Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειναι application στο play store?

 

Εγω εχω αυτη....

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.depicus.wakeonlan.free

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε πως μπορώ να πετύχω το ρολόι της πρώτης φώτο που πέφτουν τα λεπτά πάνω στην ώρα στο advanced clock widget pro?

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.zooper.acw.pro&hl=el&referrer=utm_source%3Dgoogle%26utm_medium%3Dorganic%26utm_term%3Dadvanced+clock+widget+pro

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλε, επειδή κατάλαβα τι θες να κάνεις, έχω να πω τα εξής:

Καταρχήν δεν θέλεις να κάνεις απομακρυσμένη διαχείριση στον υπολογιστή εκτός σπιτιού, χρησιμοποιείς το τοπικό δίκτυο, οπότε θέλεις ένα file manager με LAN ή SMB υποστήριξη. Αυτό θα είναι πιο γρήγορο από τον FTP server που χρησιμοποιούσες, αλλά στην τελική θα υποστηρίζει και το ftp, οπότε διαλέγεις και παίρνεις. Ένας file manager που χρησιμοποιώ εγώ είναι ο AnTek Explorer (free) και μέσω ενώ pluging (SMB plugin) που μπορείς να κατεβάσεις από το play θα σου κάνει την ίδια δουλειά με πριν. Αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλους file managers αρκεί να έχουν αυτήν την λειτουργία.

Το Airdroid και το TeamViewer (ενώ είναι καταπληκτικά προγράμματα) δεν ταιριάζουν στην περίπτωσή σου, επειδή είναι μεσολαβητές και επομένως πιο "δυσκοίλιοι" με ανταλλαγές αρχείων. Ο file manager θα μιλάει απευθείας με τα Windows και θα είναι πιο γρήγορος.

 

νομιζω οτι μονο εσυ καταλαβες τι ψαχνω :D

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι application στο play store?

Mε τον es file explorer μπορω να κανω μεταφορα? και πως?

Χρησιμοποιώ το PcAutoWaker και είναι πολύ εύχρηστο γιατί δεν έχει καν ρυθμίσεις με port. Θα πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο το WakeOnLan στις ρυθμίσεις του Bios με την προϋπόθεση να το υποστηρίζει η μητρική σου. Μετά τρέχεις σε command prompt το ipconfig για να δεις την MAC address του δικτύου. Την βάζεις στο πρόγραμμα και είσαι ΟΚ.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πρεπει να εχει router που υποστηριζει το wol.

 

To pcautowalker ανοιγει το pc μονο αν συνδεθεις στο τοπικο δικτυο αν καταλαβα

με αλλη wan ip δεν ξερω αν παιζει

Edited by sothoms
Link to comment
Share on other sites

Βασικα πρεπει να εχει router που υποστηριζει το wol.

 

To pcautowalker ανοιγει το pc μονο αν συνδεθεις στο τοπικο δικτυο αν καταλαβα

με αλλη wan ip δεν ξερω αν παιζει

Όχι, είναι για σύνδεση στο ίδιο ασύρματο. Λογικά το router δύσκολα να μην το υποστηρίζει. Εκτός αν είναι που παλιό. Εγώ ένα της πλάκας του ΟΤΕ έχω κ δεν είχα θέμα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, αν δεν υποστηρίζει το BIOS σου WOL, μπορείς να κάνεις αυτό που συζητάτε και μέσω του router σου, αν φυσικά το υποστηρίζει και αυτό;

Ή είναι απαραίτητη προϋπόθεση να το υποστηρίζει το BIOS του pc σου;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι για σύνδεση στο ίδιο ασύρματο. Λογικά το router δύσκολα να μην το υποστηρίζει. Εκτός αν είναι που παλιό. Εγώ ένα της πλάκας του ΟΤΕ έχω κ δεν είχα θέμα.

 

Αν ξερετε καμια εφαρμογη (wol) που να το κανει και απο αλλο δικτυο (ας εχει και πολυπλοκες ρυθμισεις) πειτε μου γιατι ψαχνω μια τετοια πααααρααααα πολυ καιρο....

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, αν δεν υποστηρίζει το BIOS σου WOL, μπορείς να κάνεις αυτό που συζητάτε και μέσω του router σου, αν φυσικά το υποστηρίζει και αυτό;

Ή είναι απαραίτητη προϋπόθεση να το υποστηρίζει το BIOS του pc σου;

Όχι, το Bios είναι απαραίτητο να το υποστηρίζει κ να το έχεις enabled.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το Bios είναι απαραίτητο να το υποστηρίζει κ να το έχεις enabled.

 

Ευχαριστώ, δεν βρήκα επιλογή στο Power menu για WOL.

Στο επόμενο pc. :p

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, δεν βρήκα επιλογή στο Power menu για WOL.

Στο επόμενο pc. :p

Τίποτα! Μήπως το λέει λίγο διαφορετικά ή είναι σε κανένα υπομενού? Γιατί εμένα είναι από το 2004 το pc κ είχε.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα! Μήπως το λέει λίγο διαφορετικά ή είναι σε κανένα υπομενού? Γιατί εμένα είναι από το 2004 το pc κ είχε.

 

Δεν ξέρω...

Η motherboard είναι του '08, μία Asus P6T Deluxe και οι επιλογές που έχω είναι Power on RTC Alarm, Power on PCI Devices, Power on PCIE Devices και Power on PS/2 Keyboard, την οποία και έχω enable για να ανοίγω/κλείνω το pc από το πλήκτρο On/Off του πληκτρολογίου.

τώρα αν είναι μία από τις PCI/PCIE επιλογές δεν ξέρω, μάλλον θέλει ψάξιμο στο internet.

 

Edit:

Ok, το έκανα. Είδα στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου ότι είναι PCI/E, ενεργοποίησα την επιλογή στο BIOS, και με τις ρυθμίσεις στο PcAutoWaker, το pc ανοίγει.

 

Thanks again.

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος call counter που να μπορεις να εισαγεις μαζικα τα "exlude numbers"?

στο traffic counter pro πρεπει να εισαγεις τα νουμερα ενα-ενα, ουτε καν να επιλεξεις καποια επαφη απο το contacts list...

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να φτιάξω φακέλους, ώστε να κατηγοροιοποιήσω τις εφαρμογές και να μην έχω 7 οθόνες με προγράμματα όπως τώρα? :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορώ να φτιάξω φακέλους, ώστε να κατηγοροιοποιήσω τις εφαρμογές και να μην έχω 7 οθόνες με προγράμματα όπως τώρα? :blink:

 

Εξαρτάται ποιον launcher χρησιμοποιείς. Εδώ συζητάμε για του launchers.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερετε καμια εφαρμογη (wol) που να το κανει και απο αλλο δικτυο (ας εχει και πολυπλοκες ρυθμισεις) πειτε μου γιατι ψαχνω μια τετοια πααααρααααα πολυ καιρο....

 

Αποκλειεται να ψαχνεις καιρο. Αν γραψεις WOL στο google play οι 2 πρωτες εφαρμογες που σου βγαζει, παιζουν μια χαρα. Δεν εχει καμια δυσκολια. Απλα πρεπει να δηλωσεις την mac απο το pc σου και την πορτα, αφου την εχεις ανοιξει στον router πρωτα (port forward). Εγω παιζω με αυτη https://play.google.com/store/apps/details?id=net.mafro.android.wakeonlan&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm5ldC5tYWZyby5hbmRyb2lkLndha2VvbmxhbiJd

 

@tsiftsism

Μια χαρα το υποστηριζει η Mobo σου το wol. Απλα πρεπει να πας στην καρτα του δικτυου σου και στο tab power management να δηλωσεις "allow this device to wake the computer"

Οπως ειπα ομως πρεπει να το υποστηριζει και το router σου. Αν σβησεις το pc σου και το ανοιξεις με wol στα επομενα 5 λεπτα θα σου ανοιξει κανονικα. Αν δεν εχεις την επιλογη ομως, τοτε μετα τα 5 λεπτα ή αν ανοιγοκλεισεις το router σου, τοτε θα σβησει η mac address του pc σου στην cache μνημη του router και δεν θα κανει τιποτα.

Στο router αν δεν σου γραφει επιλογη wol, τοτε πρεπει να ψαξεις για ip&mac binding και arp list.

Εκει δηλωνεις την mac address και την Ip απο το pc σου, οποτε ο router την αποθηκευει και ξερει τι αντιστοιχει σε τι.

Ετσι οταν εσυ στελνεις μεσω της εφαρμογης wol τα magic packets στην mac address που του εχεις ορισει, το router βλεπει σε ποια ip το εχεις κανει bind και τα στελνει στο pc σου.

Ειναι πολυ πιο ευκολη παντως η διαδικασια απο οτι φαινεται

 

Επισης μια καλη εφαρμογη για το Pc και δεν χρειαζεται εγκατασταση, ειναι αυτη http://www.depicus.com/wake-on-lan/wake-on-lan-monitor.aspx

Ειναι monitor για να δεις αν λαμβανει το pc σου τα magic packets.

Το τρεχεις και στελνεις τα πακετα απο το κινητο σου. Αν εχεις κανει σωστα ολες τις ρυθμισεις, τοτε θα τα δεις στην οθονη του προγραμματος.

 

Να πω οτι το wol παιζει και με αλλο δικτυο, παιζει και με 3g (με vodafone τουλαχιστον που εχω εγω)

Edited by sothoms
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ξαναρωτήσει αλλά δεν έχω πάρει σαφή απάντηση, δεν μπορώ να κατεβάσω καθόλου torrent. Έχω δοκιμάσει όποιο πρόγραμμα υπάρχει έχω περάσει μέσα ενεργό torrent που με windows κατεβαίνει κανονικά, αλλά εδώ δεν κατεβαίνει με τπτ.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει μπας και καταφέρω να το κάνω να δουλέψει. Γμτ μόνο εγώ δεν μπορώ να κατεβάσω,έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και με το τηλ μου αλλά και με το Tablet.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ξαναρωτήσει αλλά δεν έχω πάρει σαφή απάντηση, δεν μπορώ να κατεβάσω καθόλου torrent. Έχω δοκιμάσει όποιο πρόγραμμα υπάρχει έχω περάσει μέσα ενεργό torrent που με windows κατεβαίνει κανονικά, αλλά εδώ δεν κατεβαίνει με τπτ.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει μπας και καταφέρω να το κάνω να δουλέψει. Γμτ μόνο εγώ δεν μπορώ να κατεβάσω,έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και με το τηλ μου αλλά και με το Tablet.

 

Απο πιο site κατεβαζεις και με πιο προγραμμα;

Εγω εχω το tTorrent pro και κατεβαζει μια χαρα απο pirate. Σε ενα αλλο ελληνικο site που κατεβαζω, δεν μου το περναει αμεσως. Παταω download στο torrent και μετα ανοιγω το tTorrent, κανω αναζητηση στον φακελο download και βρισκω ενα αρχειο με το ονομα του torrent που θελω να κατεβασω, το επιλεγω και ξεκιναει αυτοματα να κατεβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Απο πιο site κατεβαζεις και με πιο προγραμμα;

Εγω εχω το tTorrent pro και κατεβαζει μια χαρα απο pirate. Σε ενα αλλο ελληνικο site που κατεβαζω, δεν μου το περναει αμεσως. Παταω download στο torrent και μετα ανοιγω το tTorrent, κανω αναζητηση στον φακελο download και βρισκω ενα αρχειο με το ονομα του torrent που θελω να κατεβασω, το επιλεγω και ξεκιναει αυτοματα να κατεβαινει.

 

Απο το mytog έχω προσπαθήσει πάμπολες φορές, και απο Pirate έχω προσπαθήσει αλλά τπτ, έχω δοκιμάσει όλα τα προγράμματα free και pro,περνάω το torrent μέσα και δεν κάνει τπτ,βασικά δεν βρίσκει καθόλου seeders. Αλλά δεν είναι δυνατόν να μην έχει seeders γιατί κατεβάζω ακριβώς το ίδιο με windows και με το mTorrent.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται ποιον launcher χρησιμοποιείς. Εδώ συζητάμε για του launchers.

 

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς κάνει ένας launcher? :O

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς κάνει ένας launcher? :O

 

Είναι η αρχική οθόνη του κινητού σου,αυτό που βλέπεις στην αρχλή όταν ανοίγει.Ο μαμά πάντα είναι πιο φτωχός χωρίς πολλές οθόνες χωρίς να μπορείς να τον παραμετροποιήσεις γενικά. Οι άλλοι launcher είναι πιο παραμετροποιήσημοι.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Απο το mytog έχω προσπαθήσει πάμπολες φορές, και απο Pirate έχω προσπαθήσει αλλά τπτ, έχω δοκιμάσει όλα τα προγράμματα free και pro,περνάω το torrent μέσα και δεν κάνει τπτ,βασικά δεν βρίσκει καθόλου seeders. Αλλά δεν είναι δυνατόν να μην έχει seeders γιατί κατεβάζω ακριβώς το ίδιο με windows και με το mTorrent.

 

Το mytog ειναι καλο; Εχει τα παντα; Απ' οτι ειδα ειναι μονο με invite. Εχεις τσεκαρει στις ρυθμισεις του προγραμματος που χρησιμοποιεις μηπως εχει καμια επιλογη για αυτοματη εναρξη download, για οριο ενεργων ληψεων και για επιλογη αν θα κατεβαζει μονο με wifi ή με 3g.

Link to comment
Share on other sites

Απο το mytog έχω προσπαθήσει πάμπολες φορές, και απο Pirate έχω προσπαθήσει αλλά τπτ, έχω δοκιμάσει όλα τα προγράμματα free και pro,περνάω το torrent μέσα και δεν κάνει τπτ,βασικά δεν βρίσκει καθόλου seeders. Αλλά δεν είναι δυνατόν να μην έχει seeders γιατί κατεβάζω ακριβώς το ίδιο με windows και με το mTorrent.

 

Πρέπει να έχει θέμα το ταμπλετ με τις ρυθμίσεις για τα ports.Για αυτό δεν βλέπεις seeders. Είναι σαν να είναι αποκλεισμένο από τους torrent servers.

 

 

Το mytog ειναι καλο; Εχει τα παντα; Απ' οτι ειδα ειναι μονο με invite. Εχεις τσεκαρει στις ρυθμισεις του προγραμματος που χρησιμοποιεις μηπως εχει καμια επιλογη για αυτοματη εναρξη download, για οριο ενεργων ληψεων και για επιλογη αν θα κατεβαζει μονο με wifi ή με 3g.

Είναι από τα καλύτερα Ελληνικά και πρόσφατα άλλαξε και όνομα.

Προσκλήσεις έχουν μόνο λίγα μέλη. Εγώ πχ είμαι πόσο καιρό και δεν έχω ακόμα δικαίωμα για να προσκαλώ άλλους.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχει θέμα το ταμπλετ με τις ρυθμίσεις για τα ports.Για αυτό δεν βλέπεις seeders. Είναι σαν να είναι αποκλεισμένο από τους torrent servers.

 

Είναι από τα καλύτερα Ελληνικά και πρόσφατα άλλαξε και όνομα.

Προσκλήσεις έχουν μόνο λίγα μέλη. Εγώ πχ είμαι πόσο καιρό και δεν έχω ακόμα δικαίωμα για να προσκαλώ άλλους.

 

Τι μπορώ να κάνω για να το κάνω να έρθει σε κατάσταση να κατεβάζει junglist; Οσο για τις ρυθμίσεις το έχω ρυθμίσει να κατεβάζει και με wifi αλλά και με 3g.

 

Και ναι είναι απο τα καλύτερα, αλλά πρέπει να είσαι Super User για να προσκαλείς.Μόνο με πληρωμή δλδ.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...