Jump to content

Google Nexus 10 (by Samsung)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανακοινωθηκε και επισημα χθες απο την Google το πρωτο 10ρια tablet που θα ενσωματωνει πολυ δυνατα χαρακτηριστικα και με την υψηλοτερη αναλυση της αγορας σε tablet υλοποιηση

 

Εδω απο την επισημη ανακοινωση

http://www.engadget.com/2012/10/29/google-nexus-10/

Και εδω μπολικες φωτο απο το tablet

http://www.theverge.com/2012/10/29/3569454/google-nexus-10-hands-on-photos#3890165

 

Αναλυτικα τα χαρακτηριστικα ειναι τα εξης

 

 

-Οθόνη 10.1” HD Plus(2560 x 1600, 300ppi) με επικάλυψη Gorilla Glass 2

-Επεξεργαστής dual-core Samsung Exynos A15 στα 1.7 GHz

-Επεξεργαστής γραφικών ARM-Mali T604

-Μνήμη RAM 2GB

-Αποθηκευτικός χώρος 16GB/32GB

-Κάμερα 5MP (1080p)

-Εμπρόσθια κάμερα 1.9MP (720p)

-WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth, GPS, NFC, microHDMI, microUSB

-Λειτουργικό σύστημα Android 4.2 Jelly Bean

-Μπαταρία 9000mAh (7 ώρες web, 9 ώρες video, 500 ώρες αναμονή)

-Διαστάσεις 263.9 x 177.6 x 8.9mm

-Βάρος 603gr

 

Θα κυκλοφορησει απο τις 13 Νοεμβριου και η τιμη στο μοντελο με τα 16 gb θα ειναι στα 399 δολαρια

ενω στο μοντελο με τα 32 gb στα 499 δολαρια

 

http://www.gophoto.it/view.php?i=http://www.techgear.gr/wp-content/uploads/2012/10/samsung_nexus_10.png

http://www.techshout.com/img/sgnt.jpg

Edited by Superuser

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πραγματικό τερατακι φαινεται και ακουγεται...

Το θελω!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

ας δουμε πρωτα και την τιμη και την διαθεσημοτητα στην Ελλαδα....κι εγω ψηνομαι...
Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Έχω «ορκιστεί» στον εαυτό μου, να κρατήσω 2 χρόνια την τρέχουσα ταμπλέτα μου, η οποία εξάλλου κάνει τα πάντα. Η κρίση δεν επιτρέπει πολυτέλειες. Έλα όμως που το καινούργιο μηχάνημα σπάει καρδιές! Πώς θα αντέξω ως τον Ιούλιο 2013;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανένας πότε θα έρθει από ελλάδα ή αν μπορούμε από εξωτερικό για αγορά?

 

Εξωτερικο απο τις 13 του μηνος σε αρκετες χωρες πχ Γερμανια-Αγγλια-Γαλλια

Αν το δεις σε κανα amazon,expansys,ebay μπορεις να το τσιμπησεις.

Ελλαδα ακομα αγνωστο,φανταζομαι μεχρι τα Χριστουγεννα θα το φερουν.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Από Αγγλία είναι στις 320 στερλίνες, οπότε λογικά στην Ελλάδα θα έχει 400 ευρώ η 16 GB έκδοση. Πρσωπικά μου φαίνεται πάρα πολύ καλή η πρόταση της Google σε συνεργασία με τη Samsung και θεωρώ πως θα τα πάει πολύ καλά στην αγορά. :cool:
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά είναι τέρας και μάλλον το καλύτερο αν όχι το καλύτερο ένα από τα καλύτερα. Αλλά.. Αλλά θεωρώ γελοία τη μη ύπαρξη κάρτας μνήμης. Στο note έβαλα 64αρα και έκανα ένα tweak για να αντιστρεψω τις μνήμες γιατί τα 16 είναι απλός γελοία χωρητικότητα, με τα 32 κάτι κάνεις αλλά άμα θες ταινίες παιχνίδια μουσική πάλι δεν αρκούν.
Link to comment
Share on other sites

Χμ... δεν παίρνει πρόσθετη μνήμη ε; Το φοβόμουν.

 

Επίσης, είναι κάπως βαρύ. Το 10.1 (7510) ζυγίζει 560 γραμμάρια και είναι στο όριο να κουράζει τα χέρια μου κατά την ανάγνωση βιβλίου στο κρεβάτι. Βρήκα τον τρόπο να το κρατώ ώστε να μην κουράζομαι ιδιαίτερα, και πάλι όμως το νιώθω το βάρος σε 10-15 λεπτά. Τούτο εδώ είναι 70 γραμμάρια πιο βαρύ...

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Τούμπανο,32gb μου είναι αρκετά

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εδω ενα αναλυτικο review και σε αντιθεση με οτι φαινεται στα χαρτια στην πραξη δεν εδειξε κατι το ιδιαιτερο και μαλιστα υστερει σε μπαταρια, επιδοσεις και οθονη σε συγκρισει με το 700 της Asus που ειναι μια γενια πισω και σε cpu και ram και εκδοση android

 

''At under $400, the Nexus 10 is a compelling package, but despite that display it can't quite muster best-in-class performances across the charts. In fact, other than a relative lack of resolution (1,920 x 1,200 vs. this guy's 2,560 x 1,600) the Transformer Pad Infinity TF700 is, we think, an overall better package. It's thinner, lighter, faster, has a much better camera, offers better battery life (particularly if you opt for the keyboard dock) and, frankly, we'd take the brightness and contrast of that 600nit, Super IPS+ panel over this one with its extra pixels''

 

Pros

Incredibly high-res display

Front-facing stereo speakers

Latest and greatest Android build

Great gaming performance

 

Cons

Middling overall speed and battery life

Display lacks contrast

 

Bottomline

Google's latest reference tablet packs an amazing resolution but ultimately fails to distance itself from the competition.

 

http://www.engadget.com/2012/11/02/nexus-10-review/

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το δεύτερο review «βλέπει» την ταμπλέτα καλύτερη, από ό,τι της engadget. Δεν ξέρω πόσο αμερόληπτη είναι η πρώτη, διαβάστε τι λέει και ο Linus...

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αφήστε κυκλοφορήσει κανονικά εμεις πριν καλα καλα βγει στην αγορά έχουμε είδει βγάλει πόρισμα,ειδατε οτι διαφέρουν οι απόψεις στα ρεβιου οπότε ποια είναι η σωστή ? για πείτε...
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αφήστε κυκλοφορήσει κανονικά εμεις πριν καλα καλα βγει στην αγορά έχουμε είδει βγάλει πόρισμα,ειδατε οτι διαφέρουν οι απόψεις στα ρεβιου οπότε ποια είναι η σωστή ? για πείτε...

Δυστυχώς δεν μπορούμε να ξέρουμε.. Μάλλον θα το μάθουμε οι ίδιοι και από πρώτο χέρι! Εγώ πάντως θα το χτυπήσω σίγουρα, για την χρήση που κάνω εγώ είναι τέλειο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έβγαλα κανένα πόρισμα. Επεσήμανα κάποιες σκέψεις του Τόρβαλντς για την αρθρογραφία και τη σκέψη της engadget. Edited by nikosal

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έβγαλα κανένα πόρισμα. Επεσήμανα κάποιες σκέψεις του Τόρβαλντς για την αρθρογραφία και τη σκέψη της engadget.

Οχι μια χαρά είναι το ποστ σου... γενικά το είπα;)

Edited by ampelift
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αφήστε κυκλοφορήσει κανονικά εμεις πριν καλα καλα βγει στην αγορά έχουμε είδει βγάλει πόρισμα,ειδατε οτι διαφέρουν οι απόψεις στα ρεβιου οπότε ποια είναι η σωστή ? για πείτε...

 

Η σωστή Χαρη είναι ότι θα χτυπηθεί την ίδια μέρα που θα δει το φως της ημέρας :lol:

Όλα τα άλλα είναι για να έχουμε να λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή Χαρη είναι ότι θα χτυπηθεί την ίδια μέρα που θα δει το φως της ημέρας :lol:

Όλα τα άλλα είναι για να έχουμε να λέμε...

Το αυτο :lol::lol:

 

http://mashable.com/2012/11/04/nexus-10-review/

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by Sol_Ballads
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλά δείχνουν τα πράγματα στο hardware αλλά ας ελπίσουμε να ασχοληθούν οι developers με τις εφαρμογές ώστε να υπάρχει ικανός αριθμός στο οικοσύστημα.. Εμένα πάντως μου αρέσει πάρα πολύ και το έχω σίγουρο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη δεν νομίζω η Google πριν αποφασίσει να βγάλει ενα τέτοιο ταμπλετ με αυτήν την ανάλυση να μην εξασφάλισε το οκ απ τους dev για την υποστήριξη σε app.
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη δεν νομίζω η Google πριν αποφασίσει να βγάλει ενα τέτοιο ταμπλετ με αυτήν την ανάλυση να μην εξασφάλισε το οκ απ τους dev για την υποστήριξη σε app.

Μακάρι να είναι έτσι, και μάλλον έτσι θα είναι αφού δεν μιλάμε για το μπακάλικο της γειτονιάς. Η Google κάνει σταθερά βήματα εμπρός και στο review λέει ο τύπος ότι για 100$ παραπάνω πας στο ipad και το οικοσύστημα της Apple αλλά δεν λέει πόσο θα κοστίσει στον χρήστη να αγοράσει εφαρμογές και υλικό ίσως εκεί.. Εδώ στο android τα πράγματα είναι καλύτερα όμως όσον αφορά στο οικονομικό. Πάντως με έχει φτιάξει η ποιότητα του Nexus10, πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πληκτρολόγιο, έχει βγάλει κάτι ανάλογο η samsung / google; Η Asus μόνο.

 

Ανεξάρτητα από αυτό: Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα χρησιμοποιούσα πληκτρολόγιο στην ταμπλέτα μου. Τη θέλω ελαφριά και πάντα στη θήκη της ή την τσάντα μου, όπου πάω. Μου έχει γίνει δεύτερη φύση, την έχω διαρκώς μαζί μου. Δεν θα μπορούσα να κουβαλάω πληκτρολόγιο όμως. Αν ήθελα τέτοιο, έχω το λάπτοπ.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 10 (by Samsung)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...