Jump to content

Google Nexus 10 (by Samsung)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου φαίνεται μικρό το 7ρι. Θέλω να βλέπω όλη την σελίδα Όχι να εστιάζω σε ένα μικρό μέρος. ..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου φαίνεται μικρό το 7ρι. Θέλω να βλέπω όλη την σελίδα Όχι να εστιάζω σε ένα μικρό μέρος. ..

Έχεις σκοπό να διαβάζεις pdf;

Έχεις ακουστά για epub;

 

Επειδή είχα και 10άρα ταμπλέτα και πλέον έχω μόνο 7άρα (τη 10άρα τη χάρισα), έχω καταλήξει ότι για διάβασμα η 7άρα είναι καλύτερη. Αλλά διαβάζω epub, όχι pdf.

Για pdf αναγκαστικά 10άρα για να μην κάνεις zoom όπως γράφεις και εσύ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!

 

Αναμένεται τυχόν να έρθει καινούριο 10ρι Nexus;

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα ξέρει κανείς πότε περίπου θα κυκλοφορήσει; και σε τι τιμή; κανένα 500αρικο;

Ελλάδα είναι σχεδόν απίθανο να κυκλοφορήσει λόγω μη ύπαρξης Google play store. Θα το βρεις από καμιά Αγγλία ή Γερμανία πιστεύω σίγουρα πάνω από 550

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα Browsing (με Chrome και Firefox κυριως) πως τα παει? Εννοω ειναι smooth ή λογω μεγαλης αναλυσης εχει lag?
Link to comment
Share on other sites

To πήρα εχθές, να αντικαταστήσει το ΧΟΟΜ μου.

Σε πρώτη ζήτηση δεν είχα πρόβλημα με το chrome, έδειχνε να δουλεύει ομαλά και γρήγορα.

Το έχω ρουτάρει και έχω περάσει και καμιά 50ρια εφαρμογές που ήθελα.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η τιμή του πλαισίου είναι αρκετά δελεαστική αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν σκεφτόμουν την αλλάγη τάμπλετ (έχω το samsung galaxy tab 2 10.1) πριν την δω. Αν και δεν είναι πολύ νεότερο από το δικό μου σαν μοντέλο, από πλευράς specs σίγουρα το αφήνει αρκετά πίσω. Αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι πόσο καλό είναι το νέξους από πλευράς αξιοπιστίας! Για παράδειγμα τα reboots που έχουν γραφτεί έχουν σταματήσει με την 4.3? Είχε κάποιος θέμα που τον ανάγκασε να το επιστρέψει ή να το πάει για σέρβις ας πούμε?

Αν κάποιος έχει εικόνα και από τα δύο τάμπλετ, πιστεύετε ότι αξίζει η αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η τιμή του πλαισίου είναι αρκετά δελεαστική αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν σκεφτόμουν την αλλάγη τάμπλετ (έχω το samsung galaxy tab 2 10.1) πριν την δω. Αν και δεν είναι πολύ νεότερο από το δικό μου σαν μοντέλο, από πλευράς specs σίγουρα το αφήνει αρκετά πίσω. Αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι πόσο καλό είναι το νέξους από πλευράς αξιοπιστίας! Για παράδειγμα τα reboots που έχουν γραφτεί έχουν σταματήσει με την 4.3? Είχε κάποιος θέμα που τον ανάγκασε να το επιστρέψει ή να το πάει για σέρβις ας πούμε?

Αν κάποιος έχει εικόνα και από τα δύο τάμπλετ, πιστεύετε ότι αξίζει η αλλαγή?

 

Κανένα reboot σε μένα :rolleyes:

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κάτοχος κα εγώ αυτής της ταμπλέτας!Όλα καλά αλλά μόλις του βάζω το ανταπτοράκι για να διαβάσει τα φλασακια μου δεν αναγνωρίζει τίποτα, ούτε Ntfs ούτε Fat32!

Δοκίμασα διάφορες εφαρμογες usb host όπως μου είπανε και στο Πλαίσιο αλλά τίποτα.Το μόνο που καταφερα είναι να δω φωτό μέσω μια εφαρμογής Nexus photo viewer, υπάρχει και το αντίστοιχο για τα βίντεο , nexus media, αλλά δεν ειναι δωρεάν!

Είμαι με τη 4.3, δεν εχω θέμα με επανεκκιννήσεις , απλά αυτό με τα φλασάκια αν μπορούσε κανείς να μου πει τα βήματα χωρίς να το ρουτάρω!

Αν δεν γίνεται κάποιες οδηγίες ρουταρίσματος αν γινεται!

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο μήνα θα βγεί η 4.4 για το nexus 10 και απο όσο έχω διαβάσει ονλαιν θα φέρει native support για OTG (usb host). Οπότε μην παιδεύεσαι με διάφορα, και περίμενε 2-3 εβδομάδες, εγώ αυτό θα κάνω.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα το Nexus media imported και με αυτό μόνο έκανα δουλειά!!Δοκίμασα διάφορες εφαρμογές και κόλπα περίεργα αλλά τίποτα.Αυτο που με προβλημάτισε πιο πολύ ότι δεν αναγνώριζε καν τα FAT32 με τίποτα, μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτό και είναι μεγάλο σφάλμα για το συγκεκριμένο τάμπλετ!

 

Θα είμαι στην αναμονή γι' αυτό που είπες φίλε μου και ελπίζω τα πράγματα να είναι πιο απλά απο δω και πέρα!

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Ήθελα να ρωτήσω αν σε όλους παίρνει ώρες να φορτίσει η συσκευή και αν η λύση είναι ένας ισχυρότερος φορτιστής και όχι το καλώδιο " Pogo Cable " που τιμάται 25-30 ευρώ σε amazon και ebay.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Ήθελα να ρωτήσω αν σε όλους παίρνει ώρες να φορτίσει η συσκευή και αν η λύση είναι ένας ισχυρότερος φορτιστής και όχι το καλώδιο " Pogo Cable " που τιμάται 25-30 ευρώ σε amazon και ebay.

Ευχαριστώ.

 

Κάνει πράγματι πολλές ώρες για να φορτίσει. Σκέφτομαι σοβαρά να πάρω το καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυστυχώς τέλος από πλαίσιο. Πήγα σήμερα mall και μου είπαν ότι τελείωσε, είχαν ένα εκθεσιακό το οποίο λέει ήταν κρατημένο και δεν πρόκειται να ξαναφέρουν. Κρίμα γιατί ήταν άπαιχτη η προσφορά. Edited by Sol_Ballads
αγγελία
Link to comment
Share on other sites

Στο τσάκ την πρόλαβα και εγώ, την Πέμπτη αγόρασα το τελευταίο σφραγισμένο κομμάτι απο το κοντινό μου κατάστημα Πλαίσιο.

 

Και παράγγειλα και αυτή την θήκη - http://www.ebay.co.uk/itm/190823308636?var=490142792155&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

(μην σας φανεί παράξενο που λέει ASUS στον τίτλο, για το Samsung nexus 10 είναι, του έκανα ερώτηση και παραδέχθηκε το τυπογραφικό λάθος).

 

Μήπως να κάνουμε μια λίστα με καλές εφαρμογές για το Nexus (εκτός από τις γνωστές δλδ facebook, instagram, skype, linkedin, twitter, youtube, κλπ) πχ θέλω μια εφαρμογή για ζωγραφική (για την 5 ετών κόρη μου), υπάρχει καμία που έχετε δοκιμάσει (δωρεάν χωρίς διαφημίσεις ακόμα καλύτερα!)?

Edited by lepi
Link to comment
Share on other sites

Και παράγγειλα και αυτή την θήκη - http://www.ebay.co.uk/itm/190823308636?var=490142792155&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

(μην σας φανεί παράξενο που λέει ASUS στον τίτλο, για το Samsung nexus 10 είναι, του έκανα ερώτηση και παραδέχθηκε το τυπογραφικό λάθος).

 

Ωραία θηκούλα την τσιμπάω και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Εχθές παρέλαβα αυτή

 

Δείχνει καλή κατασκευή, αρκετά λεπτή να μην αυξάνει ενοχλητικά τον όγκο της ταμπλέτας.

Στα θετικά ότι κλείνει η οθόνη με το που κλείνει το καπάκι και ανοίγει με το που ανοίγει. (δεν χρειάζεται να πατήσεις στιγμιαία το power για να εμφανιστεί η οθόνη κλειδώματος)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα αυτή για το δικό μου.

 

Πολύ καλή εφαρμογή και είναι με μαγνήτη σαν το smart cover.Μοιάζει όπως βλέπω αρκετά με του φίλου από πάνω αλλά αν θυμάμαι καλά για την Μοκο διάβασα στο xda ότι μετά από λίγο καιρό ''ανοίγει''.Είχα ρωτήσει και πιο πριν με custom kernel αξίζει να ασχοληθούμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είμαi και εγώ πλέον κάτοχος του nexus 10 και είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Το μηχάνημα πραγματικά πετάει ,εχει τρομερή οθόνη και η προσφορά ήταν πολύ καλή. Θα ήθελα όμως να μου πείτε τι γνώμη σας για την μπαταρία. Την πρώτη φορά που φόρτισα τη συσκευή (δεν είχα βάλει εφαρμογές,ότι είχε από τη google) η μπαταρία δεν επεφτε με τίποτα. Αφού δεν το πίστευα και καποιες στιγμές έμπαινα στο μενου για να δω σε τι ποσοστό έχει πέσει. Στη συνέχεια κατεβάζοντας εφαρμογές από play store , με αρκετό browsing και fb κτλ η διάρκεια της μπαταρίας ήταν οκ. Επειτα από μερικές φορές που το φόρτισα μόνο από μπρίζα (έχοντας βάλει και την 4.3 jb) , αρχίζω και βλέπω αισθητή μείωση της διάρκειας της μπαταρίας. Για παραδειγμα σήμερα το εβγαλα απότον φορτιστή στις 12:15. Αφησα το wifi ανοικτο και έφυγα να κάνω κάποιες δουλειές. Γυρισα γύρω στις 16:00 και η μπαταρία ήταν στο 94% , έπειτα με 1 ώρα browsing με chrome ( όπου η συσκευή ανέβασε θερμοκρασία) καθώς και 45 λεπτα texting στο fb η μπαταρία έπεσε στο 76%. Τώρα που γράφω η συσκευή είναι ανοικτή 6 ωρες και 42 λεπτά με ανοικτό wifi και την φωτεινότητα στο αυτόματο και μου βγάζει για την καταναλωση της μπαταρίας :

 

α)οθόνη -> 56%

β)chrome ->24%

γ)mediaserver ->6%

 

και τα υπολοιπα όπως π.χ. συστημα android, fb , πληκτρολογιο google κτλ από 2-4%.

 

Εϊναι φυσιολογικός ο χρόνος εκφόρτισης της μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 10 (by Samsung)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...