Jump to content

Μετα το Symbian, τι?


 Κοινοποίηση

Επόμενη πλατφόρμα;  

165 members have voted

  1. 1. Επόμενη πλατφόρμα;

    • Θα παραμείνω στο Symbian όσο αντέχει το κινητό μου
    • Θα πάω σε Nokia WP8
    • Θα πάω σε WP8 άλλης εταιρείας
    • Θα πάω σε Android
    • Θα πάω σε iOS
    • Θα περιμένω να δω το Sailfish
    • Αλλο/ΔΞ/ΔΑ


Recommended Posts

Ανοιγω το θεμα κυριως γιατι βλεπω πολλους να το ζητανε

 

Μετα το Symbian, που; Και κυριως, γιατι; Ειδικα αν προερχεσαι απο κινητο με την καμερα του Ν8, ποιοτητα κατασκευης και λειτουργιες που ακομα και σημερα λιγα κινητα εχουν, δε το λες και ευκολη αποφαση....

Πατρις-Θρησκεια-Οικογενεια...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 518
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετα απο πολλαααααααααααααααααααααα χρονια (και λεφτα) στα symbian το 2010 πηγα στο Android. Αλλη φαση παλικαρε.. :happy:

Μονο αν εβγαζε η Νοκια τηλεφωνακι με Android θα γυρναγα σε αυτη... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα αν γινεται να ψηφισουν κατοχοι Symbian κινητων :)

 

Σε ευχαριστω για τη γνωμη σου παντως, αλλα δυσκολα με κοβω προς τα κει.... πιο ευκολα απο WP/iOS παντως :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδη έχω (είχα γιατί το τελευταίο μου android το brickαρα στο φλασάρισμα και περιμένω αντικατάσταση από κίνα μεριά :p) android και symbian μαζί. Αυτό που κυρίως μου λειπει στο android απ το symbian είναι το άριστο multitasking δυστυχως (και τα τρελα γραφικά εφέ :p)
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως το Multitasking ειναι ενα σημαντικο θεμα :) μεχρι 8 εφαρμογες, και να σου κλεινει κιολας στο ακυρο? ε δεν ειναι λιγο καπως? οταν εχεις συνηθισει με 256MB να τρεχει τα παντα? ;) φαντασου το 808 με τα 512... :O

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη απόφαση Πέτρο, τα λέγαμε και χθες. Κλείνω προς το Android γιατί ο φόβος και το ρίσκο είναι μεγάλα για κάτι σε Symbian. Αν έβλεπα αλλαγή θα ήταν αλλιώς τα πράγματα βέβαια, αναγκαστικά φεύγω προσωπικά. Πολλά θα μου λείψουν... (απλότητα, ευκολία, multitasking, ψάξιμο και πειραματισμοί με τις ώρες για να πιάσω στον ύπνο σύγχρονα smartphones...)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

άσε, αν και με τροποποιήσεις βελτιώνεται η κατάσταση και στο android, αλλά δεν φτάνει το symbian στα κινητά μέχρι 512ΜΒ..
Link to comment
Share on other sites

εδω πολλα του 1gb και ΔΕΝ... οχι ολα εννοειται, αλλα ειπαμε... κινητο ειναι! ποσο βαρυ πια?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

εδω πολλα του 1gb και ΔΕΝ... οχι ολα εννοειται, αλλα ειπαμε... κινητο ειναι! ποσο βαρυ πια?
όπως ειπα, αν ξέρεις τα κολπα το κανεις να πετάει, αλλά θέλει ψαξιμο, ενώ θα πρεπε να δουλευει από μαμά σωστά
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι με τη Symbian Belle η Νοκια έδειξε το δρόμο προς adroid.Notification drop down bar- single contact widget - photo widget και άλλες ομοιότητες με android έκαναν πολύ εύκολη τη μετάβαση μου από c7 σε s3.Και φυσικά ξεκλείδωτο λογισμικό...οπότε android από εμένα
Link to comment
Share on other sites

iPhone από μένα... όχι τόσο για λογισμικό μα κυρίως ποιότητα υλικών!

κι εγώ λάτρης Nokia E55, κράτησα για λίγο το Nokia E6 δεν με κάλυψε πήγα σε iPhone 4

Link to comment
Share on other sites

ποιοτητα κατασκευης εχει, ποιοτητα αντοχης ειναι μηδενικη :p σαν αισθηση κτλ μια χαρα ειναι ;) καμια σχεση με Sammy πχ

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ποιοτητα κατασκευης εχει, ποιοτητα αντοχης ειναι μηδενικη :p σαν αισθηση κτλ μια χαρα ειναι ;) καμια σχεση με Sammy πχ

 

πάρε μια lifeproof θήκη και θα σε ακολουθά παντού. αδιάβροχη, αντέχει πτώσεις. το πετάω σε κρεβάτι καναπέ, μέσα σε τσάντες χειρότερα από το Nokia...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το symbian "το πέθαναν" θα πρέπει σιγά-σιγά να ψάχνουμε νέα στέγη.

Ποια είναι η καλύτερη διάδοχη κατάσταση?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

προσωπικη μου αποψη εχοντας ανροιδ με αργο hw, γρηγορο hw, εχοντας δοκιμασει λιγο lumia 800, και το Ν8 2 χρονακια..

τωρα θα πηγαινα σε anroid, με ενα xperia που ειναι φθηνα, και απο του χρονου που θα εχει εμπλουτιστει αρκετα το οικοσυστημα των wp8, ανετα σε ενα νοκια920 ή σε κατι καλυτερο (στο βαρος και στις διαστασεις γενικα εννοω καλυτερο).

εκει βλεπω το μελλον λοιπον, και πιστευω θα ειναι και η νεα μοδα τα wp8..

 

οποτε την ψηφο μου την δινω στα wp8 με το σκεπτικο οτι αυτο θα αγοραζα μελλοντικα.

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

πάρε μια lifeproof θήκη και θα σε ακολουθά παντού. αδιάβροχη, αντέχει πτώσεις. το πετάω σε κρεβάτι καναπέ, μέσα σε τσάντες χειρότερα από το Nokia...

το κινητό του αβατάρ μου πέφτει χωρίς θήκη σε πλακάκια, ασφαλτο, το κοπανάω όποτε τσακωνομαι με τη κοπέλα μου στο τηλ πανω στο γραφείο, το πεταω στο κωμοδινο κ πεφτει κατω κλπ κλπ, και δεν εχει τίποτα. Αν είναι να μιλήσουμε για αντοχή, άστο το iphone:lol: αλλά σίγουρα δεν ειναι η αντοχή το κύριο κρητήριο επιλογής κινητού σε αυτή τη φάση, μιας και μιλάμε καταρχάς για το λειτουργικό, κι όχι για τη nokia! και προσωπικα, κινητό με iOS δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω, δεν καλύπτει καν της βασικές καθημερινές αναγκες μου

Link to comment
Share on other sites

montoya καλή σκέψη το θέμα.

Οσον αφορά στα WP8, πιστεύω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι είναι πολύ νέα και δεν έχουν βγάλει ακόμα τα προβλήματά τους. Οπότε καλό θα ήταν να βρούμε και να καταγράψουμε τα προβλήματα που έχουν εμφανιστεί ήδη. Στο θέμα των εφαρμογών, από ότι έχω διαβάσει, οι περισσότερες χρήσιμες εφαρμογές υπάρχουν. Θα με βοηθούσε (πιστεύω και άλλους) το να πούμε ποιες είναι αυτές οι εφαρμογές που χρειαζόμαστε (όσο γίνεται πιο αντικειμενικά) και δεν υπάρχουν στα wp8. Π.χ. δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι για tethering σε android tablet.

Σύμφωνα με τα παραπάνω, θα συμφωνήσω κι εγώ ότι το android είναι η πιο "ανώδυνη" και σχετικά φτηνή λύση αυτή τη στιγμή για μετάβαση από Ν8

PROLAB Digital Photo Printing & Finishing ::: http://www.prolab.gr

Dastart cafe Thessaloniki ::: http://www.dastart.com - http://www.facebook.com/dastart.cafe/

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα αν γινεται να ψηφισουν κατοχοι Symbian κινητων :)

 

Σε ευχαριστω για τη γνωμη σου παντως, αλλα δυσκολα με κοβω προς τα κει.... πιο ευκολα απο WP/iOS παντως :p

 

Εγώ θα έλεγα πως η γνώμη αυτών που έχουν εμπειρίες από symbian και πιθανούς αντικαταστάτες έχει μεγαλύτερη σημασία.

Προσωπικά θα πάω σε 920. Όταν έρθει η ώρα βέβαια μιας και θα περιμένω να πέσουν οι τιμές. Εκτός κι αν με προδώσει νωρίτερα το Ν8 (που δεν το βλέπω....)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το symbian "το πέθαναν" θα πρέπει σιγά-σιγά να ψάχνουμε νέα στέγη.

 

ετσι ακριβως το ΠΕΘΑΝΑΝ.....οι λαλακες

 

 

Ποια είναι η καλύτερη διάδοχη κατάσταση?

 

Μηπως να προσθεσεις και την Jolla???

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Όταν βγήκαν τα 7 μου κέντρισαν το ενδιαφέρον και τα περιεργάστηκα αρκετά. Έκανα μεγάλη προσπάθεια να τα συμπαθήσω, έφτασα στο τσακ να αγοράσω ένα,αλλά δεν τα κατάφερα. Η έλλειψη backround είναι πολύ έξω από όσα έχω συνηθίσει και επιπλέον τα tiles δεν μου έκατσαν καλά. Εξίσου μεγάλη προσπάθεια έκανα να συμπαθήσω και τα 8. Είχα αποφασίσει ότι θα είναι το επόμενό μου και ειδικά Nokia. Πείτε με όπως θέλετε, αλλά για εμένα η έλλειψη ραδιοφώνου είναι dealbreaker, τέλος. Οπότε τα Nokia WP8 βγαίνουν και σε αυτήν τη γενιά εκτός. Και να μην προσθέσω φυσικά τον τρόπο που φέρεται στο symbian, οπότε Nokia αντίο.

Το iOS είναι ένα καλό λειτουργικό. Αλλά μια στιγμή, ποιά κινητά το φοράνε; τα iPhone; Τέλος, πάμε παρακάτω.

Δεν έχω καμία ιδιαίτερη διάθεση να αγοράσω android, αλλά για εμένα είναι η λιγότερο χάλια επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα ότι δεν έχω αποφασίσει, αν και κλίνω προς τα WP8! Από κει και πέρα, έχοντας δοκιμάσει ανδροειδή, ίσως να έπαιρνα ξανά κάποιο...αρκεί να βγει κανένα με αξιόλογη κάμερα και xenon! Έχω καλομάθει με το N8 και δεν θα έπαιρνα κάτι χειρότερο στο θέμα φωτογραφίας...
Link to comment
Share on other sites

Αφού λύθηκε το θέμα με το swype, εγώ μένω με το Ν8 μου, μέχρι να βρεθούν χρήματα για κάτι καινούργιο (αν και όποτε γίνει αυτό :p ), που κατά 99% θα είναι Android. Σίγουρα δεν θα έχω όλες τις ανέσεις του κινητού που έχω τώρα, αλλά τουλάχιστον θα έχω πλήρες κατάστημα εφαρμογών (ιδίως κάποιες εξειδικευμένες), που τόσο μου λείπουν από το απαξιωμένο (από τη Nokia) Symbian. ;) Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα ότι δεν έχω αποφασίσει, αν και κλίνω προς τα WP8! Από κει και πέρα, έχοντας δοκιμάσει ανδροειδή, ίσως να έπαιρνα ξανά κάποιο...αρκεί να βγει κανένα με αξιόλογη κάμερα και xenon! Έχω καλομάθει με το N8 και δεν θα έπαιρνα κάτι χειρότερο στο θέμα φωτογραφίας...

 

Ακριβώς. Μήπως ξεχνάτε οι υπόλοιποι και τον παράγοντα κάμερα που δίνουμε αρκετή σημασία οι κάτοχοι Ν8 ή 808? Που να πάει κανείς λοιπόν μετά από Ν8, πόσο μάλλον 808???? :cry: Το χάος.... Εγώ θα παραμείνω με 808 για όσο τραβήξει. Θα ελπίζω σε κάνα δυο μικρές αναβαθμισούλες και σε κάνα viber (ολοκληρωμένο) ή skype (εξίσου) κτλ. Άντε πες το λειτουργικό παλέυεται με λίγο μοντάρισμα, λίγο σπάσιμο (#$%διαφημήσεις), λίγο το καλύτερο internet θα μας κάνει να χαρούμε, λίγο (προσωπικά) η έλειψη fm transmitter και οι καλοί χάρτες, θα μας μιζεριάσουν (εννοείται ότι πρέπει να πας σε ναυαρχίδα συσκευή για να τα έχεις αυτά). Τέλος πάντως, εν ολίγις κουτσά στραβά κάτι θα γίνει με το θέμα software.. Με την κάμερα τι γίνεται που έχουμε συνηθίσει και πλέον η καλύτερη κάμερα σε android θα μας φαίνεται σαν τις πλαστικές των 5 ευρώ και της μιας εμφάνισης που υπήρχαν κάποτε ? (υπερβολικός οκ)

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου υπερβολικός. Οι περισσότεροι προερχόμαστε από το Ν8 οπότε η πλειοψηφία μας είμαστε λάτρεις της κάμερας. Με αυτό το σκεπτικό και με δεδομένο πως μόνο η nokia μπορεί να πλησιάσει το τέλειο, τότε τα 8αρια γίνονται ο επόμενος σταθμός. Το 920 πλησιάζει τις απαιτήσεις μας στον τομέα αυτό. Δυστυχώς απουσιάζει το ραδιόφωνο (μα πως τους ήρθε?) και αυτό είναι μεγάλο φάουλ. Ίσως επανέλθουν στην "τάξη" με την επόμενη ναυαρχίδα η οποία (θεωρητικά πάντα) θα έχει και καλύτερη κάμερα, οπότε θα παω στα 8αρια για να μην αλλάζω λειτουργικό κάθε 3 και 2. Φυσικά θα προσπαθήσω να εξαντλήσω το Ν8.

Αν η κουβέντα γινόταν λίγους μήνες πριν, το 808 θα ήταν μονόδρομος (και τι μονόδρομος!!!) αλλά τώρα μπαίνει στην μέση έντονα το θέμα του πεθαμένου λειτουργικού οπότε θέλει ΠΟΛΥ σκέψη. Είναι και τα 8αρια στο pc που θα παίξουν τον ρόλο τους...

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...