Jump to content

Μετα το Symbian, τι?


 Κοινοποίηση

Επόμενη πλατφόρμα;  

165 members have voted

  1. 1. Επόμενη πλατφόρμα;

    • Θα παραμείνω στο Symbian όσο αντέχει το κινητό μου
    • Θα πάω σε Nokia WP8
    • Θα πάω σε WP8 άλλης εταιρείας
    • Θα πάω σε Android
    • Θα πάω σε iOS
    • Θα περιμένω να δω το Sailfish
    • Αλλο/ΔΞ/ΔΑ


Recommended Posts

Σου είπα δύο κινητά της άνω και της κάτω κατηγορίας των 200-300 ευρώ ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 518
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι είπα ρε παιδιά??? Έχω εμπειρία με το lumia 520 και δεν έχει κολλήσει καμιά φορά. Ο άνθρωπος αυτό ζήτησε, ένα έξυπνο τηλέφωνο να μην του δημιουργεί προβλήματα. Τα WP έχουν ακόμη ελλείψεις, αλλά σε τόσο χαμηλή τιμή, άντε βρες άλλο λειτουργικό να πετάει! ;) (και το λέω εγώ που τα ψιλοβαριέμαι τα παράθυρα, ως hardcore οπαδός symbian..)

 

Α, σοβαρά μιλούσες ??? :confused:

Λοιπόν ο "hardcore οπαδός Symbian" θα προτιμούσε δυνατότητες αντί ταχύτητας ...

Ειδάλλως έχεις μπλέξει Symbian με iOS .. iOS το λειτουργικό των iPhone και των iPad ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

γΚετσόπουλος, άχρηστε! 19 χρόνια τουλάχιστον :p

 

 

Μάζεψε λεφτά (200+) Και όταν το κάνεις έλα να σου πούμε ένα καλό android :)

 

Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις επένδυση σε μια τέτοια συσκευή τον 6/2014 ;) Όχι αν δεν έχεις μια σοβαρή συσκευή για πρώτη :)

 

Όχι άλλο Android! Μάλλον σε WP θα κινηθώ. Πάντως έχω καιρό ακόμα, είμαι στα 80 ευρώ :)

Link to comment
Share on other sites

Ειδάλλως έχεις μπλέξει Symbian με iOS .. iOS το λειτουργικό των iPhone και των iPad ...

 

Κάπου το πας εσύ... :p

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ, αν πάρεις Καλή συσκευή και ψάξεις, θα το κάνεις ότι θες

 

Το να είσαι fan Symbian&Meego και να πας στα παράθυρα είναι οξύμωρο... ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ, αν πάρεις Καλή συσκευή και ψάξεις, θα το κάνεις ότι θες

 

Το να είσαι fan Symbian&Meego και να πας στα παράθυρα είναι οξύμωρο... ;)

 

Εκτός αν δεν μιλάμε για Symbian & Meego fan και μιλάμε για να χουμε να λέμε ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ, αν πάρεις Καλή συσκευή και ψάξεις, θα το κάνεις ότι θες

 

Το να είσαι fan Symbian&Meego και να πας στα παράθυρα είναι οξύμωρο... ;)

 

Θέλω να πάω στα παράθυρα γιατί βαρέθηκα το Android και τα κολλήματα του. Γιαυτό θέλω παράθυρα +ότι δεν είχα άλλη φορητή συσκευή, οπότε ήθελα και εφαρμογές. Τώρα δε με νοιάζει :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εκτός αν δεν μιλάμε για Symbian & Meego fan και μιλάμε για να χουμε να λέμε ...

 

Εγώ είμαι fan, απλά ήρθα λίιιιγο αργά και δεν τα ξέρω και πολύ καλά. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι fan, απλά ήρθα λίιιιγο αργά και δεν τα ξέρω και πολύ καλά. :)

 

Fan δεν εννοώ ανεμιστήρα, εννοώ fanatic, δηλαδή να σου αρέσει πολύ κάτι ...

 

Όχι, δεν γίνεται να είσαι Symbian fan και να πας σε WP ... Nokia fan ίσως, Symbian όχι ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάω στα παράθυρα γιατί βαρέθηκα το Android και τα κολλήματα του. Γιαυτό θέλω παράθυρα +ότι δεν είχα άλλη φορητή συσκευή, οπότε ήθελα και εφαρμογές. Τώρα δε με νοιάζει :)

 

Αν μαζεψεις το budget που σου προταθηκε (200-300€) παιρνεις και πολυ καλη συσκευη μαλιστα android που δεν θα εχεις ουτε κολληματα ουτε τιποτα. Η γενικοτερη φημη του android εχει βγει απο κακες συσκευες με λαθος υλοποιηση και κυριως επειδη η πλειοψηφια εχει επενδυσει στη x συσκευη των 120-150€ και θελει να εχει ταυτοχρονα ανοιχτο fb, fb messenger, viber και κατι ακομα εξτρα και η συσκευη να κυλαει σαν νερο. Btw και τα wp μεταξυ μας εχουν κολληματακια. Τουλαχιστον ενα Νοκια 620 που ετυχε να πεσει στα χερια μου ηθελε περισσοτερη ωρα απο οση θα επρεπε για να ανοιξει πχ την εφαρμογη της καμερας της νοκια...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Fan δεν εννοώ ανεμιστήρα, εννοώ fanatic, δηλαδή να σου αρέσει πολύ κάτι ...

 

Όχι, δεν γίνεται να είσαι Symbian fan και να πας σε WP ... Nokia fan ίσως, Symbian όχι ...

 

Τί εννοείς ανεμιστήρα; :confused:

Μου αρέσει πολύ, όσο και να ακούγεται απίστευτο, είμαι και symbian fan(atic) και μου αρέσουν τα WP, γιατί πιστεύω πως έχουν μέλλον και το metro UI μου αρέσει (σε κινητό). Το symbian από την άλλη, έχει τελειοποιηθεί και δεν θα είχε πολύ μέλλον (έτσι πιστεύω τουλάχιστον) έτσι και αλλιώς, γιατί εκτός από τις εφαρμογές, δεν ήθελε άλλη διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς ανεμιστήρα; :confused:

Μου αρέσει πολύ, όσο και να ακούγεται απίστευτο, είμαι και symbian fan(atic) και μου αρέσουν τα WP, γιατί πιστεύω πως έχουν μέλλον και το metro UI μου αρέσει (σε κινητό). Το symbian από την άλλη, έχει τελειοποιηθεί και δεν θα είχε πολύ μέλλον (έτσι πιστεύω τουλάχιστον) έτσι και αλλιώς, γιατί εκτός από τις εφαρμογές, δεν ήθελε άλλη διόρθωση.

 

Νομίζω κάπου εδώ δουλευόμαστε μεταξύ μας και λέμε πράγματα τα οποία δεν ισχύουν .. Πως γίνεται να είσαι Symbian fan χωρίς να έχεις μία Symbian 3 συσκευή ???? Τέλος πάντων, το chatting από μένα παίρνει τέλος εδώ ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάπου εδώ δουλευόμαστε μεταξύ μας και λέμε πράγματα τα οποία δεν ισχύουν .. Πως γίνεται να είσαι Symbian fan χωρίς να έχεις μία Symbian 3 συσκευή ???? Τέλος πάντων, το chatting από μένα παίρνει τέλος εδώ ...

 

Μην θυμώνεις, κουβέντα κάνουμε :)

Δεν έχει σημασία αν είχα, αλλά αν χρησιμοποιούσα.

Link to comment
Share on other sites

Μην θυμώνεις, κουβέντα κάνουμε :)

Δεν έχει σημασία αν είχα, αλλά αν χρησιμοποιούσα.

 

Όχι, σε καμία περίπτωση δεν θα θύμωνα για τις ιδέες του άλλου ... Κουβέντα κάνουμε όντως, αερολογίες μεν, κουβέντα όμως ...

 

Απλά αυτό που είπα, εγώ δεν πιστεύω πως είσαι Symbian fan, για να είμαι ειλικρινής, αμφιβάλλω το γεγονός πως χρησιμοποιούσες κάποιο Symbian^3 κινητό αρκετό καιρό για να το μάθεις καλά, πόσο μάλλον για να το λατρέψεις και να γίνεις και fan κιόλας ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Όχι, σε καμία περίπτωση δεν θα θύμωνα για τις ιδέες του άλλου ... Κουβέντα κάνουμε όντως, αερολογίες μεν, κουβέντα όμως ...

 

Απλά αυτό που είπα, εγώ δεν πιστεύω πως είσαι Symbian fan, για να είμαι ειλικρινής, αμφιβάλλω το γεγονός πως χρησιμοποιούσες κάποιο Symbian^3 κινητό αρκετό καιρό για να το μάθεις καλά, πόσο μάλλον για να το λατρέψεις και να γίνεις και fan κιόλας ...

 

Ισως και να έχεις δίκιο, με μπέρδεψες τώρα:lol:. Πάντως θέλω να το ρισκάρω και θα δοκιμάσω symbian, αν δε δοκιμάσω θα μείνω με την απορία, ειδικα έτσι όπως πάει η NOKIA, δεν έχω και πολλά χρόνια να περιμένω;)

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς ανεμιστήρα; :confused:

Μου αρέσει πολύ, όσο και να ακούγεται απίστευτο, είμαι και symbian fan(atic) και μου αρέσουν τα WP, γιατί πιστεύω πως έχουν μέλλον και το metro UI μου αρέσει (σε κινητό). Το symbian από την άλλη, έχει τελειοποιηθεί και δεν θα είχε πολύ μέλλον (έτσι πιστεύω τουλάχιστον) έτσι και αλλιώς, γιατί εκτός από τις εφαρμογές, δεν ήθελε άλλη διόρθωση.

Φίλτατε, αν είχε τελειοποιηθεί το symbian, θα κρατούσα τώρα ένα 808 με 2 πυρήνες και 1gb ram, θα πήγαινε σφαίρα ο browser και θα είχα 720p ανάλυση. Τίποτα δεν τελειοποιείται, απλά εξελίσεται.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξάκο γιατί δεν κάνεις το κινητό σου wp?

Wp8 launcher, settings/developer options/background processes limit και βάλε 2.

Αυτόματα έχεις wp με εφαρμογές, ακόμα πιο γρήγορο launcher και ακόμα περισσότερες δυνατότητες.

Problem solved

Link to comment
Share on other sites

Αλεξάκο γιατί δεν κάνεις το κινητό σου wp?

Wp8 launcher, settings/developer options/background processes limit και βάλε 2.

Αυτόματα έχεις wp με εφαρμογές, ακόμα πιο γρήγορο launcher και ακόμα περισσότερες δυνατότητες.

Problem solved

 

Έχεις να προτείνεις κάποιον καλό launcher;

Link to comment
Share on other sites

Σου είπε ;)

 

Με 250€ παίρνεις απίστευτη ανδροιδ συσκευή

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Άλεξ, η γνώμη μου είναι να μην χαλάσεις 300 για ανδροειδές που θα σου δημιουργήσει κάποια στιγμή προβλήματα... Σε ανδροειδές, πάρε μια high-end συσκευή, να πετάει, αν έχεις την δυνατότητα (π.χ. Samsung Galaxy S5, Sony Xperia Z2, LG G3 etc). Αν θέλεις να πετάει, αλλά διαθέτεις γύρω στα 100 ευρώ, πάρε παράθυρα (το lumia 520 ή το 620, το 620 έχει και μπροστινή κάμερα, και η πίσω έχει και φλας). Εμένα δεν με ενθουσίασαν από λειτουργικότητα, εμφάνιση και προσαρμοστικότητα, ως symbian fan, αλλά το χρησιμοποιώ σαν εργαλείο δουλειάς και για ίντερνετ. Δεν κολλάει πουθενά. Ήταν πάντα εκεί λειτουργικό και αξιόπιστο, όταν είχε (παλιότερα) πρόβλημα το 808 μου.

 

Εναλλακτικά, αν λατρεύεις το symbian, θα σου πρότεινα να βρεις ένα 808 σε πολύ καλή κατάσταση (καινούργιο από εξωτερικό βρίσκεις γύρω στα 350, μεταχειρισμένο γλιτώνεις ένα κατοστάρικο αν είναι καλό ή και παραπάνω αν εχει ίσως μικροφθορές). Ακόμα και σε κλίμακα 200-300 ευρώ τα αξίζει τα λεφτά του, γιατί είναι το τελευταίο και καλύτερο symbian και το μοναδικό στο είδος του σε πολλά πράγματα. Έχει ένα κάρο πατέντες της Νοκια που δεν τις φτάνει κανένας ανταγωνιστής (άντε βρες π.χ. FM Transmitter, ασύρματη και ενσύρματη υποστήριξη HD τηλεοράσεων, εναλλαγή οριζόντιου-κατακόρυφου προσανατολισμού με πλήρη παραμετροποίηση) και πολλά high-end features. Μόνο το γεγονός ότι είναι η καλύτερη κάμερα σε κινητό ever φτάνει. Για να πετάει βαλτου μετά ένα ελαφρύ προσαρμοσμένο λειτουργικό (π.χ. το Pureslim 3) και έχεις έναν αχτύπητο συνδυασμό χαρακτηριστικών, λειτουργικότητας, προσαρμοστικότητας και του λειτουργικού συστήματος που λατρεύεις. (πως φαίνεται που λατρεύω ακόμα το Belle και το 808!)

 

Τέλος, αν έχεις υπομονή, σου συνιστώ να περιμένεις την εξέλιξη του Sailfish OS. Είναι στα ξεκινήματα ακόμα δυστυχώς και χωρίς στήριξη κάποιας μεγάλης εταιρίας, αλλά ως λειτουργικό σύστημα έχει πολλές προοπτικές και σίγουρα μια καλή μετεξέλιξη του Symbian και του Meego... Όχι σαν αυτή που επέλεξε ο Έλοπας, να τα βάζει δηλαδή στα Asha, σαν ενδιαμεσο του Feature phone και του Smart phone.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ένα G2 που έχει σχεδόν ίδια χαρακτηριστικά με τα Ζ2, G3 κτλ η ένα Flex θα σου κολλάει, θα βγάλει προβλήματα και στον χρόνο θα αυτοκαταστραφει (μάλλον) :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα G2 που έχει σχεδόν ίδια χαρακτηριστικά με τα Ζ2, G3 κτλ η ένα Flex θα σου κολλάει, θα βγάλει προβλήματα και στον χρόνο θα αυτοκαταστραφει (μάλλον) :p

xaxaxa! :lol: Οκ πέρα από την πλάκα, εγώ μια γνώμη είπα. Πάντως ειδικά το LG G2 μου είχε αρέσει πολύ, όπως και η κάμερα (για κάμερα κινητού πάντα). Αν το βρεις γύρω στα 2 κατοστάρικα και δεν έχεις θέμα με την Γουγλε είναι καλή επιλογή (προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με το ίδιο το ανδροειδές, αλλά με την Γούγλε, το πως το χρησιμοποιεί και που το οδηγεί, θα γίνει πιο κλειστό λειτουργικό στο τέλος κι από το iOS!). Αν γινόταν, θα έπαιρνα ένα LG G2 και θα του έβαζα Ubuntu OS!!! (Φάε την σκόνη μου μετά Γουγλε!!!)

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σχετικά με κάποιες προτάσεις που έκανα νωρίτερα, έριξα μια ματιά στην χρυσή ευκαιρία, σε μεταχειρισμένα Nokia μέχρι 100 ευρώ και βρίσκεις N97i, N8, Lumia 520, 620 και 625. Αν δεν είχα ήδη δεύτερο, θα έπαιρνα σε αυτές τις τιμές κάποιο από αυτά (Symbian & Nokia fan!!!) :D

 

http://www.xe.gr/tilefonia/kinita-tilefona,symbian|ad-62684505.html

http://www.xe.gr/tilefonia/kinita-tilefona,symbian|ad-67395418.html

http://www.xe.gr/tilefonia/kinita-tilefona,nokia,all|ad-67141022.html

http://www.xe.gr/tilefonia/kinita-tilefona,all|ad-67708111.html

http://www.xe.gr/tilefonia/kinita-tilefona,nokia,all|ad-68602959.html

http://www.xe.gr/tilefonia/kinita-tilefona,nokia,symbian|ad-68253027.html

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ν97 για να γεμίσουμε πάλι ηρεμιστικά :p κάτοχος μίνι γαρ, αλλά γύρισα γρήγορα στο παλιό μου Ν78...

 

Το G2 έχει 320 καινούργιο, και η LG είναι η μόνη από τις μεγάλες που το κάνεις ότι θες εύκολα χωρίς χαμένη εγγύηση... Διαγράφεις ότι έχει σχέση με Google, η βάζεις μια custom, app settings για να ελέγχεις τα δικαιώματα και droidwall για να ελέγχεις τι μπαίνει στο ίντερνετ και είσαι έτοιμος ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σέταρα το καινούριο μου ραδιο-cd αυτοκινήτου της pioneer. Το 808 μου παρόλα τα χρονάκια του, στο manual του ραδιο-cd γράφει ότι είναι από τα λίγα που είναι 100% συμβατά με όλες τις λειτουργίες bluetooth που προσφέρει το συγκεκριμένο radio-cd. Και το επιβεβαίωσα τσεκάρωντάς το μόνος μου. Τι επαφές, τι κλήσεις εισερχόμενες, εξερχόμενες, αναπάντητες, τι χειρισμός από το ίδιο το ραδιο-cd, τι voice control, τι bluetooth audio support, τι τι τι ε τι τι. Ρε δε το αλλάζω. Πήγα και μία thievery corporation σήμερα και τράβηξα από τα 200 μέτρα που ήμουνα πίσω σε μια εξέδρα καλύτερες φωτογραφίες από τον άλλο πρώτο τραπέζι πίστα.
Link to comment
Share on other sites

Πήγα και μία thievery corporation σήμερα και τράβηξα από τα 200 μέτρα που ήμουνα πίσω σε μια εξέδρα καλύτερες φωτογραφίες από τον άλλο πρώτο τραπέζι πίστα.

 

Σε χώρο για μπουζούκια το έκαναν το λάιβ τα παιδιά ??? :p

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...