Jump to content

myphone POLL: Τα νέα tablets της Apple στην Ελλάδα


DJDB
 Κοινοποίηση

Θα αγοράσετε κάποια από τα νέα tablets της Apple;  

335 members have voted

  1. 1. Θα αγοράσετε κάποια από τα νέα tablets της Apple;

    • Πολύ καλές, σκέφτομαι ήδη την αγορά κάποιου.
      29
    • «Τσιμπημένες», αλλά εξετάζω ενδεχόμενη αγορά.
      36
    • Πολύ υψηλές για να προβώ τώρα σε αγορά.
      27
    • Θα περιμένω λίγο να πέσουν για να πάρω ή θα προτιμήσω μεταχειρισμένο.
      17
    • Δε με νοιάζει η επίσημη τιμή στην Ελλάδα, θα πάρω από εξωτερικό/παραεισαγωγή.
      32
    • Δεν έχω σκοπό να αγοράσω κάποιο νέο iPad.
      190
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      3


Recommended Posts

Έχω το new ipad με retina και δεν πρόκειται να αγοράσω το new new ipad με retina! Επίσης δεν συμφωνώ με τα καπέλα που έχει βαλει σε ολες τις νέες συσκευές της απο ipad,iphone εως imac...
Link to comment
Share on other sites

Για τις τιμές της apple έχω να πω την άποψη μου με εικόνα.

http://weknowmemes.com/wp-content/uploads/2012/11/icoffee-dont-be-an-idiot.jpg

Edited by Nagata
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω θα πήγαινα σε ένα μεταχειρισμένο ipad3 αν ήθελα να πάρω ένα ipad αυτή την εποχή. Επόμενη επιλογή θα ήταν το ipad mini wifi 32GB γιατί μου αρέσει πολύ το mini αλλά πλέον με N10 δεν έχω μάτια για αλλού :D
Link to comment
Share on other sites

Nexus 7 ΤΕΛΟΣ.- με την μισή τιμή και στην ουσία τα ίδια specs θα το σκεφτεί πολύ κάποιος να παει στο mini,μόνο εαν γουσταρεις το iOS τόσο πολύ!

Αν και το λειτουργικό που έχει φτιάξει η Google έχει φτάσει πλέον σε απίστευτο επίπεδο ευχρηστιας τόσο πολύ που φαίνεται σαν τα iOS να έχει μείνει στάσιμο εδώ και καιρο! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Το ipad mini. Η συσκευή που ούτε η ίδια η apple δεν ήθελε να βγάλει (jobs : 7'' would be useful only if they came with sandpaper to file down human fingers to a quarter of their size) αλλά αναγκάστηκε γιατί βλέπει τον ανταγωνισμό να ανεβαίνει και τρέμει μην πάθει το ίδιο που έπαθε στα κινητά. Και φυσικά αυτό ακριβώς θα γίνει.

Όποιος δεν θέλει σώνει και καλά να πουλήσει μούρη με το μήλο και απλά συγκρίνει το mini με το nexus 7 είναι δεδομένο που θα καταλήξει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξέρεις τι ζητάς από ένα tablet και δεν το θες για μόστρα, απλά δεν αγοράζεις apple ούτως ή άλλως. Υπάρχουν φθηνότερες και αξιολογότερες λύσεις σε android. Αν όμως βάζεις στις προτεραιότητές σου και τον παράγοντα "μόστρα" , τότε η apple είναι μονόδρομος imo.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέμματα, το ipad mini είναι πολύ καλή συσκευή, έστω και αν δεν έχει οθόνη retina. Είναι πάρα πολύ ελαφρύ, ιδιαίτερα αν σκεφτεί ότι προσφέρει μεγαλύτερο μέγεθος οθόνης από τα υπόλοιπα, nexus, galaxy tab, kindle που είναι 7άρια. Όντας κάτοχος galaxy tab 7, θεωρώ ότι αξίζει να έχει κάποιος το παραπάνω μέγεθος, αν θέλει τάμπλετ. Τα 7άρια είναι ίσως ελάχιστα πιο βολικά λόγω μεγέθους, αλλά πιο βαριά και η ζυγαριά της φορητότητας δεν γέρνει καπου.

 

Από εκεί και πέρα, απεχθάνομαι το ios και θεωρώ όλα τα προϊόντα της apple υπερκοστολογημένα, όπως και αυτό.

 

Περιμένω ένα samsung note 7 ή 7,7 με πενάκι, amoled και καλά χαρακτηριστικά και ελαφρύ. Θα είναι απόλυτο εργαλείo.

Link to comment
Share on other sites

Την αλλη εβδομαδα το παραλαμβανω απο Αγγλια το Ipad 4 :D

 

Από που το πήρες? ...Και πόσο φυσικά :P

Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα το iPad 2 όταν βγήκε το 3, σε χαμηλότερη τιμή και είναι ένα αξιόπιστο και καταπληκτικό tablet...! Δεν καταλαβαίνω τον λόγο να πάει κάποιος να αγοράσει το ίδιο μόνο και μόνο για λόγους καλύτερης οθόνης ή το μικρότερο για λόγους φορητότητας. Προσωπικά το iPad 2 με υπερκαλύπτει και δεν έδωσα μία περιουσία!

 

το ιδιο επραξα και εγω προσφατα..οντως ειναι πολυ καλο μηχανημα, αλλα η απλ με το ios του εκανε μεγαλα καραγκιοζιλικια..

Θα μεινω για αυτο για ταμπλετα, μεχρι να τα φτυσει, καθως ταμπλετα δεν ειναι αμεσο ειδος αναγκης :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω αγορασα χτες το ipad 4 απο το πλαισιο και ειναι τελειο.Παλια ειχα το ipad 1 καμια συγκριση.Τελικα στις ταμπλετες ειτε μας αρεσει ειτε οχι το ipad ειναι μονοδρομος,δεν προκειται ουτε το android ουτε η MS να φτασει το επιπεδο που ειναι το ipad.Οτι πληρωνεις παιρνεις.Με λιγα λογια ipad και μονο ipad στις ταμπλετες.
Link to comment
Share on other sites

Εγω αγορασα χτες το ipad 4 απο το πλαισιο και ειναι τελειο.Παλια ειχα το ipad 1 καμια συγκριση.Τελικα στις ταμπλετες ειτε μας αρεσει ειτε οχι το ipad ειναι μονοδρομος,δεν προκειται ουτε το android ουτε η MS να φτασει το επιπεδο που ειναι το ipad.Οτι πληρωνεις παιρνεις.Με λιγα λογια ipad και μονο ipad στις ταμπλετες.

 

Για το android είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα, αλλά όταν λες ότι η MS δεν πρόκεται να βγάλει tablet στο επίπεδο του iPad και η τελευταία είδηση στο φόρουμ λέει για Surface με i5, 128gb ssd, full hd, usb 3 και full Windows 8, τι ακριβώς μπορεί να σου απαντήσει κανείς? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για το android είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα, αλλά όταν λες ότι η MS δεν πρόκεται να βγάλει tablet στο επίπεδο του iPad και η τελευταία είδηση στο φόρουμ λέει για Surface με i5, 128gb ssd, full hd, usb 3 και full Windows 8, τι ακριβώς μπορεί να σου απαντήσει κανείς? :rolleyes:

Συγνώμη αλλά αν είναι σε μια ταμπλετα να έχω i5 usb θύρες παύει να είναι ταμπλετ και δεν παίρνω καλύτερα ένα λάπτοπ να κάνω την δουλειά μου γιατί το ταμπλετ υποτίθεται το έχεις για σερφαρισμα για καμία ταινία άντε και κανά παιχνίδι κανά μαιλ να σου είναι εύχρηστο χωρίς να σου προσθέτει βάρος .Αυτη είναι η γνώμη μου για τα ταμπλετ και αυτό προσφέρει το iPad.

Link to comment
Share on other sites

αλλά όταν λες ότι η MS δεν πρόκεται να βγάλει tablet στο επίπεδο του iPad και η τελευταία είδηση στο φόρουμ λέει για Surface με i5, 128gb ssd, full hd, usb 3 και full Windows 8, τι ακριβώς μπορεί να σου απαντήσει κανείς?

 

Θα αποτύχει παταγωδώς. Όπως το πρώτο tablet της, το zune, τα win mobile, μετά τα windows phone και τώρα το surface... ΜS keep walking.

 

Πάλι pc εβγαλαν τα σούργελα... Και μάντεψε τι: Δεν είναι ούτε αξιόλογο laptop, ούτε αξιόλογο tablet, γιατί δεν είναι και δεν πρόκειται να γίνει τίποτα από τα δύο. Και δεν θα είναι καν προσιτό.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά αν είναι σε μια ταμπλετα να έχω i5 usb θύρες παύει να είναι ταμπλετ και δεν παίρνω καλύτερα ένα λάπτοπ να κάνω την δουλειά μου γιατί το ταμπλετ υποτίθεται το έχεις για σερφαρισμα για καμία ταινία άντε και κανά παιχνίδι κανά μαιλ να σου είναι εύχρηστο χωρίς να σου προσθέτει βάρος .Αυτη είναι η γνώμη μου για τα ταμπλετ και αυτό προσφέρει το iPad.

 

Παύει να είναι tablet δηλαδή επειδή είναι 300 γραμμάρια βαρύτερο απ το iPad. Μάλιστα..

 

Θα αποτύχει παταγωδώς. Όπως το πρώτο tablet της, το zune, τα win mobile, μετά τα windows phone και τώρα το surface... ΜS keep walking.

 

Πάλι pc εβγαλαν τα σούργελα... Και μάντεψε τι: Δεν είναι ούτε αξιόλογο laptop, ούτε αξιόλογο tablet, γιατί δεν είναι και δεν πρόκειται να γίνει τίποτα από τα δύο. Και δεν θα είναι καν προσιτό.

 

Το zune, τα win mobile και τα windows phones τι ακριβώς σχέση έχουν ειλικρινά δεν κατάλαβα :wacko:

Αξιόλογο laptop δε ξέρω αν είναι, αξιόλογο tablet γιατί δεν είναι? Επειδή δεν πήγε καλά το zune να υποθέσω..

Link to comment
Share on other sites

Εγω αγορασα χτες το ipad 4 απο το πλαισιο και ειναι τελειο.Παλια ειχα το ipad 1 καμια συγκριση.Τελικα στις ταμπλετες ειτε μας αρεσει ειτε οχι το ipad ειναι μονοδρομος,δεν προκειται ουτε το android ουτε η MS να φτασει το επιπεδο που ειναι το ipad.Οτι πληρωνεις παιρνεις.Με λιγα λογια ipad και μονο ipad στις ταμπλετες.

 

Το να πεις οτι αυτή τη στιγμή σου αρέσει καλύτερα το ipad απο τα δεκάδες tablet με android είναι η άποψη σου. Αυτό το δεν θα φτάσει ποτέ το android είναι απλά αστείο. Τα ίδια λέγανε οι μακάδες όταν ξεκίνησε το android και τώρα το φοβερό και τρομερό ios αντιγράφει features απο το android και η apple βγάζει συσκευές που ο jobs σκιζόταν οτι δεν θα βγάλει ποτέ (ipad mini, μεγαλύτερο iphone) γιατί βλέπει οτι ο ανταγωνισμός την έχει ήδη προσπεράσει και τα ποσοστά της τείνουν στο γνωστό για εκείνη 6%.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά αν είναι σε μια ταμπλετα να έχω i5 usb θύρες παύει να είναι ταμπλετ και δεν παίρνω καλύτερα ένα λάπτοπ να κάνω την δουλειά μου γιατί το ταμπλετ υποτίθεται το έχεις για σερφαρισμα για καμία ταινία άντε και κανά παιχνίδι κανά μαιλ να σου είναι εύχρηστο χωρίς να σου προσθέτει βάρος .Αυτη είναι η γνώμη μου για τα ταμπλετ και αυτό προσφέρει το iPad.

 

Με το ιδιο σκεπτικο παρε αντι για iPad, ενα Ultrabook 11αρι.

Τα tablets των 10" ερχονται αντιμετωπα πλεον με τα ultrabook, που δεν ειναι πολυ μεγαλυτερα-βαρυτερα.

Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος για αγορα tab των 10" οταν θα αρχισουν να κυκλοφορουν στην αγορα συσκευες οπως αυτη:

http://www.samsung.com/us/computer/tablet-pcs/XE700T1C-A01US (με ή χωρις πληκτρολογιο).

 

Και μη μου πεις οτι ειναι ακριβο γιατι θα σου πολυ πολυ απλα οτι με ενα τετοιας κατηγοριας μηχανημα κανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ εν κινήσει διοτι διαθετει πληρεω λειτουργικο και ειναι συμβατο με τα παντα.

Οχι μονο για σεφαρισμα-email (και αυτα λειψά γιατι δεν μπορεις να κατεβασεις οποιους τυπους αρχειων θελεις), ταινια (αντε βγαλε ακρη με τα format που παιζει το iPad).

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος κάτοχος iPad 4 να προτείνει μια θήκη για αυτό? Έχω ψάξει σε αρκετά ιντερνετικά μαγαζιά / reviews, αλλά θέλω και μια δεύτερη γνώμη.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή -αν όλα πάνε καλά- σύντομα θα περάσω μία βόλτα από Νέα Υόρκη, ελπίζω το budget μου να μου επιτρέψει να ψωνίσω και ένα Apple tablet. Ειδάλλως, δεν με βλέπω να το παίρνω ποτέ από Ελλάδα, ούτε μεταχειρισμένο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...