Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω την εντυπωση οτι καταπινει την μπαταρια ομως. Την ξηλωσα για να δω αν υπαρξει διαφορα

 

Την εξαιρεση πως την κανεις?

 

Στάλθηκε από το COLORTAB 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ανοίγεις το greenify και βλέπεις οτι υπάρχουν κάποιες που ενώ πατάς εσύ πρασινοποίηση (απο συντόμευση το κάνω στην επιφανεια εργασιας) δεν απενεργοποιούνται. Ε τότε θα πατήσεις παρατεταμένα πάνω σε κάθε μια από αυτές ξεχωριστά και θα τικάρεις το να εξαιρειται..

 

Όσες μου δημιουργούσαν πρόβλημα το έλυσα με αυτόν τον τρόπο..αλλά δεν μπορω να βρω τον τρόπο να κάνω το αντίστροφο προκειμενου να στο εξηγήσω πιο αυστηρα.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι καταπινει την μπαταρια ομως. Την ξηλωσα για να δω αν υπαρξει διαφορα

 

Την εξαιρεση πως την κανεις?

 

Στάλθηκε από το COLORTAB 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από που συμπέρανες ότι καταπίνει την μπαταρία? Σε όσες ρουτ συσκευές την χρησιμοποιώ δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο. Είναι πολύ ελαφριά εφαρμογή και υποτίθεται ότι βελτιώνει την μπαταρία.

 

Μην κάνεις greenify εφαρμογές που χρησιμοποιείς συχνά, στην περίπτωση ίσως δεις μεγαλύτερη κατανάλωση από τις εφαρμογές αυτές γιατί δεν τις κρατάει στη μνήμη το Android. Κάνε greenify εφαρμογές που δεν τις χρησιμοποιείς τόσο συχνά.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Από που συμπέρανες ότι καταπίνει την μπαταρία? Σε όσες ρουτ συσκευές την χρησιμοποιώ δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο. Είναι πολύ ελαφριά εφαρμογή και υποτίθεται ότι βελτιώνει την μπαταρία.

 

Μην κάνεις greenify εφαρμογές που χρησιμοποιείς συχνά, στην περίπτωση ίσως δεις μεγαλύτερη κατανάλωση από τις εφαρμογές αυτές γιατί δεν τις κρατάει στη μνήμη το Android. Κάνε greenify εφαρμογές που δεν τις χρησιμοποιείς τόσο συχνά.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Όπως το συμπεραίνουν τόσα άτομα, χωρίς κανένα πραγματικό στοιχείο.

Απλά με την διαίσθησή.

 

Όταν όμως τους ζητάς screenshot από την κατανάλωση μπαταρίας ή το BBS για να δούμε τι συμβαίνει (και δεν μιλάω για τον mol) κάποιοι έξυπνοι το θεωρούν υπερβολικό.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από εμένα βρε παιδιά. Προσπαθώ να βρω ένα πρόγραμμα καταγραφής κλήσεων αλλά δυστυχώς κανένα από τα 2 που έχω χρησιμοποιήσει δε φαίνεται να λειτουργεί σωστά. Έχω το OnePlus 3T και έχω δοκιμάσει το ACR(και μάλιστα τη πληρωμένη έκδοση)και το boldbeast. Να φανταστώ ότι φταίει η έκδοση του Android (7.1.1)? Υπάρχει λύση?
Link to comment
Share on other sites

Btw δε συμπαιρανα οτι καταπίνει τη μπαταρια. Εξ ου και το "εχω την εντυπωση"

 

Προς το παρων δε βλεπω διαφορα (συν ή πλην) στη διάρκεια μπαταριας χωρις το greenify. Βέβαια ααφαλες συμπερασμα θα βγαλω μετα απο μερες.

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τρώει μπαταρία.

 

Δεν γίνετε κάτι που επεμβαίνει ώστε να σταματήσει κάτι άλλο να μην καταναλώνει μπαταρία και πόρους κ.λ.π

 

Όσο για τα screenshot μόνο το 1% των χρηστών γνωρίζει τι είναι, πόσο μάλλον να τα ανεβάσει κιόλας κάπου.;)

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα screenshot μόνο το 1% των χρηστών γνωρίζει τι είναι, πόσο μάλλον να τα ανεβάσει κιόλας κάπου.;)

 

Οποιος εχει τη γνωση να εγγραφει, να μπει, και να ποσταρει στο φορουμ, ακομα κι αν δεν ξερει πως να κανει κατι, μπορει να ρωτησει. Εγω παντως ετσι εμαθα ο,τι ξερω, ανεβαινοντας στις πλατες ψηλοτερων "παλιων".

Link to comment
Share on other sites

Btw δε συμπαιρανα οτι καταπίνει τη μπαταρια. Εξ ου και το "εχω την εντυπωση"

 

Προς το παρων δε βλεπω διαφορα (συν ή πλην) στη διάρκεια μπαταριας χωρις το greenify. Βέβαια ααφαλες συμπερασμα θα βγαλω μετα απο μερες.

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Διαφορά θα δεις κυρίως στην κατανάλωση σε standby διότι θα έχεις λιγότερα wakelocks. Αλλά Γενικά μην περιμένεις να δεις αισθητή διαφορά. Θα πρέπει να είναι κακογραμμένη η ρόμ για να δεις αισθητή διαφορά. Πλέον οι περισσότερες ρομ έχουν ενσωματωμένη τέτοια λειτουργία. Ίσως αυτό που βοηθάει πλέον είναι ότι μπαίνει το κινητό σε doze mode πιο γρήγορα.

 

Σίγουρα τρώει μπαταρία.

 

Δεν γίνετε κάτι που επεμβαίνει ώστε να σταματήσει κάτι άλλο να μην καταναλώνει μπαταρία και πόρους κ.λ.π

 

Όσο για τα screenshot μόνο το 1% των χρηστών γνωρίζει τι είναι, πόσο μάλλον να τα ανεβάσει κιόλας κάπου.;)

Είναι πολυ ελαφριά εφαρμογη και σε μία κακογραμμένη ρόμ θα δεις διαφορά. Αλλά σκέψου ότι γενικά η εξοικονόμηση μπαταρίας είναι μικρή. Δηλαδή αν κάνεις ένα reboot, όλη η εξοικονόμηση μπαταρίας που έκανες πήγε περίπατο. Όλα αυτά σε ρουταρισμενες συσκευές. Γιατί σε μη ρουτ συσκευές αυτό που κάνει είναι force stop των εφαρμογών το οποίο δεν ξέρω αν είναι καλό για εξοικονόμηση μπαταρίας.

 

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου.

Σταματήστε να ασχολείστε με την μπαταρία σας γιατι μόνο έτσι θα χαρείτε πραγματικά την συσκευή σας..

Αν και το greenify είναι πολύ καλή εφαρμογή όπως και κάποιες άλλες το ποσοστό που εξοικονομεί είναι τόσο μικρό που δεν αξίζει τον κόπο.

Αν το μέλημα σας είναι μεγάλη μπαταρία πάρτε συσκευή με μεγάλη μπαταρία και μην προσπαθείτε με πρόγραμμα να το πετύχετε.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε κάποια εφαρμογή που να μην αφήνει να μπούμε στο menu απενεργοποίησης του τηλεφώνου στην οθόνη κλειδώματος; πατώντας δηλαδή το power button να μην γίνεται τίποτα;

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε κάποια εφαρμογή που να μην αφήνει να μπούμε στο menu απενεργοποίησης του τηλεφώνου στην οθόνη κλειδώματος; πατώντας δηλαδή το power button να μην γίνεται τίποτα;

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το Cerberus έχει αυτή την επιλογή, και δουλεύει σωστά.

Με κλειδωμένη την οθόνη, το Power button δεν κάνει τίποτα εκτός από το να ενεργοποιήσει την οθόνη και εκεί να χρειάζεται να βάλεις PIN/pattern.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση... Τον browser της Samsung που μπορούμε να τον βρούμε για εγκατάσταση σε μη Samsung συσκευή;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Google it

https://www.google.gr/search?hl=el-GR&ie=UTF-8&source=android-browser&q=Samsung+browser&gfe_rd=cr&ei=XBl2Wd-hMvHw8Ae39qDAAw&gws_rd=ssl

 

και στο playstore

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sec.android.app.sbrowser&hl=el

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Το Cerberus έχει αυτή την επιλογή, και δουλεύει σωστά.

Με κλειδωμένη την οθόνη, το Power button δεν κάνει τίποτα εκτός από το να ενεργοποιήσει την οθόνη και εκεί να χρειάζεται να βάλεις PIN/pattern.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Ο κέρβερος όντως το κάνει αυτό, αλλά δεν δοκίμασα αν κλείνει το κινητό με παρατεταμένο πάτημα του Power button. Αν μπορεί ας δοκιμάσει κάποιος.

 

Επίσης, συμπληρώνοντας δική μου ερώτηση πάνω στην ερώτηση του φίλου, υπάρχει εφαρμογή που να αποτρέπει την εμφάνιση του μενού απενεργοποίησης όταν δεν είμαστε σε κλειδωμένη οθόνη ?

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ποια εφαρμογή είναι καλή για περπάτημα?να λέει χιλιόμετρα θερμίδες κλπ.Δοκίμασα 3 και τα 3 δείχνουν διαφορετικές θερμίδες και μάλιστα με μεγάλη απόκλιση για την ίδια απόσταση ακριβώς.το endomondo βγάζει 250~, το runkeeper 200~ Και το runtastic 550~.ποιο θεωρείτε πιο αξιόπιστο?
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

κανενα κατ εμε δεν ειναι αξιοπιστο για θερμιδες, γιατι του ειπες τι μυικη μαζα εχεις π.χ.;
Link to comment
Share on other sites

το runtastic μονο με ρώταγε ύψος ηλικία κλπ.θα τα σβήσω όλα γιατί μόνο για να τραβάνε μπαταρία είναι
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Kαι πολύ καλά θα κάνεις.

 

Περπάτα κάνα 5άρι τη μέρα και θα είσαι κομπλέ:D

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια εφαρμογη δωρεαν για ηχογραφηση κλησης κατα τη διαρκεια της?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Σε Samsung & LG που έχω δουλέψει κατά καιρούς στο βασικό ημερολόγιο που διαθέτουν έχει το εξής προνόμιο (για μένα που το χρησιμοποιώ κατά κόρον) όταν ξεκινάς μια σημείωση σε αυτό, στη προκειμένη περίπτωση γράφω της βαρδιες της υπηρεσίας, αν έχω ξαναγράψει την ίδια βάρδια παλιότερα αυτόματα μου τη βγάζει "από κάτω" σαν παράθυρο ας πούμε, και μπορούσα να την επιλέξω χωρίς να χρειαστεί να την ξαναγράψω...

 

Θα ρωτήσω βέβαια και στο νήμα της συσκευής (mate 8) αλλά ρωτώ και εδώ μήπως υπάρχει κάπου το APK ή να δοκιμάσω κάποιο άλλο ίσως ημερολόγιο που να κάνει αυτό που μου είναι πολύ χρηστικό...

 

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια σας ;)

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Σε Samsung & LG που έχω δουλέψει κατά καιρούς στο βασικό ημερολόγιο που διαθέτουν έχει το εξής προνόμιο (για μένα που το χρησιμοποιώ κατά κόρον) όταν ξεκινάς μια σημείωση σε αυτό, στη προκειμένη περίπτωση γράφω της βαρδιες της υπηρεσίας, αν έχω ξαναγράψει την ίδια βάρδια παλιότερα αυτόματα μου τη βγάζει "από κάτω" σαν παράθυρο ας πούμε, και μπορούσα να την επιλέξω χωρίς να χρειαστεί να την ξαναγράψω...

 

Θα ρωτήσω βέβαια και στο νήμα της συσκευής (mate 8) αλλά ρωτώ και εδώ μήπως υπάρχει κάπου το APK ή να δοκιμάσω κάποιο άλλο ίσως ημερολόγιο που να κάνει αυτό που μου είναι πολύ χρηστικό...

 

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια σας ;)

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχεις δοκιμάσει το business calendar απο το play

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Το Cerberus έχει αυτή την επιλογή, και δουλεύει σωστά.

Με κλειδωμένη την οθόνη, το Power button δεν κάνει τίποτα εκτός από το να ενεργοποιήσει την οθόνη και εκεί να χρειάζεται να βάλεις PIN/pattern.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Αυτό είχα με lifetime license και ξαφνικά σήμερα μου ήρθε μήνυμα ότι έληξε και θέλει 22.5€ το χρόνο. Αλλά επειδή είναι ακόλουθοι δεν πρόκειται ούτε 1 ευρώ να τους δώσω.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα με lifetime license και ξαφνικά σήμερα μου ήρθε μήνυμα ότι έληξε και θέλει 22.5€ το χρόνο. Αλλά επειδή είναι ακόλουθοι δεν πρόκειται ούτε 1 ευρώ να τους δώσω.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Σήμερα πήρε ενημέρωση και λέει ότι λύνει αυτό το θέμα. Εγώ δεν το είχα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει το business calendar απο το play
Όχι δεν το έχω δοκιμάσει...

 

Edit, μόλις το έκανα οχι μόνο αυτό αλλά και το business calendar 2 και παπαρούνες μεντολες....

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...