Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια προσπαθώ να κατεβασω το top eleven και λέει δεν ειναι συμβατή η συσκευή .Για ποιο λόγο ;Εχω lg gpad

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μια καλή εφαρμογή για οικονομική διαχείριση η οποία όμως θέλω να κάνει συγχρονισμό με αντίστοιχη εφαρμογή για τα windows διότι θέλω να συγχρονίζω το τηλέφωνο μου με το laptop μου . Μήπως γνωρίζεται κάτι ?
Link to comment
Share on other sites

Κανένα καλο widget καιρού παιδιά?

 

Μου πρότειναν κι εμένα κάποια παιδιά το android weather και όντως έμεινα αρκετά ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Μου πρότειναν κι εμένα κάποια παιδιά το android weather και όντως έμεινα αρκετά ικανοποιημένος.

 

τέλειο και μέσα στον καιρό με φοβερό ποσοστό 1 χρόνο δεν το αλλάζω με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, ψάχνω μια εφαρμογή για δικαρτο τηλ. που να μπορώ να του ορισω με ποια sim να καλεί καποιες επαφες μου.

 

PixelPhone - Τηλέφωνο & Επαφές

Οτι καλύτερο εχω βρει γιαυτή την δουλειά.

Οταν κάνεις κλήση εχεις 2 επιλογές, απο ποιά κάρτα θέλεις και αν θέλεις αυτή να είναι η μόνιμη επιλογή σου. Αν θέλεις να ακυρώσεις κάποια επιλογή είναι πολύ ευκολο.

https://play.google.com/store/apps/details?id=pixelrush.xphonefree

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μια καλή εφαρμογή για οικονομική διαχείριση η οποία όμως θέλω να κάνει συγχρονισμό με αντίστοιχη εφαρμογή για τα windows διότι θέλω να συγχρονίζω το τηλέφωνο μου με το laptop μου . Μήπως γνωρίζεται κάτι ?

 

Για δες το YNAB

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Τα προγράμματα που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω τα γνωρίζω και μάλιστα το teamviewer το χρησιμοποιώ αρκετά συχνά. Προσφέρουν όμως "μονόδρομο" έλεγχο, δηλαδή μέσω android, να έχεις real-time σύνδεση με το περιβάλλον του pc ενώ εγώ θέλω να χειρίζομαι το κινητο μου από το περιβάλλον του pc. To myphone θα το δοκιμάσω, υποθέτω το βρίσκω στο Play.

 

Edit: Μόλις του έριξα μια ματιά. Μοιάζει και αυτό με το airdroid, δηλαδή περισσότερο "management" παρά remote desktop. Δεν νομίζω να έχει δυνατότητα να τρέξεις μια εφαρμογή και να την δεις στο pc, εκτός και μου ξέφυγε κάτι.

Το VNC viewer το κάνει πάντως αυτό που λες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και η έκδοση Quick Support της TeamViewer κάνει αυτή τη δουλειά αν υπάρχει συμβατότητα με τη συσκευή.

 

Έχω στρώσει tablet μέσω υπολογιστή από απόσταση 600km!

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα κινέζικο GT-A7100 και θέλω να ελέγχω την τηλεόραση μου από αυτό.

η εφαρμογή που την ελέγχει είναι η allshare.

υπάρχει η δυνατότητα να την εγκαταστήσω στο κινητό αυτό?

 

Όχι. Το allshare είναι εφαρμογή της samsung και δουλεύει σε κινητά με λογισμικό της μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Το VNC viewer το κάνει πάντως αυτό που λες.

 

Μισό. Για να γίνει αυτό που λέω απότι καταλαβαίνω θα πρέπει έχω ένα VNC viewer στο pc (όχι στο κινητό) και στο κινητό να έχω ένα VNC Server. Η απλή VNC Viewer εφαρμογή (της RealVNC) μπορεί μόνο να συνδεθεί από το κινητό σε άλλες συσκευές, όχι να στήσει server στο κινητό και να περιμένει εισερχόμενες συνδέσεις. Οπότε κατά βάση χρειάζομαι ένα vnc server app στο κινητό ενώ για τον έλεγχο στο pc μπορώ είτε να χρησιμοποιήσω vnc for chrome πχ. είτε οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή για windows. Τα λέω σωστά; Υπάρχει άλλος τρόπος που μου διαφέυγει;

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Μισό. Για να γίνει αυτό που λέω απότι καταλαβαίνω θα πρέπει έχω ένα VNC viewer στο pc (όχι στο κινητό) και στο κινητό να έχω ένα VNC Server. Η απλή VNC Viewer εφαρμογή (της RealVNC) μπορεί μόνο να συνδεθεί από το κινητό σε άλλες συσκευές, όχι να στήσει server στο κινητό και να περιμένει εισερχόμενες συνδέσεις. Οπότε κατά βάση χρειάζομαι ένα vnc server app στο κινητό ενώ για τον έλεγχο στο pc μπορώ είτε να χρησιμοποιήσω vnc for chrome πχ. είτε οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή για windows. Τα λέω σωστά; Υπάρχει άλλος τρόπος που μου διαφέυγει;

Σωστά.

Εγώ πχ θέλω να μπω στο android tv box ή στο pc (που έχω και τα 2 στο σπίτι) από την δουλειά, είτε από το κινητό είτε από το pc.

Στην συσκευή που θέλω να μπω έχω το server και από την άλλη που θέλω να έχω access έχω το viewer.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια καλη εφαρμογη mail θελω γιατι η στοκ δεν εχει την επιλογη push!

 

Την θελω για 2 λογαριασμους!!

 

Ευχαριστω!!

 

k9 mail είναι free στο μάρκετ

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fsck.k9

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια καλη εφαρμογη mail θελω γιατι η στοκ δεν εχει την επιλογη push!

 

Την θελω για 2 λογαριασμους!!

 

Ευχαριστω!!

 

1) Gmail

2) MailDroid (υποστηριζει push και στο yahoo)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια καλη εφαρμογη mail θελω γιατι η στοκ δεν εχει την επιλογη push!

 

Την θελω για 2 λογαριασμους!!

 

Ευχαριστω!!

 

Αποκλείεται η stock να μην έχει push....

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται, ο GO Launcher Prime σήμερα και αύριο είναι δωρεάν.

 

Appsales link

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Εγώ πχ θέλω να μπω στο android tv box ή στο pc (που έχω και τα 2 στο σπίτι) από την δουλειά, είτε από το κινητό είτε από το pc.

Στην συσκευή που θέλω να μπω έχω το server και από την άλλη που θέλω να έχω access έχω το viewer.

 

Οκ. Με λίγο ψάξιμο το κατάφερα. Πρακτικά υπάρχουν πολλές εφαρμογές που προσφέρουν η κάθε μία είτε το server είτε το client μέρος γιαυτό και δεν υπάρχει μια έτοιμη λύση που να αναλαμβάνει κ τα 2 μέρη (εκτός του VMLite VNC Server που είναι επί πληρωμή). Να αναφέρω τη συνταγή που δούλεψε για μένα λοιπόν σε Nexus 4 με 4.4.2:

 

(Προυπόθεση η rooted συσκευή και η ύπαρξη εγκατεστημένων adb drivers στο pc - υπάρχουν άλλοι οδηγοί για αυτά)

 

1) Εγκατάσταση του VNC Server στο κινητό (http://goo.gl/fiOeA)

2) Εγκατάσταση του VNC Viewer for Google Chrome στο pc (προφανώς απαιτείται Chrome! αλλιώς υπάρχουν και stand-alone λύσεις) (http://goo.gl/ZOMjr6)

3) Συνδέουμε το κινητό στο pc μέσω usb και μέσω adb δίνουμε:

 

adb forward tcp:5801 tcp:5801

adb forward tcp:5901 tcp:5901

 

4) Τρέχουμε την εφαρμογή VNC Server και αφού χορηγήσουμε SU access, πατάμε στο "ΟΝ" για να ξεκινήσει ο server.

5) Τρέχουμε το VNC for Chrome και δίνουμε σαν διεύθυνση: localhost:5901

 

Μετά από αυτό θα πρέπει να γίνει η σύνδεση (προειδοποιεί για unsecured connection αλλά προφανώς μέσω usb δεν μας ενδιαφέρει) και στο παράθυρο που ανοίγει μπορείτε να βλέπετε real-time την οθόνη του κινητού, να κάνετε swipe, να ξεκινάτε εφαρμογές κ.ο.κ.

 

Σημ.1: Πιθανότατα δουλεύει και μέσω τοπικού wi-fi αλλά δεν μπορούσα να το τσεκάρω την ώρα που έκανα τις δοκιμές.

Σημ.2: Υπάρχει μια καθυστέρηση 0.5 με 1 δευτερόλεπτα καθιστώντας τη σύνδεση άχρηστη για παιχνίδια ή συνεχή ροή εικόνας όμως όλες οι εντολές εκτελούνται κανονικά.

Σημ.3: Μετά την αποσύνδεση, στο κινητό, όταν πρόκειται να εισάγουμε κείμενο εξαφανίζεται το keyboard . Ίσως λύνεται με κάποια από τις επιλογές του Server αλλά δεν το έψαξα. Σε κάθε περίπτωση ένα restart του κινητού θα λύσει το πρόβλημα. Αυτά!

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Τα προγράμματα που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω τα γνωρίζω και μάλιστα το teamviewer το χρησιμοποιώ αρκετά συχνά. Προσφέρουν όμως "μονόδρομο" έλεγχο, δηλαδή μέσω android, να έχεις real-time σύνδεση με το περιβάλλον του pc ενώ εγώ θέλω να χειρίζομαι το κινητο μου από το περιβάλλον του pc. To myphone θα το δοκιμάσω, υποθέτω το βρίσκω στο Play.

 

Edit: Μόλις του έριξα μια ματιά. Μοιάζει και αυτό με το airdroid, δηλαδή περισσότερο "management" παρά remote desktop. Δεν νομίζω να έχει δυνατότητα να τρέξεις μια εφαρμογή και να την δεις στο pc, εκτός και μου ξέφυγε κάτι.

 

Εγώ καιρό που δεν το χρησιμοποιώ, αν ενεργοποίησεις το usb debag mode κι το myphone keyboard στο κινητό σου, το πρόγραμμα στο pc έχει μια λειτουργία (δεν θυμάμαι που και πως την λέει, αν δεν το βρεις πες μου να το περάσω στο κινητό να το ψάξω) που σου ανοίγει σε παράθυρο το κινητό και το χειρίζεσαι κανονικά και real time μέσω του pc

 

Edit:

 

Η επιλογή είναι στα πρόσθετα και λέγετε απομακρυσμένο πληκτρολόγιο δουλεύει κανονικά πάρε και ένα screenshot

 

screenshot%20myphone%20myphone%20explorer.JPG

Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι root, δοκίμασε το DataSync. Πιο advanced, αν είσαι root πάλι, κάνεις backup με TitaniumBackup αντιγράφεις τα αρχεία στην άλλη συσκευή και κάνεις restore πάλι με TitaniumBackup. Αν δεν είσαι root, δοκίμασε το Helium

 

κατι τετοιο εψαχνα κ εγω,

1) newbie question: τι ειναι root; :p

2) δουλευει με bluestacks;

θελω να κανω backup τις εφαρμογες που εχω στο bluestacks (με τα settings εννοειται μαζι κλπ) στο cloud π.χ. κ

αν κ οταν χρειαστει να ξανακανω εγκατασταση ή αν κ οταν αγορασω adroid κουνητο να τις φορτωσω τσακ μπαμ, γινεται;

 

οκ, αυτο ειναι μαλλον για bluestacks:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bluestacks.appsyncer

 

μπα, τελικα αυτο ειναι μαλλον για την αντιθετη διαδρομη (κινητο -> pc), ποσταρα κ στο φορουμ τους, για να δουμε

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν λειτουργει η εφαρμογη NOLED με το Sansung S-View Cover για το Note3 ?? Γιατι σε μενα βλεπεις τις ειδοποιησεις μονο αν ανοιξεις το καλυμα...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ καιρό που δεν το χρησιμοποιώ, αν ενεργοποίησεις το usb debag mode κι το myphone keyboard στο κινητό σου, το πρόγραμμα στο pc έχει μια λειτουργία (δεν θυμάμαι που και πως την λέει, αν δεν το βρεις πες μου να το περάσω στο κινητό να το ψάξω) που σου ανοίγει σε παράθυρο το κινητό και το χειρίζεσαι κανονικά και real time μέσω του pc

 

Edit:

 

Η επιλογή είναι στα πρόσθετα και λέγετε απομακρυσμένο πληκτρολόγιο δουλεύει κανονικά πάρε και ένα screenshot

 

 

Αν κ το κατάφερα με τον τρόπο που περιέγραψα πιο πάνω, θα το τσεκάρω μήπως και έχει γρηγορότερη απόκριση με το myphone, thanks.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται η stock να μην έχει push....

 

Δεν υπαρχει η επιλογη push φιλε το χω ψαξει απειρες φορες!!!

Το χω δει και σε note3 να μην υπαρχει!

 

Καμια ιδεα τι να φταιει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει η επιλογη push φιλε το χω ψαξει απειρες φορες!!!

Το χω δει και σε note3 να μην υπαρχει!

 

Καμια ιδεα τι να φταιει;

 

Δεν έχει push η μαμά εφαρμογή email! Μόνο η εφαρμογή gmail έχει! Βάλε το aquamail.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...