Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεσω κοινου δικτυου δεν αναγνωριζει εξωτερικους υποτιτλους σε αρχεια .srt ακομα και αν εχουν ακριβως το ιδιο ονομα με την ταινια.

 

Αν δεν σου φορτώνει υπότιτλους μέσω δικτύου, δεν φταίει το ΜΧ αλλά ο file manager σου. Εμένα με ES file explorer τα φορτώνει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος 2 συσκευων nokia, το ενα με symbian (701) και το αλλο με S40 (C2-01) και σκοπευω να αγορασω μια συσκευη με android. Οι 2 συσκευες που εχω συγχρονιζονται αυτοματα μεσω του nokia suite και περνανει η μια στην αλλη νεες επαφες και μηνυματα. Υπαρχει καποια αντιστοιχη εφαρμογη για android για να συγχρονιζω χωρις προβληματα την καινουρια συσκευη με το C2-01;
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος 2 συσκευων nokia, το ενα με symbian (701) και το αλλο με S40 (C2-01) και σκοπευω να αγορασω μια συσκευη με android. Οι 2 συσκευες που εχω συγχρονιζονται αυτοματα μεσω του nokia suite και περνανει η μια στην αλλη νεες επαφες και μηνυματα. Υπαρχει καποια αντιστοιχη εφαρμογη για android για να συγχρονιζω χωρις προβληματα την καινουρια συσκευη με το C2-01;

 

Θα κάνεις export τις επαφές από το Nokia suite σε csv αρχείο και στη συνέχεια θα τις κάνεις import σε λογαριασμό Gmail.

 

Για μηνύματα δεν ξέρω.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, αν δεν απατώμαι, στο Android μπορείς να εισάγεις αρχεία vcf. Τα Symbian εξάγουν τις επαφές τους σε μορφή vcf, ένα αρχείο για κάθε επαφή. Επομένως πιστεύω ότι έτσι γίνεται μία χαρά για το 701.

Για το C2-01, αν δε θες να μπλέξεις με PC Suite, μπορείς να στείλεις όλες τις επαφές του στο 701 μέσω ΒΤ και μετά να τις κάνεις εξαγωγή σε vcf και μετά εισαγωγή στο Android.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

βασικα εγω ειχα κανει απευθειας μεσω bluetooth απο το nokia 5800 xpress music στο sensation τις επαφες μου

εχει μια λειτουργια το sensation απο τις ρυθμισεις για μεταφορα υλικου και ετσι εκανα τη δουλεια

για δες μηπως εχεις κατι αντιστοιχο

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει το προγραμμα aquamail pro για να τσεκαερω τα mails μου αλλα συνανταω ενα προβλημα οτι μερικες φορες δεν μου τσεκαρει τα mails καθε 15 λεπτα που ειναι ορισμενο ακομα και αν ειναι σε internet.

 

Εχω στειλει και μυνημα στον δημιουργο του προγραμματος μου εχει πει να κανω καποια πραγματα οπως π.χ.

settings/mail,receiving/system settings(και να επιλεξω το "background data" is off) αλλα παρολα αυτα μερικες φορες δεν μου τσεκαρει τα mails μου καθε 15 λεπτα.

 

Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα εχω εγκατεστημενη στο κινητο μου και την εφαρμογη clean master αλλα δεν ξερω πως σε αυτη την εφαρμογη δηλωνω ποιες αλλες εφαρμογες θελω να εχει στη λιστα αγνοηση ωστε να μην τις επηρεαζει με κανεναν τροπο.

 

Αν γνωριζει καποιος κατι ή εχει να μου προυτεινει οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο και δουλεύει σωστά.

Πήγαινε στις advanced settings και δώσε από εκεί την εντολή για συγχρονισμό.

Δώσε λίγα περισσοτερα στοιχεία, τηλ. έκδοση αντροιντ, ρομ, κλπ μήπως και κάποιος μπορεί να δώσει πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Καποια καλή εφαρμογή για σημειώσεις?

 

ColorNote Notepad Notes

Με συγχρονισμό για ολες τις συσκευές και το πιο απλό.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.socialnmobile.dictapps.notepad.color.note

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο και δουλεύει σωστά.

Πήγαινε στις advanced settings και δώσε από εκεί την εντολή για συγχρονισμό.

Δώσε λίγα περισσοτερα στοιχεία, τηλ. έκδοση αντροιντ, ρομ, κλπ μήπως και κάποιος μπορεί να δώσει πληροφορία.

Samsung galaxy s4 android 4.3

Τι αλλες πληροφοριες θελεις να σου πω?

Link to comment
Share on other sites

Samsung galaxy s4 android 4.3

Τι αλλες πληροφοριες θελεις να σου πω?

Τότε μάλλον κάτι πρέπει να παίζει με την έκδοση Android/aquamail. Εγώ έχω 2.3.5 και 4.2.2 όπου δουλεύει άψογα.

Έκδοση aquamail 1.2.5.5

Αν δοκίμαζες μια παλιότερη έκδοση? Γιατί αυτή που έχω δεν είναι η τελευταία.

Έχεις ρουτάρει το κινητό? Έχεις αφαιρέσει το gmail? Έχεις custom rom?

Link to comment
Share on other sites

Τότε μάλλον κάτι πρέπει να παίζει με την έκδοση Android/aquamail. Εγώ έχω 2.3.5 και 4.2.2 όπου δουλεύει άψογα.

Έκδοση aquamail 1.2.5.5

Αν δοκίμαζες μια παλιότερη έκδοση? Γιατί αυτή που έχω δεν είναι η τελευταία.

Έχεις ρουτάρει το κινητό? Έχεις αφαιρέσει το gmail? Έχεις custom rom?

Εχω μαμα κινητο με απειραχτη rom και εχω απενεργοποιησει το gmail απο το αντιστιχο προγραμμα.

 

Και το aquamail δεν το εχω μονο για 1 mail αλλα για πολυ περισσοτερα και οχι μονο για gmail.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει εφαρμογή να στέλνει αρχεία- φακέλους μέσω Wi-Fi ; έχω τοWi-Fi explorer αλλά θέλω κάτι πιο εύχρηστο από κινητό σε κινητό.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αναμεσα σε textra και chomp ποιο προτεινετε; Και ποιο ειναι πιο ελαφρυ;

 

Επισης το handcent SMS ειναι αρκετα βαρυ σε σχεση με τα προαναφερθεντα;

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Καποια καλή εφαρμογή για σημειώσεις?

 

 

Evernote και απο μενα.

Συγχρονιζει σε ολα τα mobile os...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει εφαρμογή να στέλνει αρχεία- φακέλους μέσω Wi-Fi ; έχω τοWi-Fi explorer αλλά θέλω κάτι πιο εύχρηστο από κινητό σε κινητό.

Ευχαριστώ.

Superbeam

Αναμεσα σε textra και chomp ποιο προτεινετε; Και ποιο ειναι πιο ελαφρυ;

Επισης το handcent SMS ειναι αρκετα βαρυ σε σχεση με τα προαναφερθεντα;

Textra, το chomp δεν υποστηρίζει 160 χαρακτήρες

ναι, το handcent είναι πιο βαρύ απο τα παραπάνω...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

 

Textra, το chomp δεν υποστηρίζει 160 χαρακτήρες

ναι, το handcent είναι πιο βαρύ απο τα παραπάνω...

 

 

Υποστηριζει 160 χαρακτηρες νομιζω...Εχω κατεβασει και τα 3 και κανενα δεν ειχε θεμα με τα 160..

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Υποστηριζει 160 χαρακτηρες νομιζω...Εχω κατεβασει και τα 3 και κανενα δεν ειχε θεμα με τα 160..

 

Ναι έχεις δίκιο, το έχει αναβαθμίσει ωραία ο τύπος...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, το έχει αναβαθμίσει ωραία ο τύπος...

 

Μήπως έβαλε το Textra ή το Chomp ειδοποίηση για τις αναφορές των μηνυμάτων; είναι το μόνο που με κρατάει στο (σχετικά) βαρύ Handset.

Link to comment
Share on other sites

Είναι νορμάλ αυτό;

Είναι όση ώρα άκουγα μουσική σήμερα..

ναι ενταξει ειναι. τι εννοεις βασικά? αφου ακουγες μουσική στατιστικά ειναι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Αναμεσα σε textra και chomp ποιο προτεινετε; Και ποιο ειναι πιο ελαφρυ;

 

Επισης το handcent SMS ειναι αρκετα βαρυ σε σχεση με τα προαναφερθεντα;

 

To textra απλα και μονο γιατι στο chomp ειναι γελιοι οποιοι εκαναν την μεταφραση (δες στην επιλογη θεματος, τις "προτυπες" συζητησεις που δειχνει οταν αλλαζεις θεμα)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει το προγραμμα aquamail pro για να τσεκαερω τα mails μου αλλα συνανταω ενα προβλημα οτι μερικες φορες δεν μου τσεκαρει τα mails καθε 15 λεπτα που ειναι ορισμενο ακομα και αν ειναι σε internet.

 

Εχω στειλει και μυνημα στον δημιουργο του προγραμματος μου εχει πει να κανω καποια πραγματα οπως π.χ.

settings/mail,receiving/system settings(και να επιλεξω το "background data" is off) αλλα παρολα αυτα μερικες φορες δεν μου τσεκαρει τα mails μου καθε 15 λεπτα.

 

Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα εχω εγκατεστημενη στο κινητο μου και την εφαρμογη clean master αλλα δεν ξερω πως σε αυτη την εφαρμογη δηλωνω ποιες αλλες εφαρμογες θελω να εχει στη λιστα αγνοηση ωστε να μην τις επηρεαζει με κανεναν τροπο.

 

Αν γνωριζει καποιος κατι ή εχει να μου προυτεινει οτι καλυτερο.

 

Και εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με το aqua mail. Έχω 5 λογαριασμούς και όλοι λειτουργούν υποδειγματικά.

Έχω την paid version.

Link to comment
Share on other sites

ναι ενταξει ειναι. τι εννοεις βασικά? αφου ακουγες μουσική στατιστικά ειναι ενταξει.

 

Απλώς δεν θυμάμαι σε άλλο player να γινόταν αυτό το πράγμα (κι ας μην παρατήρησα διάφορα στην μπαταρία).

Μήπως μου έτρωγε μπαταρία λέω..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...