Jump to content

Google Nexus 10 (by Samsung)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Είμαi και εγώ πλέον κάτοχος του nexus 10 και είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Το μηχάνημα πραγματικά πετάει ,εχει τρομερή οθόνη και η προσφορά ήταν πολύ καλή. Θα ήθελα όμως να μου πείτε τι γνώμη σας για την μπαταρία. Την πρώτη φορά που φόρτισα τη συσκευή (δεν είχα βάλει εφαρμογές,ότι είχε από τη google) η μπαταρία δεν επεφτε με τίποτα. Αφού δεν το πίστευα και καποιες στιγμές έμπαινα στο μενου για να δω σε τι ποσοστό έχει πέσει. Στη συνέχεια κατεβάζοντας εφαρμογές από play store , με αρκετό browsing και fb κτλ η διάρκεια της μπαταρίας ήταν οκ. Επειτα από μερικές φορές που το φόρτισα μόνο από μπρίζα (έχοντας βάλει και την 4.3 jb) , αρχίζω και βλέπω αισθητή μείωση της διάρκειας της μπαταρίας. Για παραδειγμα σήμερα το εβγαλα απότον φορτιστή στις 12:15. Αφησα το wifi ανοικτο και έφυγα να κάνω κάποιες δουλειές. Γυρισα γύρω στις 16:00 και η μπαταρία ήταν στο 94% , έπειτα με 1 ώρα browsing με chrome ( όπου η συσκευή ανέβασε θερμοκρασία) καθώς και 45 λεπτα texting στο fb η μπαταρία έπεσε στο 76%. Τώρα που γράφω η συσκευή είναι ανοικτή 6 ωρες και 42 λεπτά με ανοικτό wifi και την φωτεινότητα στο αυτόματο και μου βγάζει για την καταναλωση της μπαταρίας :

 

α)οθόνη -> 56%

β)chrome ->24%

γ)mediaserver ->6%

 

και τα υπολοιπα όπως π.χ. συστημα android, fb , πληκτρολογιο google κτλ από 2-4%.

 

Εϊναι φυσιολογικός ο χρόνος εκφόρτισης της μπαταρίας;

Υπολόγισε ότι η οθόνη, λόγο της μεγάλης της ανάλυσης, καταναλώνει αρκετή ενέργεια.

 

Θεωρητικά με ανοιχτή οθόνη και ενασχόληση θα πρέπει να κρατήσει 8-10 ώρες. (μπορεί και περισσότερο σαν e-reader ή και λιγότερο με 3d gaming)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Είμαi και εγώ πλέον κάτοχος του nexus 10 και είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Το μηχάνημα πραγματικά πετάει ,εχει τρομερή οθόνη και η προσφορά ήταν πολύ καλή. Θα ήθελα όμως να μου πείτε τι γνώμη σας για την μπαταρία. Την πρώτη φορά που φόρτισα τη συσκευή (δεν είχα βάλει εφαρμογές,ότι είχε από τη google) η μπαταρία δεν επεφτε με τίποτα. Αφού δεν το πίστευα και καποιες στιγμές έμπαινα στο μενου για να δω σε τι ποσοστό έχει πέσει. Στη συνέχεια κατεβάζοντας εφαρμογές από play store , με αρκετό browsing και fb κτλ η διάρκεια της μπαταρίας ήταν οκ. Επειτα από μερικές φορές που το φόρτισα μόνο από μπρίζα (έχοντας βάλει και την 4.3 jb) , αρχίζω και βλέπω αισθητή μείωση της διάρκειας της μπαταρίας. Για παραδειγμα σήμερα το εβγαλα απότον φορτιστή στις 12:15. Αφησα το wifi ανοικτο και έφυγα να κάνω κάποιες δουλειές. Γυρισα γύρω στις 16:00 και η μπαταρία ήταν στο 94% , έπειτα με 1 ώρα browsing με chrome ( όπου η συσκευή ανέβασε θερμοκρασία) καθώς και 45 λεπτα texting στο fb η μπαταρία έπεσε στο 76%. Τώρα που γράφω η συσκευή είναι ανοικτή 6 ωρες και 42 λεπτά με ανοικτό wifi και την φωτεινότητα στο αυτόματο και μου βγάζει για την καταναλωση της μπαταρίας :

 

α)οθόνη -> 56%

β)chrome ->24%

γ)mediaserver ->6%

 

και τα υπολοιπα όπως π.χ. συστημα android, fb , πληκτρολογιο google κτλ από 2-4%.

 

Εϊναι φυσιολογικός ο χρόνος εκφόρτισης της μπαταρίας;

 

Στην οθόνη πόσες ώρες σου δείχνει άμα πατήσεις επάνω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο ενα μηνα χρησης βλεπω μια μικρη βελτιωση στην καταναλωση ,παντως παραμενει υψηλη, με μια ωρα σερφαρισμα πεφτει περιπου 15% πιστευω πολυ , σε συγκριση με τo galaxy tab1 που ειχα πριν και ειχε καταναλωση 10℅ με αντιστοιχη χρηση,το ιδιο εχει και το note 10.1 φιλου.
:alien:
Link to comment
Share on other sites

10% μπαταρίας για κάθε ώρα χρήσης, αυτός ήταν ο κανόνας και στα iPad που είχα. Αν είσαι κοντά σε αυτό είσαι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις . Λοιπόν χθές το μεσημέρι το φόρτισα και το ανοιξα κατα τις 18:00 το απόγευμα ,εκλεισα wifi ενημερώσεις κτλ και το αφησα σε stand by για να δω πόσο θα πεσει η μπαταρία. Κατα τις 2:00 το πρωί το κοιταξα καi η μπαταρία ηταν στο 99%. Έπειτα ρυθμισα το προγραμμα battery widget να ανοίξει το wifi και ο συγχρονισμός σημερα στις 7:00 το πρωί.Τελικά το πρωί στις 11:00 ανοιγω την συσκευή ( απο stand by πάντα και με wifi ανοικτόαπότις 7:00 ) και βλέπω ότι έχει μπαταρία 96%. Κοιταζω emails βλεπω 2 βιντεο στο youtube και σερφάρω με chrome και η μπαταρία επεσε στο 90%. Απο τις ρυθμίσεις ειδα ότι η χρήση ήταν 23 λεπτά για την οθόνη και 14 λεπτά chrome. Πως σας φαινεται;

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εσείς καθε πότε φορτίζετε την συσκευή, όταν αδειάσει τελείως ή όταν η μπαταρία εκφορτιστεί μέχρι τη μεση;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις . Λοιπόν χθές το μεσημέρι το φόρτισα και το ανοιξα κατα τις 18:00 το απόγευμα ,εκλεισα wifi ενημερώσεις κτλ και το αφησα σε stand by για να δω πόσο θα πεσει η μπαταρία. Κατα τις 2:00 το πρωί το κοιταξα καi η μπαταρία ηταν στο 99%. Έπειτα ρυθμισα το προγραμμα battery widget να ανοίξει το wifi και ο συγχρονισμός σημερα στις 7:00 το πρωί.Τελικά το πρωί στις 11:00 ανοιγω την συσκευή ( απο stand by πάντα και με wifi ανοικτόαπότις 7:00 ) και βλέπω ότι έχει μπαταρία 96%. Κοιταζω emails βλεπω 2 βιντεο στο youtube και σερφάρω με chrome και η μπαταρία επεσε στο 90%. Απο τις ρυθμίσεις ειδα ότι η χρήση ήταν 23 λεπτά για την οθόνη και 14 λεπτά chrome. Πως σας φαινεται;

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εσείς καθε πότε φορτίζετε την συσκευή, όταν αδειάσει τελείως ή όταν η μπαταρία εκφορτιστεί μέχρι τη μεση;

 

Εγώ προσωπικά μόλις πέσει κάτω από 20% το βάζω να φορτίσει.

Link to comment
Share on other sites

θα παρουμε την 4.4 μολις βγει?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Λίγο παραπάνω από 5 ώρες μου έκανε να φορτίσει από το 17%. Η αυτονομία του μου φαίνεται μέτρια αλλά δεν περιμένω και θαύματα με αυτή την οθονάρα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον παιδιά επειδή εκανα διάφορες δοκιμές με το πόσο κρατά η μπαταρία , δοκίμασα κάτι που διάβασα σε ένα review της συσκευής.

http://reviews.cnet.com/tablets/google-nexus-10/4505-3126_7-35513295-2.html

Σύμφωνα με το παραπάνω review για 20 λεπτά gaming με το riptide gp και full την φωτεινότητα η κατανάλωση της μπαταρίας είναι 10%.

Αυτό ακριβώς είδα και στο δικό μου nexus. Οπότε όλα καλά!!! (με φωτεινότητα στη μέση η μπαταρία μου έπεσε 7%).

 

Το tablet είναι φοβερό και είμαι πλήρως ικανοποιημένος . Τώρα καταλαβα γιατί πολλοι υποστηρίζουν ότι αν δουλέψεις με nexus δεν ξαναγυρνάς πισω... (ειδικά εγώ που έχω optimus 2x , είδα τρομερή διαφορά)

 

Τέλος θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιες εφαρμογές θεωρείτε must για το ταμπλετάκι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδιά επειδή εκανα διάφορες δοκιμές με το πόσο κρατά η μπαταρία , δοκίμασα κάτι που διάβασα σε ένα review της συσκευής.

http://reviews.cnet.com/tablets/google-nexus-10/4505-3126_7-35513295-2.html

Σύμφωνα με το παραπάνω review για 20 λεπτά gaming με το riptide gp και full την φωτεινότητα η κατανάλωση της μπαταρίας είναι 10%.

Αυτό ακριβώς είδα και στο δικό μου nexus. Οπότε όλα καλά!!! (με φωτεινότητα στη μέση η μπαταρία μου έπεσε 7%).

 

Το tablet είναι φοβερό και είμαι πλήρως ικανοποιημένος . Τώρα καταλαβα γιατί πολλοι υποστηρίζουν ότι αν δουλέψεις με nexus δεν ξαναγυρνάς πισω... (ειδικά εγώ που έχω optimus 2x , είδα τρομερή διαφορά)

 

Τέλος θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιες εφαρμογές θεωρείτε must για το ταμπλετάκι.

 

Ψάξε στο xda έχει αρκετό υλικό εκεί. Πραγματικά πιστεύω ότι η ταμπλέτα είναι κορυφή. Το δούλεψα παράλληλα με ipad3 και το nexus ήταν πολύ πιο smooth.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, αντιμέτωπίσω πρόβλημα με το φλας της κάμερας!Δεν ανάβει παρόλο που είμαι στο σκοτάδι η το έχω στο αυτοματο και μόνιμο ενεργοποιημένο!Του έκανα απαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά τίποτα.Ισως όταν το έχω στο Αuto και ανάψει καμιά φορά δοκιμαστικά.

 

Πήρα τηλέφωνο στην εταιρία μήπως και είναι θέμα update αλλά μου είπανε δεν τίθεται τέτοιο θέμα?Εσείς αντιμετωπίσατε παρόμοιο πρόβλημα?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, αντιμέτωπίσω πρόβλημα με το φλας της κάμερας!Δεν ανάβει παρόλο που είμαι στο σκοτάδι η το έχω στο αυτοματο και μόνιμο ενεργοποιημένο!Του έκανα απαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά τίποτα.Ισως όταν το έχω στο Αuto και ανάψει καμιά φορά δοκιμαστικά.

 

Πήρα τηλέφωνο στην εταιρία μήπως και είναι θέμα update αλλά μου είπανε δεν τίθεται τέτοιο θέμα?Εσείς αντιμετωπίσατε παρόμοιο πρόβλημα?

 

Μια χαρά δουλεύει το φλας εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου, σήμερα θα το παω στο πλαίσιο για να το στείλουνε γα έλεγχο!Θα σας ενημερώσω..
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα νεο με την 4.4?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τελικά αν θα έχει το full screen transparency ή όχι όπως λένε. Μεγάλη πατάτα αν δεν το βάλουν πάντως.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τελικά αν θα έχει το full screen transparency ή όχι όπως λένε. Μεγάλη πατάτα αν δεν το βάλουν πάντως.

 

http://www.androidpolice.com/2013/11/12/nexus-7-2012-2013-and-nexus-10-android-4-4-kitkat-update-to-start-rolling-out-today-nexus-4-and-nexus-7-3g-soon/

 

Δεν θα το έχει λογικά. Οπως δεν το έχει και στο νέξους 7.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε Ναι. Έκανα ένα clear data και ήρθε. :-)

 

Στο Google services framework έτσι; Ουτε αυτό έπιασε. Τζιφός, υπομονή.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο Google services framework έτσι; Ουτε αυτό έπιασε. Τζιφός, υπομονή.

 

Κι εγώ έκανα αρκετές φορές clear άλλα τίποτα ακόμα. Αν μπορεί ο φίλος που πήρε το kit Kat να γράψει εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έκανα αρκετές φορές clear άλλα τίποτα ακόμα. Αν μπορεί ο φίλος που πήρε το kit Kat να γράψει εντυπώσεις.

 

Την πέρασα εγώ παιδιά από το λινκ που έβαλα.Τίποτα ουσιαστικό οι μπάρες μαύρες ώς γνωστόν απλά άλλαξαν κάποια εικονίδια.το ταμπλετ γενικά δουλεύει λίγο πιο γρήγορα και πιο σμουθ.Δεν υπάρχει μέσα το ART που έβγαλε η Google. Από μπαταρία ακόμα δεν μπορώ να πω εντυπώσεις.Αυτά σαν πρώτη εικόνα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 10 (by Samsung)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...