Jump to content

LG Optimus L9 (P760)


aenaos15
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

ευχαριστω

απλα ψαχνω στο γοογλε και δεν εχω καταλαβει ακριβως αν ειναι μια εκδοση root (δεν ξερω αν το λεω και σωστα) η ειναι πανω απο μια και πρεπει να βαλω τη καταληλη...αν μπορει καποιος να μου δωσει link και αν δεν γινεται εδω ,με Pm

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά το link φίλε μου. Το root δεν είναι "έκδοση" ή firmware, είναι κατάσταση της συσκευής κατά την οποία ο χρήστης αποκτά πλήρη δικαιώματα διαχείρισης, κάτι σαν administrator στα windows ας πούμε. Ξαναδιάβασε το link πιο πάνω όπου θα δείς και τα πλεονεκτήματα (και το μειονέκτημα) του να είσαι root...
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

απλα ψαχνω στο γοογλε και δεν εχω καταλαβει ακριβως αν ειναι μια εκδοση root (δεν ξερω αν το λεω και σωστα) η ειναι πανω απο μια και πρεπει να βαλω τη καταληλη...αν μπορει καποιος να μου δωσει link και αν δεν γινεται εδω ,με Pm

 

Μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά το link φίλε μου. Το root δεν είναι "έκδοση" ή firmware, είναι κατάσταση της συσκευής κατά την οποία ο χρήστης αποκτά πλήρη δικαιώματα διαχείρισης, κάτι σαν administrator στα windows ας πούμε. Ξαναδιάβασε το link πιο πάνω όπου θα δείς και τα πλεονεκτήματα (και το μειονέκτημα) του να είσαι root...

Μαλλον ο φιλος ''χαθηκε'' στην αναζητηση στο google :)

 

Υπαρχουν διαφοροι τροποιο/μεθεδοι για να κανεις root το τηλεφωνο σου.

Αναλογα με το τηλεφωνο/μοντελο, ισως τον αριθμο εκδοση του, επισης μερικα τηλεφωνα για να τα κανεις root πρεπει να ξεκλειδωσεις το booatloder(χανεις την εγγυηση).

Ψαξε ή ρωτησε εδω μεσα για να δεις αν υπαρχει εργαλειο για root στο τηλεφωνο σου.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ο φιλος ''χαθηκε'' στην αναζητηση στο google :)

 

Υπαρχουν διαφοροι τροποιο/μεθεδοι για να κανεις root το τηλεφωνο σου.

Αναλογα με το τηλεφωνο/μοντελο, ισως τον αριθμο εκδοση του, επισης μερικα τηλεφωνα για να τα κανεις root πρεπει να ξεκλειδωσεις το booatloder(χανεις την εγγυηση).

Ψαξε ή ρωτησε εδω μεσα για να δεις αν υπαρχει εργαλειο για root στο τηλεφωνο σου.

 

ειναι το LG L9 με jelly bean 4.1.2 η εκδοση kernell ειναι 3.0.31 αν μπορει ας μου πει καποιος αν γινεται root ευκολα η χρειαζεται αυτο που ειπε ο φιλος,που τον ευχαριστω,για ξεκλειδωμα bootloader??

Link to comment
Share on other sites

Eleos re paidia...eunai dynaton na mou dinete apanthsh "koita katw katw kai 8a ta breis ta ellhnika"....rixnete thn sobarothta toy foroum etsi. Sas eipa pws exw stoixeiwdeis gnwshs kai en pasri periptwsei gia osous antimetwpizoun problhma flasharismatos se stock rom, h lysh einai:

Otan katebasete to arxeio kdz pou ousiastika einaito sw, 8a to metonomasete apo v20c_00 se V20C_00. to diabada gia ta kefalaia alla allaza mono to grama c gi ayto den epiane. Sorru gia ta greeklish alla dokimazw kati plhktrologia bt kai me sw pou mpainobgainoun exoun ginei ligo mouti oi glwsses

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερες δηλαδή, ευχαριστούμε για την πληροφορία και συγνώμη αν φάνηκε απλοϊκη η απάντηση που σου έδωσα πιο πάνω, αλλά όντως νόμιζα ότι δεν κυκλοφορούν συσκευές χωρίς Ελληνικά στην Ευρώπη. Τι έβαλες, Ελληνική ή ευρωπαϊκή ?

 

Φίλε stan1 το link. στο. xda είναι αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1990705&page=104 . Συγνώμη για την περιορισμένου εύρους απάντηση αλλά είμαι από κινητό.

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

έβαλα την V20C_00 EUROPE και είμαι αρκετά ευχαριστημένος μέχρι στιγμής (και κυρίως που δεν αναγκάστηκα να το βάψω μπλε κ να το πετάξω στην θάλασσα με τις ιταλικές τους πατέντες). Το μόνο που θέλω να κάνω ακόμα και δεν τ πετυχαίνω με τίποτα είναι να το ρουτάρω και να του ξεκλειδώσω τον bootloader.... Ότι και να δοκίμασα τίποτα.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου δουλεύει καμία λύση, δοκίμασε να κατεβάσεις μια έτοιμη rootαρισμένη από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2107971, όπου υπάρχουν και οδηγίες για δυο διαφορετικές μεθόδους root, η 2η (Lelus) για κλειδωμένο bootloader. Επίσης, χωρίς να το έχω δοκιμάσει στην συγκεκριμένη συσκευή μπορείς να δείς αν δουλεύει το "ντουέτο" moborobo + ZuoDashi, αλλά θα το άφηνα τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

@Aristodikos.

Δοκίμασε τη μέθοδο με το rom_toolkit_1.3.1-ENG.exe.

Θα το βρείς ΕΔΩ καθώς επίσης και όλες τις οδηγίες για unlock και root μεσω recovery.

 

Ακολουθησε τις οδηγίες και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερες δηλαδή, ευχαριστούμε για την πληροφορία και συγνώμη αν φάνηκε απλοϊκη η απάντηση που σου έδωσα πιο πάνω, αλλά όντως νόμιζα ότι δεν κυκλοφορούν συσκευές χωρίς Ελληνικά στην Ευρώπη. Τι έβαλες, Ελληνική ή ευρωπαϊκή ?

 

Φίλε stan1 το link. στο. xda είναι αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1990705&page=104 . Συγνώμη για την περιορισμένου εύρους απάντηση αλλά είμαι από κινητό.

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου δουλεύει καμία λύση, δοκίμασε να κατεβάσεις μια έτοιμη rootαρισμένη από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2107971, όπου υπάρχουν και οδηγίες για δυο διαφορετικές μεθόδους root, η 2η (Lelus) για κλειδωμένο bootloader. Επίσης, χωρίς να το έχω δοκιμάσει στην συγκεκριμένη συσκευή μπορείς να δείς αν δουλεύει το "ντουέτο" moborobo + ZuoDashi, αλλά θα το άφηνα τελευταίο.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδια, fufutos μήπως ξέρεις ποια από αυτές είναι και rootαρισμένη και να έχει και ελληνικά? Το mobile internet ξερεις δεν σηκώνει και πολλές δοκιμες ;)

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω μια επικεφαλίδα πάνω-πάνω "At the moment, here we are sharing only MIRRORS of unrooted KDZ from various xda users." Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σημαίνει αυτό, αλλά πριν ένα μήνα περίπου είχα κατεβάσει την Baltic V20D και ήταν root + cwm. Αν άλλαξε κάτι στην πορεία δεν το γνωρίζω. Βεβαίως είναι καλύτερα να γίνεις μόνος σου root...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...χτες πηρα το κιν για τον κουνιαδο μου καινουριο στα 180€(απο φιλο)Ερωτηση...ειναι με 4.0.4...εχει βγει jb γνησια??Ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω μια επικεφαλίδα πάνω-πάνω "At the moment, here we are sharing only MIRRORS of unrooted KDZ from various xda users." Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σημαίνει αυτό, αλλά πριν ένα μήνα περίπου είχα κατεβάσει την Baltic V20D και ήταν root + cwm. Αν άλλαξε κάτι στην πορεία δεν το γνωρίζω. Βεβαίως είναι καλύτερα να γίνεις μόνος σου root...

 

Δηλάδη η BALTIC έχει ελληνικα έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...χτες πηρα το κιν για τον κουνιαδο μου καινουριο στα 180€(απο φιλο)Ερωτηση...ειναι με 4.0.4...εχει βγει jb γνησια??Ευχαριστω...

 

Ναι, αμα πας στις ρυθμισεις και διαλεξεις να κανει ελεγχο για ενημερωση, θα σου βγαλει ειδοποιηση για ληψη jb

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, το κατέβασα, το εγκατέστησα αλλα και παλι root δεν είναι....όυτε bootloader mporw na ξεκλειδώσω....δεν μπορώ να καταλαβω τι δεν κάνω σωστα. Δοκίμασα με adp που λέει, με lelus....και τίποτα. Σε παρακαλώ, αν το έχεις κάνει εσυ στην 20D πες μου σε παρακαλώ πώς το έκανες γιατί δεν βγάζω άκρη.... Edited by Aristodikos
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι ασχετος με android κινητα πειτε μου στο l9 πως πρεπει να γινεται η φορτιση για καλυτερα αποτελεσματα,πρεπει να αποφορτιζεται εντελως καθε φορα? ας πουμε στο iphone για καλυτερα αποτελεσματα κανεις φορτιση οταν πεσει η μπαταρια στο 20% και παντα πληρεις φορτισεις!! οπως επισης αποφορτιση πληρης μονο μια φορα το μηνα!! στο l9?

επισης κατι πιο δυσκολο τι θα μου προσφερει το root που λετε και τι ειναι οι custom roms,τι προσφερουν? δεν εχω κανει ποτε root αλλα εχω ασχοληθει με jailbreak στο iphone.ειναι κατι παρομοιο δηλαδη,εχεις μια εφαρμογη σαν το cydia στο iphone που βαζεις καποια tweaks?

ευχαριστω εκ των προτερων οποιον εχει διαθεση να μου λυσει οσα ερωτηματα μπορει :)

 

Σύμφωνα με άρθρο από το Gizmodo το τέλειο για την διάρκεια ζωής της μπαταρίας είναι να το φορτίζεις μέχρι το 80%-90% και να το αφήνεις μέχρι το 20% περιπου για να το βάλεις. Χωρις να υπάρχει πρόβλημα με ενδιάμεσες μικροφορτίσεις.

Μία φορά στο τόσο να το βάζεις και στο 100%.

Δεν ισχύουν όμως τα πληρες φόρτηση-αποφόρτηση γιατί στις λιθίου δεν υπάρχει το φαινόμενο "μνημης".

Link to comment
Share on other sites

TO L9 το χρησιμοποιεί η γυναίκα μου από τον γενάρη και είναι πολύ ευχαριστημένη από την συσκευή. Ειδικά πριν είχε το 2Χ με τα γνωστά του θέματα οποτε η σταθερότητα του L9 την έχει ενθουσιάσει.

Πριν μία εβδομάδα παρατήρησε ότι η μπαταρία έπεφτε πολύ γρήγορα και οτι το κινητό είχε μεγαλύτερη θερμοκρασία από το κανονικό.

μέσα σε 3 ώρες από το 100% στο 10!!!! με το idle και την αναμονή δικτύου να έχουν απο 30-40 % της χρήση

με το σκεπτικό να το πάω στο SERVICE πηρα τα πάντα backup και μετά έκανα factory reset...

η μπαταρια δεν έπεφτε με τιποτα... ωρες με wifi Και μόνο 10% κάτω...

 

Μετά άρχισα να περνάω και πολλές από τις εφαρμογές που είχε μέσα... (αφησα εκτός κάποια παιχνίδια μόνο) και το κινητό συνεχίζει και παίζει χωρίς να ζεστένεται καθόλου και η μπαταρία μετά από σχεδόν μία ημέρα είχε πάει στο 70% (απο 93 που ξεκίνησε).

 

Τι μπορεί να έφταιγε? Γιατί δεν έβλεπα στην χρήση μπαταρίας κάτι που ίσως να δούλευε συνέχεια και να το έκανε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, το κατέβασα, το εγκατέστησα αλλα και παλι root δεν είναι....όυτε bootloader mporw na ξεκλειδώσω....δεν μπορώ να καταλαβω τι δεν κάνω σωστα. Δοκίμασα με adp που λέει, με lelus....και τίποτα. Σε παρακαλώ, αν το έχεις κάνει εσυ στην 20D πες μου σε παρακαλώ πώς το έκανες γιατί δεν βγάζω άκρη....

 

Μμμμ... κάτι "παίζει" με αυτό που λέει πάνω-πάνω ότι πλέον οι rom που παραθέτει είναι unroot. Όταν την είχα κατεβάσει εγώ ήταν root, νομίζω και ξεκλείδωτη. Την έχω ακόμα, οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ... κάτι "παίζει" με αυτό που λέει πάνω-πάνω ότι πλέον οι rom που παραθέτει είναι unroot. Όταν την είχα κατεβάσει εγώ ήταν root, νομίζω και ξεκλείδωτη. Την έχω ακόμα, οπότε...

 

Δεν κάνεις κανενα κόπο να την ανεβασεις να την κατεβάσω και να την φορέσω? να τελειώνει η δουλειά γιατί δεν ξέρω.... έχω κάνει 3 κινητά ρουτ και bl unlock αλλα αυτό το LG με έχει κουράσει μπορώ να πω....

Link to comment
Share on other sites

TO L9 το χρησιμοποιεί η γυναίκα μου από τον γενάρη και είναι πολύ ευχαριστημένη από την συσκευή. Ειδικά πριν είχε το 2Χ με τα γνωστά του θέματα οποτε η σταθερότητα του L9 την έχει ενθουσιάσει.

Πριν μία εβδομάδα παρατήρησε ότι η μπαταρία έπεφτε πολύ γρήγορα και οτι το κινητό είχε μεγαλύτερη θερμοκρασία από το κανονικό.

μέσα σε 3 ώρες από το 100% στο 10!!!! με το idle και την αναμονή δικτύου να έχουν απο 30-40 % της χρήση

με το σκεπτικό να το πάω στο SERVICE πηρα τα πάντα backup και μετά έκανα factory reset...

η μπαταρια δεν έπεφτε με τιποτα... ωρες με wifi Και μόνο 10% κάτω...

 

Μετά άρχισα να περνάω και πολλές από τις εφαρμογές που είχε μέσα... (αφησα εκτός κάποια παιχνίδια μόνο) και το κινητό συνεχίζει και παίζει χωρίς να ζεστένεται καθόλου και η μπαταρία μετά από σχεδόν μία ημέρα είχε πάει στο 70% (απο 93 που ξεκίνησε).

 

Τι μπορεί να έφταιγε? Γιατί δεν έβλεπα στην χρήση μπαταρίας κάτι που ίσως να δούλευε συνέχεια και να το έκανε αυτο?

 

το κάνει και σε μένα αυτό μερικές φορές στο άκυρο και φυσιολογικά το κάνει σε διάφορες συσκευές android, κατα 99% φταίει το android, το θέμα αυτό λύνεται με κάποια επανεκκίνηση στην δική μου περίπτωση, αν δεις ότι όμως δεν στρώνει πρέπει να το κάνεις επαναφορά και στην χειρότερη περίπτωση θέλει επανεγκατάσταση του android...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 (P760)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...