Jump to content

myphone POLL: 4G στην Ελλάδα – Η άποψη σας;


DJDB
 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία θεωρείτε πως θα προσφέρει το ποιοτικότερο 4G δίκτυο;  

758 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία θεωρείτε πως θα προσφέρει το ποιοτικότερο 4G δίκτυο;

    • Η Cosmote θα προσφέρει το ποιοτικότερο δίκτυο.
      65
    • Η Vodafone θα προσφέρει το ποιοτικότερο δίκτυο.
      63
    • Είναι πολύ νωρίς ακόμη για να πούμε με σιγουριά.
      143
    • Ας κοιτάξουν το 3G και να αφήσουν το 4G.
      464
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      23


Recommended Posts

Με τις Cosmote και Vodafone να έχουν ήδη δείξει τα πρώτα δείγματα των 4G δικτύων τους (εδώ η πρώτη και εδώ η δεύτερη) και να ξεκινούν σταδιακά την εμπορική διάθεση των προϊόντων τους, αρχικά για χρήστες συγκεκριμένων περιοχών, είναι σαφές πως όλοι περιμένουμε να έχουμε τα πρώτα δείγματα πρακτικής εφαρμογής του 4G στην καθημερινότητα μας.

 

Είναι αλήθεια πως οι συσκευές που έχουν φτάσει (ή θα φτάσουν) στην χώρα μας και που υποστηρίζουν 4G LTE είναι λίγες. Είναι σίγουρο πάντως πως όσο οι εταιρείες εξαπλώνουν τα δίκτυα της νέας γενιάς τόσο θα αυξάνονται και οι συσκευές που θα φτάνουν στην Ελλάδα και οι χρήστες που θα τις προτιμούν.

 

Έτσι λοιπόν, αποφασίσαμε να ρωτήσουμε εσάς, το αναγνωστικό κοινό του myphone.gr, τι προσδοκάτε από την άφιξη του 4G στην Ελλάδα. Ποια δηλαδή από τις δύο εταιρείες (Cosmote και Vodafone) θα προσφέρει τις πιο ποιοτικές υπηρεσίες γύρω από το 4G και ποια θεωρείτε πως θα έχει την καλύτερη υποδομή για την υποστήριξη του ταχύτατου αυτού προτύπου; Ή μήπως θεωρείτε πως δεν ήταν ακόμη… η ώρα του 4G και πως οι εταιρείες θα πρέπει να κοιτάξουν το 3G, πριν προχωρήσουν σε «νέες γενιές»;

 

Αφού ψηφίσετε στην σχετική δημοσκόπηση, σας περιμένουμε φυσικά στα σχόλια για να μας εξηγήσετε την επιλογή σας και για να συζητήσουμε μαζί την άφιξη του 4G στην Ελλάδα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αλήθεια η Wind που διατυμπάνιζε πως εκσυγχρονίζει το δίκτυό της σε συνεργασία με την Huawei , σε ενα απο τα καλύτερα και οικολογικότερα δίκτυα κινητής στην Ευρώπης που ειναι;;;

 

Γιατι για μενα αν ισχύουν τα παραπάνω αυτη θα εχει το καλύτερο..:wacko:

 

ΥΓ : Τελος ψήφησα Ας κοιτάξουν το 3G και να αφήσουν το 4G... γιατι ειμαι σε χωριο και το σημα ιδικά τις Cosmote οσες αναφορές και αν έχουμε κάνει τοσα χρονια δεν υπάρχει.. μονο το σήμα καμπάνα ξερει να λεει.. εκτος και αν εννοεί οτι θα έχουμε σήμα αν ανεβούμε σε κανα καμπαναριό!!

Edited by vasiliou
Link to comment
Share on other sites

Εδω ρε παιδιά δεν υπάρχει καλή κάλυψη για 3G τι 4G μιλάμε?
Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

είναι καλό που η τεχνολογία προχωράει αλλά... απο την δραματική εμπειρία που είχα τον Αύγουστο με τα δωρεάν ΜΒ που χάριζαν(για COSMOTE θα πώ εγώ) και που επι ένα ολόκληρο μήνα το μόνο που κατάφερνα ήταν 1-2 ώρες την ημέρα με σχετικά καλό σήμα(προφανώς δεν άντεχε το δίκτυο τέτοια κίνηση) καλό θα ήταν να βελτιώσουν πρώτα το υπάρχον δίκτυο και τις υπηρεσίες(τι λέω τώρα στην Ελλάδα είμαστε) και να μην γίνεται ένας αχταρμάς όλα μαζί.Καλή η βιτρίνα με το 4G αλλά ας κοιτάξουν και λίγο περιοχές που βρίσκονται ακόμα στο 2G....

sony xperia S... Z... Ζ1... Z2... LG G3... Z3... Z5 Premium... X Performance ...Xperia XZ για λίγο S8 ...xperia XZ1 ...mate 10 pro ...xperia XZ2 ...xiaomi mi 8 and now ...xiaomi mi 9

pEtEr

Link to comment
Share on other sites

Έχει δουλειά ακόμα το ίδιο το 3G, ως προς την κάλυψη. Νομίζω, ότι για το 4G προτρέχουν και βιάζονται.
Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

μονο γελια προκαλει η διαφήμιση για το 4G την στιγμη που στα περισσοτερα μερη δεν εχουμε καν 3G ....
Link to comment
Share on other sites

η απάντηση στο poll εννοείτε πως είναι "Ας κοιτάξουν το 3G και να αφήσουν το 4G."

 

Εδω ρε παιδιά δεν υπάρχει καλή κάλυψη για 3G τι 4G μιλάμε?

 

Επίσης σε μερικά σημεία δεν έχει καν GSM κάλυψη.... εγώ λέω να αφήσουν ακόμα και το 3G και να δουν μόνο το GSM........:down:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε μερικά σημεία δεν έχει καν GSM κάλυψη.... εγώ λέω να αφήσουν ακόμα και το 3G και να δουν μόνο το GSM........:down:

 

αν υπήρχε αυτή η επιλογή στο Poll θα την έβαζα

Link to comment
Share on other sites

Το 4G ακόμα δεν προσφέρει κλήσεις!Πώς θα κάνουν δηλαδή τα κινητά να κάνουν κλήσεις;Θα "πηδάει το κινητό στο 3G" ;

Και τί ποιότητα θα έχουν μόλις γινουν συμβατές και αυτές;;

Ακομα είναι σε νήπιο στάδιο!!Βιάζονται να μας το προσφέρουν οι εταιρίες για να βγάλουν όσο το δυνατόν περισσότερα κέρδη!

Link to comment
Share on other sites

ας φτιάξουν πρώτα την δυνατότητα να μπορούμε να παίρνουμε τηλέφωνο και να έχουμε 3G πχ στην Γλυφάδα (Αθήνα) που για να μιλήσω στο τηλέφωνο πρέπει να βγω έξω απο το μπαλκόνι του σπιτιού μου στον 2ο όροφο και αυτό με διακοπές.. και μετά βλέπουμε για 4G... Ήμαρτον δηλαδή!
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στις εταιρείες που κάνουν βήματα προόδου. Πολύ σημαντική η μετάβαση στη νέα εποχή δικτύων.

Υπάρχουν προβλήματα φυσικά διότι είναι πολύ φρέσκο το νέο δίκτυο. Χρειάζεται χρόνος για ομαλοποίηση της κατάστασης όχι μόνο τέλειο ποίησης και εξάπλωσης του δικτύου αλλά και τιμολογίων. Είναι κύριο σημείο η τιμολόγηση γιατί απο αυτή εξαρτάται η διάδοση και οι πωλήσεις.

Επιβάλλεται να είναι προσιτό στους πολλούς, πράγμα που δε συμβαίνει με τις τρέχουσες χρεώσεις. Μάλλον σε προνομιούχους απευθύνονται θα έλεγα. Σε κατεστραμμένους οικονομικά Ελληνες δεν πουλάς 50€ τα 20 Mb...

Εύχομαι σύντομα να υπάρξει εκλογίκευση των τιμών για να μπορέσουμε να έρθουμε σε πρώτη επαφή με το 4g δίκτυο.

Οσο για τις συσκευές, αυτές θα μας χτυπούν την πόρτα συνεχώς στο εγγύς μέλλον. Λεφτά να έχεις να ψωνίζεις...

Εμπιστεύομαι πιο πολύ από όλους την Cosmote.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

το4G ή το3G θέλει

1)Λεφτά να αναπτυχθούν στην επικράτεια που οι εταιρίες δεν έχουν σκοπό να ρίξουν

2)καλής ποιότητας δίκτυα με αρκετές ελεύθερες θέσεις ανά δέκτη οπότε κοιτά στο 1

3)της Εταιρίες της ενδιαφέρει το μέγιστο κέρδος με σχεδόν μηδενικό κόστος αν είναι δυνατό

4)το 4G θα πωλείτε με τα ίδια τιμολόγια των 3G και τις ίδιες πρακτικές(εσύ φταις που δεν έχεις σήμα ΟΧΙ η εταιρία στο κάτω-κάτω πάρε repeter από μας)

συμπέρασμα σε ένα κόσμο που το εισόδημα συρρικνώνεται να περιμένετε 4G στο mall που κάνουν τα promo άντε και σε λίγα σημεία ανά την επικράτεια όπως 3G

από 7mbps στα 200kbps και σε μερικές περιοχές 2kbps

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το 4G ακόμα δεν προσφέρει κλήσεις!Πώς θα κάνουν δηλαδή τα κινητά να κάνουν κλήσεις;Θα "πηδάει το κινητό στο 3G" ;

 

Ακριβώς έτσι λειτουργεί το LTE (ή 4G όπως το λανσάρουν εδώ). Όταν έρχεται μια κλήση φωνής (ασχέτως αν απαντηθεί ή όχι), το κινητό διακόπτει την LTE data σύνδεση και γυρνάει σε GSM/UMTS λειτουργία. Η data σύνδεση συνεχίζεται σε GSM ή UMTS επίπεδο και η χρήστης μπορεί να μιλήσει στο κινητό.

 

Εννοείται πως στην ερώτηση απάντησα ότι είναι καλύτερα να φτιάξουν αξιοπρεπή 2G και 3G δίκτυα και ας αφήσουν το 4G για αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε μερικά σημεία δεν έχει καν GSM κάλυψη.... εγώ λέω να αφήσουν ακόμα και το 3G και να δουν μόνο το GSM........:down:

 

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο..

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια η Wind που διατυμπάνιζε πως εκσυγχρονίζει το δίκτυό της σε συνεργασία με την Huawei , σε ενα απο τα καλύτερα και οικολογικότερα δίκτυα κινητής στην Ευρώπης που ειναι;;;

 

Κι εγώ είμαι πάρα πολύ δυσαρεστημένος από το δίκτυο της Wind, ειδικά όσο αφορά τη σύνδεσή μου στο ίντερνετ.. και το αστείο είναι ότι πήρα με δύο χρόνια συμβόλαιο τη συσκευή μου για να μπαίνω στο ίντερνετ κυρίως!!! Βέβαια, το τελευταίο διάστημα έχει κάνει κάποια πρόοδο, δυστυχώς όμως έχει ακόμα πολύ δρόμο!!!

 

Επίσης σε μερικά σημεία δεν έχει καν GSM κάλυψη.... εγώ λέω να αφήσουν ακόμα και το 3G και να δουν μόνο το GSM........:down:

 

για vodafone δεν ξέρω, για Cosmote όμως που έχει η γυναίκα μου μια χαρά πιάνει και το GSM και το 3G, τουλάχιστον στα μέρη που κυκλοφορούμε! ;)

 

απο το μπαλκόνι του σπιτιού μου στον 2ο όροφο και αυτό με διακοπές..

 

δε φτάνει που εν μέσω οικονομικής κρίσης σου προσφέρει δωρεάν "διακοπές", γκρινιάζεις κι από πάνω!!! :p :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε μερικά σημεία δεν έχει καν GSM κάλυψη.... εγώ λέω να αφήσουν ακόμα και το 3G και να δουν μόνο το GSM........:down:

Να πας στο Δημαρχο,να του πεις να ξαναβαλει τις κεραιες,αλλοιως σημα δεν εχει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει cosmote εχει κανει γερο μπασιμο σε αθηνα θεσσαλονικη προσθετει 4G σε πολλες περιοχες , ακομα και στα αεροδρόμια ολης της χωρας τους επομενους μηνες θα εχουν αναβαθμιστει. Το θεμα ειναι με τιμολογιακη πολιτικη και τις τα 50 ευρω τα 20GB που ακουσα δεν κανεις τιποτα. Τα 20GB κατεβαίνουν σε 10-15λ αντε και τα κατεβασες μετα τι κανεις ?:lol:

 

Γιατι το θεμα της ταχυτητας στο σερφαρισμα λυνεται αν εχεις καλο 3G, αν εχεις βεβαια 3G.

 

Οποτε απλα marketing...

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

η απάντηση στο poll εννοείτε πως είναι "Ας κοιτάξουν το 3G και να αφήσουν το 4G."

 

ναι, πιο καλη περιγραφη για τις σκεψεις των πιο πολλων δεν παιζει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω καλό το 4G..αλλά ρε παιδιά ας έχουμε πρώτα 3G και στο πιο απομακρυσμένο μέρος της Ελλάδας και μετά ας προχωρήσουμε σταδιακά στην μετάβαση του 4G. Είναι δυνατόν να μιλάμε για 4G τη στιγμή που σε ένα χωριό όχι 3G δεν πιάνει αλλά και το GRPS είναι στη 1-2 στην καλύτερη 3 γραμμές...ΕΛΕΟΣ.

Πληρώνουμε από 10-100€ και παραπάνω και δεν μπορούν να φτιάξουν ένα δίκτυο της προκοπής.Τώρα το 4G μας μάρανε...

Edited by IronWill
Link to comment
Share on other sites

ενταξει cosmote εχει κανει γερο μπασιμο σε αθηνα θεσσαλονικη προσθετει 4G σε πολλες περιοχες , ακομα και στα αεροδρόμια ολης της χωρας τους επομενους μηνες θα εχουν αναβαθμιστει.

 

η Ελλάδα δεν είναι μόνο Αθήνα και Θεσσαλονική, συν το γεγονός ότι υπάρχουν ακόμα σε αυτές σημαντικά προβλήματα στο ήδη υπάρχον δίκτυο. το να κάνεις νέο "μπάσιμο" στο 4G, χωρίς να έχει λύσει πολλά από τα προβλήματα του 3G δικτύου σου φαίνεται λογικό? ακόμα και από επιχειρηματικής πλευράς.

Link to comment
Share on other sites

Ας κοιτάξουν το 3G και να αφήσουν το 4G.

End of story.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως καμία εταιρία δεν παρέχει 100% πληθυσμιακή καλυψη και όχι ότι έχω πρόβλημα στην περιοχή που κινούμαι
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...