να την εντοπίσω και εγώ σε περίπτωση που δεν είναι σε θέση να στείλει αυτή.

 

Εφοσον έχει data τότε μια χαρά.

Ακόμα δες αν γίνεται στην συσκευή να βάλεις να κάνει κλήση sos σε αριθμό που θα βάλεις πατώντας 3 φορές το power button.

Έτσι (αχρείαστο να'ναι) θα μπορεί να σε καλέσει εύκολα ακόμα και αν πέσει.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...